ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"04" вересня 2015 р.Справа № 924/999/15
Господарський суд Хмельницької області у складі:
суддя Олійник Ю.П., розглянувши матеріали справи
за позовом Прокуратури Волочиського району Хмельницької області м.Волочиськ в інтересах держави в особі 1. Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області м. Хмельницький, 2. Волочиської районної державної адміністрації м. Волочиськ Хмельницька область
до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 с.Гонорівка Волочиського району
про внесення змін до договору оренди землі, укладеного між Волочиською райдержадміністрацією та ОСОБА_1, зареєстрованого у Волочиському районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" 11.07.2008 за №040875000004: п. 10 викласти в наступній редакції: «орендну плату встановити розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 38280 гривень 55 копійок ( тридцять вісім гривень п'ятдесят п'ять копійок) в рік.; п.5 договору викласти у наступній редації: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1276018,35 гривень».
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Рябіївська сільська рада с. Рябіївка, Волочиський район, Хмельницька область
Представники сторін:
Від позивача 1 не зявився,
Від позивача 2 - не зявився,
Від відповідача ОСОБА_2 за дов. від 04.07.15,
Від прокуратури ОСОБА_3 за посвідченям №033154 від 24.04.15.
У судовому засіданні згідно зі ст. 85 ГПК України оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Прокурор у позовній заяві в інтересах позивачів просив внести зміни до договору оренди землі, укладеного між Волочиською райдержадміністрацією та ОСОБА_1, зареєстрованого у Волочиському районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" 11.07.2008 за №040875000004, зокрема, в п.10. При цьому посилаються на ст.ст.13, 15, 21 Закону України "Про оренду землі", ст. ст.277, 288 Податкового кодексу України, ст. 122 Земельного кодексу України, ст.ст. 651, 652 ЦК України.
У заяві про зміну позовних вимог від 26.08.2015р. прокурор просить про внесення змін до договору оренди землі, укладеного між Волочиською райдержадміністрацією та ОСОБА_1, зареєстрованого у Волочиському районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" 11.07.2008 за №040875000004: п. 10 викласти в наступній редакції: «орендну плату встановити розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 38280 гривень 55 копійок ( тридцять вісім гривень п'ятдесят п'ять копійок) в рік.; п.5 договору викласти у наступній редації: «Нормативна горшова оцінка земельної ділянки становить 1276018,35 гривень». Зазначене відповідає ст.22 ГПК України , тому враховуючи, що заява подана до початку слухання справи по суті, остання підлягає задоволенню.
Головне управління Держземагенства у Хмельницькій області (надалі- позивач 1), належним чином повідмлене про дату та час вирішення спору ( повідомлення пор вручення 21.08.2015р.), представника для участі у судовому засіданні не направило.
Волочиська районна державна адміністрація (надалі- позивач 2) у надісланій до суду заяві зазначає, що позовні вимоги підтримуються у повному обсязі у зв'язку та просить справу розглядати за відсутності її представника. При цьому про розгляд справи повідомлена ( повідомлення про вручення 21.08.15).
Представником відповідача відзив на позов не подано, у судовому засіданні повідомлено про виготовлення технічної документації з нормативно-грошової оцінки орендованої земельної ділянки, яка потребує затвердження органом місцевого самоврядування. Тому проти внесення змін до договору оренди для приведення у відповідність із вимогами чинного законодавства не заперечує.
Розглядом матеріалів справи встановлено:
07.05.08 позивачем 2 прийнято розпорядження №381/2008-р про затвердження технічної документації із землеустрою, розроблену на підставі розпорядження голови райдержадміністрації від 12.02.07 №84/2007-р. про надання в оренду гр. ОСОБА_1 земельної ділянки із земель запасу по Рябіївській сільській раді для створення фермерського господарства. Даним розпорядженням також вирішено надати гр. ОСОБА_1 земельну ділянку сільськогосподарського призначення загальною площею 60,00га. із земель запасу для ведення фермерського господарства, яка знаходиться за межами населеного пункту у дострокову оренду терміном на 30 років, а такодж встановлено орендну плату у розмірі 1,5% від вартості 1га ріллі га по сільській раді за 1 га в рік.
07.05.08 між позивачем 2 та відповідачем укладено договір оренди землі, за умовами якого в оренду відповідачу передається земельна ділянка сільськогосподарського призначення із земель запасу загальною площею 37,00га., яка знаходиться на території Рябіївської сільської ради за межами населеного пункту с. Рябіївка.
Згідно з п. 10 договору орендну плату встановлено у розмірі 1,5% від вартості 1га ріллі по Рябіївській сільській раді за 1га на рік. (орендна плата пререглядається раз у три роки).
На виконання договору сторонами підписано акт приймання-передачі земельної ділянки від 11.07.08.
21.08.15 Волочиською районною радою прийнято рішення №13-37/2015 про затвердження технічної документації із нормативної грошової оцінки земельних ділянок, наданих в оренду ОСОБА_1, зокрема, земельної ділянки площею 37,00га для ведення фермерського господарства, що знаходиться на території Рябіївської сільської ради за межами населеного пукту, нормативно-грошова оцінка якої становить 1276018,35грн. при цьому технічна документація з нормативної грощової оцінки розроблена ТОВ ЕКФ «Власна справа», отримано висновок державної експертизи землевпорядної документації від 28.05.2015р. № 931.
Досліджуючи надані докази, оцінюючи їх в сукупності, суд приймає до уваги таке.
