а
ВІННИЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
м. Вінниця, вул. Островського, 14
тел/факс (0432) 55-15-10, 55-15-15, e-mail: inbox@adm.vn.court.gov.ua
____________________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 вересня 2009 р. Справа № 2-а-3704/09/0270
Вінницький окружний адміністративний суд в складі
Головуючого судді Дмитришеної Руслани Миколаївни,
При секретарі судового засідання: Котюжанській Тетяні Олександрівні
За участю представника позивача : ОСОБА_1., що діє за довіренністю
відповідач : в судове засідання не зявився, хоча про час, дату та місце судового засідання повідомлений завчасно та належним чином. Причини неявки суду невідомі
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали справи
за позовом: Гайсинської міжрайонної державної податкової інспекції
до: державного підприємтсва "Гайсинський спиртовий завод"
про: стягнення податкового боргу за рахунок активів
ВСТАНОВИВ :
Гайсинською міжрайонною державною податковою інспекцією заявлено позов до державного підприємства “Гайсинський спиртовий завод”про стягнення заборгованості по земельному податку за рахунок активів в сумі 50 092, 30 грн.
Ухвалою суду від 20.08.09 р. відкрито провадження в адміністративній справі.
Позов мотивовано тим, що у відповідача, починаючи із грудня 2008 року, утворилась заборгованість зі сплати земельного податку в сумі 50 092, 30 грн., яка станом на 10.08.2009 року не погашена.
Оскільки відповідач добровільно податковий борг не сплатив, позивач звернувся до адміністративного суду з позовом про стягнення даної заборгованості з державного підприємства "Гайсинський спиртовий завод" за рахунок його активів.
В процесі розгляду справи представник позивача неодноразово змінював позовні вимоги, остаточно виклавши їх шляхом зменшення на 4 960,32 грн. від первинної заявленої суми в зв'язку із частковим погашенням відповідачем податкового боргу .
Відповідач в судові засідання не з'являвся. Про час, дату та місце судових засідань був повідомлений завчасно та належним чином - ухвалою суду від 20.08.09 р. та судовими повістками, причини неявки суду не відомі.
11.09.2009 року до суду надійшли заперечення проти позову за підписом в.о. директора ДП "Гайсинський спиртовий завод" А.Г. Підгайного за вх. №14445 з яких вбачається, що відповідач просить позовні вимоги задовольнити частково, оскільки останнім 01.09.2009 року на погашення податкового боргу по земельному податку було перераховано 4960,32 грн. В підтвердження зазначеного суду надано квитанцію №89/1 від 01.09.2009 року.
За вище вказаних підстав, керуючись ст. 128 КАС України, суд ухвалив розглянути справу без участі відповідача.
Вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, державне підприємство "Гайсинський спиртовий завод" зареєстроване Гайсинською райдержадміністрацією 04.03.2003 року, включено до Єдиного Державного реєстру підприємств та організацій України із присвоєнням ідентифікаційного коду 05459105, та є платником податків.
Згідно пункту 3 частини першої статті 9 Закону України “Про систему оподаткування”від 25 червня 1991 року №1251-ХІІ (далі -Закону №1251), платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 14 Закону №1251 до переліку загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів), зокрема, включено земельний податок за земельні ділянки державної і комунальної власності, що кореспондує положенню статті 2 Закону України “Про плату за землю” від 03 липня 1992 року №2535-ХІІ (далі - Закон №2535), згідно якої використання землі в Україні є платним.
Так, плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель. Розміри податку за земельні ділянки, грошову оцінку яких не встановлено, визначаються до її встановлення в порядку, визначеному цим Законом.
Власники земельних ділянок та землекористувачі сплачують земельний податок.
Підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру (ст. 13 Закону №2535).
