Справа 2-а/229/76/2015
ЄУН 229/3149/15-а
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 вересня 2015 року Дружківський міський суд Донецької області у складі:
головуючої судді Рагозіної С.О.,
за участю секретаря судового засідання Пантелєєвої Є.О.,
позивача ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Дружківка адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до виконкому Дружківської міської ради про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити дії,
В С Т А Н О В И В:
18 серпня 2015 року позивач звернулась до суду з позовом до відповідача, в якому вказала, що вона є власником нежитлового приміщення кімнати № 11 вул. Леніна в м.Дружківка на підставі договору купівлі - продажу від 27 грудня 2003 року.
В червні 2015 року вона звернулась до Дружківської міської ради з проханням надати дозвіл на відключення кімнати від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання та встановлення в зазначеній кімнаті індивідуального опалювального приладу. Відповідно до листа № 30-1453/1-01 від 25 червня 2015 року відповідач відмовив у цьому позивачу на підставі п. 2.1 та 2.2. "Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж центрального теплопостачання".
Позивач вважає відмову безпідставною, оскільки законодавець визначив пріоритет права споживачів на свій розсуд обирати вид необхідних послуг, їх кількість та якість.
Своє небажання користуватися послугами централізованого теплопостачання мотивує неналежною якістю таких послуг, високою їх вартістю.
Виходячи із загальних засад пріоритетності законів над підзаконними нормативними актами, вважає, що при вирішенні даного спірного питання застосуванню підлягають саме Закон України "Про теплопостачання" та закон України "Про житлово-комунальні послуги " і тому Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від центрального теплопостачання, є таким, що не відповідає вищезазначеним Законам та Конституції України і ним користуватися при відмові або наданні дозволу на відключення від мереж центрального опалення неможливо.
Просить визнати неправомірною відмову відповідача у відключенні від мереж центрального опалення та постачання гарячої води та встановлення індивідуального опалювального приладу у нежитловому приміщенні кімнаті № 11 вул. Леніна м.Дружківки; зобов'язати комісію надати їй дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання у кімнаті № 11 вул. Леніна в м.Дружківки та встановлення у кімнаті індивідуального опалювального приладу.
У відкритому судовому засіданні позивач ОСОБА_1 пояснила суду, що вона є власником нежитлового приміщення - кімнати № 11 по вулиці Леніна м.Дружківка. В період опалювального сезону послуги з теплопостачання у кімнату надаються неналежної якості, в звязку з чим для обігріву вона змушена додаткового користуватися дороговартісними електроопалювальними приладами. Просить суд визнати неправомірною відмову відповідача у відключенні від мереж центрального опалення та постачання гарячої води та встановлення індивідуального опалювального приладу у нежитловому приміщенні кімнаті № 11 вул. Леніна м.Дружківки; зобов'язати комісію надати йому дозвіл на відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання у кімнаті № 11 вул. Леніна в м.Дружківки та встановлення у квартирі індивідуального опалювального приладу.
Представник відповідача до суду не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. До суду надав клопотання від 31 серпня 2015 року, в якому просить розглянути справу без його участі. В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 просить відмовити.
Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач є власником нежитлового вбудованого приміщення загальною площею 12,8кв.м., яке розташовано в м.Дружківка, вул. Леніна, будинок № 11, що підтверджується договором купівлі-продажу від 27 грудня 2003 року.
Позивач звертався до відповідача з заявою про надання дозволу на встановлення індивідуального опалюваного приладу та відключення від мереж централізованого опалення в цьому нежитловому вбудованому приміщенн.
Згідно з витягом з протоколу від 25.06.2015 року № 6 засідання комісії по відключенню окремих приміщень житлових будинків територіальної громади м.Дружківка від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання позивачу відмовлено у відключенні від мереж з посиланням на пункти 2.1 та 2.2. "Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання". Питання відключення від системи централізованого опалення можуть бути розглянуті тільки по житловому будинку в цілому при наявності оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та відповідно до неї.
Згідно з положеннями абзацу 3 статті 19, статті 24 Закону України «Про теплопостачання» споживач, або суб'єкт теплоспоживання, має право вибирати (змінювати) теплопостачальну організацію, якщо це технічно можливо. Споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
Суд зазначає, що це право не є абсолютним, воно може бути реалізовано лише за певних умов.
При цьому основними обов'язками, відповідно до абзаців 11 та 12 статті 24 вказаного Закону є додержання вимог договору та нормативно-правових актів та забезпечення безпечної експлуатації систем теплоспоживання.
Суд зазначає, що норми Порядку відключення окремих приміщень житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого постачання, затвердженого наказом Міністерство будівництва; архітектури та житлово-комунального господарства України № 4 від 22 листопада 2005 року в редакції наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України № 169, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 28 листопада 2007 року за № 1320/14587 зазнали змін. Визначена зміна назви вказаного порядку на назву «Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого постачання, що тим самим визначає можливість відключення лише будинку в цілому, а не окремих його приміщень.
Відповідно до положень пункту 26 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630, встановлює, що відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
На виконання пункту 25 Правил наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 9 грудня 2005 року за № 1478/11758, затверджено Порядок відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого водопостачання, у пункті 2.1 якого встановлено, що для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання. У цій заяві зазначається причини відключення.
Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
В наданих матеріалах справи відсутні дані щодо технічної можливості відключення окремого приміщення будинку, затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання.
Підпунктом 2.2.2 «Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого постачання», встановлено, що підставою для відмови у наданні дозволу на відключення від мереж центрального опалення і гарячого водопостачання є невиконання умов, визначених у пунктах 2.1 та 2.2 цього Порядку.
За приписами підпункту 2.2.3 пункту 2.2 цього Порядку, якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку про безпідставність заявлених вимог позивача. Відмова комісії у видачі дозволу на відключення від системи центрального опалення та влаштування індивідуального (автономного) опалення до прийняття рішення про відключення від мережі центрального теплопостачання будинку вцілому та відсутністю таких документів є правомірною.
Також, суд зауважує, що видача відповідного дозволу є наступним етапом після прийняття Комісією відповідного рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання.
Суд вважає, що заява позивача розглянута належним чином та компетентним органом, до відання якого відноситься розгляд даного питання.
Відповідна комісія є складовою органів місцевого самоврядування. Визначені підстави у відмові надання дозволу на відключення від мереж центрального опалення та гарячого водопостачання квартири позивача є правомірними, та такими, що ґрунтуються на законодавстві, що регулює спірні правовідносини.
При наявності відповідних умов, в тому числі з урахуванням технічних документів, позивач не позбавлений можливості повторно звернутися до відповідача із відповідною заявою.
Суд не приймає до уваги доводи позивача про відсутність належного надання послуг з боку постачальника послуг з теплопостачання. Правовідносини між споживачем та тепломережою стосовно надання належних послуг перебуває за межами адміністративної юрисдикції, вирішення таких питань відносяться до юрисдикції іншого суду. В даному випадку підстави, з яких позивач відмовляється від надання йому послуг, не є правовою підставою для задоволення вимог заявлених до суб'єкта владних повноважень.
З огляду на зазначене суд вважає, що підстав для задоволення позову немає.
Керуючись ст. ст. 6-12, 71, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
позовні вимоги ОСОБА_1 до виконкому Дружківської міської ради про визнання неправомірною відмову відповідача у відключенні від мереж центрального опалення та постачання гарячої води для встановлення індивідуального опалювального приладу і зобовязання відповідача надати дозвіл на встановлення індивідуального опалювального приладу та відключення від мереж централізованого опалення залишити без задоволення.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи Донецьким апеляційним адміністративним судом.
На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дружківський міський суд протягом десяти днів з дня отримання її копії
Повний текст постанови складений 07 вересня 2015 року.
Суддя: С. О. Рагозіна