Первомайський міськрайонний суд Харківської області
Справа № 632/1798/15-а
провадження № 2-а/632/121/15
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(в порядку скороченного провадження)
09 вересня 2015 р. м. Первомайський Харківської області
Первомайський міськрайонний суд Харківської області у складі головуючого судді Кочнєва О.В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Первомайському районі Харківської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
07.08.2015 року ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративною позовною заявою, в якій просить визнати протиправними дії відповідача по справі щодо питання перерахунку пенсії, зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.07.2012 року на підставі довідки прокуратури Харківської області від 18.12.2012 року за №18-1137 відповідно до ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», який діяв на час виходу позивача на пенсію, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку відповідної штатної посади прокуратури та здійснити виплату різниці недоотриманої пенсії з 01.07.2012 року.
В обґрунтування позову зазначив, що в період з березня 1990 року до серпня 2004 року позивач працював в органах прокуратури. З серпня 2004 року ОСОБА_1 призначено пенсію за вислугу років згідно ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», в редакції що діяла на час призначення пенсії. Розмір пенсії склав 90% від середнього заробітку посади старшого слідчого Первомайської міжрайонної прокуратури. У зв`язку з прийняттям постанови Кабінету Міністрів України №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов праці працівників органів прокуратури», позивачем відповідачу була надана довідка про заробітну плату відповідної штатної посади прокуратури, з якої належить здійснити перерахунок пенсії позивачу. В липні 2015 року позивач звернув увагу, що пенсія за вислугу років в органах прокуратури ОСОБА_1 була перерахована у розмірі 80% від суми основного місячного заробітку, а не 90% як було раніше. 24.07.2015 року позивач звернувся до відповідача про перерахування пенсії у розмірі 90% від заробітної плати відповідної штатної посади прокуратури. Відповіддю від 27.07.2015 року від відповідача за №73/В-14 позивачу було повідомлено, що перерахунок пенсії з 01.07.2012 року здійснено в розмірі 80% від суми основного місячного заробітку штатної посади прокуратури, тобто відбулося зменшення розміру щомісячної пенсії на 10%.
Ухвалою суду від 19.08.2015 року після усунення позивачем недоліків позовної заяви було відкрито скорочене провадження по вказаній справі, копія якої направлена сторонам по справі. 26.08.2015 року вказану ухвалу отримав позивач по справі, 20.08.2015 року відповідач по справі (при цьому зворотній бік судової повістки повернувся до суду 21.08.2015 року, про що свідчить печатка канцелярії суду).
31.08.2015 року до суду надійшло заперечення на вказаний адміністративний позов від відповідача, в якому УПФУ у Первомайському районі Харківської області зазначає, що після перерахунку пенсії відповідно до розпорядження 133310 від 23.07.2015 року було зроблено перерахунок пенсії за вислугу років позивачу, при цьому сума пенсії збільшилася, незважаючи на зменшення до 80% розміру пенсії від середнього заробітку відповідної штатної посади органів прокуратури. При цьому відповідач підтвердив той факт, що відповідно до відповіді №73/В-14 від 27.07.2015 року розмір пенсії позивача у процентному відношенні зменшився з 90% до 80% ще з 01.07.2015 року відповідно до постанови КМУ №505 від 31.05.2012 року «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури».
Відповідно до п.4 ч.5 ст. 183-2 КАС України справа в порядку скороченого провадження повинна бути розглянута не пізніше пяти днів з дня подання відповідачем заперечення проти позову, тобто в даному випадку до 07.09.2015 року включно.
Враховуючи перебування судді у частині щорічної відпустки у період з 31.08.2015 року до 04.09.2015 року, а також слухання у складі колегії суддів кримінальної справи №632/957/15-к, провадження 1-кп/632/117/15 07.09.2015 року з виходом у нарадчу кімнату до 08.09.2015 року для постановлення вироку, суд розглянути справу раніше 09.09.2015 року не мав можливості.
Судом встановлені наступні факти та відповідні до них правовідносини.
ОСОБА_1 є пенсіонером за вислугою років, що підтверджується копією пенсійного посвідчення №2359822678 на ім`я позивача по справі, виданого відповідачем по справі 14.02.2008 року з терміном дії довічно (а.с.11).
Позивач працював на посаді старшого слідчого Первомайської міжрайонної прокуратури Харківської області, у зв`язку з чим набув право на пенсію за вислугою років. З 25.08.2004 року позивачу на підставі ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» призначена пенсія із розрахунку 90% від середнього заробітку.
24.07.2015 року позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку (а.с. 9).
27.07.2015 року позивач отримав відповідь УПФУ у Первомайському районі Харківської області, в якій зазначено, що пенсію позивачу було перераховано у зв`язку із збільшенням посадового окладу з урахуванням постанови КМУ від 31.05.2012 року №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14.06.2012 року. При цьому розмір пенсії був розрахований у розмірі 80% від нового розміру посадового окладу відповідної штатної посади органів прокуратури. Пенсія стала складати без надбавок 4068,53 грн. Обчислення пенсії здійснено в межах діючого пенсійного законодавства.
