Постанова № 49756146, 31.08.2015, Шевченківський районний суд міста Полтави (до 25.04.2025 - Октябрський районний суд м. Полтави)

Дата ухвалення
31.08.2015
Номер справи
554/10848/15-а
Номер документу
49756146
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Дата документу 31.08.2015 Справа № 554/10848/15-а

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 серпня 2015 року

Октябрський районний суд м. Полтави:

у складі головуючого судді - Микитенка В.М.,

при секретарі - Різник А.В.,

за участю позивача - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Полтава справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві про визнання протиправним та скасування рішення, а також зобовязання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

11.08.2015 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві у якому просив визнати протиправним та скасувати рішення колегіального органу з призначення пенсії управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві №229 від 12 березня 2015 року, а також зобов'язати управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві зарахувати позивачу ОСОБА_1 до вислуги років, що дає право на пенсію відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», період проходження ним військової служби у Збройних Силах України в період з 01 серпня 1989 року до 21 листопада 2001 року, тобто 12 років 03 місяці 20 днів та призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з дня звернення з 06 березня 2015 року.

В обґрунтування своїх позовних вимог послався на те, що відповідачем безпідставно до його стажу роботи, який дає право на пенсію, згідно ст.50-1 ЗУ «Про прокуратуру» не зарахована строкова служба на посаді курсанта Донецького вищого військового училища інженерних військ і військ звязку з 01.08.1989 року по 28.07.1993 року, проходження військової служби на командних посадах у Збройних Силах України з 28.07.1993 року по 21.11.2001 року, а також навчання в Національній юридичній Академії ім. Я.Мудрого.

В судовому засіданні позивач повністю підтримав свої позовні вимоги та просив їх задовольнити.

Відповідач в судове засідання не зявився без поважних причин, про дату і час слухання справи був повідомлений належним чином.

Суд, заслухавши позивача, дослідивши матеріали справи, оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності та здійснюючи системний аналіз норм законодавства, приходить до наступних висновків.

За встановлених обставин позивач ОСОБА_1 проходив строкову військову службу на посаді курсанта Донецького вищого військового училища інженерних військ і військ звязку з 01.08.1989 року по 28.07.1993 року, а також військову службу на командних посадах у Збройних Силах України з 28.07.1993 року по 21.11.2001 року, а також навчання в Національній юридичній Академії ім. Я.Мудрого (а.с.11).

На звернення позивача із заявою про призначення пенсії відповідно достатті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», УПФУ Октябрського району в м. Полтаві у її задоволенні було відмовлено з посиланням на відсутність у нього необхідного стажу роботи за вислугою років (рішення №229 від 12.03.2015 року).

Пенсійне забезпечення прокурорів і слідчих прокуратури регулюєтьсяЗаконом України «Про прокуратуру».

Відповідно до положень статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру» (в редакції на час виникнення спірних відносин) прокурори і слідчі за наявності на день звернення вислуги років не менше з 1 жовтня 2014 року по 30 вересня 2015 року 22 роки, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 12 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. До вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на прокурорських посадах, перелічених у статті 56 цього Закону, в тому числі у військовій прокуратурі, стажистами в органах прокуратури, слідчими, суддями, на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, офіцерських посадах Служби безпеки України, посадах державних службовців, які займають особи з вищою юридичною освітою, в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України працівникам, яким присвоєно класні чини, на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, що мають класні чини, були направлені туди, а потім повернулися в прокуратуру, строкова військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах, частково оплачувана відпустка жінкам по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.

За ст.58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

Згідно ст.ст.22,92ч. 1Конституції України, визначені права і свободи людини і громадянина, гарантії цих права і свобод визначаються Законами України. Конституційні права і свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Виходячи з вимогст. 64 Конституції Україниправо на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України ( в тому числі іЗаконом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Крім іншого, стаття 7 Кодексу адміністративного судочинства проголосила найпершим саме принцип верховенства права. Особливості застосування цього принципу випливають з вимог Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 23 лютого 2006р. №3477-ІV, Постанови КМУ «Про заходи щодо реалізації ЗУ «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» від 31 травня 2006р. №784.

Європейський суд з прав людини розкриває зміст принципу верховенства права через формулювання вимог, які виводяться з цього принципу.

Однією з таких вимог є вимога про якість закону. По-перше, закон повинен бути доступним особі, тобто містити зрозумілі й чіткі формулювання, які б давали можливість особі самостійно або за допомогою консультацій регулювати свою поведінку. По-друге, він має бути передбачуваним, тобто таким, щоб особа могла передбачити наслідки його застосування. По-третє, закон повинен відповідати всім іншим вимогам верховенства права, зокрема він з достатньою чіткістю має встановлювати межі дискреційних повноважень, наданих органам влади, та спосіб їх здійснення.

У Справі Крюслен проти Франції від 24 квітня 1990 р. визначено, що «вимога передбачуваності не розрахована на те, що особа може «передбачити», коли влада планує вчинити певні дії та, відповідно скоригувати свою поведінку. Тому формулювання закону повинні бути достатньо ясними та зрозумілими, з тим, щоб надати громадянам необхідну інформацію щодо обставин та умов, за яких публічна влада наділяється повноваженнями для прихованого та потенційно небезпечного втручання у здійснення прав особи»[15]. Також у цій справі зроблено висновок, що «заявникові не було гарантовано мінімальний ступінь захисту, на який мають право громадяни в умовах верховенства права у демократичному суспільстві».

Суд зазначає, що важливою умовою для призначення пенсії за вислугу років є певний стаж роботи за спеціальністю.

Спеціальний стаж - це період роботи в певних умовах праці чи на посадах, з якими законодавець пов'язує пільгове (або за особливими правилами) пенсійне забезпечення.

Вислуга років є видом спеціального стажу. Це період виконання особливого роду трудової діяльності або державної служби, коли до особи, яка її здійснює, пред'являють особливі вікові, а також підвищені психічні та фізичні вимоги, при тривалому виконанні якої особа втрачає відповідну професійну працездатність.

Так, стаття 51 Закону N 1788-XII передбачає, що пенсії за вислугу років встановлюються окремим категоріям громадян, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності або придатності до настання віку, що дає право на пенсію за віком.

Правом вислуги років користуються різні категорії осіб, у тому числі й прокурорсько-слідчі працівники на підставі Закону N 1789-XII.

Оскільки позивач проходив військову службу, в тому числі строкову із 01.08.1989 року по 21.11.2001 року, тобто до уведення в дію чинної редакції статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру», до спірних правовідносин необхідно застосовувати норми законодавства, які діяли на зазначений період часу, що узгоджується із засадами верховенства права, в тому числі юридичної визначеності.

Так, Закон СРСР від 12.07.1967р. «Про загальний військовий обов'язок», що діяв на час зарахування позивача на військову службу (1989 рік) не розділяв військову службу на строкову та військову.

Статтею 2 Закону України «Про загальний військовий обовязок i військову службу» та статтею 8 Закону України «Про соціальний i правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» передбачено, що час проходження військової служби зараховується громадянам до загального трудового стажу, до стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Статтею 100 Закону України „Про пенсійне забезпечення" визначено право на пільгове пенсійне забезпечення особам, які мають на день введення в дію цього Закону (на 1 січня 1992 року) стаж на роботах, що давали право на пенсію на пільгових умовах.

Згідно з пунктом 109 Положення про порядок призначення та виплати державних пенсій, затвердженого постановою Ради Міністрів СРСР від 03.08.1972 року, при призначенні пенсії на пільгових умовах і в пільгових розмірах служба в складі Збройних Сил СРСР і перебування в партизанських загонах, служба в військах і органах ВЧК, ОГПУ, НКВС, НКДБ, МДБ, Комітету державної безпеки СРСР, Міністерства охорони громадського порядку СРСР, міністерств охорони громадського порядку союзних республік, Міністерства внутрішніх справ СРСР, міністерств внутрішніх справ союзних республік, служба в органах міліції прирівнюється за вибором особи, яка звертається за пенсією, до роботи, яка передувала службі чи безпосередньо слідувала за нею. При цьому зазначені періоди враховуються в розмірі, який не перевищує наявного стажу роботи, що дає право на пенсію на пільгових умовах чи пільгових розмірах.

Чинною частиною першоїстатті 8 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей»військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров'я і віком громадян України, пов'язаній із захистом Вітчизни. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

З огляду на вимоги необхідності дотримання державою відповідної «якості законів», засад «юридичної визначеності» та недопустимості зворотної дії законів у часі, до тлумачення правових норм, які неоднозначно сприймаються та за відсутності обовязкових правових позицій щодо правовідносин Верховного та Конституційного Судів України, слід застосовувати підхід, який є найбільш сприятливим для людини, що узгоджується із вимогами ст.8,62 Конституції України, ст.2 КАС України.

Указані вище вимоги щодо необхідності зарахування часу попереднього проходження військової служби громадянами до стажу роботи за подальшою спеціальністю не суперечать самій суті визначення пільгового стажу для прокурорських працівників, зважаючи на подібність критеріїв щодо указаних видів діяльності та законодавчо прямо не обмежуються можливістю їх врахування при застосуванні статті 50-1 Закону України «Про прокуратуру»для прокурорів і слідчих.

Статтею 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» передбачено, що пенсія призначається з дня звернення за пенсією.

На підставі викладеного, виходячи з обставин справи та наведених вимог законодавства, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог ОСОБА_1

Керуючись ч.3 ст.22, ст.58 Конституції України, ст.ст. 1, 2, 9, 11, 17, 70, 71, 158-163 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення колегіального органу з призначення пенсії управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві №229 від 12 березня 2015 року.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України Октябрського району в м. Полтаві зарахувати позивачу ОСОБА_1 до вислуги років, що дає право на пенсію відповідно до ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру», період проходження ним військової служби у Збройних Силах України в період з 01 серпня 1989 року до 21 листопада 2001 року, тобто 12 років 03 місяці 20 днів та призначити ОСОБА_1 пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про прокуратуру» з дня звернення з 06 березня 2015 року.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Октябрський районний суд м. Полтава протягом 10 днів з дня її проголошення.

Повний текст постанови складений 04.09.2015 року.

Суддя В.М.Микитенко