Постанова № 49771052, 25.03.2013, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.03.2013
Номер справи
816/1004/13-а
Номер документу
49771052
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 березня 2013 року м. ПолтаваСправа № 816/1004/13-а

Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Ясиновського І.Г.,

при секретарі Сировні Я.А.,

за участю:

прокурора - Буленка О.О.,

представника Полтавського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Прокурора Київського району м. Полтави в інтересах держави в особі Полтавського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства "ОСОБА_2 Багачка" про стягнення штрафних санкцій, -

В С Т А Н О В И В:

05 березня 2013 року Прокурор Київського району м. Полтави в інтересах держави в особі Полтавського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку звернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Публічного акціонерного товариства "ОСОБА_2 Багачка" про стягнення штрафної санкції в розмірі 6 800,00 грн, посилаючись на порушення відповідачем вимог законодавства України у сфері діяльності на ринку цінних паперів.

Прокурор та представник Полтавського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку у судовому засідання вимоги позовної заяви підтримали, просили їх задовольнити.

Відповідач явку уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, надавши суду клопотання про розгляд справи без його участі. Проти позову заперечував з підстав, викладених у письмових запереченнях.

Заслухавши пояснення прокурора та представника Полтавського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку регулює Закон України Про цінні папери та фондовий ринок№3480-IV від 23.02.2006 року.

Статтею 11 Закону України Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні передбачена відповідальність юридичних осіб за правопорушення на ринку цінних паперів.

Відповідно до положень пунктів 5-7 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", за: неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про ринок цінних паперів - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; 7) неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку - у розмірі до тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. За ті самі дії, вчинені повторно протягом року, - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно зі статтею 12 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії та уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.

Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11, уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.

Посадова особа Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.

За результатами проведеної прокуратурою Київського району міста Полтави перевірки в порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів встановлено, що Публічним акціонерним товариством "ОСОБА_2 Багачка" допущено ряд порушень вимог законодавства у сфері діяльності на ринку цінних паперів.

01.03.2012 року згідно з оголошенням, опублікованим в газеті "Відомості Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку'' № 42, ПАТ "ОСОБА_2 Багачка" скликало загальні збори акціонерів 20 квітня 2012 року. Разом з тим, товариство не розкрило інформацію в повідомленні про проведення загальних зборів, шляхом розміщення її в загальнодоступній інформаційній базі даних Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку протягом 10 робочих днів з дати публікації повідомлення про проведення загальних зборів в офіційному друкованому органі (виданні), що є порушенням Розділу VI Положення про розкриття інформації емітентами цінних паперів, затвердженого рішенням ДКЦПФР від 19.12.2006 року № 1591 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2007 за №97/13364 зі змінами та доповненнями.

За дане правопорушення передбачена відповідальність юридичної особи згідно пункту 6 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".

За даним фактом Полтавським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів була порушена справа про правопорушення на ринку цінних паперів та складений акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 114-ПО-1-Е від 29.08.2012 року. За результатами розгляду справи відповідно до постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 114-ПО-1-Е від 06 вересня 2012 року на Публічне акціонерне товариство "ОСОБА_2 Багачка" була накладена штрафна санкція в розмірі 1 700,00 грн. Застосування та розміри санкції за нерозміщення, розміщення не в повному обсязі інформації та/або розміщення недостовірної інформації у загальнодоступній інформаційній базі даних Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку передбачено пунктом 6 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в У країні".

Станом на дату розгляду справи Товариством в добровільному порядку штраф не сплачений.

На підставі розгляду звернення акціонера ПАТ "ОСОБА_2 Багачка" від 24.05.2012 року було Полтавським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку встановлено, що Публічне акціонерне товариство "ОСОБА_2 Багачка" здійснює свою діяльність на ринку цінних паперів з порушенням вимог чинного законодавства.

Загальне повідомлення про проведення загальних зборів акціонерів Товариства, до порядку денного яких включено питання про затвердження річної фінансової звітності за 2010-2011 роки, опубліковане Товариством в газеті "Відомості Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку" № 42 від 01.03.2012 року, не містить основних показників фінансово-господарської діяльності, що є порушенням вимог п.1 рішення ДКЦПФР № 324 від 26.05.2006 року "Про розкриття інформації в загальному повідомленні акціонерного товариства про проведення загальних зборів", зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.06.2006 року №698/12572.

ПАТ "ОСОБА_2 Багачка" 20 квітня 2012 року провело загальні збори акціонерів, на яких було прийнято рішення про переведення випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування (дематеріалізація) та опублікувало повідомлення в газеті "Відомості Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку" № 81 від 28.04.2012 року. Опубліковане повідомлення про дематеріалізацію простих іменних акцій Товариства не містить:

- інформацію про те, що підтвердженням права власності на акції в бездокументарній формі с виписка з рахунку в цінних паперах, відкритого в зберігача цінних паперів;

-інформацію про реєстроутримувача, який здійснює ведення реєстру власників іменних цінних паперів (повне та скорочене (за наявності) найменування згідно з установчими документами, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ, місцезнаходження згідно з реєстраційними документами; телефон, факс; прізвище, ім'я, по батькові керівника; інформація про ліцензію на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме діяльності з ведення реєстру власників іменних цінних паперів або інформація про ліцензію на провадження професійної діяльності на фондовому ринку - депозитарної діяльності, а саме діяльності з ведення власного реєстру власників іменних цінних паперів - номер ліцензії, дата видачі, орган, що видав ліцензію, строк дії ліцензії);

- застереження про те, що після дати припинення ведення реєстру проведення будь-яких операцій у системі реєстру власників іменних цінних паперів випуску, щодо якого прийнято рішення про дематеріалізацію, не здійснюється;

- інформацію про уповноважений орган емітента або уповноважену посадову особу емітента, якій Уповноваженим органом надані повноваження стосовно визначення дати припинення ведення реєстру;

-інформацію, що встановлена дата припинення ведення реєстру має бути визначена у строк не пізніше 10 робочих днів з дати публікації рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про видачу емітенту свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування;

-інформацію про потребу укладення власником акцій договору про відкриття рахунку в цінних паперах з обраним ним зберігачем (у разі відсутності такого договору);

-інформацію про право власника цінних паперів випуску, щодо якого прийнято рішення про дематеріалізацію, до дати припинення ведення реєстру самостійно знерухомити належні йому акції в обраного ним зберігання з реєстрацією цього зберігання або депозитарію, якого обрав емітент, номінальним утримувачем у реєстрі власників іменних цінних паперів;

-інформацію про зобов'язання зареєстрованих у системі реєстру номінальних утримувачів і зберігання, у якого емітент буде відкривати рахунки в цінних паперах власникам акцій, не пізніше дня закінчення строку, що починається з дати публікації рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про видачу емітенту свідоцтва про реєстрацію випуску акцій у бездокументарній формі існування та становить 10 робочих днів відкрити рахунки у цінних паперах в депозитарії, який буде обслуговувати випуск акцій, щодо якого прийнято рішення про дематеріалізацію (у разі відсутності такого рахунку);

-спосіб персонального повідомлення про дематеріалізацію акціонерів, номінальних утримувачів, обраних Уповноваженим органом зберігання, та депозитарій,

що є порушенням пункту 1.12 Положення про порядок переведення випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну форму існування, затвердженого рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 30.06.2000 року № 98, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 12.10.2000 року за № 706/4927 (зі змінами та доповненнями).

Повідомлення про проведення 20.04.2012 року загальних зборів акціонерів ПАТ "ОСОБА_2 Багачка", яке опубліковане в газеті „Відомості ДКЦПФР" від 01.03.2012 року № 42, не містить даних щодо дати складання переліку акціонерів, які мають право на участь у загальних зборах, та порядку ознайомлення акціонерів з матеріалами, з якими вони можуть ознайомитися під час підготовки до загальних зборів, (з вказанням конкретного місця для ознайомлення (номер кімнати, офісу тощо) та посадової особа товариства, відповідальної за порядок ознайомлення акціонерів з документами), що не відповідає вимогам пункту 3 статті 35 та пункту 1 статті 36 Закону України „Про акціонерні товариства".

За дані правопорушення передбачена відповідальність юридичної особи згідно пункту 5 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".

За даним фактом Полтавським територіальним управлінням Комісії з цінних паперів була порушена справа про правопорушення на ринку цінних паперів та складений акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 115-ПО-1-Е від 29.08.2012 року. За результатами розгляду справи відповідно до постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 115-ПО-1-Е від 06 вересня 2012 року на публічне акціонерне товариство "ОСОБА_2 Багачка" була накладена штрафна санкція в розмірі 1 700 грн. (100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян). Застосування та розміри санкції за неопублікування, опублікування не в повному обсязі інформації та/або опублікування недостовірної інформації передбачено пунктом 5 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".

Станом на дату розгляду справи Товариством в добровільному порядку штраф не сплачений.

З метою своєчасного та об'єктивного розгляду звернення акціонера ПАТ "ОСОБА_2 Багачка" та на підставі пункту 10 статті 8, статті 9 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні" Уповноваженою особою НКЦПФР - начальником Полтавського територіального управління НКЦПФР було надіслано ПАТ "ОСОБА_2 Багачка" вимогу (вих. №08/01/429 від 29.05.2012 року). Згідно зазначеної вимоги Товариство повинно було в термін до 08 червня 2012 року надати до Полтавського територіального управління НКЦПФР інформацію та копії усіх документів щодо скликання та проведення загальних зборів акціонерів Товариства 20 квітня 2012 року.

Згідно листа Полтавської дирекції Українського державного підприємства поштового зв'язку "Укрпошта" від 15.08.2012 № 598, рекомендований лист від 29.05.2012 року на ім'я ПАТ "ОСОБА_2 Багачка" був вручений 31.05.2012 року уповноваженій особі Товариства на отримання пошти.

Разом з тим, Товариство не надало до Полтавського територіального управління НКЦПФР інформацію та копії документів згідно вимоги від 29.05.2012 року № 08/01/429. Це є порушенням вимог пункту 10 статті 8 та статті 9 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".

За дане правопорушення передбачена відповідальність юридичної особи згідно пункту 7 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".

За даним фактом Полтавським територіальним управлінням Комісії була порушена справа про правопорушення на ринку цінних паперів та складений акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 117-ПО-1-Е від 29.08.2012 року. За результатами розгляду справи відповідно до постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 117-ПО-1-Е від 06 вересня 2012 року на публічне акціонерне товариство "ОСОБА_2 Багачка" була накладена штрафна санкція в розмірі 3 400 грн. (200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян). Застосування та розміри санкції за неподання, подання не в повному обсязі інформації та/або подання недостовірної інформації до Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку передбачено пунктом 7 статті 11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".

Станом на дату розгляду справи Товариством в добровільному порядку штраф не сплачений.

Відповідно до частини другої статті 6 Закону №3480-IV Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.

Статтями 1, 2 цього ж Закону визначено, що державне регулювання ринку цінних паперів - це здійснення державою комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних та запобігання зловживанням і порушенням у цій сфері; державне регулювання ринку цінних паперів здійснюється з метою: реалізації єдиної державної політики у сфері випуску та обігу цінних паперів та їх похідних; створення умов для ефективної мобілізації та розміщення учасниками ринку цінних паперів фінансових ресурсів з урахуванням інтересів суспільства; одержання учасниками ринку цінних паперів інформації про умови випуску та обігу цінних паперів, результати фінансово-господарської діяльності емітентів, обсяги і характер угод з цінними паперами та іншої інформації, що впливає на формування цін на ринку цінних паперів; забезпечення рівних можливостей для доступу емітентів, інвесторів і посередників на ринок цінних паперів; гарантування прав власності на цінні папери; захисту прав учасників фондового ринку; інтеграція в європейський та світовий фондові ринки; дотримання учасниками ринку цінних паперів вимог актів законодавства; запобігання монополізації та створення умов розвитку добросовісної конкуренції на ринку цінних паперів; контролю за прозорістю та відкритістю ринку цінних паперів.

Повноваження Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку встановлені статтею 8 названого Закону і передбачають, зокрема, право Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам (пункт 8); накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів (пункт 14).

Пунктом 14 статті 8 Закону України Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні встановлено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Відповідно до вимог статті 121 Конституції України, статей 5, 36-1 Закону України "Про прокуратуру" на органи прокуратури покладено обов'язок представництва інтересів держави в суді. Підставою для представництва у суді інтересів держави є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчиняються у відносинах між ними та державою. Згідно частини 5 статті 36-1 Закону України "Про прокуратуру" та рішення Конституційною суду України №3-рп/99 від 18.04.1999 року прокурор в кожному конкретному випадку самостійно визначає і обґрунтовує в позовній заяві в чому полягає порушення матеріальних або інших інтересів держави чи в чому існує загроза інтересів держави, обґрунтовує в позовній заяві необхідність їх захисту та визначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.

Інтереси Полтавського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в даному випадку повністю співпадають з суспільно-політичними та економічними інтересами держави та з огляду на тривалість несплати відповідачем накладеної санкції є достатні підстави для звернення прокурора до суду в інтересах держави в особі Полтавського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку з позовом про стягнення штрафних санкцій.

Представником Полтавського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було надано до матеріалів справи лист-повідомлення від ПАТ "ОСОБА_2 Багачка" від 19.11.2012 року №210, згідно якого ПАТ "ОСОБА_2 Багачка" повідомляє, що у зв'язку з тяжким фінансовим станом, постанови №114-ПО-1-Е, №115-ПО-1-Е, №116-ПО-1-Е та №117-ПО-1-Е від 06.09.2012 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів будуть виконанні до 18.12.2012 року (а.с. 40). Дане повідомлення від ПАТ "ОСОБА_2 Багачка" дає підстави вважати, що відповідачем не заперечувалося правомірність накладення на нього санкцій.

Суд вважає необґрунтованим твердження відповідача викладені в запереченні на позовну заяву щодо відповіді Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, зокрема, що порушення, вчиненні ПАТ "ОСОБА_2 Багачка" при переведенні випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну, не підпадають під порушення, передбачені п.10 ч.1 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", за які застосовується фінансова санкція, з огляду на наступне.

Як було встановлено судом штрафні санкцій, вимога про стягнення яких є предметом даної справи, були накладенні Полтавським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку на ПАТ "ОСОБА_2 Багачка" постановами про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів №114-ПО-1-Е від 06.09.2012 року /а.с. 12/, №115-ПО-1-Е від 06.09.2012 року /а.с. 23/, №117-ПО-1-Е від 06.09.2012 року /а.с. 30/. Згідно даних постанов до відповідача було застосовано санкцій відповідно п.6), п.5), п.7) ч.1 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".

Полтавським територіальним управлінням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку не було застосовано до Публічного акціонерного товариства "ОСОБА_2 Багачка" санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів згідно п.10) ч.1 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", які є предметом стягнення по даній справі.

Таким чином, відповідь Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку що порушення, вчиненні ПАТ "ОСОБА_2 Багачка" при переведенні випуску іменних акцій документарної форми існування у бездокументарну, не підпадають під порушення, передбачені п.10) ч.1 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні", за які застосовується фінансова санкція, не має відношення до санкцій, які застосовані до відповідача, оскільки, як встановлено з постанов про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, їх було накладено згідно інших пунктів ч.1 ст.11 Закону України "Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні".

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що вимоги Прокурора Київського району м. Полтави, який діє в інтересах держави в особі Полтавського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства "ОСОБА_2 Багачка" про стягнення штрафних санкцій в розмірі 6800,00 грн є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Зважаючи на вищевикладене, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов Прокурора Київського району м. Полтави в інтересах держави в особі Полтавського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку до Публічного акціонерного товариства "ОСОБА_2 Багачка" про стягнення штрафних санкцій задовольнити повністю.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства "ОСОБА_2 Багачка" (код ЄДРПОУ 05486970) на користь Полтавського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку штрафні санкції в розмірі 6800 (шість тисяч вісімсот) гривень.

Постанова відповідно до ч. 1 ст. 254 КАС України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з дня її складення в повному обсязі за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Повний текст постанови виготовлено 28 березня 2013 року.

СуддяІ.Г. Ясиновський