Згідно зі ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», що діяв на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80% від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожний повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Відповідно до ч.13 статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» обчислення (перерахунок) пенсій проводиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.
Згідно з ч.17 ст. 50-1 «Про прокуратуру» призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більше як за 12 місяців. Перерахунок пенсії провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відповідно до статті 22 Конституції України закріплені нею права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Конституційний суд України неодноразово розглядав питання, повязані з реалізацією права на соціальний захист, і сформулював правову позицію, згідно з якою Конституція України виокремлює певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема належать громадяни, які відповідно до статті 17 Конституції України перебувають на службі у правоохоронних органах, у тому числі, органах прокуратури. Вказані питання закріплені у рішеннях Конституційного суду України від 06.07.1999 року №8-рп/99 та від 20.03.2002 року №5-рп/2002, які обовязковим для виконання на території України з моменту їх прийняття.
У зазначених рішеннях Конституційний суд вказав, що необхідність додаткових гарантій соціальної захищеності, зокрема і колишніх прокурорів і слідчих прокуратури, як під час проходження служби, так і після її закінчення, зумовлена насамперед тим, що така служба повязана з підвищеними вимогами до дисципліни, професійної придатності, фахових, фізичних, вольових та інших якостей. Це повинно компенсуватися наявністю підвищених гарантій соціальної захищеності, тобто комплексу організаційно-правових та економічних заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як підчас проходження служби, так і після її закінчення.
Виходячи з висловленого у рішеннях Конституційного суду України розуміння сутності соціальних гарантій працівників правоохоронних органів, зокрема працівників прокуратури, зміст та обсяг досягнутих ними соціальних гарантій не може бути звужено шляхом внесення змін до законодавства.
Виходячи із загальних засад пріоритету законів над підзаконними актами при розрахунку пенсії позивача застосуванню підлягає розмір, встановлений згідно з ч.1 ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру», відповідно до якого розмір пенсії позивача повинен становити 90% від суми місячного заробітку відповідної штатної посади органів прокуратури.
Ідентичною є позиція Верховного суду України, яка викладена у постанові від 10.12.2013 року по справі №21-348а13, яка у відповідності до ч.1 ст. 244-2 КАС України є обовязковою для виконання усіма субєктами владних повноважень та усіма судами України. Відповідно до неї призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення є відмінним від прав на перерахунок вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом та механізмом їх проведення.
Відповідно до ч.2 ст. 161 КАС України при виборі правової норми, що підлягає застосуванню до спірних правовідносин, суд зобовязаний враховувати висновки Верховного Суду України, викладені у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої пунктом 1 частини першої статті 237 КАС України.
Виходячи з наведеного, керуючись вимогами ч.2 ст. 11 КАС України, суд встановив, що в даному випадку відповідач не дотримав вимоги закону про захист охороняємих прав та інтересів позивача по справі у сфері публічно-правових відносин, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законами України, а тому оскаржуване рішення є протиправним та таким, що підлягає скасуванню.
У той же час суд зазначає, що позивач просить суд здійснити перерахунок пенсії за період з 01.07.2012 року. При цьому ч.2 ст. 99 КАС України встановлений шестимісячний строк звернення до суду за захистом своїх прав, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. В даному випадку позивачу було відомо про зменшення його пенсії, однак він своїм правом на звернення до суду не скористався. Також суд не знайшов будь-яких підстав для визнання пропуску строку звернення до суду поважними.
Таким чином, вимоги позивача підлягають задоволенню за період з 07.02.2015 року, тобто за шестимісячний період перед поданням адміністративного позову. В іншій частині заявлені ним позовні вимоги підлягають залишенню без розгляду.
Відповідно до ст. 94 КАС України, враховуючи, що позивач був звільнений від сплати судового збору за подання адміністративного позову, а судове рішення ухвалено на його користь частково, судовий збір компенсуванню не підлягає.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.22 Конституції України, ст.ст. 2, 9-11, ст. 94, 161-163, 183-2 КАС України, ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції закону від 23.12.2010 року,
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України у Первомайському районі Харківської області про визнання дій неправомірними протиправними та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії управління Пенсійного фонду України у Первомайському районі Харківської області з питання перерахунку ОСОБА_1 розміру пенсії за вислугою років як працівника прокуратури.
Зобов`язати управління Пенсійного фонду України у Первомайському району Харківської області провести ОСОБА_1, перерахунок пенсії з 07.02.2015 року на підставі довідки прокуратури Харківської області від 18.12.2012 року за №18-1137 відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції від 23.12.2010 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку та здійснити виплату недоотриманої пенсії з 07.02.2015 року.
В іншій частині адміністративний позов ОСОБА_1 залишити без розгляду.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Первомайський міськрайонний суд Харківської області шляхом подачі апеляційної скарги у десятиденний строк з дня отримання її копії.
Постанова прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанови, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя ОСОБА_2