Постанова № 49789867, 23.06.2011, Господарський суд Запорізької області

Дата ухвалення
23.06.2011
Номер справи
23/636/07-ап-5/115/08-ап
Номер документу
49789867
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
  • 1)
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Запорізької області

ПОСТАНОВА

Іменем України

23.06.11 № 23/636/07-АП-5/115/08-АП

суддя К.В. Проскуряков

За позовом Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя (69050, м. Запоріжжя, вул. Оранжерейна, буд. 23)

До відповідача: Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 (69083, м. Запоріжжя, вул. Балка Поповка, буд. 161)

про стягнення 96 480,82 грн.

Суддя Проскуряков К.В.

У засіданні приймали участь представники:

від позивача: ОСОБА_2, довіреність № 1494/10/10-014 від 02.12.2010р., головний державний податковий інспектор юридичного відділу

від відповідача: не зявився

СУТНІСТЬ СПОРУ:

05.12.2007 р. до господарського суду Запорізької області надійшла позовна заява Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя про стягнення з Субєкта підприємницької діяльностіфізичної особи ОСОБА_1 податкового боргу у розмірі 95 996,82 грн.

Ухвалою суду від 06.12.2007 р. провадження в адміністративній справі №23/636/07-АП відкрито, судовий розгляд призначено на 24.12.2007 р. Ухвалою від 24.12.2007 р. розгляд справи відкладено на 15.01.2008 р. Ухвалою суду від 15.01.2008 р. у звязку з неявкою в судове засідання представника відповідача, розгляд справи відкладено на 30.01.2008 р.

Ухвалою від 30.01.2008 р. провадження у справі зупинено до 25.02.2008 р. для проведення з позивачем звірки взаємних розрахунків. Ухвалою від 01.02.2008 р. провадження у справі №23/636/07-АП поновлено з 25.02.2008 р., судове засідання призначено на 25.02.2008 р.

Розпорядженням №183 від 11.02.2008 р. голови господарського суду Запорізької області у звязку із службовою необхідністю справу №23/636/07-АП передано на розгляд судді Проскурякову К.В.

Ухвалою суду від 11.02.2008 р. справу №23/636/07-АП прийнято до свого провадження, відкрито провадження в адміністративній справі привласнивши їй №23/636/07-АП-5/115/08-АП, судове засідання призначено на 17.03.2008 р.

Ухвалою від 17.03.2008 р. провадження у справі №23/636/07-АП-5/115/08-АП зупинено до розгляду господарським судом Запорізької області повязаної адміністративної справи №13/104/08-АП за позовом Субєкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Комунарському районі м. Запоріжжя про скасування податкового повідомлення-рішення та набрання законної сили відповідним судовим рішенням.

Ухвалою суду від 05.05.2011 р. провадження у справі №23/636/07-АП-5/115/08-АП поновлено з 06.06.2011 р., судове засідання призначено на 06.06.2011 р. Ухвалою від 06.06.2011 р. у звязку з неявкою представника відповідача розгляд справи відкладено на 23.06.2011 р. У судовому засіданні від 23.06.2011 р. судом оголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Запис розгляду судової справи здійснювався за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу Оберіг.

Позивач підтримав позовні вимоги з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 24.12.2007 р. за вих.№27043/10-022, просить суд стягнути з Приватного підприємця ОСОБА_1 до державного бюджету 1 700,00 грн. заборгованості по штрафним санкціям та 94 780,82 грн. суми податкового боргу.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на п.п.3.1.1., п.3.1. ст. 3 Закону України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами, ст. 10, 11 Закону України Про державну податкову службу в Україні, ст.ст. 49, 50 КАС України.

Відповідач заперечення проти адміністративного позову і витребувані судом документи не надав, в судові засідання 06.06.2011 р., 23.06.2011 р. представник відповідача не зявився. Заяв про розгляд справи за його відсутності до канцелярії господарського суду не надходило.

Місцезнаходження відповідача визначається відповідно до вимог ст.93 Цивільного кодексу України в редакції Закону №2452-IV від 03.03.2005 року.

Приймаючи рішення за відсутності відповідача, господарський суд бере до уваги те, що ПП ОСОБА_1 не надав суду відомостей про зміну свого місця знаходження (перебування).

Копії ухвал про поновлення провадження у справі від 05.05.2011 р., про відкладення розгляду справи від 06.06.2011 р., судові повістки про виклик в судове засідання, були надіслані за поштовою адресою, зазначеною в позовній заяві, свідоцтві про державну реєстрацію серії В01 №575066 від 23.11.1999 р., в довідці про взяття на облік платника податків від 21.11.2007 р. №325/7/29-4/035.

Ухвала про поновлення провадження від 05.05.2011 р. у справі №23/636/07-АП, яка була надіслана відповідачу за наступною адресою: 69083, м. Запоріжжя, вул. Балка Поповка, буд. 161, повернулась до господарського суду Запорізької області із зазначенням Укрпошти - причина повернення є закінчення терміну зберігання.

Згідно із приписами статті 128 КАС України, неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи. За таких обставин, суд визнав за доцільне вирішити справу за наявними в ній матеріалами, яких достатньо для розгляду спору по суті, за відсутності в судовому засіданні представника відповідача.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення позивача, суд

ВСТАНОВИВ :

Субєкт підприємницької діяльностіфізична особа ОСОБА_1 зареєстрований як фізична особа-підприємець згідно свідоцтва про державну реєстрацію Серії В01 № 575066 від 23.11.1999 р. за адресою: 69083, Запорізька область, м. Запоріжжя, вул. Балка Поповка, буд. 161.

Згідно наданих матеріалів, СПД ФО ОСОБА_1 має заборгованість перед бюджетом по штрафним санкціям за порушення норм регулювання обігу готівки та про застосування реєстраторів розрахункових операцій 1 700,00 грн., по податку на додану вартість 79 931,88 грн. (за основним платежем 79 891,32 грн., залишок несплаченої пені 40,56 грн.), по податку з доходів фізичних осіб 14 150,42 грн., по податку з доходів найманих працівників 698,52 грн., яка виникла внаслідок наступного.

21.02.2007 р. ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя відповідачу нарахований розрахунок авансових платежів податковим повідомленням форми Ф №0006331701/0 від 21.02.2007 р. у розмірі 1 404,60 грн.

За результатами планової виїзної перевірки дотримання вимог податкового законодавства, яка проводилась у період з 05.06.2007 р. по 22.06.2007 р. було складено акт №1408/17-2-20-2751215471 від 26.06.2007 р.

Перевіркою встановлено порушення п.п. а п.2.1. ст.2, п.п.7.2.1., п.7.2., п.п. 7.4.1., п.п. 7.4.5. п. 7.4., п.п. 7.5.1. п.7.5., п.п. 7.7.1. ст. 7., п.9.4., п.п. в п.9.6. ст.. 9 Закону України Про податок на додану вартість, а саме заниження уми ПДВ по податковим зобовязанням на загальну суму 33 491,00 грн.; п. 19.1 ст. 19 Закону України Про податок з доходів фізичних осіб, а саме внесення перекручених даних до декларації про отримані доходи за 2005 р.; п.1.п.3. ст..3 Закону України Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг застосування при здійснення розрахункових операцій незареєстрованого реєстратора розрахункових операцій у 2006 р. 2007 р.; ст. 6.3.3. абз. е Закону України Про податок з доходів фізичних осіб безпідставне надання податкової соціальної пільги у грудні 2005 р., січні травні 2006 р., липні грудні 2006 р., січні-березні 2007 р. у розмірі 349,26 грн.

За наслідками виявлених порушень були сформовані наступні податкові повідомлення-рішення:

-№ 0001111702/0 від 05.07.2007 р. щодо застосування штрафних санкцій у розмірі 1 700,00 грн.;

-№0001091702/0 від 05.07.2007 р. податок на додану вартість у розмірі 50 259,00 грн. (у тому числі за основним платежем 33 491,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 16 768,00 грн.);

-№0001101702/0 від 05.07.2007 р. по податку з доходів найманих працівників у розмірі 698,52 грн. (у тому числі за основним платежем 349,26 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 349,26 грн.).

20.07.2007 р. за вих.№15440/11/211 ПП Калініну було направлено лист з вимогою погасити заборгованість перед бюджетом у розмірі 50 760,89 грн.

ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя вживала заходи, передбачені ст.6, 10 Закону України Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами для отримання заборгованості по податкам та іншим видам платежів, а саме 18.07.2007 р. була сформована перша податкова вимога №1/2251 від 18.07.2007 р., яку ОСОБА_1 особисто отримав 26.07.2007 р., що підтверджується поштовим повідомленням №381955 від 24.07.2007 р.

27.08.2007 було складено другу податкову вимогу №2/3029 від 27.08.2007 р., яку відповідач отримав особисто 19.09.2007 р., що підтверджується поштовим повідомленням №1295400 від 04.09.2007 р.

Податкове зобовязання відповідачем сплачено не було.

Актом №1856/1701/НОМЕР_1 від 20.09.2007 р. Про результати невиїзної документальної (камеральної ) перевірки з питання своєчасності подання податкової звітності приватним підприємцем ОСОБА_1 за період з 01.07.2007 р. по 31.07.2007 р. встановлено порушення п.п.4.1.4. п.4.1. ст. 4 Закону України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними, цільовими фондами, а саме несвоєчасне надання (ненадання) декларації з податку на додану вартість за липень 2007 р. по строку до 20.08.2007 р. Фактично декларація за липень 2007 р. надана 14.09.2007 р.

На підставі зазначеного акту ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя було винесено податкове повідомлення-рішення №0009371701/0 від 20.09.2007 р. про сплату штрафних санкцій за несвоєчасне подання податкової звітності у розмірі 170,00 грн.

Також, ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя було винесено податкове повідомлення-рішення №0009041701/0 від 20.09.2007 р. про сплату штрафу у розмірі 101,28 грн. на підставі п.п.17.1.7. п.17.1 ст. 17 Закону України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами у розмірі 10% узгодженої суми податкового зобовязання, сплаченої з затримкою. Як зазначено у даному податковому повідомленні-рішення відповідач отримав його 20.09.2007 р.

19.10.2007 р. начальником ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя було прийнято рішення №307 про стягнення коштів та продаж інших активів платника в рахунок погашення його податкового боргу.

Актом №2230/1701/НОМЕР_1 від 20.11.2007 р. Про результати невиїзної документальної (камеральної) перевірки з питання своєчасності подання податкової звітності приватним підприємцем ОСОБА_1 за період з 01.09.2007 р. по 30.09.2007 р. встановлено порушення п.п.4.1.4 п.4.1. ст. 4 Закону України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними, цільовими фондами, а саме несвоєчасне надання (ненадання) декларації з податку на додану вартсіть за вересень 2007 р. по строку до 20.10.2007 р. Фактично декларація за вересень 2007 р. надана 23.10.2007 р. На підставі даного акту ДПІ було винесено податкове повідомлення-рішення №0011071701/0 від 20.11.2007 р., яким нараховано штрафну санкцію за несвоєчасне подання податкової декларації у розмірі 170,00 грн.

Боржником самостійно було задекларовано суми ПДВ, які підлягають сплаті до бюджету (декларація №28650, яка подана 18.07.2007 р. на суму 1 063,00 грн., декларація №37692, яка подана 14.09.2007 р. на суму 995,00 грн., декларація №38998, яка подана 21.09.2007 р. на суму 885,00, №51823, яка подана 20.11.2007 р. на суму 314,00 грн.), але не сплачено.

Таким чином, вказані у податкових повідомленнях-рішеннях, а також у податкових деклараціях та розрахунках суми є узгодженими.

Актом №1704/17-2-20-2751215471 від 21.08.2007 р. Про результати позапланової виїзної перевірки дотримання вимог податкового законодавства приватним підприємцем ОСОБА_1 з питань взаємовідносин з ТОВ Ультра за лютий 2006 р. встановлено порушення: п.п.7.2.1. п.7.2., п.п.7.2.3. п.п. 7.4.5. п.7.4., п.п.7.5.1. п.7.5., п.п.7.7.1. п.7.7. ст. 7 Закону України Про податок на додану вартість, в результаті перевірки приватним підприємцем недовраховано та недоперераховано податку на додану вартість на загальну ПДВ у сумі 19 567,00 грн.; ст. 13 Декрету КМУ Про прибутковий податок з громадян за 2006 р. заниження чистого доходу внаслідок невірного відображення валових витрат, що призвело до не донарахування податку з доходів фізичних осіб на суму 12 718,52 грн.; п.19.1 ст. 19 Закону України Про податок з доходів фізичних осіб - внесення перекручених даних до декларації про отримані доходи за 2006 р.

За результатами позапланової виїзної перевірки було винесено наступні податкові повідомлення-рішення

-№00001291702/0 від 25.09.2007 р. податок на додану вартість у розмірі 19 567,00 грн., штрафні (фінансові) санкції у сумі 9 783,50 грн.;

-0001301702/0 від 25.09.2007 р. податок з доходів від підприємницької діяльності у сумі 12 718,52 грн.

ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя надіслала на адресу відповідача лист від 25.09.2007 р. за вих. №20301/10/17-2-14 з додатками податкові повідомлення-рішення №00001291702/0 від 25.09.2007 р., 0001301702/0 від 25.09.2007 р. Зазначена кореспонденція повернулась до позивача із зазначенням причини повернення закінчення терміну зберігання.

У звязку з несплатою відповідачем суми заборгованості в розмірі 96 480,82 грн. позивач вимушений звернутися до господарського суду.

Оцінивши представлені докази, вважаю що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного:

Закон України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами від 21 грудня 2000 р. № 2181 втратив чинність на підставі Податкового кодексу України, який набрав чинності з 1 січня 2011 р, Інструкція ДПА України Про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затверджена Наказом №290 від 11.06.2003р. та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 27.06.2003р. за №522/7843 втратила чинність на підставі Наказу Державної податкової адміністрації N 953 від 17.12.2010 р.

Однак, правовідносини між сторонами виникли у 2007 р., у звязку з чим судом застосовуються положення зазначеного закону та інструкції.

Відповідно до п.3, 8 ст. 10 Закону України від 04.12.1990р. № 509-ХІІ Про державну податкову службу в Україні державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об`єднані державні податкові інспекції контролюють своєчасність подання платниками податків бухгалтерських звітів і балансів, податкових декларацій, розрахунків та інших документів, пов'язаних з обчисленням податків, інших платежів, а також перевіряють достовірність цих документів щодо правильності визначення об'єктів оподаткування і обчислення податків, інших платежів. Проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків, інших платежів.

Контроль за правильністю та своєчасністю справляння податків і зборів (обовязкових платежів) здійснюють органи, перелік яких визначено у ст. 2 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181 Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами. Відповідно до цього Закону контролюючим органом є:

Податкові органи щодо справляння податків і зборів (обовязкових платежів), які направляються до бюджетів та державних цільових фондів.

Крім цього, п.п.10.1.1 п.10.1 ст.10 Закону України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами встановлено, що податковий орган здійснює погашення податкового боргу, по-перше, шляхом стягнення коштів, а за їх недостатності шляхом продажу інших активів платника.

Згідно п.1.2, 1.3, 1.4 ст.1 Закону України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами:

податкове зобов'язання - зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України;

податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання;

пеня - плата у вигляді процентів, нарахованих на суму податкового боргу (без урахування пені), що справляється з платника податків у зв'язку з несвоєчасним погашенням податкового зобов'язання.

Суми, вказані у податкових повідомленнях-рішеннях № 0001111702/0 від 05.07.2007 р., №0001091702/0 від 05.07.2007 р., №0001101702/0 від 05.07.2007 р., №0009371701/0 від 20.09.2007 р., №0009041701/0 від 20.09.2007 р., №0011071701/0 від 20.11.2007 р., №0006331701/0 від 21.02.2007 р. є узгодженою у звязку з наступним.

Порядок узгодження сум податкових зобовязань, оскарження рішень контролюючих органів та визначення податкового боргу встановлений статтею 5 Закону України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами.

Згідно п.п.5.2.1 п.5.2 ст.5 Закону України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Згідно п.п.5.2.2 п.5.2 ст.5 Закону України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами у разі коли платник податків вважає, що контролюючий орган невірно визначив суму податкового зобовязання або прийняв інше рішення, що суперечить законодавству з питань оподаткування або виходить за межі його компетенції, встановленої законом, такий платник податків має право звернутися до контролюючого органу із скаргою про перегляд цього рішення, яка подається у письмовій формі та може супроводжуватися документами, розрахунками та доказами, які платник податків вважає за потрібне надати. Скарга повинна бути подана контролюючому органу протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання платником податків податкового повідомлення або іншого рішення контролюючого органу, що оскаржується. У разі коли контролюючий орган надсилає платнику податків рішення про повне або часткове незадоволення його скарги, такий платник податків має право звернутися протягом десяти календарних днів, наступних за днем отримання відповіді, з повторною скаргою до контролюючого органу вищого рівня із дотриманням зазначеного десятиденного строку для кожного випадку оскарження та зазначеного двадцятиденного строку для відповіді на нього.

Заява, подана із дотриманням строків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту, зупиняє виконання платником податків податкових зобовязань, визначених у податковому повідомленні, на строк від дня подання такої заяви до контролюючого органу до дня закінчення процедури адміністративного оскарження. Протягом зазначеного строку податкові вимоги з податку, що оскаржується, не надсилаються, а сума податкового зобовязання, що оскаржується, вважається неузгодженою (п.п.5.2.3 п.5.2 ст.5 Закону).

Процедура адміністративного оскарження закінчується:

останнім днем строку, передбаченого підпунктом 5.2.2 цього пункту для подання заяви про перегляд рішення контролюючого органу, у разі коли така заява не була подана у зазначений строк;

днем отримання платником податків рішення контролюючого органу про повне задоволення скарги, викладеної у заяві;

днем отримання платником податків рішення контролюючого органу, що не підлягає подальшому адміністративному оскарженню.

День закінчення процедури адміністративного оскарження вважається днем узгодження податкового зобов'язання платника податків. При зверненні платника податків до суду з позовом щодо визнання недійсним рішення контролюючого органу податкове зобовязання вважається неузгодженим до розгляду судом справи по суті та прийняття відповідного рішення (п.п.5.2.4 п.5.2 ст.5 Закону).

У випадках апеляційного узгодження суми податкового зобов'язання платник податків зобов'язаний самостійно погасити її узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом десяти календарних днів, наступних за днем такого узгодження (п.п.5.3.2 п.5.3 ст.5 Закону).

Узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків (п.п.5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону).

Відповідач не надав доказів оскарження вищенаведених податкових повідомлень-рішень.

Також відповідач не надав суду доказів сплати суми, визначеної податковим органом у наведених податкових повідомленнях-рішеннях (за виключенням часткової сплати податку на додану вартість у сумі 3119,00 грн., наявної переплати з цього податку в сумі 196,63 грн. та переплати по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 73,98 грн.).

Судом встановлено, що субєктом підприємницької діяльності фізичною особою ОСОБА_1 до господарського суду Запорізької області була подана позовна заява про скасування податкових повідомлень-рішень ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя №0001291702/0 від 25.09.2007 р. та №0001301702/0 від 25.09.2007 р. Постановою господарського суду Запорізької області від 18.07.2008 р. у справі №13/104/08-АП-11/261/08-АП адміністративний позов задоволено частково, скасовано податкові повідомлення-рішення ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя №0001291702/0 від 25.09.2007 р. та №0001301702/0 від 25.09.2007 р.

Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 22.04.2010 р. у справі №13/104/08-АП-11/261/08-АП апеляційну скаргу ДПІ у Комунарському районі м. Запоріжжя залишено без задоволення, постанову господарського суду Запорізької області від 18.07.2008 р. без змін.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовими рішеннями в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Оскільки, податкові повідомлення-рішення №0001291702/0 від 25.09.2007 р., №0001301702/0 від 25.09.2007 р. є скасованими у судовому порядку, суд відмовляє в задоволенні адміністративного позову в частині стягнення податкового боргу у розмірі 42069,02 грн., а саме: за основною заборгованістю по податку на додану вартість 19 567,00 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 9 783,50 грн., за основною заборгованістю по податку з доходів фізичних осіб 12 718,52 грн.

Суми, вказані у податкових деклараціях про доходи у якій відповідач самостійно визначив податкові зобов'язання, а саме декларації №28650 - 1 063,00 грн., №37692 - 995,00 грн., №38998 - 885,00 грн., №51823 - 314,00 грн., теж є узгодженими у звязку з наступним.

Відповідно до п.п.4.1.1 п.4.1 ст.4 цього Закону платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом г підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.

Пункт 5.1 вищеназваного Закону зазначає, що податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації. Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Згідно п.п.1.11 ст.1 Закону України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Відповідно до п.п.5.3.1 п.5.3 ст.5 Закону України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Таким чином, податкове зобовязання платника податків, визначене у наведених вище податкових повідомленнях-рішеннях та у податковій декларації є узгодженими і визнаються податковим боргом платника податків.

Також відповідач не надав суду доказів повної сплати суми, визначеної податковим органом у наведених податкових повідомленнях-рішеннях та самостійно задекларовані у податкових деклараціях (за виключенням часткової сплати податку на додану вартість у сумі 3119,00 грн., наявної переплати з цього податку в сумі 196,63 грн. та переплати по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 73,98 грн.)

Згідно п.п.16.1.1 п.16.1 ст.16 Закону України Про порядок погашення зобовязань перед бюджетами та державними цільовими фондами після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня.

Підпунктами 16.4.1, 16.4.2 п.16.4 ст.16 цього ж Закону встановлено, що пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.

Згідно п.п.3.1 п.3 Інструкції ДПА України Про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої Наказом №290 від 11.06.2003р. та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.06.2003р. за №522/7843 (далі Інструкція), після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу (без урахування пені) нараховується пеня.

Згідно п.п.3.4 п.3 Інструкції нарахування пені здійснюється на день фактичного погашення податкового боргу (частини податкового боргу) за кожний календарний день прострочення платежу, включаючи день такого погашення.

Відповідно до п.п.3.5 п.3 Інструкції нарахування пені закінчується у день прийняття банком (органом державного казначейства), який обслуговує платника податків, платіжного документа про сплату суми податкового боргу. У разі часткової сплати суми податкового боргу нарахування пені зупиняється на таку сплачену частку.

У разі погашення суми податкового боргу (його частини) іншим шляхом, ніж шляхом сплати за платіжним документом (шляхом проведення взаєморозрахунків непогашених зустрічних грошових зобов'язань, розстрочення (відстрочення) сум платежів, подання платником податків декларацій (у тому числі уточнюючих) з від'ємним значенням суми податкових зобов'язань тощо), нарахування пені закінчується датою фактичного здійснення такого погашення, зафіксованою у відповідних документах.

Як зазначено у п.п.3.6 п.3 Інструкції, при частковому погашенні податкового боргу сума такої частки визначається з урахуванням пені, нарахованої на таку частку податкового боргу. Податковий борг, що погашається частково, сплачується разом зі сплатою пені, нарахованої відповідно до такої частки, єдиним платіжним документом, в якому суми такого податкового боргу та такої пені визначаються окремо. Платіжні документи, які не містять окремо виділену суму податкового боргу та суму пені, не приймаються до виконання.

У разі часткового погашення податкового боргу для частини податкового боргу, що залишилась непогашеною, днем початку нарахування пені залишається перший робочий день, наступний за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначений згідно з пунктом 3.2 цієї Інструкції.

Згідно п.п.3.9 п.3 Інструкції, пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, при цьому для розрахунку використовується більша із зазначених ставок.

Зазначений розмір пені діє щодо всіх видів податків і зборів (обов'язкових платежів), крім пені щодо порушення термінів розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, що встановлюється окремим законодавством.

Господарським судом встановлено, що сума пені у розмірі 40,56 грн. по податку на додану вартість розрахована вірно та з дотриманням вимог закону і інструкції.

Відповідно до частини 2 статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Примусове стягнення податкової заборгованості передбачена законодавством України процедура погашення податкової заборгованості платника податків шляхом звернення стягнення на активи відповідного платника податків.

Як вказано у пункті 1.7 статті 1 Закону України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності або повного господарського відання.

Стаття 41 Конституції України встановлює застереження, що ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним. Примусове відчуження обєктів права приватної власності може бути застосоване лише як виняток з мотивів суспільної необхідності, на підставі і в порядку, встановлених законом, та за умови попереднього і повного відшкодування їх вартості. Конфіскація майна може бути застосована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.

Згідно п.п.3.1.1 п.3.1 ст.3 Закону України Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкових зобовязань виключно за рішенням суду. В інших випадках платники податків самостійно визначають черговість та форми задоволення претензій кредиторів за рахунок активів, вільних від заставних зобовязань забезпечення боргу. У разі, якщо такого платника податків визнано банкрутом, черговість задоволення претензій кредиторів визначається законодавством про банкрутство.

Згідно до статті 10 Закону України Про державну податкову службу в Україні державні податкові інспекції подають до судів позови до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Майном у Господарському кодексі України визнана сукупність речей та інших цінностей (включаючи нематеріальні активи), які мають вартісне визначення, виробляються чи використовуються у діяльності суб'єктів господарювання та відображаються в їх балансі або враховуються в інших передбачених законом формах обліку майна цих суб'єктів.

Коштами у складі майна суб'єктів господарювання є гроші у національній та іноземній валюті, призначені для здійснення товарних відносин цих суб'єктів з іншими суб'єктами, а також фінансових відносин відповідно до законодавства.

Крім цього, у Податковому кодексі України, який набрав чинності з 1 січня 2011 р, частиною 87.11. статті 87 передбачено, що орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.

Враховуючи викладене, господарський суд приходить до висновку, що позовні вимоги про стягнення податкового боргу з Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 підлягають задоволенню частково у розмірі 54 411,80 грн.

Відповідно до вимог ст. 94, 98, пункту 3 Розділу VII Прикінцеві та перехідні положення КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. 87-98, 158-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1.Адміністративний позов задовольнити частково.

2.Стягнути з Субєкта підприємницької діяльності фізичної особи ОСОБА_1 (69083, м. Запоріжжя, вул. Балка Поповка, буд. 161, ідентифікаційний код №2751215471) до державного бюджету 1 700 (одна тисяча сімсот) грн. 00 коп. заборгованості по штрафним санкціям та 52 711 (пятдесят дві тисячі сімсот одинадцять) грн. 80 коп. суми податкового боргу на розрахунковий рахунок №34128999700005, код платежу 99999999, призначення платежу податкова застава, банк ГУДК у Запорізькій області, МФО 813015, одержувач Держбюджет у Комунарському районі, ЄДРПОУ 34677119.

3. В іншій частині позовних вимог відмовити.

СуддяК.В. Проскуряков

Відповідно до ст.ст. 186 254 КАС України постанова або ухвала суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Заява про апеляційне оскарження постанови суду першої інстанції подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складання постанови у повному обсязі з дня складання у повному обсязі.

Постанову оформлено і підписано згідно із вимогами ст. 167 КАС України 29.06.2011 р.