Рішення № 49925222, 28.09.2010, Микільський районний суд Донецької області (до 25.04.2025 - Володарський районний суд Донецької області)

Дата ухвалення
28.09.2010
Номер справи
2-4038/10
Номер документу
49925222
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Володарський районний суд Донецької області

смт. Володарське, пров. Чапаєва, 3, 87000, (06246) 2-14-33

№2-4038/2010

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2010 року Володарський районний суд Донецької області у складі

судді: Доценко С.І.

при секретарі: Болбат Н.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду смт.Володарське в порядку ст.197ч2 ЦПК України цивільну справу за позовом:

ОСОБА_1 до

Управління праці та соціального захисту населення Володарської райдержадміністрації про визнання дій відповідача неправомірними та стягнення недоотриманих сум щомісячних виплат на

дитину,-

встановив:

Позивач звернувся до суду із зазначеним позовом, в якому просить суд визнати протиправними дії відповідача і зобовязати його виплатити на його користь, відповідно до ст.30 п.6 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, недоплачену в повному обсязі щомісячну виплату на дитину шкільного віку, що постраждала внаслідок Чорнобильскої катастрофи з 2002 по 2006 роки ,з 09.07.2007 по 31.12.2007 року і з22.05.2008 року по 31.12.2009 року в розмірі 14 913 грн Обгрунтовуючи свої вимоги позивач зазначає, що є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-А категорії і перебуває на обліку в Володарському УПСЗН. На його утриманні знаходиться дитина - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 який навчається у 8 класі Володарської гімназії Софія і має статус дитини що постраждала внаслідок Чорнобильскої катастрофи. Відповідно до ст.30 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали в наслідогк Чорнобильскої катастрофи (далі Закон -796-ХІІ) передбачена щомісячна виплата дітям шкільного віку , постраждалим внаслідок чорнобильскої катастрофи в розмірі 50% мінімальної заробітної плати, незалежно від інших виплат на кожну дитину .Недоплата з урахування виплачених за цей час , з 2002 по 2009 роки ,сум становить 14913 грн, які і просить стягнути з відповідача і визнати його дії по нарахуванню і виплавті цієї категорії виплат у меньшому розмірі ніж зазначено в законі- незаконними.

Сторони в судове засідання не зявились, що дає суду право розглядати справу на підставі наявних доказів в порядку ст197ч2 ЦПК України- без фіксації судового процесу технічними засобами.

Відповідачем подані письмові заперечення згідно яких відповідач не має відомості про виплату допомоги в 2002-2005 роки, тому що відомості по закінчило 3 років були знищені, У 2007-2008р. виплати проводились щомісяця, в повному обсязі, в порядку, встановленному КМ України, який є обовязковим для виконання місцевими органами влади, і заборгованості не має Виплатити згідно із ЗУ „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи не можуть, тому що немає коштів. ПРосять застосувати наслідки позовної давності, т.щ. вважають, що позивачем пропущений строк для звернення до суду.

Дослідивши наявні в справі докази, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню із слідуючих підстав .

Сторонами не оспорюється і це підтверджується предявленими документами, що позивач є учасником 2 категорії ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС, а його дитина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 який навчається у 8 класі Володарської гімназії Софія і має статус дитини що постраждала внаслідок Чорнобильскої катастрофи і перебувають на обліку в УПСЗН Володарської райдержадміністрації з 01 січня 2002 року.

Відповідно до ст.30 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28.02.1991 року №796-ХІІ щорічна допомога на оздоровлення участникам ліквідації авраії на ЧАЕС 2 категорії становить 5 мінімальних заробітних плат . При цьому розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати (абзац 7 ч.4 ст.48 Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28.02.1991 року №796-ХІІ).

Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати і становив: в січні- червні 2002 року -140 грн., в липні-грудні 2002- 165 грн., з січня по листопад 2003 року-185грн, в грудні-205грн, з січня по серпень 2004 року- 205 грн,з вересня по грудень 2004 року-237грн„ з січня по березень 2005 року- 262грн, зквітня по червень 2005-290грн, з липня по серпень 2005р.-310грн, з вересня по грудень 2005 року- 332грн,з січня по червень 2006р.-350грн,з липня по листопад- 375грн, в груні 2006року-400грн, в січні- березні 2007р.-400грн, квітень-червень 2007р.-420грн.,липень-вересень 2007р.- 440грн, жовтень-грудень- 2007р.-460грн, в січні- березні 2008 р.-515грн, в квітні- вересні 2008 р.-525грн, жовтні-листопаді 2008 р.- 545, в грудні 2008 р.- 605грн.

Із представленого листа УТСЗН на імя позивача вбачається що він звертався до відповідача з вимогою зробити перерахунок проведених виплат згідно ст. 30пб Закону-796-ХІІ, і проведенні доплати невиплаченої виплати на дитину. Але йому було відмовлено.

Згідно повідомлення УПСЗН Володарської райдержадміністрації встановлено, що зазначені виплати проводились у розмірах відповідно до ОСОБА_3

Згідно довідки відповідача встановлено, що позивач отримував на сина ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 як на дитину шкільного віку що народилася після 26 квітня 1986 року від батька, який на час настання вагітності матері мав підстави належать до 2 категорії осіб, постраждалих від Чорнобильської катастрофи, допомогу в 2006 році- по 3.30 кожного місяця, в 2007- з січня по травень - по 3.30 грн кожного місяця, а з червня по грудень-16.60 грн кожного місяця,в 2008 -2009 роках- - 16.50грн кожного місяця. Заборгованості з точки зору відповідача перед ОСОБА_2 немає. Щодо відомостей про виплати в 2002-2005 роках- відомості надати не можуть, тому що списки і розрахунки виплату були знищені після збігу 3-х років.

Вирішуючи спір, суд виходить із того, що згідно ст.8 Конституції України визнається і діє принцип верховенства права. Таким чином нормативно-правові акти Кабінету ОСОБА_4 України повинні відповідати актом вищої юридичної сили, яким є Закон.

Відповідно до ст.67 Закону України Про соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи конкретні розміри всіх видів доплат, пенсій і компенсацій підвищується України відповідно до зміни вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.

Встановлений ОСОБА_3 України №836 від 26 липня 1996 року Про компенсаційні ви особам, які постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи розмір щомісячної допомоги діитям, постраждали від Чорнобильскої катастрофи не збільшувався , хоча законами України : Про встановле мінімальної заробітної плати на 2002 рік, Про встановлення мінімальної заробітної плати на 2003 ри Про Державний бюджет України на 2004рік, Про Державний бюджет України на 2005 рік державний бюджет України на 2006 рік, Про Державний бюджет України на 2007 рік, Про Державний бюджет України на 2008 рік розмір мінімальної заробітної плати збільшувався неодноразово і в розмір щомісячної компенсації є значно нижчім за передбачений ст.30пб Закону України (796-ХІІ) кратний розміру мінімальної заробітної плати.

Згідно ч.4ст9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції Ук] і законам України, суд застосовує правовий акт , який має вищу юридичну силу, а тому суд застосовує до виникших правовідносин Закон України ( 796-ХІІ).

Позивач стверджує що він частково отримував компенсацію на дитину в 2002-2006 рокад 3.30грн щомісяця, що не відповідало вимогам закону, але його доводи не підтверджені доказами, а розглядаючи позовні вимоги в межах заявленних вимог і на підставі наявних доказів , суд вважає вимоги в цій частині не доведенними і такими, що не підлягають задоволенню.

Окрім того , вирішуючи спір, суд приймає до уваги, що дія ст.30пб Закону України ( 796-Х1: 2006 рік була зупинена в частині виплати допомоги в розмірах відповідно до мінімальної заробітної Законом України Про Державний бюджет України на 2006 рік від 20.12.2005 року №3235-УІ) який не визнаний неконституційним, а зупинення дії закону не дає права на його застосування. Том;- відповідача в цей період були правомірними.

Також суд враховує при нарахуванні недоплаченої виплати те, що в 2007 році дія статті Закону (796-ХІІ) також була зупинена Законом України Про Державний бюджет України на 2007 ріг*

19.12.2006року №489-У і визнана неконституційною лише 9.07. 2007 року за рішення Констітуційного суду України № 6-рп/2007, а тому до 09.07.2007 року суд також не може застосовувати зупинений Захск

В 2008 році також були внесені зміни в ст.30 пб Закону України (796-ХІІ) Законом України Державний бюджет України на 2008 рік і внесення змін до деяких законодавчих актів (№107-VI року), згідно яких розмір виплати за ст.30 пб Закону (796-ХІІ) встановлюється ОСОБА_4 України.

Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008 року ( №10-рп/2008) ці зміни були неконституційними, що дає право суду застосувати Закон (796-ХІІ)в редакції, яка діяла раніше, до зазначених правовідносин лише з 22.05.2008 року.

Таким чином судом встановлено, що відмова відповідача від перерахування і доплати виплати на дитину шкільного віку , яка постраждала внаслідок Чорнобильскої катастрофи , за періоди з 9.07.2007 року по 31.12.2007 року і з 22.05.2008 по 31.12.2008 року є незаконною і такою що порушує права позивача.

Доводи відповідача про те, що на підставі ст62 Закону України Про статус та соціальний громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28.02.1991 року № 796-XII,встановлено що порядок застосування закону визначається Кабінетом ОСОБА_4 України, а застосуванню відповідна ОСОБА_3 України , не можуть бути прийняті судом, тому що в цій П встановлено конкретні розміри допомоги у визначеній сумі , що суперечить вимогам Закону Україна статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28.02.1991 року №796-ХІІ, яким встановлено розмір такої допомоги кратною відносно до мінімальної заробітної плати на момент виплати, який неодноразово змінювався Верховною Радою.

Суд також не може прийняти доводи відповідача про те, що виплата допомоги не у відповідності з Законом повязана з існуючими фінансовими можливостями держави, яка гарантує виплату допомоги лише в розмірі, встановленному ОСОБА_3 України А аргумент про відсутність к може бути прийнятий судом, тому що, згідно з практикою Європейського Суду з прав людини, рішення у справі Бурдов проти Росії №59498/00 пар.35, яка може бути застосована судом як джерело права. Закону України „Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав (23.02.2006 року №3474-ІУ ст.17-18) органи державної влади не можуть посилатися на відсутність на причину невиконання своїх зобовязань.

Вирішуючи питання щодо позовних вимог за 2009 рік, суд приходить до висновку, шо підлягають задоволенню, тому що відповідно до Закону України №796 розрахунок щорічної де: оздоровлення є кратним до розміру мінімальної заробітної плати, а відповідно до ст.71 Закон;- У Про Державний бюджет України на 2009 рік від 26.12.2008 року № 835-У1 Кабінету ОСОБА_4 У 2009 році надано право встановлювати розміри соціальних виплат, які відповідно до закону визначаються залежно від розміру мінімальної заробітної плати, в абсолютних сумах у межах асинувань, передбачених за відповідбними бюджетними програмами. А тому нарахування відповідачем позивачу діє щорічної допомоги на оздоровлення у відповідності і розмірах передбачених ОСОБА_3 України №649 від 20.04.2007 року Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильскої катастрофи суд вважає правомірним. А тому в цій частині позовних вимог слід відмовити.

Таким чином позов підлягає частковому задоволенню. Дії відповідача слід визнати неправомірними за періоди з 9.07.2007 по 31.12.2007 року і з 22.05.2008 по 31.12.2008 року і стягнути за ці періоди на користь позивача недоплачену виплату на дитину шкільного віку ОСОБА_2,яка має статус дитини що постраждала внаслідок Чорнобильскої катастрофи відповідно до вимог ст.30 Закону України Про статус та соціальний захист громодян, постраждалих внаслідок Чорнобильскої катастрофи в розмірі 50% мінімальної заробітної плати незалежно від інших виплат на кожну дитину.

В решті позову- відмовити.

Керуючись ст.ст. ст.ст.212-217 ЦПК України, ст. 30 пб Закону України „Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи від 28.02.1991 року №796-ХІІ,-

вирішив:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Донецької області про визнання дій відповідача неправомірними та стягнення недоотриманих сум щомісячних виплат дітям шкільного віку , постраждалим внаслідок Чорнобильскої катастрофи задовольнити частково .

Визнати незаконними дії Управління праці та соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Донецької області щодо відмови в проведенні перерахунку і виплати ОСОБА_1 щомісячної виплати на дитину шкільного віку , постраждалу внасліок Чорнобильскої катастрофи відповідно до ст 30 п.6 Закону України Про статус та соціальний захист громадян , постраждалих від Чорнобильскої катастрофи за період з 09.07.2007 по 31.12.2007року та з 22.05.2008 по 31.12.2008 року.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Володарської районної державної адміністрації Донецької області (р/р 35212046001002, МФО 834016 УДК в Донецькій облаті, ОКПО 03197247) на користь ОСОБА_1 недоплачену щомісячну допомогу на дитину шкільного віку, що постраждала внаслідок Чорнобильскої катастрофи -ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 , за період з 9 липня по 31 грудня 2007 року і з 22травня по 31 грудня 2008 року в розмірі 50% мінімальної заробітної плати відповідно до ст. 30 п.6° Закону України Про статус та соціальний захист громадян, постраждалих від Чорнобильскої катастрофи.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Повний текст рішення виготовленний 04.10.2010 року.

На рішення може бути подана апеляція до Апеляційного суду Донецької області в м. Маріуполі через Володарський районний суд протягом 10 днів з дня його оголошення.

Суддя: С.І. Доценко