Справа № 219/10109/2013-а
2-а/219/34/2014
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 січня 2014 року Артемівський міськрайонний суд Донецької області
у складі: головуючого судді Харченко О.П.,
при секретарі Карабута Ю.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Артемівська Донецької області адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобовязання нарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, зобовязати здійснити доплату, -
В С Т А Н О В И В:
До Артемівського міськрайонного суду Донецької області надійшов адміністративний позов до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання здійснити нарахування та доплату державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, обґрунтовуючи свої вимоги тим, що вона є матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з чим перебуває на обліку у відповідача та отримує грошову допомогу як застрахована особа у розмірі 130 грн. Вважає, що вказаний розмір щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за червень-листопад 2013 року не відповідає чинному законодавству та незаконно занижений відповідачем, тому має бути перерахований. Просила визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Артемівської районної державної адміністрації щодо ненарахування та невиплати допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за червень-листопад 2013 року у розмірі прожиткового мінімуму для дитини віком до 6 років щомісячно, зобов'язати відповідача здійснити нарахування на її користь допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років за червень-листопад 2013 року, зобовязати відповідача здійснити на користь позивачки доплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за червень-листопад 2013 року у сумі 5052,00 грн., а також стягнути на її користь судовий збір.
Позивачка в судове засідання не з'явилась, але надала суду заяву, в якій просила справу слухати в її відсутність, на заявлених вимогах наполягала та просила їх задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання також не зявився, надав заяву, в якій просив розглянути справу у його відсутність, позовні вимоги не визнав та просив у їх задоволенні відмовити, посилаючись письмові заперечення по справі та обґрунтовуючи не визнання позову тим, що позивачка знаходиться на обліку в управлінні, та їй призначено допомогу по догляду за дитиною до 3-х років на дитину ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. Призначення державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку проводиться виключно на підставі Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та ПКМУ № 1751 від 27.12.2001 року «Про затвердження Порядку призначення і виплати державної допомоги сімям з дітьми». Крім того, виплати державної соціальної допомоги УПСЗН не здійснює, оскільки не є розпорядником цих коштів, не має відкритих рахунків в органах державного казначейства за вказаною бюджетною програмою. Просили у задоволенні позовних вимог відмовити.
Проаналізувавши зібрані в справі докази, суд вважає, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що позивач має на утриманні малолітню дитину ОСОБА_2, 08.12.2011 р. н., що підтверджується копією свідоцтва про народження, та перебуває на обліку в УПСЗН Артемівської міської ради як одержувач допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі 130,00 грн. на місяць та як особа застрахована у системі соціального загальнообов'язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ч.1 ст.15 Закону України від 21.11.1992 р. "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (зі змінами в редакції Закону від 22.03.2001 р.) - допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
З 01.01.2008 року Верховною Радою України внесені зміни до Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", виклавши частину першу статті 15 в такій редакції: "Допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень" (пункт 23 розділу 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" 28.12.2007 р. №107-VI).
Статтею 1 Закону України "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" встановлено, що порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми та перелік документів, необхідних для призначення допомоги за цим Законом, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
До 1 січня 2008 року - дати набрання чинності Законом України від 28 грудня 2007 року № 107-VІ "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (далі - Закон № 107-VІ) - правовідносини щодо виплати допомоги регулювалися Закону України від 21 листопада 1992 року № 2811-ХІІ "Про державну допомогу сім'ям з дітьми" (далі - Закон № 2811-XII), дія якого поширювалася на осіб незастрахованих в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування (стаття 13) та Законом №2240-ІІІ, який поширював свою дію на застрахованих у зазначеній системі осіб. Розмір допомоги також визначався цими Законами. Зокрема, статтею 43 Закону України від 18 січня 2001 року № 2240-ІІІ "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням" (далі Закон № 2240-ІІІ), було передбачено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктами 23, 25 розділу II Закону № 107-VІ були внесені відповідні зміни до Закону № 2811-ХІІ та Закону № 2240-ІІІ. Зокрема, змінами до статті 13 Закону № 2811-XII його дію поширено на застрахованих осіб, а із Закону № 2240-ІІІ було виключено статті 40-44.
Конституційний Суд України рішенням від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 визнав неконституційними низку положень Закону № 107-VІ, в тому числі й пункт 25 розділу II Закону № 107-VІ щодо виключення статей 40-44 Закону № 2240-ІІІ.
Пунктом 2 розділу ІІІ Закону № 107-VІ було передбачено, що розділ II цього Закону діє до 31 грудня 2008 року.
Таким чином, з часу проголошення Рішення №10-рп/2008 Конституційним Судом України відновили свою дію вищезазначені положення Закону № 2240-ІІІ, а з 01 січня 2009 року - статті 13, 15 Закону № 2811 -XII.
Порядок призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми був затверджений постановою Кабінету Міністрів України 27 грудня 2001 року № 1751 саме на виконання Закону №2811-ХІІ (пункт 1). Новий акт уряду на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ не приймався.
Розміри і порядок виплати допомоги відповідно до Закону № 2240-ІІІ на виконання статті 45 Закону № 2154-VІ Кабінетом Міністрів України не визначалися.
В подальшому, ані Законом України «Про державний бюджет України на 2012 рік», ані Законом України «Про Державний бюджет на 2013 рік», ані іншими Законами не встановлювався інший розмір допомоги, ніж у Законах №2811-ХІІ та №2240-ІІІ.
Отже, на відносини щодо виплати з 28.05.2013 року допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка застрахована у системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, поширюються норми Закону №2240-ІІІ, відповідно до статті 43 якого допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається застрахованій особі у розмірі, що встановлюється правлінням Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, але не менше розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Згідно із Законом України "Про державний бюджет на 2013 рік" прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить з 1 січня - 972грн.
Відповідно до ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та Законами України.
Відповідно до ст. 99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною другою ст. 99 КАС України визначено, що для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод і інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У даному випадку позивачка звернулася до суду з адміністративним позовом до УПСЗН Артемівської міської ради 03.12.2013 року.
Таким чином, судом встановлено, що позивачем пропущено строк звернення до суду згідно до ст. 99 КАС України в частині вимог з 01.06.2013 р. до 02.06.2013 р.
Позивач заяву про поновлення строку не надав, поважні причини пропуску строку позовної давності не вказав та доказів поважності цих причин також не представив.
Таким чином, вказаний адміністративний позов в частині вимог з 01.06.2013 р. до 02.06.2013 р., поданий після закінчення шестимісячного строку, передбаченого ст. 99 КАС України, поважних причин пропуску строку звернення до суду судом не встановлено, тому, суд залишає позов в зазначеній частині вимог без розгляду відповідно до ст. 100 КАС України.
На підставі викладеного, суд приходить до висновку, що бездіяльність відповідача щодо призначення, нарахування та виплати сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку нижче прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років за період з 03.06.2013 року по 30.11.2013 року є протиправною та такою, що суперечать діючому законодавству.
Згідно із Законом України "Про державний бюджет на 2013 рік" прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років становить з 1 січня 972 грн.
Таким чином недоплата з 03.06.2013 року по 30.11.2013 року становить: 4987 грн. 20 коп. із розрахунку:
за червень 2013 року: 972 грн.: 30 днів х 28 днів = 907 грн. 20 коп.
з 03.06. 2013 року по 30.11.2013 року: (972 грн. х 5 місяців + 907 грн. 20 коп. = 5767 грн. 20 коп.) - (130 грн. х 6 місяців = 780 грн.) = 4987 грн. 20 коп.
Таким чином, з УПСЗН Артемівської міської ради на користь ОСОБА_1 слід стягнути суму недоотриманої щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 03.06.2013 р. по 30.11.2013 року в сумі 4987 грн. 20 коп.
В задоволенні іншої частини вимог слід відмовити.
Також, відповідно до ст. 94 КАС України з Державного бюджету України підлягають стягненню документально підтверджені судові витрати, понесені позивачем, а саме в сумі 73,08 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 11, 14, 70-72, 86, 159-162 КАС України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради Донецької області про визнання бездіяльності протиправною, зобовязання нарахування допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку, зобовязати здійснити доплату задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради щодо не нарахування та не виплати ОСОБА_1 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у розмірі, встановленому ст. 43 Закону України Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням, за період з 03.06.2013р. по 30.11.2013р.
Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради здійснити ОСОБА_1 перерахунок сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років за період з 03.06.2013 року по 30.11.2013 року виходячи з розміру прожиткового мінімуму для дитини віком до шести років в сумі 972,00 грн. на місяць, з урахуванням фактично виплачених сум.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Артемівської міської ради на користь ОСОБА_1 недоотриману щомісячну державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 03.06.2013 року по 30.11.2013 року в сумі 4987 грн. 20 коп.
В задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 73 грн. 08 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Артемівський міськрайонний суд Донецької області.
Апеляційна скарга на постанову подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Головуючий суддя О.П.Харченко