Постанова № 498431, 05.03.2007, Господарський суд Чернівецької області

Дата ухвалення
05.03.2007
Номер справи
9/265
Номер документу
498431
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"05" березня 2007 р. Справа № 9/265

Суддя господарського суду Чернівецької області Чорногуз Михайло Георгійович

розглядаючи справу

за позовом Заступник прокурора Чернівецької області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м.Чернівці

до відповідачів Державне підприємство "Чернівцілегмаш"

про стягнення 157065,10грн.

за участю представників:

позивача: Пастушенко Т.В.довіреність № 3638/10-015 від.24.02.2006 року

Дьомін Д.О. довіреність № 19876/10-015 від 18.09.2006 року

Іваненко О.В. довіреність № 18599/10-015 від 30.08.2006 року

відповідача: директор Мустеца В.П., Остафійчук А.Д. довіреність № 06 від 12.01.2007 р.

гол. бух Корбут Л.Д. доручення № 56 від 21.02.2007 року

прокурора: відділу облпрокуратури Швеця О.А.

СУТЬ СПОРУ:

Заступник прокурора Чернівецької області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у м. Чернівці звернувся з позовною заявою до ДП «Чернівцілегмаш» про стягнення податкової заборгованості в загальній сумі - 157034,86грн.

В судовому засіданні прокурор та позивач позовні вимоги підтримали в повному обсязі.

Представники відповідача визнають позов частково.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши представників сторін, та прокурора, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна заява та заперечення проти позову, дослідивши докази які мають юридичне значення для розгляду позовної заяви суд встановив наступне.

02.02.1998 року постановою арбітражного суду Чернівецької області державне підприємство "Чернівцілегмаш" визнано банкрутом справа № 5-128-128/Б.

27 червня 1998 року Ухвалою арбітражного суду Чернівецької області був введений мораторій на задоволення вимог кредиторів ДП "Чернівцілегмаш" строком на один рік протягом якого не нараховується неустойка (пеня, штраф, інші фінансово-економічні санкції) за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати податків і зборів.

29 січня 2002 року Постановою господарського суду Чернівецької області відкрита ліквідаційна процедура ДП "Чернівцілегмаш" справа № 5-І28-І28/Б /.

4 березня 2003 року ухвалою господарського суду Чернівецької області затверджена мирова угода між боржником ДП "Чернівцілегмаш" і кредиторами та провадження по справі № 5-І28-І28/Б припинено.

Згідно п.3.1.1, 3.2.2 затвердженої мирової угоди встановлено наступне :

“Боржникові (ДП “Чернівцілегмаш” ) надається відстрочка платежів за даною мировою угодою до 31.12.2003р. з кредиторами четвертої та наступних черг.

Починаючи з 01.01.2004р. боржник розраховується з кредиторами щомісячно рівними частками в межах однієї черги протягом 48 (сорок вісім) місяців згідно графіку, викладеним в додатку №1 до угоди.

Заборгованість по податках, зборах (обов'язкових платежах), що контролюються державною податковою інспекцією у м. Чернівці, а також до Пенсійного фонду сплачується на наступних умовах:

- борги третьої черги по податках і зборах (обов'язкових платежах) в сумі 453680.50грн (чотириста п'ятдесят три тисячі шістсот вісімдесят грн.. 50 коп.), які виникли до винесення господарським судом Чернівецької області постанови від 29 січня 2002р. про поновлення провадження у справі про визнання ДП “Чернівцілегмаш” банкрутом на підставі розділу 4 Закону України „Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" виплачується щомісячно рівними частками протягом 48 місяців починаючи з 01.01.2004р.”;

- борги третьої черги по податках і зборах (обов'язкових платежах) в сумі 415108. 50грн (чотириста п'ятнадцять тисяч сто вісім грн.. 50 коп.), які виникли в ході здійснення заходів в межах ліквідаційної процедури для погашення боргів першої та другої черги, розстрочуються за поданням платника податків рішенням податкового органу у встановленому законодавством порядку відповідно до Закону України „Про державну податкову службу в Україні" та ст. 14 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”.

Відповідно затвердженої мирової угоди боржнику надається відстрочка по платежам до 31.12.2003 року тобто перший платіж починається з 01.01.2004 року, отже нарахування ДПІ у м. Чернівці пені по договору відстрочки № 6-24 від 26.04.2001 року є безпідставним. Оскільки Ухвалою Господарського суду Чернівецької області справі № 10/4/б про банкрутство ДП "Чернівцілегмаш", від 07.04.2004 року Державну податкову інспекцію у м. Чернівці визнано кредитором ДП "Чернівцілегмаш" у сумі основного борту, пеня заявлена ДПІ у м. Чернівці судом не визнана. Зокрема в ухвалі суду зазначено : “Суд дійшов висновку, що майнові вимоги підлягають задоволенню в таких розмірах, зокрема ДПІ у м. Чернівці в сумі 1399541.73 грн., в тому числі недоїмка по податках і зборах (обов'язкових платежах) станом на 26.01.2004 р. (з урахуванням наданих кредитором уточнень) в сумі 15621,19 грн., розстрочені платежі згідно договору про розстрочення № 6 від 26.04.2001 року в сумі 160826.96 грн. та розстрочені згідно затвердженої ухвалою господарського суду Чернівецької області від 04.03.2003 року, у справі № 5/128-128/б мирової угоди від 22.01.2003 р. платежі в сумі 423093.58 гри. Штрафні санкції і пеня па загальну суму 139373,99 грн. судом не визнаються, оскільки у відповідності до абз. сьомого ст. 1 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" до складу грошових зобов'язань боржника не зараховуються недоїмка (пеня та штраф). визначені на дату подання заяви до господарського суду. Відмовляючи ДПІ у м. Чернівці у включенні до майнових вимог сум штрафних санкцій і пені господарський суд виходить з того, що у розумінні Закону (абз. 3 ст. 1) боржник - не суб'єкт підприємницької діяльності неспроможний виконати свої грошові зобов'язання перед кредиторами, в тому числі зобов'язання щодо сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), протягом 3-х місяців після настання встановленого строку їх сплати.”

Відповідно п.4 та п.7 ст. 12 Закону України "Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" мораторій на задоволення вимог кредиторів вводиться одночасно з порушенням провадження у справі про банкрутство, дія мораторію припиняється з дня припинення провадження у справі про банкрутство.

Протягом дії мораторію на задоволення вимог кредиторів:

- забороняється стягнення на підставі виконавчих документів та інших документів, за якими здійснюється стягнення відповідно до законодавства;

- не нараховується /штраф, пеня/ не застосовуються інші санкції за невиконання чи неналежне виконання грошових зобов'язань і зобов'язань щодо сплати страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, податків і зборів /обов'язкових, платежів/.

Нарахувавши пеню у сумі 157065 грн. 10 коп. в період дії мораторію ДПІ у м.Чернівці порушило норми Закону України "Про від новлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом" а саме п.4 ст. 12.

В матеріалах справи відсутні належні та допустимі докази, які б з достовірністю підтверджували доводи, викладені в позові, та обґрунтували розмір пені в заявленій прокурором сумі.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Державна податкова інспекція є органом державної влади і, відповідно, її діяльність має підпорядковуватись вимогам наведеної норми Конституції України та аналогічним вимогам ст. 11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні".

Документально підтверджено та визнано відповідачем пеню в сумі 10 570 грн. 35 коп. в т.ч: по податку з власників транспортних засобів в сумі 438 грн. 94 коп.; по платі за землю в сумі 6633 грн. 71 коп.; по комунальному податку 91 грн. 96 коп.; по податку на додану вартість 3 405 грн. 74 коп. В решті позовних вимог позов безпідставний і задоволенню не підлягає.

У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 2, 71, 72, 86, 94, 160-163, п. 6 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов задовольнити частково.

1. Стягнути з державного підприємства «Чернівцілегмаш» (рах.№26002301825008 в ВЦФ "Промінвестбанк", м. Чернівці, МФО 326163, код 14314624) в доход відповідного бюджету пеню в сумі 10 570 грн. 35 коп. в т.ч:

- по податку з власників транспортних засобів в сумі 438 грн. 94 коп. ;

- по платі за землю в сумі 6633 грн. 71 коп.

- по комунальному податку 91 грн. 96 коп.

- по податку на додану вартість 3 405 грн. 74 коп.

3. У решті позову відмовити.

Постанова, набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано.

Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений цим Кодексом, постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Порядок і строки апеляційного оскарження.

Про апеляційне оскарження рішення суду першої інстанції спочатку подається заява. Обґрунтування мотивів оскарження і вимоги до суду апеляційної інстанції викладаються в апеляційній скарзі.

Заява про апеляційне оскарження та апеляційна скарга подаються до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Суддя  М.Г. Чорногуз