Згідно з ч. 1 ст. 124 Земельного Кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Згідно з ст.13 Закону України "Про оренду землі" від 6.10.1998р. із змінами і доповненнями (в редакції, що діяла на момент укладення спірного договору), договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Згідно з ст. 15 вищевказаного Закону визначено, що істотними умовами договору оренди землі є: об'єкт оренди (місце розташування та розмір земельної ділянки); строк дії договору оренди; орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату; умови використання та цільове призначення земельної ділянки, яка передається в оренду; умови збереження стану об'єкта оренди; умови і строки передачі земельної ділянки орендарю; умови повернення земельної ділянки орендодавцеві; існуючі обмеження (обтяження) щодо використання земельної ділянки; визначення сторони, яка несе ризик випадкового пошкодження або знищення об'єкта оренди чи його частини; відповідальність сторін.
Згідно з ч. 1 ст. 632 ЦК України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, визначених законом, застосовуються ціни ( тарифи, ставки тощо) , які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
На підставі зазначеного, оскільки орендна плата за земельні ділянки держаної та комунальної власності є регульованою ціною, то законодавча зміна розміру орендної плати (ставок) є підставою для внесення змін до договору.
Згідно з ст. 288.5 Податкового Кодексу України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу: не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки (п.288.5.1) та не може перевищувати - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (п. п.288.5.2).
Згідно з ст. 1 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок - капіталізований рентний дохід із земельної ділянки, визначений за встановленими і затвердженими нормативами. Частиною 1 статті 13 вищевказаного Закону встановлено, що нормативна грошова оцінка обов'язково проводиться, зокрема, у разі визначення орендної плати за землі державної та комунальної форми власності. Відповідно, нормативна грошова оцінка є основою для визначення розміру орендної плати для земель державної та комунальної власності.
Згідно з ч.3 ст. 18 Закону України Про оцінку земель нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які отримали ліцензії на проведення робіт із землеустрою, згідно з ч. 2 ст. 20 цього Закону дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель. Згідно ст.23 цього Закону технічна документація нормативної грошової оцінки земельних ділянок у межах населених пунктів затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою, за межами населених пунктів - районними радами. .
Наявними в матеріалах справи доказами підтверджується, що розмір орендної плати, зазначений й договорі оренди від 07.05.08 є меншим за розмір орендної плати, визначений положеннями Податкового кодексу України, що свідчить про необхідність приведення його у відповідність до вимог чинного законодавства.
При цьому судом враховується нормативно-грошова оцінка земельної ділянки площею 37,00га для ведення фермерського господарства, що знаходиться на території Рябіївської сільської ради за межами населеного пункту у розмірі 1276018,35грн., що затверджена рішенням Волочиської районної ради №13-37/2015 від 21.08.15.
Відповідно, вимоги прокурора щодо внесення змін у договір оренди від 7.05.08 з врахуванням уточнених позовних вимог, є обґрунтованими.
За таких обставин позовні вимоги щодо внесення змін до договору оренди щодо збільшення розміру орендної плати з метою приведення його у відповідність до законодавчо встановленого розміру визнаються судом правомірними та підлягають задоволенню.
У зв'язку із задоволенням позову судові витрати ( судовий збір) згідно з ст.44, 49 ГПК України покладаються на відповідача шляхом стягнення в доход Державного бюджету України.
Керуючись ст.ст.1, 2, 45, 12, 13, 33, 43, 49, 82-85, 115, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд
В И Р І Ш И В:
Позов прокуратури Волочиського району Хмельницької області м.Волочиськ в інтересах держави в особі Головного управління Держземагенства у Хмельницькій області м. Хмельницький, Волочиської районної державної адміністрації м. Волочиськ Хмельницька область до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 с.Гонорівка Волочиський район про внесення змін до договору оренди землі укладеного між Волочиською райдержадміністрацією та ОСОБА_1, зареєстрованого у Волочиському районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" 11.07.2008 за №040875000004 : п. 10 викласти в наступній редакції: «орендну плату встановити розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 38280 гривень 55 копійок ( тридцять вісім гривень п'ятдесят п'ять копійок) в рік.; п.5 договору викласти у наступній редації: «Нормативна горшова оцінка земельної ділянки становить 1276018,35 гривень», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Рябіївська сільська рада с.Рябіївка, Волочиський район, Хмельницька область, задовольнити.
Внести зміни до договору оренди землі від 07.05.08, укладеного між Волочиською райдержадміністрацією та ОСОБА_1, зареєстрованого у Волочиському районному відділі Хмельницької регіональної філії державного підприємства "Центр державного земельного кадастру" 11.07.2008 за №040875000004 :
п. 10 викласти в наступній редакції: «орендну плату встановити розмірі 3 відсотків від нормативної грошової оцінки земельної ділянки, що становить 38280 гривень 55 копійок (тридцять вісім гривень п'ятдесят п'ять копійок) в рік.;
п.5 договору викласти у наступній редації: «Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 1276018,35 гривень».
Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 с.Гонорівка Волочиський район (реєстраційний номер НОМЕР_1) в доход Державного бюджету України (код класифікації доходів 22030001, отримувач коштів УДКСУ у м.Хмельницькому, рахунок отримувача № 31218206783002, код ЄДРПОУ отримувача 38045529, банк отримувача ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013) судовий збір в розмірі 1218,00грн. (одна тисяча двісті вісімнадцять гривень 00 коп.). Видати наказ, який надіслати державній податковій інспекції.
Повне рішення складено 04.09.2015р.
СуддяЮ.П. Олійник
Віддрук. 4 прим. :
1 - до справи,
2,3 - позивачам ( 29016, м. Хмельницький, вул.Інститутська, 4/1) та ( 31200, Хмельницька обл., м. Волочиськ, пл. Центральна, 1) пр.,
4- третій особі (Хмельницька обл., Волочиський р-н, с. Рябіївка, вул. Леніна, буд. 28 а) пр