Відповідно до частини першої статті 14 Закону України “Про плату за землю”платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
В силу частини 1 ст. 17 Закону №2535 податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Судом встановлено, що в порушення даної норми підприємство не сплачувало обов'язковий платіж із земельного податку починаючи з грудня 2008 року, в результаті чого, станом на 03.08.2009 року утворилась недоїмка в сумі 89884 грн. 41 коп. (в т. ч. пеня 88, 88 грн.). Постановою суду від 05.05.2009 року по справі №2-а-1612/09/0270 позов Гайсинського МДПІ про стягнення податкового боргу по земельному податку в сумі 39 792 грн. 11 коп. (в т. ч. пеня 88, 88 грн.) за рахунок активів відповідача задоволено. Виконавчий лист передано для виконання до відділу ДВС Гайсинського РУЮ. Однак, підприємство продовжує не сплачувати суми податку та протягом п'яти місяців збільшило суму боргу до 50092 грн. 30 коп.
Статтею 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”визначено терміни:
податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;
податковий борг (недоїмка) -податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Отже, не сплачений у встановлений строк земельний податок є податковим боргом.
Спеціальним законом з питань оподаткування, який установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), включаючи збір на обов'язкове державне пенсійне страхування та внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, є Закон України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”(далі - Закон 2181).
Відповідно до цього Закону, узгоджена сума податкового зобов'язання, тобто самостійно визначена платником податків у податковій декларації (розрахунку), не сплачена у строки, визнається сумою податкового боргу платника податків (п.п 5.4.1 п. 5.4 ст. 5 Закону №2181). До податкового боргу платника податку включаються штрафні санкції та пеня.
Для погашення податкового боргу Гайсинською МДПІ, відповідно до підпункту 6.2.1. пункту 6.2 статті 6 Закону №2181 передбачено, що у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Державному підприємству “Гайсинський спиртовий завод”виставлено першу податкову вимогу від 5 грудня 2008 року №1/76 на суму 8139 грн. 43 коп., отриману відповідачем у цей же день та на суму 20020 грн. 10 коп., другу податкову вимогу від 8 січня 2009 року №2/3, отриману 08.01.09 р., однак вказана в них сума заборгованості товариством не сплачена.
Таким чином, враховуючи те, що податковий розрахунок земельного податку за 2008 рік визначений ДП “Гайсинський спиртовий завод”самостійно, то нараховані Гайсинською МДПІ зобов'язання (штрафні санкції) згідно вищенаведених норм Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”є узгодженими.
За таких обставин та згідно розрахунку боргу Гайсинської МДПІ і карток особового рахунку станом на 10 вересня 2009 року податковий борг ДП “Гайсинський спиртовий завод” з урахуванням часткового погашення складає 45 131,98 грн. Тобто, сума заборгованості в розмірі 45 131,98 грн. знайшла своє підтвердження в матеріалах справи, а тому правомірно заявлена до стягнення.
Пункт 11 статті 10 Закону України “Про державну податкову службу” визначає, що державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про визнання угод недійсними і стягнення в доход держави коштів, одержаних ними за такими угодами, а в інших випадках - коштів, одержаних без установлених законом підстав, а також про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.
Згідно з п.п.3.1.1.п.3.1. ст.3 Закону №2181 активи платника податків (кошти, матеріальні та нематеріальні цінності), що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського віддання можуть бути примусово стягненні в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
В силу ч.1 статті 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Зі змісту ст. ст. 11, 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст. 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Взявши до уваги, що відповідач визнав існуючу заборгованість зі сплати земельного податку, має податкову заборгованість перед бюджетом та державними цільовими фондами, яка підтверджується матеріалами справи, переконавшись, що такі дії не суперечать чинному законодавству, не порушуються права і інтереси інших осіб, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, відповідають дійсним обставинам та матеріалам справи, а отже підлягають задоволенню в заявленому обсязі.
Керуючись ст.ст. 70, 71, 79, 86, 94, 128, 158, 162, 163, 167, 255, 257 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ :
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з державного підприємства "Гайсинський спиртовий завод" за рахунок його активів податковий борг по земельному податку в сумі 45 131,98грн.
Копію даної постанови направити відповідачу по справі.
Відповідно до ст. 186 КАС України постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 цього Кодексу - з дня складення в повному обсязі шляхом подачі заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. При цьому апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження , якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження. Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до суду апеляційної інстанції через суд , який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст. 254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає сили після закінчення цього строку.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови оформлено: 15.09.09
Суддя./підпис/. Дмитришена Руслана Миколаївна
Копія вірна.
Суддя:
Секретар: