0418/711/2012
2-а/0418/149/2012
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07.06.2012 року Кіровський районний суд м.Дніпропетровська в складі:
головуючого - судді Казака С.Ю.
при секретарі Ткаченко А.О.
розглянувши в письмовому провадженні в м.Дніпропетровську справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до УДАІ ГУМВС України в Дніпропетровській області, інспектора ДПС РДПС ВДАІ м.Дніпропетровська ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, закриття провадження,-
ВСТАНОВИВ:
Позивачка звернулась до суду з вищезазначеним адміністративним позовом, в обґрунтування якого зазначила, що постановою відповідача від 05.01.2012 року її було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу в сумі 425 грн. за скоєння адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.122 КУпАП, за здійснення повороту на вимкнену додаткову секцію світлофора, яка дозволяє рух в даному напрямку. Вважає вказану постанову незаконною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки вона не порушувала ПДР України, здійснювала проїзд на зелену стрілку сигналу світлофору. В звязку з чим, просила постанову про притягнення її до адміністративної відповідальності визнати протиправною та скасувати, а провадження по справі закрити за відсутністю в її діях складу правопорушення.
В наданій заяві позивачка просила провести розгляд справи у її відсутності в письмовому провадженні.
Відповідачі до суду не зявились, про причини неявки не повідомили.
З урахуванням цього, у відповідності до ч.4 ст.122, ч.6 т.128 КАС України, судом було ухвалено про розгляд справи в письмовому провадженні на підставі наявних доказів.
Перевіривши викладені в позовній заяві доводи, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 05.01.2012 року інспектором ДПС РДПС ВДАІ м.Дніпропетровська ОСОБА_2 відносно позивачки було складено протокол за фактом порушення останньою вимог п.8.7.3 зПравил дорожнього руху України, в якому зазначено, що 05.01.2012 року о 21-35 г. водій ОСОБА_1, керуючи автомобілем Фольксваген д/н НОМЕР_1 по вул.Магдалинівська, здійснила поворот ліворуч на пр.Правди в той час, коли додаткова секція (стрілка) світлофору була вимкнена в даному напрямку (а.с.5).
Постановою відповідача від 05.01.2012 року ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.122 КУпАП, було притягнуто до відповідальності у вигляді штрафу в сумі 425 грн. (а.с.4).
Відповідно до ст.122 КУпАП відповідальність за ч.2 вказаної статті настає, окрім іншого, за порушення водіями транспортних засобів правил проїзду перехресть, зупинок транспортних засобів загального користування, проїзд на заборонний сигнал світлофора.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст.245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення
законності.
Відповідно до ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Відповідно до ст.280 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобовязаний зясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що помякшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також зясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.2 ст.283 КУпАП постанова повинна містити: найменування органу (посадової особи), який виніс постанову, дату розгляду справи; відомості про особу, щодо якої розглядається справа; опис обставин, установлених при розгляді справи; зазначення нормативного акта, який передбачає відповідальність за дане адміністративне правопорушення; прийняте по справі рішення.
Разом з тим, ні протокол, ні постанова не містять жодних посилань на докази, якими підтверджується факт скоєння позивачкою правопорушення при зазначених в них обставинах.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст.72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Як вбачається з доводів позовної заяви позивачка заперечувала факт порушення нею вимог п.8.7.3 зПДР України, зазначивши, що здійснювала проїзд на зелену стрілку додаткової секції світлофору.
Однак, не дивлячись на це, відповідачем при складанні протоколу не було здійснено заходів спрямованих на всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин по справі, встановлення свідків правопорушення, фіксування останнього.
Відповідач в судове засідання не зявився, належних доказів щодо винуватості позивачки в скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.122 КУпАП не надав.
Згідно п.п.1,2 ч.2 ст.162 КАС України у разі задоволення адміністративного позову суд може прийняти постанову про визнання протиправними рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і про скасування або визнання не чинним рішення чи окремих його положень, про поворот виконання цього рішення чи окремих його положень із зазначенням способу його здійснення; зобов'язання відповідача вчинити певні дії.
Відповідно до п.3 ч.1 ст.288 КУпАП постанову іншого органу (посадової особи) про накладення адміністративного стягнення може бути оскаржено у вищестоящий орган (вищестоящій посадовій особі) або в районний, районний у місті, міський чи міськрайонний суд, у порядку, визначеному КАС України, з особливостями, встановленими цим Кодексом.
Відповідно до ч.1 ст.293 КУпАП орган (посадова особа) при розгляді скарги або протесту на постанову по справі про адміністративне правопорушення перевіряє законність і обґрунтованість винесеної постанови і приймає одне з таких рішень: залишає постанову без зміни, а скаргу або протест без задоволення; скасовує постанову і надсилає справу на новий розгляд; скасовує постанову і закриває справу; змінює захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.
З урахуванням вказаних вище обставин та положень закону, суд вважає, що вина позивачки у скоєнні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.122 КУпАП, не доведена, а тому позовну заяву слід задовольнити та визнати протиправною та скасувати постанову від 05.01.2012 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч.2 ст.122 КУпАП, а провадження у адміністративній справі закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутності в діях останньої складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.122 КУпАП.
Керуючись ст.ст.7,9,245,247,251,256,280,283,288,293 КУпАП, ст.ст.11,71,159-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Позов ОСОБА_1 до УДАІ ГУМВС України в Дніпропетровській області, інспектора ДПС РДПС ВДАІ м.Дніпропетровська ОСОБА_2 про визнання протиправною та скасування постанови по справі про адміністративне правопорушення, закриття провадження задовольнити повністю.
Постанову серії АЕ1 №393551 від 05 січня 2012 року про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за правопорушення, передбачене ч.2 ст.122 КУпАП визнати протиправною та скасувати.
Провадження у адміністративній справі закрити на підставі п.1 ч.1 ст.247 КУпАП за відсутності в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.122 КУпАП.
Постанова суду набирає законної сили з моменту винесення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Суддя С.Ю.Казак