ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
Кіровоградської області
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"06" жовтня 2009 р.
Справа № 14/131
Господарський суд Кіровоградської області в складі судді Колодій С.Б. розглянув у відкритому судовому засіданні справу
за позовом: Кіровоградського міжрайонного природоохоронного прокурора в інтересах держави, уповноваженим органом якої виступає Державна екологічна інспекція в Кіровоградській області, м. Кіровоград
до відповідача: комунального підприємства "Енерговодоканал", Кіровоградська обл., Маловисківський р-н
про стягнення 4694,80 грн.
ПРЕДСТАВНИКИ:
від прокурора - Деревінська О.С., посвідчення № 835, помічник прокурора;
від позивача - Коноваленко-Ауліна Н.І., довіреність № 04-4/1499 від 17.08.2009р.;
від відповідача - участі не брав.
Подано позов про стягнення з комунального підприємства "Енерговодоканал" збитків в сумі 4 694,80 грн., заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок скиду стічних вод.
Відповідач відзив на позов не подав, його представник у судове засідання не з'явився, незважаючи на те, що він був належним чином повідомлений про час і місце судового засідання, про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення № 380099 від 14.08.2009р., що міститься в матеріалах справи.
Справа розглядається за наявними в ній матеріалами відповідно до статті 75 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши подані докази та заслухавши пояснення представників прокуратури та позивача, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
Працівниками позивача проведена перевірка дотримання відповідачем вимог природоохоронного законодавства за результатами якої складений акт № 127 від 23.04.2009р. (а.с. 9-11).
Акт підписаний представниками сторін без жодних зауважень чи заперечень.
На підставі акту складено протокол про адміністративне правопорушення від 23.04.2009р. (а.с. 18) та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення від 23.04.2009р. № 007023 (а.с. 19). Відповідно до вказаної постанови за порушення вимог природоохоронного законодавства притягнутий громадянин Рекута Г.А., згідно якої останнім сплачено 136 грн. штрафу (платіжне доручення № 346 від 24.04.2009р. (а.с. 20)).
Також відповідачу виданий припис від 25.04.2009р. (а.с. 12) по виявлених порушеннях, який особисто отриманий представником відповідача, що підтверджується його підписом на самому приписі. Згідно умов припису відповідач повинен в строк до 04.05.2009р. усунути порушення правил поводження з відходами на очисних спорудах та до 08.05.2009р. розробити заходи щодо покращення скиду стічних вод в водний об'єкт.
Представниками позивача за наслідками перевірки складений розрахунок розміру збитків заподіяних державі відповідачем внаслідок забруднення річки Кільтень скидом недостатньо очищених стічних вод протягом 2008 року. Розрахунок збитків здійснено згідно розділу 5.2 "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженої наказом Мінекобезпеки України від 18 травня 1995 року № 37 та зареєстрованої Міністерством юстиції України 01 червня 1995 року № 162/698. Розмір завданих збитків заподіяних державі, внаслідок скиду недостатньо очищених стічних вод відповідачем складає 4 694,80 грн.
Позивачем з метою досудового врегулювання спору 12.05.2009р. за № 70-8/817 направлено претензію з розрахунком розміру збитків (а.с. 17), яку відповідачем залишено без розгляду.
Стаття 1 Водного кодексу України визначає водокористування як використання вод (водних об'єктів) для задоволення потреб населення, промисловості, сільського господарства, транспорту та інших галузей господарства, враховуючи право на забір води, скидання стічних вод та інші види використання вод (водних об'єктів).
Відповідно до статті 46 Водного кодексу України водокористування поділяють на загальне і спеціальне. Стаття 48 Водного кодексу України визначає поняття спеціального водокористування: спеціальне водокористування - це забір води з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, враховуючи забір води та скидання забруднюючих речовин зі зворотними водами із застосуванням каналів. Спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами насамперед для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Стаття 49 Водного кодексу України передбачає, що спеціальне водокористування здійснюється на підставі дозволу, який видають державні органи охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води водних об'єктів загальнодержавного значення; Верховна Рада Автономної Республіки Крим, обласними, Київська та Севастопольська міські ради за погодженням з державними органами охорони навколишнього природного середовища - у разі використання води (водних об'єктів) місцевого значення.
В ході перевірки виявлено, що у відповідача наявний дозвіл на спеціальне водокористування від 03.04.2009р. № 10451, виданий державним управлінням ОНПС в Кіровоградській області, строк дії дозволу на спецводокористування до 03.04.2014р.
Стаття 40 Закону України "Про охорону навколишнього середовища" (пункт б) передбачає, що використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог: здійснення заходів щодо запобігання псуванню, забрудненню, виснаженню природних ресурсів, негативному впливу на стан навколишнього природного середовища.
Пункт 8 статті 44 Водного кодексу України передбачає: водокористувачі зобов'язані здійснювати погоджені у встановленому порядку технологічні, лісомеліоративні, агротехнічні, гідротехнічні, санітарні та інші заходи щодо охорони вод від вичерпання, поліпшення їх стану, а також припинення скидання забруднених стічних вод.
Відповідно до статті 70 Водного кодексу України скидання стічних вод у водні об'єкти допускається лише за умови дотримання нормативів гранично допустимих концентрацій та гранично допустимого скидання забруднюючих речовин.
Гранично допустимі скиди розраховують відповідно до Інструкції про порядок розробки та затвердження гранично допустимих скидів речовин у водні об'єкти із зворотними водами, затвердженої наказом колишнього Мінекології України від 15 грудня 1994 року № 116.
В результаті перевірки виявлено, що внаслідок неефективної роботи очисних споруд комунального підприємства "Енерговодоканал" протягом 2008 року здійснювався скид недостатньо очищених стічних вод в річку Кільтень. При цьому у 2008 році перевищено допустимі концентрації гранично допустимих скидів по завислим речовинам - 21,3 мг/л, азот амонійний - 13,4 мг/л, хлориди - 80,1 мг/л, нітрати - 32,1 мг/л, БСК - 26,3 мг/л, фосфати - 14,9 мг/л, нітрити - 0,56 мг/л, АПАР - 0,43 мг/л, пр нормі 15,0 мг/л, 0,7 мг/л, 74,4 мг/л, 17,4 мг/л, 19,95 мг/л, 3,12 мг/л, 0,5 мг/л, 0,30 мг/л відповідно. Значення середньорічних концентрацій забруднюючих речовин взяті з державної статистичної звітності по формі 2-ТП (водгосп) за 2008 рік. Згідно із цією звітністю, підприємством протягом 2008 року скинуто в річку Кільтень 285700 куб. м недостатньо очищених стічних вод, скид яких є порушення вимог статті 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", пункту 8 статті 44 та статті 70 Водного кодексу України. Вказане підтверджується матеріалами справи, а саме листом № 157 від 23.04.2009р. комунального підприємства "Енерговодоканал" (а.с. 14), у якому повідомляється, що протягом 2008 року відповідач скинув 285,7 т. куб. м недостатньо очищених зворотних вод в р. Кільтень з перевищенням забруднюючих речовин в стічних водах по вищезазначеним показникам.
Як визначено пунктом 6 частини 3 статті 110 Водного кодексу України відповідальність за порушення водного господарства несуть особи, винні у: недотриманні умов дозволу або порушення правил спеціального водокористування.
Відповідно до статті 111 Водного кодексу України підприємства, установи, організації і громадяни України, а також іноземні юридичні і фізичні особи та особи без громадянства зобов’язані відшкодувати збитки, завдані ними внаслідок порушень водного законодавства, в розмірах і порядку, встановлених законодавством України.
Відповідальність юридичних і фізичних осіб настає внаслідок порушення ними встановлених умов водокористування, а саме: перевищення встановлених нормативів гранично допустимого скидання забруднюючих речовин та встановлених лімітів забору води, лімітів використання води та лімітів скидання забруднюючих речовин, а також санітарних та інших вимог щодо впорядкування своєї території (стаття 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").
Відповідно до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів, шкода, заподіяна внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, підлягає компенсації юридичними та фізичними особами, в тому числі іноземними, як правило, в повному обсязі, без застосування норм зниження розміру стягнення і незалежно від плати за забруднення навколишнього природного середовища та погіршення якості природних ресурсів (стаття 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища").
Отже відповідачем порушено умови дозволу на спеціальне водокористування і позивачем правомірно розраховані збитки, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок скиду стічних вод в сумі 4 694,80 грн.
Відповідач не заперечив проти позову, доказів добровільної сплати суми збитків суду не надав.
Враховуючи викладене, господарський суд вважає позовні вимоги прокурора обґрунтовані та такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі, крім того, беручи до уваги положення статті 49 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати в сумі 102 грн. державного мита та 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 44, 49, 82–85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України господарський суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з комунального підприємства "Енерговодоканал" (26222, Кіровоградська обл., Маловисківський р-н, смт. Смоліне, вул. Шевченка, 12, ідентифікаційний код 24153091) на користь Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області в дохід Смолінської селищної ради Маловисківського району Кіровоградської області на р/р 31518921700245 в УДК в Маловисківському районі Кіровоградської області, МФО 823016, код одержувача 24146702, код бюджетної класифікації 24062100 збитки у розмірі 4 694,80 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з комунального підприємства "Енерговодоканал" (26222, Кіровоградська обл., Маловисківський р-н, смт. Смоліне, вул. Шевченка, 12, ідентифікаційний код 24153091) в доход державного бюджету України отримувач коштів: УДК у м. Кіровограді банк отримувача: ГУДКУ у Кіровоградській області МФО 823016 рахунок № 31115095700002 ідентифікаційний код 24145329 код бюджетної класифікації: 220902000 „Державне мито, не віднесене до інших категорій” –102 грн. державного мита.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з комунального підприємства "Енерговодоканал" (26222, Кіровоградська обл., Маловисківський р-н, смт. Смоліне, вул. Шевченка, 12, ідентифікаційний код 24153091) в доход державного бюджету України отримувач коштів: УДК у м. Кіровограді банк отримувача: ГУДКУ у Кіровоградській області МФО 823016 рахунок № 31218259700002 ідентифікаційний код 24145329 код бюджетної класифікації: 22050000 „Оплата витрат з інформаційно-технічного забезпечення розгляду справ у судах” – 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Згідно частини 3 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його підписання.
Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.
Копії рішення направити сторонам та Кіровоградському міжрайонному природоохоронному прокурору.
Суддя С.Б. Колодій