Ухвала суду № 49775637, 02.09.2015, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.09.2015
Номер справи
820/9491/15
Номер документу
49775637
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua

УХВАЛА

02 вересня 2015 р. Справа № 820/9491/15Cуддя Харківського окружного адміністративного суду Бідонько А.В., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Комунарської сільської ради в особі голови ОСОБА_2, Комунального підприємства теплові мережі Харківського району Харківської районної державної адміністрації в особі директора ОСОБА_3, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в особі в.о. голови Комісії ОСОБА_4 про скасування рішення та постанови, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до Харківського окружного адміністративного суд з адміністративним позовом до Комунарської сільської ради в особі голови ОСОБА_2, Комунального підприємства теплові мережі Харківського району Харківської районної державної адміністрації в особі директора ОСОБА_3, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в особі в.о. голови Комісії ОСОБА_4, в якому просить суд:

- скасувати Рішення Комунарської сільської ради від 09.09.2014 року "Про затвердження тимчасових тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення";

- скасувати Постанову від 16.12.2014 року Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП теплових мереж Харківського району Харківської районної державної адміністрації";

- зобов'язати голову Комунарської сільської ради виконати вимоги за ч. 1 ст. 8 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21.05.1997 року і зобов'язати провести загальні збори громадян за місцем проживання, де це є формою їх безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення.

Суд, відповідно до вимог частини 2 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши позовну заяву та додані до неї матеріали на наявність та відсутність підстав для повернення позовної заяви, залишенні її без розгляду чи відмови у відкриті провадження в адміністративній справі, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України.

Суд зазначає, що позивачем вказано у позовній заяві відповідачів - Комунарську сільську раду в особі голови ОСОБА_2, Комунальне підприємство теплові мережі Харківського району Харківської районної державної адміністрації в особі директора ОСОБА_3, Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в особі в.о. голови Комісії ОСОБА_4, однак позовні вимоги заявлені лише до Комунарської сільської ради в особі голови ОСОБА_2 та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в особі в.о. голови Комісії ОСОБА_4

У зв'язку із вищенаведеним суд з'ясовує відповідність поданої позовної заяви вимогам КАС України, лише щодо позовних вимог, заявлених до відповідачів - Комунарської сільської ради в особі голови ОСОБА_2 та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в особі в.о. голови Комісії ОСОБА_4

Щодо позовних вимог про скасування рішення Комунарської сільської ради від 09.09.2014 року "Про затвердження тимчасових тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення", зобов'язання голови Комунарської сільської ради виконати вимоги за ч. 1 ст. 8 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21.05.1997 року і зобов'язання провести загальні збори громадян за місцем проживання, де це є формою їх безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення, суд зазначає наступне.

Згідно ч. 1 та п. 1 ч. 2 ст.17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму. Юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Як встановлено зі змісту позовних вимог про скасування рішення Комунарської сільської ради від 09.09.2014 року "Про затвердження тимчасових тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення", про зобов'язання голови Комунарської сільської ради виконати вимоги за ч. 1 ст. 8 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21.05.1997 року і зобов'язання провести загальні збори громадян за місцем проживання, де це є формою їх безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення, відповідачем у справі є Комунарська сільська рада в особі голови ОСОБА_2.

Відповідно до ч. 3 ст. 140 Конституції України, ст. 5 Закону України "Про місцеве самоврядування України" система місцевого самоврядування включає: територіальну громаду; сільську, селищну, міську раду; сільського, селищного, міського голову; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; районні та обласні ради, що представляють спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ, міст; органи самоорганізації населення. У містах з районним поділом за рішенням територіальної громади міста або міської ради відповідно до цього Закону можуть утворюватися районні в місті ради. Районні в містах ради утворюють свої виконавчі органи та обирають голову ради, який одночасно є і головою її виконавчого комітету.

Отже, позивачем заявлено позовні вимоги до суб'єкта владних повноважень, який відповідно до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" має статус органу місцевого самоврядування.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 18 КАС України місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган чи посадова особа місцевого самоврядування, посадова чи службова особа органу місцевого самоврядування, крім тих, які підсудні окружним адміністративним судам.

