Категорія 6.6.4
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 жовтня 2009 року Справа № 2а-22832/09/1270
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Островської О.П.,
при секретарі - Чукіній А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду м. Луганська справу за адміністративним позовом прокурора Лутугинського району Луганської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_1 про звернення стягнення на активи боржника,
В С Т А Н О В И В:
20.05.2009 року прокурор Лутугинського району Луганської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області звернувся до суду з адміністративним позовом, в обґрунтування якого посилається на наступне. У відповідності до ст. 2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 року № 2181-ІІІ фахівцями ДПІ в Лутугинському районі була проведена виїзна планова перевірка відповідача з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.09.2006 року по 31.12.2008 року. За результатами перевірки був складений акт від 23.01.2009 року № 8/1701/НОМЕР_1. За даним актом перевірки відповідачеві визначені податкові зобов'язання: з податку з доходів фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності і незалежної професійної діяльності - податкове повідомлення-рішення від 30.01.2009 року № 0000171701/0 на суму 7218,84 грн., зі збору за розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства - податкове повідомлення-рішення від 30.01.2009 року № 0000151701/0 на загальну суму 3825,50 грн., з яких основне зобов'язання - 397 грн., штрафна санкція - 3428,50 грн., з податку з доходів найманих працівників - податкове повідомлення-рішення від 30.01.2009 року № 0000161701/0 на загальну суму 5224,50 грн., з яких основне зобов'язання - 1741,50 грн., штрафна санкція - 3483 грн. Податкові повідомлення-рішення платником податків не оскаржувалися. Позивачем вживалися заходи щодо стягнення податкового боргу: направлені перша та друга податкові вимоги, відповідно від 11.12.2008 року № 1/304 та від 20.02.2009 року № 2/8, які були отримані відповідачем. До Державного реєстру обтяжень рухомого майна внесено запис від 23.02.2009 року про передачу активів платника податків у податкову заставу. Прокурор просить стягнути з відповідача податковий борг на загальну суму 16264,84 грн.
Представник позивача у судовому засіданні уточнив позовні вимоги: у зв'язку з частковою сплатою податкового боргу зі збору за розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства в сумі 100 грн. просив стягнути податкову заборгованість зі вказаного збору в сумі 3726,25 грн. В іншій частині позовні вимоги підтримав, дав суду пояснення, аналогічні викладеному в позові.
Прокурор у судовому засіданні уточнені позовні вимоги підтримав у повному обсязі та наполягав на їх задоволенні.
Відповідач у судовому засіданні визнав позовні вимоги у частині щодо стягнення заборгованості з податку з доходів фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності і незалежної професійної діяльності в сумі 7218,84 грн. Уточнені позовні вимоги про стягнення збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства в сумі 3726,25 грн. відповідач також визнав. Відповідач не визнає вимоги про стягнення податку з доходів найманих працівників у розмірі 5224,50 грн., оскільки розрахунок суми вказаного податку було проведено невірно. Так, найманий працівник ОСОБА_2 фактично працював з лютого по першу декаду червня 2007 року та був звільнений. В акті перевірки зафіксовано, що вказаний працівник пропрацював у кафе з лютого 2007 року по грудень 2008 року, що призвело до помилок у розрахунку. Відповідач просить залишити без задоволення вимоги про стягнення податкового боргу зі збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства та зобов'язати ДПІ в Лутугинському районі Луганської області з урахуванням фактично меншого на 18 місяців, ніж зазначено в акті, періоду роботи найманого працівника ОСОБА_2 провести перерахунок податкового боргу з податку з доходів найманих працівників.
Вислухавши думку прокурора, пояснення сторін, дослідивши надані докази, суд приходить до наступного.
Відповідно до Закону України «Про державну податкову службу України» контроль за справлянням податків покладено на органи державної податкової служби.
Законом України «Про порядок погашення зобов'язань платників податку перед бюджетом та державними цільовими фондами» визначено, що цей Закон є спеціальним законом з питань оподаткування, який встановлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами, у тому числі за порушення у сфері зовнішньоекономічної діяльності, та визначає процедуру оскарження дій органів стягнення.
У відповідності до п. 1.2 ст. 1 зазначеного Закону податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України.
Статтею 9 Закону України «Про систему оподаткування» передбачені обов'язки платників податків і зборів (обов'язкових платежів), а саме: вести бухгалтерський облік, складати звітність про фінансово-господарську діяльність і забезпечувати її зберігання у терміни, встановлені законами, подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Пунктом 2.3.1. ст. 2 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» передбачено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи, а також державні виконавці у межах їх компетенції.
Судом установлено, що відповідач ОСОБА_1 зареєстрована в якості фізичної особи-підприємця Лутугинською районною державною адміністрацією Луганської області 01.09.2006 року № 23670000000001409 та взята на облік у ДПІ в Лутугинському районі, як платник податків, з 01.09.2006 року.
Фахівцями ДПІ в Лутугинському районі була проведена виїзна планова перевірка відповідача з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.09.2006 року по 31.12.2008 року. За результатами перевірки був складений акт від 23.01.2009 року № 8/1701/НОМЕР_1. За даним актом перевірки відповідачеві визначені податкові зобов'язання: з податку з доходів фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності і незалежної професійної діяльності - винесено податкове повідомлення-рішення від 30.01.2009 року № 0000171701/0 на суму 7218,84 грн., зі збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства - податкове повідомлення-рішення від 30.01.2009 року № 0000151701/0 на загальну суму 3825,50 грн., з яких основне зобов'язання - 397 грн., штрафна санкція - 3428,50 грн., з податку з доходів найманих працівників - податкове повідомлення-рішення від 30.01.2009 року № 0000161701/0 на загальну суму 5224,50 грн., з яких основне зобов'язання - 1741,50 грн., штрафна санкція - 3483 грн.
Оподаткування платників, які знаходяться на загальній системі оподаткування, передбачено Р. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян» від 26.12.1992 року № 13-92 зі змінами та доповненнями.
Відповідно до ч. 1 ст. 13 Р. 4 Декрету Кабінету Міністрів України «Про прибутковий податок з громадян», оподаткуванню підлягають доходи, одержані за звітний податковий період фізичною особою - суб'єктом підприємницької діяльності від продажу нею товарів (надання послуг, виконання робіт) у межах її підприємницької діяльності без створення юридичної особи.
За результатами перевірки позивачем донараховано суму податку з доходів фізичних осіб від підприємницької діяльності у розмірі 7218,84 грн., вказана сума визнана відповідачем.
Що стосується вимог позивача про стягнення податкової заборгованості зі збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства на загальну суму 3726,25 грн., суд вважає таку вимогу обґрунтованою з наступних підстав.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства» платниками вказаного збору є суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності та підпорядкування, які реалізують у оптово-роздрібній торговельній мережі алкогольні напої та пиво.
Статтею 4 вказаного Закону визначено, що збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства платники сплачують на спеціальний рахунок Державного казначейства України щомісяця у строки, визначені законом для місячного звітного періоду. За несвоєчасну сплату збору справляються пеня та штрафи у порядку, визначеному законом.
Порядок нарахування та сплати штрафних санкцій визначено статтею 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (далі - Закон № 2181).
Відповідно до п.п. 17.1.2. ст. 17 Закону № 2181, у разі коли контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті “а” підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, додатково до штрафу, встановленого підпунктом 17.1.1 цього пункту, платник податків сплачує штраф у розмірі десяти відсотків суми податкового зобов'язання за кожний повний або неповний місяць затримки податкової декларації, але не більше п'ятдесяти відсотків від суми нарахованого податкового зобов'язання та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
П.п. 17.1.3. ст. 17 Закону № 2181 визначено, що у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті “б” підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.
Матеріалами справи підтверджується, що відповідач здійснював реалізацію пива, проти чого не заперечує й сам відповідач. Отже, СПД ОСОБА_1 відповідно до ст. 1 Закону України «Про збір на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства» є платником збору на розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства. Відповідач частково сплатив податковий борг зі вказаного збору в сумі 100 грн. На цей час заборгованість з урахуванням пені складає 3726,25 грн., вказана сума визнана відповідачем.
Вимоги позивача про стягнення заборгованості з податку з доходів найманих працівників у сумі 5224,50 грн. також підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 1.2 ст. 1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», дохід - сума будь-яких коштів, вартість матеріального і нематеріального майна, інших активів, що мають вартість, у тому числі цінних паперів або деривативів, одержаних платником податку у власність або нарахованих на його користь, чи набутих незаконним шляхом у випадках, визначених підпунктом 4.2.16 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, протягом відповідного звітного податкового періоду з різних джерел як на території України, так і за її межами.
Відповідно до п. 1.15 ст. 1, п.п. 8.1 ст. 8, п.п. «а» п. 19.2 ст. 19 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» податковий агент - це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону.
Податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах ст. 7 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб», а саме: до 31.12.2006 року - 13%, з 01.01.2007 року - 15%.
Згідно пояснень Носикової С.М., вона використовувала працю найманих робітників. Згідно акту перевірки відповідачеві визначено податкове зобов'язання зі сплати податку з доходів фізичних осіб на загальну суму 5224,50 грн., з яких основне зобов'язання - 1741,50 грн., штрафна санкція - 3483 грн.
Податкові повідомлення-рішення щодо нарахування податкових зобов'язань та штрафних санкцій, які не визнаються відповідачем, були ним отримані, не оскаржені та вважаються узгодженими.
Посилання відповідача на те, що при проведенні перевірки було неправильно здійснено розрахунок податку з доходів найманих працівників, суд оцінює критично. Акт перевірки було складено на підставі первинних документів, наданих відповідачем, акт підписано відповідачем з приміткою останнього про згоду з висновками перевірки, фактами та даними, викладеними в ньому.
Відповідно до вимог частини 1 статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а частиною 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідачем не надано доказів помилковості визначення сум податкових зобов'язань. Натомість позивачем надано розрахунок сум податкових зобов'язань та застосованих штрафних санкцій.
Згідно зі ст. 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активами платника податків є кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать юридичній або фізичній особі за правом власності.
Як зазначено у ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» активи платника податків можуть бути примусово стягнуті в рахунок погашення його податкових зобов'язань виключно за рішенням суду.
Відповідач не виконав належним чином обов'язок щодо своєчасної сплати податкових зобов'язань, у зв'язку з чим за ним виникла заборгованість.
Таким чином, позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 07.10.2009 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено на 12.10.2009 року, про що повідомлено сторонам після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч. 4 ст. 167 КАС України.
Керуючись ст. ст. 112, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Уточнений адміністративний позов прокурора Лутугинського району Луганської області в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Лутугинському районі Луганської області задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1, індекс 9АДРЕСА_1, р/р № 26007080074001 у філії ВАТ КБ «Надра» ЛРУ, код 304193) податковий борг з податку з доходів фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності і незалежної професійної діяльності в сумі 7218,84 грн. (сім тисяч двісті вісімнадцять грн. 84 коп.) на р/р 33210801700174 в банку ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, одержувач УДК в Лутугинському районі, код 23487074; зі збору за розвиток виноградарства, садівництва і хмелярства в сумі 3726,25 грн. (три тисячі сімсот двадцять шість грн. 25 коп.) на р/р 31215233700170 в банку ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, одержувач УДК в Лутугинському районі, код 23487074; з податку з доходів найманих працівників в сумі 5224,50 грн. (п'ять тисяч двісті двадцять чотири грн. 50 коп.) на р/р 33211800700174 в банку ГУДКУ в Луганській області, МФО 804013, одержувач УДК в Лутугинському районі, код 23487074, звернувши стягнення на його активи.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана в строк, встановлений цим Кодексом, постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення цього строку.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в десятиденний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом двадцяти днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку частини 5 статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст постанови складено 12.10.2009 року.
СУДДЯ