ДАРНИЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.КИЄВА
справа № 753/12932/15-а
провадження № 2-а/753/297/15
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"09" вересня 2015 р. суддя Дарницького районного суду м. Києва Сирбул О.Ф., розглянувши в приміщенні Дарницького районного суду м. Києва в порядку скороченого провадження відповідно до ст.183-2 КАС України адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного Фонду України в Дарницькому районі м. Києва про визнання неправомірними дії щодо перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії,
в с т а н о в и в и в :
Позивач ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в Дарницькому районі м. Києва про визнання неправомірними дії щодо перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії, в якій просить визнати неправомірними дії і рішення управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва щодо перерахунку ОСОБА_2 з 31.12.2013 р. пенсії в розмірі 80 відсотків заробітної плати у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників; зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва здійснити перерахунок ОСОБА_2 пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку та виплачувати ОСОБА_4 недоотриману частину виплат за минулий час з 31.12.2013 р. до моменту здійснення перерахунку пенсії.
В обґрунтування позову ОСОБА_2 зазначив, що він перебуває на обліку у Відповідача та йому призначено пенсію за вислугою років на підставі ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру».
Позивач вказує, що 31.12.2014 р. він звернувся до Відповідача із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 29.12.2014 року №18-127зп.
24 лютого 2015 року Позивач отримав відповідь Відповідача щодо перерахунку пенсії, але з урахуванням останніх змін, внесених до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», тобто здійснено перерахунок його пенсії в розмірі 80% від середнього заробітку за 12 календарних місяців роботи. Таким чином, Відповідач здійснив перерахунок пенсії Позивача у розмірах, нижчих, ніж встановлено законодавством України, тому за захистом своїх прав він звернувся з позовом до суду.
Ухвалою Дарницького районного суду м. Києва від 28.07.2015 р. позов ОСОБА_2 частині вимог за період з 31.12.2013 р. по 08.01.2015р. залишено без розгляду (а.с. 31-32).
Відповідачем в межах встановленого строку були надіслані заперечення по справі, в яких позов не визнав та просив відмовити в задоволенні позову за відсутністю правових підстав.
Судом встановлені такі факти і відповідні їм правовідносини.
Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва, йому призначена пенсія за вислугу років відповідно до закону України «Про прокуратуру» в розмірі 90 % від суми місячного заробітку.
31.12.2014 року Позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва із заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки Генеральної прокуратури України від 29.12.2014 р. № 18-127 зп, згідно з якою розмір його заробітної плати складає 8 784,76 грн. (а.с. 10)
Встановлено, що під час перерахунку пенсії Позивачу Управлінням Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва були застосовані положення ст. 50-1 Закону «Про прокуратуру» в редакції від 08.07.2011р., згідно з якими пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати.
Аналізуючи правомірність такого перерахунку пенсії Позивачу, здійсненого Відповідачем, суд звертає увагу на наступне.
Згідно з ч. 1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (у редакції, чинній на час призначення пенсії позивачу), прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом «Про заходи щодо законодавчого реформування пенсійної системи» (далі - Закон № 3668-VІ), який набрав чинності з 01 жовтня 2011 року, внесено зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права: «Прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років. (...) Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії».
Таким чином, з 01.10.2011 року положення частини першої ст. 50-1 вказаного Закону щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку із внесенням змін до редакції цієї статті Законом № 3668-VІ.
Разом з тим, підстави та порядок перерахунку пенсій прокурорам регулюють частини тринадцята, вісімнадцята ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», положення яких щодо перерахунку пенсії у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ змін не зазнали (змінилася лише нумерація частин цієї статті).
Так, відповідно до ч. 13 ст. 50-1 вказаного Закону, обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч. 18 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом № 3668-VІ зміни до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення. Нормами, які визначають механізм проведення перерахунку пенсії за вислугу років прокурорам, є частини тринадцята, вісімнадцята ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», які змін у зв'язку із прийняттям Закону № 3668-VІ не зазнали.
Крім того, вирішуючи питання про застосування наведеного Закону в часі, суд виходить з того, що згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, які відповідно до ст.17 Конституції України перебувають на службі у військових формуваннях та правоохоронних органах держави, забезпечуючи суверенітет і територіальну цілісність України, її економічну та інформаційну безпеку, а саме: у Збройних Силах України, органах Служби безпеки України, міліції, прокуратури, охорони державного кордону України, податкової міліції, Управління державної охорони України, державної пожежної охорони, Державного департаменту України з питань виконання покарань тощо (рішення Конституційного Суду України від 06 липня 1999 року № 8-рп/99 у справі щодо права на пільги та від 20 березня 2002 року № 5-рп/2002 у справі щодо пільг, компенсацій і гарантій).
У зазначених рішеннях Конституційний Суд України вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення зумовлена насамперед тим, що служба у Збройних Силах України, інших військових формуваннях та правоохоронних органах держави пов'язана з ризиком для життя і здоров'я, підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи із висловленого у рішеннях Конституційного Суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Аналогічна правова позиція зі спірного питання висловлена Верховним Судом України у постанові від 10 грудня 2013 року у справі № 21- 348а13, постанові від 17 грудня 2013 року у справі № 21-445а13.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, однак даний обов'язок відповідачем в даній справі не виконано.
З урахуванням наведеного, суд вважає, що дії Відповідача щодо відмови у проведенні перерахунку пенсії Позивачу є протиправними, а позовні вимоги є обґрунтованими, доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
За правилами розподілу судових витрат, встановленими статтею 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Відповідно до ст. 94 КАС України, необхідно присудити з Державного бюджету України на користь Позивача судові витрати у сумі 73,08 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 19, 22 Конституції України, ст. ст. 1-4, 6-9, 18, 41 ч. 2, 71, 72, 94, 158-163, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», суд -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_2 до управління Пенсійного Фонду України в Дарницькому районі м. Києва про визнання неправомірними дії щодо перерахунку пенсії та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.
Визнати неправомірними дії і рішення управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва щодо перерахунку ОСОБА_2 пенсії в розмірі 80 відсотків заробітної плати у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників.
Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Дарницькому районі м. Києва здійснити перерахунок ОСОБА_2 пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати працівникам прокуратури відповідно до вимог ст. 50-1 Закону України, виходячи з розрахунку 90 % від середнього заробітку та виплачувати ОСОБА_4 недоотриману частину виплат за минулий час з 08.01.2015 року, з урахуванням проведених виплат.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 судовий збір у сумі 73 грн. 08 коп.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Дарницький районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Якщо постанову було постановлено у письмовому провадженні або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя: