Постанова № 49768815, 07.09.2015, Дружківський міський суд Донецької області

Дата ухвалення
07.09.2015
Номер справи
229/1746/15-а
Номер документу
49768815
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа 2-а/229/40/2015

ЄУН 229/1746/15-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 вересня 2015 року Дружківський міський суд Донецької області у складі:

головуючої судді Рагозіної С.О.,

за участю секретаря судового засідання Пантелєєвої Є.О.,

представника позивача ОСОБА_1,

представника відповідача ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засідання в залі суду м. Дружківки адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до ОСОБА_4 пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області про визнання дій субєкта владних повноважень незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

25 травня 2015 року позивач ОСОБА_3 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області про визнання дій субєкту владних повноважень незаконними та зобовязання вчинити перерахунок пенсії, а пізніше з заявою про уточненням позовних вимог, в яких просить визнати незаконним рішення відповідача №158535 від 24 квітня 2015 року про відмову в зарахуванні окремих виплат по заробітній платі, про відмову в призначенні пенсії з урахуванням (при обчисленні її розміру) сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, та скасувати це рішення. Позивач також просить зобовязати відповідача здійснити перерахунок її пенсії в розмірі 80 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням при обчисленні її розміру складових заробітної плати, в тому числі й сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати з часу її звернення до відповідача, тобто з 21 квітня 2015 року.

В обгрунтування своїх позовних вимог ОСОБА_3 зазначила, що вона є інвалідом 2-ї групи та на час звернення до відповідача знаходилась на обліку у останнього і отримувала пенсію, призначену на підставі ст. 21 ОСОБА_5 України «Про службу в органах місцевого самоврядування». 21 квітня 2015 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії державного службовця, додавши до неї довідку про складові заробітної плати №06с від 06.04.2015 року за період з 01.01.2011 року по 28.02.2012 року, що подається для перерахунку пенсії відповідно до ОСОБА_5 України «Про державну службу». Ця довідка видана управлінням соціального захисту населення Дружківської міської ради. Рішенням УПФУ в м. Дружківці №158535 від 24 квітня 2015 року в проведенні перерахунку позивачу було відмовлено. Свою відмову відповідач обґрунтував тим, що згідно з ОСОБА_5 України «Про державну службу» суми індексації і матеріальної допомоги не входять до складу заробітної плати та не враховуються при обчислені розміру пенсії.

Позивач незгодна з рішенням відповідача і вважає його незаконним.

Відповідач подав заперечення на позов, в якому просить відмовити в задоволенні позову. Посилається на те, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років та інших надбавок. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України. Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати не входять до складу заробітної плати державного службовця та є разовими виплатами, а тому підстав для включення до заробітної плати для обчислення пенсії цих сум та перерахунку пенсії позивача немає. Відповідно до частиної четвертої статті 45 ОСОБА_5 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії проводиться в разі виникнення права з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа. Оскільки позивач звернулася з заявою до управління про перерахунок пенсії по заробітній платі 21 квітня 2015 року, то вона має право на перерахунок з 01 травня 2015 року. Також відповідач вказав, що відповідно до положень статті 37 ОСОБА_5 України «Про державну службу» з 01 січня 2015 року пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60% суми їхньої заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Оскільки перерахунок пенсії позивач здійснює з квітня 2015 року, то у даному випадку потрібно застосовувати положення статті 37 ОСОБА_5 України «Про державну службу» в редакції від 01 січня 2015 року, а саме здійснити перерахунок у розмірі 60 % суми її заробітної плати.

Позивач в судове засідання не з'явилася, надала суду заяву про розгляд справи без її участі, просить позов задовольнити, а також допустити до участі у справі її представника ОСОБА_1

Представник позивача ОСОБА_1 у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі з підстав, викладених у позовній заяві, а також зазначив, що відповідно до ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Тобто, положення статті 37 ОСОБА_5 України «Про державну службу» у редакції станом на 01 січня 2015 року, якою зменшено розмір пенсії до 60%, не можуть застосовуватися при перерахунку пенсії ОСОБА_3, оскільки пенсія у розмірі 80% суми її заробітної плати їй була вже встановлена раніше. Просить позов задовольнити в повному обсязі.

Представник відповідача ОСОБА_2 у судовому засіданні позов не визнала, просить відмовити у його задоволенні з підстав, викладених у запереченнях на позов.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач ОСОБА_3 перебуває на обліку в ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області та з 05 березня 2013 року отримує пенсію державного службовця відповідно до ОСОБА_5 України "Про державну службу" у розмірі 80% заробітної плати працюючої посадової особи місцевого самоврядування (державного службовця). Розрахунок пенсії позивача ОСОБА_4 Пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області здійснювався без включення у розмір заробітної плати позивача матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та сум індексації заробітної плати.

Згідно з довідкою, виданою управління соціального захисту населення Дружківської міської ради №06с від 06.04.2015 року, на всі виплати, що включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Графа "інші виплати" цієї довідки включає в себе суми матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати (а.с.26-28).

Відповідно до ч. 1 ст. 1 ОСОБА_5 України "Про оплату праці" від 24.03.1995 № 108/95-ВР, заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу. Згідно зі статтею 2 ОСОБА_5 України "Про оплату праці", структура заробітної плати включає основну, додаткову та інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Як передбачено ч.2 ст. 33 ОСОБА_5 України "Про державну службу", заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплат за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч.1 ст.35 ОСОБА_5 України "Про державну службу" державним службовцям надається щорічна відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Підпункт 3 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 9 березня 2006 № 268 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів" надає право керівникам зазначених органів, у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника (місячного грошового забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького складу), а у п.8 вказаної постанови зазначено, що видатки, пов'язані з набранням чинності цією постановою, здійснюються в межах асигнувань на оплату праці, затверджених у кошторисах на утримання відповідних органів.

Згідно зі ст. 41 ОСОБА_5 України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року, до заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії враховуються суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим ОСОБА_5, з яких, згідно із цим ОСОБА_5 були фактично обчислені та сплачені страхові внески до Пенсійного фонду в межах встановленої законодавством максимальної величини заробітної плати(доходу), з якої сплачуються страхові внески.

Відповідно до ч. 1 ст. 66 ОСОБА_5 України "Про пенсійне забезпечення" до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці, на які згідно до вимог ОСОБА_5 України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування", нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати(доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, яка діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України визначає Закон України від 3 липня 1991 року № 1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення», згідно зі статтею 1 якого індексація грошових доходів населення - це встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Тобто, індексація є частиною державної системи соціального захисту громадян, спрямованою на підтримання їх купівельної спроможності.

Аналіз зазначеної норми матеріального права дає підстави вважати, що індексація, з якої сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, відноситься до складових заробітної плати, з розміру якого обчислюється пенсія.

Із встановленого можна зробити висновок про те, що виплати, на які були нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011р. - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне страхування, мають бути враховані під час обчислення пенсії.

Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч. 1 ст. 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Верховним Судом України в постановах від 20.02.2012 р. (справаі №21-430а11), від 06.11.2013 року (справа № 21-350а13), від 03.06.2014 р. (справа №21-134а14), Вищим адміністративним судом України в ухвалах від 06.02.2014 (справа № К/800/53114/13), від 25.02.2014 (справа №К/800/44856/13) та ін. визначено, що отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Позиція Верховного Суду України з цього питання викладена також 01.02.2013 року у "Висновках викладених у рішеннях, прийнятих за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 237 КАС України, за І півріччя 2012 р".

Зокрема, визначено, що "отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

У цьому разі перевагу мають спеціальні норми, що визначають виплати (доходи) для обчислення пенсії, - ст. 41 ОСОБА_5 України від 9 липня 2003 р. № 1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та ст. 66 ОСОБА_5 України від 5 листопада 1991 р. № 1788-ХП "Про пенсійне забезпечення". ОСОБА_5 України від 16 грудня 1993 р. № 3723-ХП "Про державну службу" та ОСОБА_5 України від 24 березня 1995 р. № 108/95-ВР "Про оплату праці" щодо спірних відносин є загальними (постанова Верховного Суду України від 20 лютого 2012 р. у справі № 21-430а11)".

Отже, неврахування вказаних виплат є порушенням з боку відповідача при призначені пенсії позивача.

Умови та порядок пенсійного забезпечення державних службовців визначено ст. 37 ОСОБА_5 України "Про державну службу".

Відповідно до ст. 37 ОСОБА_5 в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, пенсія державним службовцям призначалася в розмірі 80 % від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії. З 1 травня 2014 року змінено розмір відсотку суми заробітної плати при призначенні на 70 % від суми заробітної плати державного службовця, у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статі ОСОБА_5 України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні", а з 01 січня 2015 року розмір відсотку суми заробітної плати зменшено до 60 %.

Суд не може погодитися з позицією відповідача про те, що при перерахунку пенсії позивачу ОСОБА_3 у квітні 2015 року розмір її пенсії має бути зменшений до 60 % від суми заробітної плати, оскільки пенсія їй була призначена рініше розпорядженням УПФУ в м. Дружківці Донецької №158535 від 13.03.2013 у розмірі 80%, а тому при перерахунку пенсії має застосуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а внесені Законами України "Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для створення економічного зростання в Україні", та ОСОБА_5 України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", зміни до ст. 37 ОСОБА_5 України "Про державну службу" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії.

Крім того, згідно із ст. 22 Конституції України закріплені нею права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду України від 17.12.2013 року № 21-445а13, яка відповідно до ст. 244-2 КАС України є обов'язковою для всіх суб'єктів владних повноважень та судів України при вирішенні подібних справ.

Таким чином, позиція відповідача щодо зменшення розміру призначеної пенсії не має під собою правового підгрунтя.

Що стосується посилання відповідача на положення ч. 4 ст. 45 ОСОБА_5 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» про дату перерахунку пенсії в разі виникнення такого права в залежності від дати звернення пенсіонера з відповідною заявою, то суд вважає, що в даному випадку ця норма не підлягає застосуванню. Стаття 45 ОСОБА_5 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» регулює строки призначення (перерахунку) та виплати пенсії. Частина 4 цієї статті зазначає: «Перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього ОСОБА_5, провадиться в такі строки:

у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа». При розгляді позову ОСОБА_3 суд встановив, що в даному випадку має місце не виникнення у позивача права на підвищення пенсії з підстав, передбачених законодавством, а саме порушення відповідачем порядку призначення пенсії позивачу з самого початку у звязку з неврахуванням у розмір заробітної плати позивача окремих виплат. Положеннями статті 45 ОСОБА_5 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» законодавець врегулював відносини між органом, що призначає пенсію, та пенсіонером, з питань підвищення розміру пенсії, маючи на увазі правомірну поведінку обох сторін. Але суд встановив, що дії відповідача з самого призначення пенсії позивачу були неправомірні, а тому положення статті 45 ОСОБА_5 України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» не можуть бути застосовані.

Відповідно до ст.11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Позивач просить зобовязати відповідача здійснити перерахунок її пенсії з часу її звернення до відповідача, тобто з 21 квітня 2015 року, тому суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню в цьому обсязі.

Керуючись ст. ст. 6-12, 71, 86, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

позовні вимоги ОСОБА_3 до ОСОБА_4 пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області про визнання дій субєкта владних повноважень незаконними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.

Визнати незаконним рішення ОСОБА_4 пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області №158535 від 24 квітня 2015 року про відмову у врахуванні в заробітну плату сум індексації та матеріальної допомоги при перерахунку пенсії ОСОБА_3 та скасувати його.

Зобов'язати ОСОБА_4 пенсійного фонду України в м. Дружківці Донецької області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 в розмірі 80 % від суми заробітної плати державного службовця з урахуванням усіх складових заробітної плати, в тому числі з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, сум індексації заробітної плати, з 21 квітня 2015 року.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вона не скасована, набирає законної сили після розгляду справи Донецьким апеляційним адміністративним судом.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Донецького апеляційного адміністративного суду через Дружківський міський суд протягом десяти днів з дня отримання її копії.

Суддя: С. О. Рагозіна