Головуючий у 1 інстанції - Ляшенко М.А.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
УКРАЇНА
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 вересня 2015 року справа №433/675/15-а
приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3
За участі секретаря судового засідання Корадо А.А.
Представника прокуратури ОСОБА_4 ( на підставі посвідчення)
Розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Троїцької районної державної адміністрації Луганської області на рішення Троїцького районного суду Луганської області від 26 червня 2015 р. у справі № 433/675/15-а (головуючий І інстанції Ляшенко М.А. ) за позовом Прокурора Троїцького району Луганської області в інтересах ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 до Управління праці та соціального захисту населення Троїцької районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій незаконними та зобов'язання вчинити певні дії ,-
ВСТАНОВИВ:
Прокурор Троїцького району Луганської області звернувся 27 березня 2015 року в інтересах ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до Троїцького районного суду Луганської області з адміністративним позовом до Управління праці та соціального захисту населення Троїцької РДА в якому просив визнати дії Управління соціального захисту населення Троїцької РДА щодо зняття з оплати ОСОБА_5, малолітніх ОСОБА_7 та ОСОБА_6 як осіб, які переміщені з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, незаконними; зобовязати Управління соціального захисту населення Троїцької районної державної адміністрації призначити адресну допомогу ОСОБА_5 та малолітнім ОСОБА_7, та ОСОБА_6 як особам, які переміщені з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, відповідно до вимог Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою КМУ № 505 від 01.01.2014 року (а.с. 1-5).
Рішенням Троїцького районного суду Луганської області від 26 червня 2015 року позовні вимоги прокурора Троїцького району задоволені. Визнано дії Управління соціального захисту населення Троїцької районної державної адміністрації щодо зняття з оплати ОСОБА_5, малолітніх ОСОБА_6, ОСОБА_7 як осіб, які переміщені з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, оформлення щомісячної адресної допомоги, як особам переміщеним з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції, незаконними та зобовязано Управління соціального захисту населення Троїцької районної державної адміністрації призначити адресну допомогу ОСОБА_5, малолітнім ОСОБА_6, ОСОБА_7 (а.с. 44-45).
Задовольняючи позовні вимоги суд першої інстанції з посиланням на вимоги п.2 ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» зробив висновок про те, що Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розязання проблем, повязаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції Управління соціального захисту населення Троїцької райдержадміністрації подало апеляційну скаргу в якій зазначили на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, неповне зясування обставин, що мають значення для справи, просили постанову суду першої інстанції скасувати та справу розглянути без участі представника апелянта.
В доводах апеляційної скарги апелянт посилається на те, що судом першої інстанції не було надано належної оцінки тому факту, що позивач з дітьми та чоловіком фактично постійно проживала не в зоні АТО, а за місцем реєстрації чоловіка в с. Розпасіївка. Управління соціального захисту населення відповідно до п.12 Постанови КМУ № 505 від 01.10.2014 року з 22 грудня 2014 року припинило виплату адресної допомоги яка була призначена з 07.11.2014 року.
У судове засідання представник апелянта на прибув, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.
Представник прокуратури в судовому засіданні заперечував проти доводів апеляційної скарги, просив її залишити без задоволення, а рішення суду першої інстанції без змін.
Відповідно до вимог ст. 195 ч.1 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановлення під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.
Вислухавши пояснення представника прокуратури, дослідивши письмові матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила наступне.
Управлінням соціального захисту населення Троїцької районної державної адміністрації (далі - УСЗН Троїцької РДА РДА) 07.11.2014 ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, надано довідку № 935000269 про взяття на облік особи, переміщеної з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, в якій зазначено, що вона постійно мешкала за адресою: вул. Октябрська, 56, смт. Маломиколаївка, Антрацитівського району Луганської області, та в червні 2014 перемістилась разом з особами, які не досягли 18-річного віку: ОСОБА_7, ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_3, та на цей час тимчасово мешкає за адресою: вул. Гагаріна, 7, с. Розпасіївка, Троїцького району Луганської області (а.с. 6).
Відповідно до заяви від 07.11.2014 ОСОБА_5 звернулась до управління соціального захисту населення Троїцької РДА (далі - управління) з метою призначення щомісячної адресної допомоги особам, які перемішуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг.
За результатами розгляду вказаної заяви, 10.11.2014 року управлінням прийнято рішення про призначення допомоги переміщеним особам на проживання відповідно до якого ОСОБА_5 та її малолітнім дітям ОСОБА_7 та ОСОБА_6 призначено адресну допомогу загальна сума якої становить 2 210 гривень.
Однак, рішенням управління УСЗН Троїцької РДА від 22.12.2014 року ОСОБА_5 знята з оплати та по теперішній час не отримує вказану вище адресну допомогу.
Відповідно до наданого до прокуратури району обґрунтування прийнятого рішення про зняття з оплати ОСОБА_5, УСЗН Троїцької РДА, посилається на п. 12 Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014, а саме виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Також, в вищевказаному обґрунтуванні зазначено, що ОСОБА_5 перебуває на обліку в управлінні УСЗН Троїцької РДА з 01.03.2014 року та з 01.04.2014 року отримує допомогу по догляду за дитиною до 3 років та її постійне місце мешкання є с. Розпасіївка Троїцького району а не територія проведення антитерористичної операції.
Вирішуючи спір за даним позовом, та в межах апеляційної скарги, судова колегія звертає увагу на наступне.
Порядок надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затверджений постановою КМУ № 505 від 01 жовтня 2014 року визначає механізм надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Грошова допомога надається громадянам України, іноземцям та особам без громадянства, які постійно проживають на території України і переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення АТО (п.2).
Відповідно до п. 5 Порядку, для отримання грошової допомоги уповноважений представник сімї звертається до уповноваженого органу за фактичним місцем проживання (перебування) з відповідною заявою та предявляє паспорт громадянина України або інший документ, що посвідчує особу, та довідки всіх членів сімї про взяття на облік осіб, які переміщуються.
В матеріалах справи наявна довідка від 07.11.2014 року № 935000269 про взяття на облік ОСОБА_5, ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_3 та ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с. 6). Вказана довідка містить інформацію про те, що зазначені особи постійно проживали за адресою ІНФОРМАЦІЯ_4 та перемистилися в с. Розпасіївка вул. Гагарина б.7. Відомості які містить спірна довідка відповідають відомостям зазначеним в паспорті громадянина України ОСОБА_5 в частині її реєстрації в смт. Маломиколаїівка Антрацитівського району Луганської області. Зазначений населений пункт відповідно до розпорядження КМУ № 1053 відноситься до районів проведення АТО.
Крім того, відповідно до ч.2 ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» адресою покинутого місця проживання внутрішньо переміщеної особи в розумінні цього Закону визнається адреса місця проживання особи на момент виникнення обставин, зазначених у частині першій цієї статті. Факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (ч.1 ст. 4 Закону). Підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в ст. 1 цього Закону на момент їх виникнення. Отже факт реєстрації місця проживання підтверджується відомостями зазначеними в паспорту громадянина України ОСОБА_5
З урахуванням викладених обставин, судова колегія дійшла висновку про те, що як судом першої так і апеляційної інстанції не встановлено факту подання недостовірної інформації ОСОБА_5 та підстав з урахуванням цього застосуванню вимог п.12 Порядку надання щомісячної адресної допомоги, затвердженого постановою КМУ № 505 від 01.10.2014 року.
Отже доводи апеляційної скарги в частині порушення судом першої інстанції норм матеріального права та неповного зясування обставин, що мають значення для справи не знайшли свого підтвердження в суді апеляційної інстанції.
Разом з тим, судова колегія звертає увагу на те, що за результатами розгляду адміністративного позову судом першої інстанції ухвалено рішення, що є порушенням вимог ст. 158 КАС України, відповідно до якої, судове рішення, яким суд вирішує спір по суті, викладається у формі постанови. Зазначене є підставою для скасування судового рішення та ухвалення нової постанови про задоволення позовних вимог.
В судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину.
Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України,
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Троїцької районної державної адміністрації Луганської області на рішення Троїцького районного суду Луганської області від 26 червня 2015 р. у справі № 433/675/15-а - задовольнити частково.
Рішення Троїцького районного суду Луганської області від 26 червня 2015 р. у справі № 433/675/15-а - скасувати.
Прийняти нову постанову.
Позовні вимоги прокурора Троїцького району Луганської області в інтересах ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 до Управління праці та соціального захисту населення Троїцької районної державної адміністрації Луганської області про визнання дій незаконними та зобов"язання вчинити певні дії, задовольнити.
Визнати незаконними дії Управління соціального захисту населення Троїцької районної державної адміністрації щодо зняття з оплати щомісячної адресної допомоги ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 як осіб, які переміщені з району проведення антитерористичної операції.
Зобовязати Управління соціального захисту населення Троїцької районної державної адміністрації призначити адресну допомогу ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 як особам, які переміщені з району проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 року.
Постанова може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня складення в повному обсязі.
Повний текст виготовлено 02 вересня 2015 року.
Головуючий суддя І.А. Васильєва
Судді Р.Ф. Ханова
ОСОБА_3