ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
"26" серпня 2015 р.справа № 808/5771/14
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Баранник Н.П.
суддів: Малиш Н.І. Щербака А.А.
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Дніпропетровську апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергобуд-8" на постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 10 листопада 2014 року у справі №808/5771/14 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергобуд-8" до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя про скасування повідомлення (розрахунку),
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Енергобуд-8" (далі - позивач) звернулось до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя (далі - відповідач), в якому просило визнати протиправним та скасувати повідомлення (розрахунок) УПФУ в Ленінському районі м.Запоріжжя фактичних витрат на виплату та доставку пенсій №5524/02 від 11.08.2014.
Постановою Запорізького окружного адміністративного суду від 10 листопада 2014 року в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергобуд-8" відмовлено.
Позивач не погодився з рішенням суду першої інстанції та подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 10 листопада 2014 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Колегія суддів, проаналізувавши на підставі фактичних обставин справи застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права при винесенні оскаржуваної постанови, знаходить апеляційну скаргу такою, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що в липні 2014 року ОСОБА_1 було призначено пенсію за віком на пільгових умовах по Списку №2, при цьому останнім було надано довідки про підтвердження пільгового стажу за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній:
- №24 від 30.04.2014 р. видану ТОВ "ЕНЕРГОБУД-8" за період роботи з 05.03.1981р. по 21.06.1982 p.;
- №09/477 від 22.05.2014 р. видану ПАТ "ДТЕК ДНІПРОЕНЕРГО" за період роботи з 20.07.1977 р. по 26.04.1978 p., з 13.08.1980 по 20.02.1981 p., з 23.08.1983 по 03.02.1988 р.;
- №105/69 від 10.04.2014 р. видану ПАТ "ЗАПОРІЖКРАН" за період роботи з 07.02.1992 р. по 06.09.1993 p., з 01.06.1995 р. по 05.08.1996 p., з 06.09.2000 р. по 06.08.2007р..
Призначення пільгових пенсій та відшкодування витрат на виплату та доставку пільгових пенсій здійснюється відповідно до ч. 2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.ст. 2, 3 Закону України "Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та п.6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663).
Згідно з п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:
1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення".
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом, а саме, відповідно до норм Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" (п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування").
Згідно зі статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" право на пільгове пенсійне забезпечення мають особи, які працювали до введення в дію цього Закону (до 01.01.1992 р.) на роботах із шкідливими важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством. Пенсії за віком призначаються за таких умов:
а) особам, які на день введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" мають повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством;
б) особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік необхідний для призначення пенсії відповідно до ст.12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 Закону України "Про пенсійне забезпечення", виходячи із вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Тобто стаття 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначає право на пільгове пенсійне забезпечення особам, які працювали до введення в дію цього Закону (тобто до 01.01.1992 року) на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством.
Якщо особа продовжувала працювати на роботах, передбачених Списками №1 та №2 після 01.01.1992 p., то пенсія призначається відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Порядок розрахунку сум фактичних витрат на доставку пільгових пенсій, фактичних витрат на доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню підприємствами, де мали місце роботи з важкими умовами праці, визначено Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затверджену Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року № 21- 1, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663.
Згідно з вимогами зазначеними в главі 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи. При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Виходячи із вищевикладеного, Управлінням Пенсійного фонду правомірно призначено ОСОБА_1 пенсію за віком на пільгових умовах згідно ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", оскільки останній продовжував працювати на роботах із шкідливими умовами праці після 01.01.1992 року.
Що стосується атестації робочих місць, то тільки 21.08.1992 року набрала чинності Постанова КМУ від 01.08.1992 року №442 "Про проведення атестації робочих місць". Таким чином, до 21.08.1992 року законодавство не передбачало проведення атестації робочих місць, як обов'язкову умову для призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Що стосується твердження позивача про те, що відповідачем завищено суми витрат на виплату пенсії ОСОБА_1 (Пенсійний фонд виплачуватиме пенсію за рахунок підприємств, що не передбачено законом), суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. ст. 1, 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" та ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та ін. юридичні особи повинні відшкодовувати органам Пенсійного фонду витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до п. п. "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 цього Закону. Об'єктом оподаткування є фактичні витрати на виплату і доставку пенсій призначених відповідно до п.п. "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Згідно із статтями 4, 5 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", на обов'язкове державне пенсійне страхування встановлюються ставки збору в таких розмірах: (...) - 100% від об'єкта оподаткування, визначеного абз. 4 п. 1 ст. 2 цього Закону (ст. 4). Збір на державне обов'язкове пенсійне страхування сплачується одночасно з одержанням доходів в установах банків на оплату праці (ч. 1 ст. 5).
Відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", суб'єкти підприємницької діяльності, незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи повинні сплачувати збір на обов'язкове державне пенсійне страхування у 100 % розмірі від об'єкта оподаткування, яким є фактичні витрати на виплат та доставку пенсій, призначених відповідно до п. п. "б" - "з" ст. 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого ст. 12 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
Порядок відшкодування витрат Пенсійному фонду України врегульований розділом 6 Інструкції "Про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України" № 21-1 від 19.12.2003.
Підпунктом 2.1.1 пункту 2.1 Інструкції встановлено, що платниками страхових внесків є підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування - фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.
Відповідно до п.6.1 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" в таких розмірах:
для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Твердження позивача про те, що Управлінням Пенсійного фонду України в Ленінському районі м. Запоріжжя безпідставно завищені суми фактичних витрат, спростовуються матеріалами справи.
Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, підстави для скасування чи зміни законної постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 198, ст.ст. 200, 205, 206 КАС України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Енергобуд-8" - залишити без задоволення.
Постанову Запорізького окружного адміністративного суду від 10 листопада 2014 року у справі №808/5771/14 - залишити без змін.
Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів з дня набрання чинності.
Головуючий: Н.П. Баранник
Суддя: Н.І. Малиш
Суддя: А.А. Щербак