ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2015 року Житомир справа № 806/2246/15
категорія 10.3.2
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Капинос О.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Бігунського сільського споживчого товариства до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації третьої особи на стороні позивача, яка не заявляє самостійних вимог - ОСОБА_1 про визнання неправомірними дій, зобовязання вчинити дії,-
встановив:
Бігунське сільське споживче товариство звернулося до суду з позовом, у якому просило визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо неприйняття до виконання розрахункових документів, складених на підставі рішення Овруцького районного суду у справах за позовом ОСОБА_1, на виплату щомісячної доплати громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення, відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за період з 01 лютого по 31 липня 2014 року, а також зобов'язати відповідача прийняти до виконання вказані розрахункові документи.
В обґрунтування позовних вимог Бігунське сільське споживче товариство зазначило, що відмова відповідача у прийнятті зазначених розрахункових документів позбавляє можливості позивача виконати перед своїм працівником покладене на товариство фінансове зобов'язання, передбачене Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Представник позивача просив розглядати справу за його відсутності.
Представник відповідача до суду не прибув, надіслав заперечення проти позову, у якому позовні вимоги не визнав і просив у їх задоволенні відмовити. Пояснив, що прийняти розрахункові документи від Бігунського сільського споживчого товариства і виплатити ОСОБА_1 доплату, передбачену статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", немає законних підстав, оскільки вказана стаття була виключена.
Третя особа в судове засідання також не з'явилась, про дату, час та місце розгляду справи була повідомлена вчасно та належним чином.
Суд вважає за можливе розглянути справу у письмовому провадженні, відповідно до частини 6 статті 128 КАС України.
Дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Встановлено, що постановою Овруцького районного суду Житомирської області було зобов'язано Бігунське сільське споживче товариство провести донарахування ОСОБА_1 доплати громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, за період з 01 лютого по 31 липня 2014 року в розмірі, визначеному статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що дорівнює двом мінімальним заробітним платам, розмір якої встановлений Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", щомісячно та подати розрахункові документи до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації (а.с. 6-7).
На виконання вимог вказаного судового рішення позивач провів нарахування коштів відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та подав розрахункові документи до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації (а.с. 9).
В свою чергу, Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації їх листом від 25.11.2014 року повернуло (а.с. 10) з посиланням на прийняття Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державний бюджет України на 2014 рік", "Про державний бюджет України на 2015 рік" та на те, що вказані постанови не містять вимог до управління праці щодо прийняття даних розрахунків
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України.
Відповідно до пунктів 2, 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 936 від 20 вересня 2005 року (далі - Порядок № 939), розпорядниками коштів є управління праці та соціального захисту населення по місцю реєстрації громадян.
Відповідно до пунктів 5, 6 Порядку № 939, соціальні виплати, допомоги, зокрема, передбачені статтею 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями (далі - підприємства) та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
До 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, підприємства подають до уповноваженого органу документи щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів, за затвердженою Мінсоцполітики формою та реєстр отримувачів компенсаційних виплат і допомоги певних видів, де зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, категорія, номер посвідчення, ідентифікаційний номер, відомості про нараховані виплати, суму компенсацій та вид допомоги.
Керівники підприємств несуть персональну відповідальність за несвоєчасність подання розрахункових документів до уповноваженого органу та правильність призначення і нарахування компенсаційних виплат та допомоги певних видів.
Уповноважений орган перевіряє, реєструє, обліковує розрахунки та подає органам Казначейства платіжні документи для здійснення відповідних видатків, що проводяться в установленому законодавством порядку.
Із змісту вказаних норм вбачається, що прийняття документів щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомог передбачених Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" є обов'язком Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації.
Законом України "Про Державний бюджет на 2014 рік" від 16 січня 2014 року № 719-VII, що набрав чинності з 1 січня 2014 року (пункт 1 Прикінцевих положень Закону) не було встановлено обмежень щодо застосування положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Обмеження, зокрема, статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", встановлено пунктом 6-7 Прикінцевих положень Закону України № 1622-VII від 31 липня 2014 року "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік", який набрав чинності з 16 серпня 2014 року.
За таких обставин, суд дійшов висновку, що обмеження стосовно застосування положень Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" встановлені після закінчення періодів нарахування позивачем коштів відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", в розмірі двох мінімальних заробітних плат.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд вважає, що при визначенні розміру вказаної виплати застосуванню підлягає саме стаття 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а не постанова Кабінету Міністрів України № 836 від 26 липня 1996 року, яка істотно звужує обсяг встановлених законом прав.
За таких обставин, коли Бігунське сільське споживче товариство провело нарахування ОСОБА_1 коштів у розмірах, визначених постановою Овруцького районного суду Житомирської області та подала відповідний розрахунок до Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації, тому відмова відповідача у прийнятті таких розрахункових документів є неправомірною, а позов - обґрунтованим і таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 86, 122, 158-163, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації щодо неприйняття від Бігунського сільського споживчого товариства розрахункових документів, складених на підставі рішення Овруцького районного суду у справі за позовом ОСОБА_1, на виплату щомісячної доплати громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення, відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01 лютого по 31 липня 2014 року.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Овруцької районної державної адміністрації прийняти від Бігунського сільського споживчого товариства до виконання розрахункові документи, складені на підставі рішення Овруцького районного суду у справі за позовом ОСОБА_1, на виплату щомісячної доплати громадянам, які працюють на території радіоактивного забруднення, відповідно до статті 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 01 лютого по 31 липня 2014 року.
Постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.В. Капинос