Головуючий у 1 інстанції: Козаченко А.В. Справа № 2а-6783/09/0570
Суддя-доповідач: Шаптала Н.К.
донецький апеляційний адміністративний суд
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
24 вересня 2009 року місто Донецьк
Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:
головуючого судді: Шаптала Н.К.
суддів апеляційного суду: Бадахової Т.П., Геращенка І.В.
при секретарі судового засідання: Дегтярьовій А.М.
З участю сторін: представника відповідача Глущенко І.В.;
| розглянувши апеляційну скаргу | Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області |
|
| на постанову | Донецького окружного адміністративного суду | від | 2 червня 2009 року |
|
| за позовом | Прокурора м. Краматорська Донецької області в інтересах держави в особі Управління Пенсійного фонду України у м. Краматорську Донецької області | до | Відкритого акціонерного товариства «Краматорське автотранспортне підприємство 11410» | про | Стягнення суми боргу у розмірі 54449 грн. 52 коп.;
ВСТАНОВИВ: Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 2 червня 2009 року з Відкритого акціонерного товариства «Краматорське автотранспортне підприємство 11410» на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області стягнуто заборгованість з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 5136 грн. 36 коп. З даною постановою позивач не погодився і подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду першої інстанції, та прийняти нове рішення, задовольнивши позовні вимоги в повному обсязі. Колегія суддів, заслухавши доповідача, представника відповідача, перевіривши матеріали справи за апеляційною скаргою, вважає, що апеляційна скарга позивача задоволенню не підлягає, а постанова суду першої інстанції має бути залишена без змін. До такого висновку колегія суддів прийшла враховуючи наступне: Як встановлено судом першої інстанції та як вбачається з матеріалів справи, ВАТ «Краматорське АТП 11410» є юридичною особою, ідентифікаційний код 03113905, основний вид діяльності за КВЕД пасажирський автомобільний транспорт. Згідно повідомлення №2687/5 від 21.08.1995р. ВАТ «Краматорське АТП 11410» обліковується в Управлінні Пенсійного фонду у м. Краматорську. Відповідно до п. «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» водії міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайняті у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, мають право на пенсію за віком на пільгових умовах: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи 25 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 12 років 6 місяців; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи 20 років, в тому числі на зазначеній роботі не менше 10 років. Працівникам ВАТ «Краматорське АТП 11410» було призначено пенсії на пільгових умовах на підставі п. «з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» зі зниженням встановленого пенсійного віку (після досягнення чоловіками 60 років) на 5 років (працівникам - чоловікам було призначено пенсію після досягнення 55 років). З розрахунків Управління загальна сума по сплачених пільгових пенсіях працівникам відповідача за період з січня по березень 2009 року складає 54449,52 грн., у тому числі за січень 2009 р. - 13707 грн. 95 коп., за лютий 2009 р. - 21462 грн. 59 коп., за березень 2009 р.-14142 грн. 62 коп. Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди: - особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення». У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону. Виплата пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів «в» - «є» та «ж» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», здійснюється до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону; - окремим категоріям працівників залежно від умов праці за результатами атестації робочих місць можуть призначатися пенсії за рахунок коштів підприємств та організацій, але не раніше ніж за 5 років до досягнення віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Таким чином, аналізуючи наведені правові норми, вбачається, що прикінцевими положеннями Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» окремо встановлений порядок покриття підприємствами та організаціями з коштів, призначених на оплату праці, фактичних витрат на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1, а також особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів «в» - «є» та «ж» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Окремого порядку покриття підприємствами та організаціями фактичних витрат на виплату і доставку пенсій особам, пенсії яким призначені відповідно до пункту «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» - водіям міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятих у технологічному процесі важких і шкідливих виробництв, Прикінцевими положеннями цього Закону не встановлено. Як зазначено судом першої інстанції та що вбачається з матеріалів справи, доказів віднесення працівників відповідача до категорій працівників, які були зайняті на роботах за списками № 1 та № 2 до матеріалів справи не надано, також не надано позивачем і доказів віднесення працівників відповідача до таких категорій працівників, за результатами атестації робочих місць яких було призначено пенсії за рахунок коштів підприємств та організацій, в порядку, визначеному постановою Кабінету Міністрів України від 18.07.2007 №937 «Про затвердження Порядку призначення пенсій за рахунок коштів підприємств та організацій окремим категоріям працівників за результатами атестації робочих місць за умовами праці». Так, враховуючи наведене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції, що зазначені схеми покриття витрат на виплату і доставку пільгових пенсій на пенсії, призначені відповідно до пункту «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» не розповсюджуються. Разом