Частиною 2 цієї ж статті визначено, що окружним адміністративним судам підсудні адміністративні справи, у яких однією зі сторін є орган державної влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, обласна рада, Київська або Севастопольська міська рада, їх посадова чи службова особа, крім випадків, передбачених цим Кодексом, та крім справ з приводу їхніх рішень, дій чи бездіяльності у справах про адміністративні проступки та справ, які підсудні місцевим загальним судам як адміністративним судам.

Відповідно до частини 3 статті 21 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" Харківський окружний адміністративний суд є місцевим адміністративним, а не місцевим загальним судом.

На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що позовні вимоги, пред'явлені до Комунарської сільської ради в особі голови ОСОБА_2 є такими, що повинні розглядатися в місцевому загальному суду як адміністративному.

Щодо позовних вимог про скасування постанови від 16.12.2014 року Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП теплових мереж Харківського району Харківської районної державної адміністрації", судом встановлено, що відповідачем у справі є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.

Суд зазначає, що відповідно до ч. 1, 2 ст. 19 КАС України адміністративні справи вирішуються адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

Адміністративні справи з приводу оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об'єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача, або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, передбачених цим Кодексом. Якщо така особа не має місця проживання (перебування, знаходження) в Україні, тоді справу вирішує адміністративний суд за місцезнаходженням відповідача.

Суд зазначає, що оскаржувана позивачем постанова від 16.12.2014 року Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП теплових мереж Харківського району Харківської районної державної адміністрації" не є правовим актом індивідуальної дії стосовно позивача, а тому не може розглядатися Харківським окружним адміністративним судом на підставі та в порядку ч. 2 ст. 19 КАС України.

Таким чином, позовні вимоги, пред'явлені до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг є такими, що повинні розглядатися адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача відповідно до ч. 1 ст. 19 КАС України.

Крім того, суд зазначає, що позовні вимоги позивача: про скасування рішення Комунарської сільської ради від 09.09.2014 року "Про затвердження тимчасових тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення"; зобов'язання голови Комунарської сільської ради виконати вимоги за ч. 1 ст. 8 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21.05.1997 року і зобов'язати провести загальні збори громадян за місцем проживання, де це є формою їх безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення та про скасування постанови від 16.12.2014 року Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП теплових мереж Харківського району Харківської районної державної адміністрації" не є пов'язаними між собою, а тому в даному випадку до позовних вимог ОСОБА_1 не можуть бути застосовані правила ст. 21 КАС України.

Оскільки дана позовна заява, в частині позовних вимог про скасування рішення Комунарської сільської ради від 09.09.2014 року "Про затвердження тимчасових тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення", про зобов'язання голови Комунарської сільської ради виконати вимоги за ч. 1 ст. 8 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21.05.1997 року і зобов'язання провести загальні збори громадян за місцем проживання, де це є формою їх безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення та скасування постанови від 16.12.2014 року Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП теплових мереж Харківського району Харківської районної державної адміністрації", подана з порушенням правил предметної та територіальної підсудності, встановлених ст. 18, 19 Кодексу адміністративного судочинства України, вона підлягає поверненню позивачу.

При цьому, слід зазначити, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до суду в порядку встановленому законом.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 17, 18, 19, 108, 165, 185, 186 КАС України, суддя, -

УХВАЛИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Комунарської сільської ради в особі голови ОСОБА_2, Комунального підприємства теплові мережі Харківського району Харківської районної державної адміністрації в особі директора ОСОБА_3, Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг в особі в.о. голови Комісії ОСОБА_4 про скасування рішення та постанови, зобов'язання вчинити певні дії в частині позовних вимог про скасування Рішення Комунарської сільської ради від 09.09.2014 року "Про затвердження тимчасових тарифів на послуги централізованого водопостачання та водовідведення", зобов'язання голови Комунарської сільської ради виконати вимоги за ч. 1 ст. 8 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" №280/97-ВР від 21.05.1997 року і зобов'язати провести загальні збори громадян за місцем проживання, де це є формою їх безпосередньої участі у вирішенні питань місцевого значення та скасування постанови від 16.12.2014 року Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг "Про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення КП теплових мереж Харківського району Харківської районної державної адміністрації" - повернути позивачу.

Копію даної ухвали надіслати позивачу та повернути позивачу позовну заяву з додатком.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'яти днів з дня проголошення ухвали. У разі якщо ухвалу було постановлено в письмовому провадженні або згідно з частиною третьою статті 160 цього Кодексу, або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Бідонько А.В.