Постанова № 49888065, 12.07.2010, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
12.07.2010
Номер справи
2-а-4055/10/2270/9
Номер документу
49888065
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

< для копії >

Справа № 2-а-4055/10/2270/9

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

12 липня 2010 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретаріОСОБА_2 за участі:прокурора відділу облпрокуратури - ОСОБА_3

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом прокурора Красилівського району в інтересах держави в особі Красилівської міжрайонної державної податкової інспекції < 3-тя особа > до ОСОБА_4 < 3-тя особа > про стягнення 1739,68 грн.

У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.

В С Т А Н О В И В:

Прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить у відповідності до вимог Законів України «Про прокуратуру», «Про державну податкову службу в Україні», «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», «Про податок з доходів фізичних осіб» стягнути з ОСОБА_4 1739,68 грн. заборгованості по податку з доходів фізичних осіб.

Повноважний представник позивача в судове засідання не з'явився, 24.06.2010 року подав до суду письмову заяву, відповідно до якої Красилівська МДПІ підтримує позов в повному обсязі та просить розглядати справу без її участі.

Прокурор відділу облпрокуратури в судовому засіданні позовні вимоги підтримує у повному обсязі та наполягає на їх задоволенні, обґрунтовуючи наданими в матеріали справи доказами.

Відповідач своїми процесуальними правами не скористався, в судове засідання не з'явився, ухвала про відкриття провадження у справі та призначення справи до судового розгляду разом із повісткою, копією позовної заяви з додатками направлені та отримані відповідачем 05.06.2010 року (згідно поштового повідомлення №00949977) повістки про відкладення розгляду справи направлені за адресою, за якою зареєстрований відповідач, (згідно реєстру поштових відправлень).

Згідно ч.2 ст.128 КАС України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або третьої особи, які не прибули в судове засідання, або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи. Тому, для уникнення зловживання правом з боку відповідача, суд вважає за необхідне вирішити дану справу по суті відповідно до ч. 6 ст. 71 КАС України на основі наявних у ній доказів.

Заслухавши прокурора відділу облпрокуратури, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному звязку і сукупності, суд вважає, що позов підлягає задоволенню у повному обсязі з наступних підстав:

16.03.2009 року ОСОБА_4 було подано до Красилівської міжрайонної державної податкової інспекції декларацію про доходи, одержані з 1 січня по 31 грудня 2008 року або за інший період звітного року. В декларації відповідачем зазначено, що впродовж 2008 року нею одержано дохід в розмірі 34793,65 грн : Житловий будинок - 18959,00 грн., земельна ділянка - 15834,65 грн. (п.1.2 декларації).

У звязку із несплатою заборгованості по податку з доходів фізичних осіб в добровільному порядку, прокурором в інтересах держави в особі позивача подано позов до суду з вимогою стягнути з відповідача 1739,68 грн..

Досліджуючи надані докази, оцінивши їх в сукупності, до уваги приймається наступне.

Статтею 67 Конституції України та ст.9 Закону України „Про систему оподаткування на платників податків покладено обовязок своєчасно та у повному обсязі сплачувати загальнодержавні та місцеві податки і збори до державних та місцевих бюджетів. Принципи побудови системи оподаткування в Україні, податки і збори (обовязкові платежі) до бюджетних та до державних цільових фондів, а також права, обовязки і відповідальність платників визначаються Законом України Про систему оподаткування.

Відповідно до ст.14 Закону України „Про систему оподаткування до загальнодержавних податків віднесено податок на доходи фізичних осіб.

При цьому, на органи державної податкової служби покладено функції щодо здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплатою податків та зборів, а також забезпечення обліку платежів, правильність обчислення і своєчасність надходження цих податків до бюджету (п.1,2 ст.10 Закону України „Про державну податкову службу), згідно п.11 ст.11 Закону України „Про державну податкову службу в Україні органи державної податкової служби в установленому законом порядку мають право застосовувати до платників фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.

Згідно положень Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами відповідач є платником податків, зборів (обовязкових платежів), на якого згідно із законом покладено обовязок утримувати податки.

Згідно п.3.1.1 ст.3 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами від 21.12.2000 року активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобовязань виключно за рішенням суду.

Відповідно до п.п.1.2, 1.3 вказаного Закону передбачено, що податкове зобовязання це зобовязання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України, податковий борг (недоїмка) це податкове зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобовязання.

Платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації. У разі коли сума податкового зобовязання розраховується контролюючим органом, такий контролюючий орган надсилає платнику податків податкове повідомлення, в якому зазначаються підстава для такого нарахування, посилання на норму податкового закону, відповідно до якої був зроблений розрахунок або перерахунок податкових зобовязань, сума податку чи збору (обовязкового платежу) належного до сплати, та штрафних санкцій за їх наявності, граничні строки їх погашення, а також попередження про наслідки їх несплати в установлений строк та граничні строки передбачені законом для оскарження нарахованого податкового зобовязання (штрафних санкцій за їх наявності).

Відповідно до п.п. "і" п.1.3 ст.1 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" (далі -Закон) доходи з джерелом його надходження з України - будь- який дохід одержаний платником податку або нарахований на його користь від здійснення будь-яких видів діяльності на території України у тому числі, але не виключно у вигляді : доходів у вигляді активів, що передаються у спадщину, якщо такі активи або джерело їх виплати знаходяться на території України.

П.4.1 ст.4 встановлено, що загальний річний оподатковуваний дохід складається з суми загальних місячних оподатковуваних доходів звітного року, а іноземних доходів, одержаних протягом такого звітного року.

Відповідно до п.п. "є" п.19.1 ст.193 Закону платники податку зобов'язані своєчасно сплачувати узгоджені суми податкових зобов'язань, а також пеню за винятком сум, що оскаржуються в адміністративному порядку. П."б" п.п.20.3.1. п.20.3 ст.20 встановлено, що особами, відповідальними за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу з цього податку є : при нарахуванні податку податковим органом на підставі поданої декларації - платник цього податку.

Красилівською МДПІ винесено податкове повідомлення від 18.03.2009 року № 0000011730/0, яким визначено суму податкового зобов'язання по податку з доходів фізичних осіб в розмірі 1739,68 грн. (отримане відповідачем).

Відповідно до п.п.5.1, 5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами (далі-Закон №2181) податкове зобовязання платника податків самостійно визначене платником податків вважається узгодженим з дня подання такої декларації, та нараховане контролюючим органом вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.

Відповідно до п.п. 5.3.1. п.5.3. ст.5 Закону №2181 у разі, коли відповідно до закону контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов'язання платника податків за причинами, не пов'язаними із порушенням податкового законодавства, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму податкового зобов'язання у строки, визначені у законі з відповідного податку, а за їх відсутності - протягом тридцяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення про таке нарахування.

Згідно п.п. 5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.

З метою погашення податкового боргу, у відповідності до пп.6.2 ст.6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» відповідачу було виставлено дві податкові вимоги: перша - № 1/2 від 24.04.2009 року (надіслана та отримана відповідачем) та друга - 2/17 від 29.05.2009 року (надіслана та отримана відповідачем 03.06.2009 року згідно поштового повідомлення).

При цьому п.2.3.1 ст.2 Закону України „Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу є виключно податкові органи.

На підтвердження позовних вимог позивачем надано необхідні докази про наявність податкової заборгованості відповідача та вжиття заходів її стягнення. Судом зважається на те, що податкове повідомлення рішення про визначення податкового зобовязання, податкові вимоги в адміністративному та судовому порядку не оскаржувались та не скасовані, доказів про сплату заборгованості суду не подано.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги обгрунтовані матеріалами справи, відповідають чинному законодавству та підлягають задоволенню.

Керуючись 6, 14, 71, 86, 94, 104, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

Позов прокурора Красилівського району в інтересах держави в особі Красилівської міжрайонної державної податкової інспекції до ОСОБА_4 про стягнення 1739,68 грн. задоволити.

Стягнути з ОСОБА_4 (Хмельницька область, Красилівський район, с.Кульчинки, код НОМЕР_1) на користь Красилівської міжрайонної державної податкової інспекції (Хмельницька область, м. Красилів, вул. Центральна 38, код 34971935) 1739,68 грн. (одна тисяча сімсот тридцять дев'ять гривень 68 коп.) заборгованості по податку з доходів фізичних осіб.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до Львівського апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлено 15 липня 2010 року

< чи набрала законної сили > < ОСОБА_1 набрання законної сили >

Суддя< для копії >ОСОБА_1< для копії > < для копії >