з тим, Прикінцевими положеннями Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено збереження порядку покриття фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом. На час набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (1 січня 2004 року) Законом України «Про пенсійне забезпечення» не було передбачено покриття підприємствами виплачених працівникам пільгових пенсій, призначених на підставі ст. 13 даного Закону, оскільки ч. 2 ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за приписами якої, підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, мали вносити до Пенсійного фонду України плату, що покриває витрати на виплату і доставку пенсій відповідно до пунктів «б» - «з» цієї статті до досягнення працівником пенсійного віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, в розмірі 50 процентів по пенсіях, призначених у 1991 році, 60 процентів - у 1992 році, 70 процентів - у 1993 році, 80 процентів - у 1994 році, 90 процентів - у 1995 році і 100 процентів - з 1996 року, було виключено згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законів України» від 17.02.2000р. № 1461-III. Законом України «Про внесення змін до деяких законів України» від 17.02.2000р. № 1461-ПІ - об'єкти оподаткування збором на обов'язкове державне пенсійне страхування, визначені ст. 2 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», було доповнено таким об'єктом як фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б» - «з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення», у розмірі 100 відсотків від об'єкта оподаткування. Судова колегія зазначає, до набрання чинності Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» чинним законодавством взагалі не було передбачено порядку покриття фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених водіям міського пасажирського транспорту (автобусів, тролейбусів, трамваїв) і великовагових автомобілів, зайнятим у технологічному процесі важких і шкідливих виробництвом на підставі «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Аналізуючи наведені норми законів, колегія суддів також приходить до висновку, що оскільки Прикінцевими положеннями Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено збереження саме існуючого порядку покриття фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом, з огляду на відсутність такого порядку, обов'язку щодо відшкодування Управлінням витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, призначених на підставі «з» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», у Відкритого акціонерного товариства «Краматорське АТП 11410» чинним законодавством не встановлено. Також, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції в частині того, що Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не віднесено до складу страхових внесків відшкодування коштів на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, а таке відшкодування є платою, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці. Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 64 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» - передбачено лише право органів Пенсійного фонду стягувати з платників страхових внесків саме несплачені суми страхових внесків, права ж на стягнення витрат на виплату та доставку пільгових пенсії - Управлінню законом не надано. Згідно п. 15 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» до приведення законодавства України у відповідність із цим Законом закони України та інші нормативно-правові акти застосовуються в частині, що не суперечить цьому Закону. Статтею 19 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» встановлено, що страхові внески до солідарної системи для роботодавця нараховуються на суми фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», виплату винагород фізичним особам за виконання робіт (послуг) за угодами цивільно-правового характеру, що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги по тимчасовій непрацездатності. Відповідно до п. 3.11 Інструкції зі статистики заробітної плати, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 13 січня 2004 р. № 5, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27 січня 2004 р. за № 114/8713 - видатки підприємств на покриття витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій не належать до фонду оплати праці. Таким чином, судова колегія зазначає, що видатки підприємств на покриття витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пільгових пенсій взагалі не можуть бути об'єктом для нарахування страхових внесків, а тому колегія погоджується з рішенням суду першої інстанції щодо стягнення з відповідача на користь позивача заборгованість з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 5136,36 грн. Враховуючи наведене, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга позивача не ґрунтується на законі та не підлягає задоволенню, а постанова суду першої інстанції винесена з додержанням норм матеріального та процесуального права та має бути залишена без змін. На підставі викладеного керуючись ст. ст. 195, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ: Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області - залишити без задоволення. Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 2 червня 2009 року, якою з Відкритого акціонерного товариства «Краматорське автотранспортне підприємство 11410» на користь Управління Пенсійного фонду України в м. Краматорську Донецької області стягнуто заборгованість з фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій в сумі 5136 грн. 36 коп. - залишити без змін. Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом місяця безпосередньо до Вищого адміністративного суду України, з дня виготовлення повного тексту ухвали, тобто з 28 вересня 2009 року.
Колегія суддів: