КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
01025, м.Київ, пров. Рильський, 8 т. (044) 278-46-14
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20.10.06 р. № 4/296-А
Київський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого: Студенця В.І.
суддів: Андрієнка В.В.
Малетича М.М.
при секретарі:
За участю представників:
від позивача - Ващенко Л.С.;
від відповідача - Даниленко Н.М.;
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Закритого акціонерного товариства "Київський експериментальний механічний завод "Зварка"
на постанову Господарського суду м.Києва від 05.07.2006
у справі № 4/296-А (Борисенко І.І.)
за позовом Закритого акціонерного товариства "Київський експериментальний механічний завод "Зварка"
до Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго”
про скасування постанови № 6 від 31.01.2006 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, винесену Державною комісією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у м. Києві.
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою господарського суду м. Києва від 13.06.2006 відкритого провадження в адміністративній справі № 4/296-А за позовом ЗАТ “Київський експериментальний механічний завод “Зварка” до Міністерства палива та енергетики України, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у м. Києві про скасування постанови № 6 від 31.01.2006 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, винесену Державною комісією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у м. Києві.
У попередньому засіданні суду 05.07.2006 здійснено заміну неналежного відповідача Державної інспекції з енергетичного нагляду у м. Києві на Державне підприємство “Національна енергетична компанія “Укренерго” (далі – ДП “НЕК “Укренерго”), а також виключено Міністерство палива та енергетики України зі складу відповідачів.
Постановою господарського суду м. Києва від 05.07.2006 в позові відмовлено повністю.
Не погоджуючись з постановою господарського суду м. Києва від 05.07.2006, ЗАТ “Київський експериментальний механічний завод “Зварка” подало апеляційну скаргу, в якій просило скасувати постанову та прийняти нову, якою позов задовольнити повністю.
Апеляційна скарга мотивована тим, що судом при винесені рішення, неповно з’ясовано обставини, що мають значення для справи, а також неправильно застосовано норми процесуального та матеріального права.
ДП “НЕК “Укренерго” проти доводів апеляційної скарги заперечувало і просило суд постанову господарського суду м. Києва від 05.07.2006 залишити без зміни, а апеляційну скаргу – без задоволення.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються доводи та заперечення сторін, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
Старшим державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в м. Києві, яка діє у складі ДП „НЕК „Укренерго” 31.01.2006 винесено постанову № 6, якою на ЗАТ „Київський експериментальний завод „Зварка” накладено штраф у розмірі 5 100,00 грн.
Закон України „Про електроенергетику” прийнятий Верховною Радою України 16.10.1997. Згідно п. 1 Прикінцевих положень Закон набирає чинності з дня його опублікування. Закон опубліковано у Відомостях Верховної Ради України, 1998, № 1, ст. 1, Урядовий кур'єр, 1997, 11, 20.11.97 № 215-216, Офіційний вісник України, 1997, число 46 (02.12.97), № 1.
Відповідно до преамбули Закону України „Про електроенергетику” Закон визначає правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулює відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі.
Згідно ст. 27 Закону України „Про електроенергетику” правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.
Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до ст. 27 Закону України „Про електроенергетику” Кабінет Міністрів України постановою від 21.07.1999 № 1312 затвердив Положення про порядок накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику ( далі Положення).
Пунктом 3 Положення передбачено, що накладати на суб’єктів господарської діяльності штрафи мають право:
Національна комісія регулювання електроенергетики:
державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж;
державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Рішення про кладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб’єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії ( п. 7 Положення).
Згідно п. 8 Положення рішення про накладення штрафу оформляється постановою відповідно Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Відповідно до Закону України „Про електроенергетику” і Положення про Міністерство палива та енергетики України, затвердженого Указом Президента України від 14.04.2000 № 598, наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2004 № 817, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.01.2005 за № 71/10351 затверджено Інструкцію з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів.
Закон України „Про теплопостачання” прийнятий Верховною Радою України 02.06.2006 і набрав чинності з дня його опублікування (п. 1 Прикінцевих положень). Закон опубліковано в Голосі України, 2005, 07, 06.07.2005 № 121, Урядовому кур'єрі, 2005, 07, 13.07.2005 № 127, Офіційному віснику України, 2005, № 27 (22.07.2005), ст. 1532, Відомостях Верховної Ради України, 2005, № 28 (15.07.2005), ст. 373.
Відповідно до преамбули Закону України „Про теплопостачання” Закон визначає основні правові, економічні та організаційні засади діяльності на об'єктах сфери теплопостачання та регулює відносини, пов'язані з виробництвом, транспортуванням, постачанням та використанням теплової енергії з метою забезпечення енергетичної безпеки України, підвищення енергоефективності функціонування систем теплопостачання, створення і удосконалення ринку теплової енергії та захисту прав споживачів та працівників сфери теплопостачання.
Згідно ст. 14 Закону України „Про теплопостачання” державний нагляд у сфері теплопостачання здійснюють державні інспекції та інші органи у порядку, встановленому законом.
Державні інспектори мають право:
безперешкодно у будь-який час відвідувати об'єкти теплопостачання для перевірки додержання нормативно-правових актів у сфері теплопостачання з питань, що належать до їх компетенції, отримувати від посадових осіб інформацію щодо виконання цих актів;
надавати в межах своїх повноважень приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;
отримувати інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань;
надсилати приписи керівникам теплогенеруючих або теплопостачальних організацій про приведення засобів контролю, обліку та регулювання теплової енергії і теплоносія на об'єктах теплопостачання у відповідність із нормами та стандартами у сфері теплопостачання;
надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації об'єктів у сфері теплопостачання, якщо це створює загрозу життю та здоров'ю обслуговуючого персоналу та здоров'ю населення;
застосовувати в установленому законом порядку санкції до суб'єктів відносин у сфері теплопостачання за порушення нормативно-правових актів з питань, що належать до їх компетенції.
Відповідальність за порушення законодавства у сфері теплопостачання передбачена ст. 31 Закону України „Про теплопостачання”.
Отже, правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці визначає Закон України „Про електроенергетику”, а в сфері теплопостачання – Закон України „Про теплопостачання”.
Як вбачається із постанови № 6 від 31.01.2006 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику старшим державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в м. Києві виявлено порушення у сфері теплопостачання, зокрема, п. 2 ст. 24 Закону України „Про теплопостачання”, а притягнуто до відповідальності на підставі ч. 3 ст. 27 Закону України „Про електроенергетику”.
Відповідно до ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб’єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони, зокрема, на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Приймаючи до уваги те, що ЗАТ „Київський експериментальний механічний завод „Зварка” вчинило правопорушення у сфері теплопостачання, що не заперечують сторони, а відповідальність за правопорушення у сфері теплопостачання передбачена ст. 31 Закону України „Про теплопостачання”, то товариство підлягало притягненню до відповідальності в порядку передбаченому ст. 31 Закону України „Про теплопостачання”.
Статтею 31 Закону України „Про теплопостачання” передбачено, що уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання - юридичних осіб штрафні санкції:
1) за неподання передбаченої законом інформації уповноваженим державним органам або подання завідомо недостовірної інформації - у розмірі п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
2) за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державної інспекції з енергозбереження або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, або Національної комісії регулювання електроенергетики України - у розмірі трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
3) за перешкоджання або недопущення до систем теплопостачання та теплоспоживання працівників органів державного нагляду або представників теплогенеруючих (теплопостачальних) організацій при виконанні ними службових обов'язків - у розмірі до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
4) за порушення ліцензійних умов або діяльність з простроченою ліцензією - до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
5) за необґрунтоване застосування тарифів на виробництво теплової енергії та її транспортування чи постачання або завищення нарахування плати за фактично відпущену теплову енергію споживачу (покупцю) - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
6) за постачання теплової енергії, параметри якої не відповідають державним стандартам, затвердженим нормативам на теплову енергію, умовам договору купівлі-продажу, що зафіксовано представниками теплопостачальної (теплогенеруючої) організації та споживача у відповідному акті, - у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян; після трьох таких порушень постачальник теплової енергії сплачує штраф як за порушення ліцензійних умов;
7) за самовільне (несанкціоноване) від'єднання споживача від теплової мережі теплопостачальної (теплогенеруючої) організації до закінчення строку дії договору купівлі-продажу теплової енергії - у розмірі до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
8) за водорозбір з систем опалення через крани та інші пристрої; самовільне підключення до систем опалення без укладання договору купівлі-продажу теплової енергії; роботу з пошкодженими пломбами на приладах комерційного обліку теплової енергії або їх роботу з простроченим строком метрологічної повірки - у розмірі до двохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
9) за неприєднання власниками теплових мереж до теплової мережі теплогенеруючої установки або споживача теплової енергії, які розташовані на території, закріпленій за власниками в разі виконання ними умов на приєднання, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідальність за порушення інших вимог цього Закону, у тому числі за порушення безперебійного постачання теплової енергії, не пов'язане з дією обставин непереборної сили, що завдало споживачу матеріальних збитків при виконанні ним договірних зобов'язань, визначається згідно із законом.
Справи про накладання штрафів за порушення, визначені цією статтею, розглядаються органами державного нагляду (інспекціями) та Національною комісією регулювання електроенергетики України в межах їх компетенції.
Суми штрафів, що накладаються органами державного нагляду та Національною комісією регулювання електроенергетики України, перераховуються до Державного бюджету України.
Про вчинення порушень, зазначених у цій статті, посадовими особами уповноважених органів, що виявили правопорушення, складається протокол, який разом із поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, передаються посадовим особам, уповноваженим розглядати такі справи.
Керівник чи заступник керівника уповноваженого органу розглядає справу протягом 15 днів з дня отримання відповідних документів.
Рішення керівника чи заступника керівника уповноваженого органу про накладання штрафу оформляється постановою.
Суб'єкт господарювання повинен сплатити штраф у п'ятнадцятиденний термін із дня отримання постанови про його накладання.
У разі несплати штрафу в зазначений строк він стягується в судовому порядку.
Рішення про накладання штрафу в справах про порушення, передбачені цим Законом, може бути оскаржено в суді.
Згідно ст. 71 КАС України в адміністративних справах про противоправність рішень, дій чи бездіяльності суб’єкта владних повноважень обов’язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи те, що оспорена постанова прийнята не керівником чи заступником керівника уповноваженого органу, а старшим державним інспектором, і про вчинене правопорушення не складався протокол та не вимагались пояснення від керівника чи іншої відповідальної особи, то постанова підлягає скасуванню як така, що прийнята з порушенням ст. 31 Закону України „Про теплопостачання”.
Доводи ДП „НЕК „Укренерго” про те, що притягнення осіб до відповідальності за порушення у сфері теплопостачання здійснюється в порядку передбаченому Положенням про порядок накладення на суб’єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 № 1312 колегією суддів до уваги не приймаються з огляду на те, що зазначене положення затверджене Кабінетом Міністрів України на виконання ст. 27 Закону України „Про електроенергетику” і регулює порядок притягнення осіб до відповідальності у сфері електроенергетики.
Колегія суддів не приймає до уваги посилання ДП „НЕК „Укренерго” на п.п.6.6, 6.7 Інструкції з організації проведення обстежень електричних, тепловикористовуючих установок, теплових мереж та оформлення їх результатів, яка затверджена наказом Міністерства палива та енергетики України від 24.12.2004 № 817 та зареєстрована в Міністерстві юстиції України 20.01.2005 за № 71/1035, оскільки згідно п. 2.3 зазначеної Інструкції нею не встановлено порядок притягнення осіб до відповідальності за порушення у сфері теплопостачання.
Також колегія суддів вважає необґрунтованими твердження ДП „НЕК „Укренерго” стосовно того, що відповідно до ст. 14 Закону України „Про теплопостачання” державні інспектори наділені правом приймати постанови про притягнення осіб до відповідальності за порушення у сфері теплопостачання.
Пунктом 6 ч. 2 ст. 14 Закону України Закону України „Про теплопостачання” передбачено, що державні інспектори мають право застосовувати в установленому законом порядку санкції до суб’єктів відносин у сфері теплопостачання за порушення нормативно – правових актів з питань, що належать до їх компетенції.
Статтею 31 Закону України „Про теплопостачання” передбачено, що справи про накладання штрафів за порушення, визначені цією статтею, розглядаються органами державного нагляду (інспекціями) та Національною комісією регулювання електроенергетики України в межах їх компетенції.
Рішення керівника чи заступника керівника уповноваженого органу про накладання штрафу оформляється постановою.
Отже, встановленим законом порядком не передбачено, що державні інспектори мають право розглядати справи про накладання штрафів за порушення у сфері теплопостачання і приймати рішення у формі постанов про накладення штрафу.
З урахуванням того, що постанова господарського суду м. Києва від 05.07.2006 прийнята з порушенням норм матеріального права, зокрема, ст. 31 Закону України „Про теплопостачання” і це порушення призвело до неправильного вирішення справи, то постанова суду підлягає скасуванню, а позов ЗАТ „Київський завод „Зварка” – задоволенню.
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 51, 157, 160, 198, 202, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
1. Постанову господарського суду м. Києва від 05.07.2006 по справі № 4/296 – А скасувати та прийняти нову постанову.
2. Позов задовольнити повністю.
3. Скасувати постанову № 6 про накладення штрафу за порушення законодавства про електроенергетику, винесену 31.01.2006 старшим державним інспектором Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в м. Києві.
4. Стягнути з Державного підприємства „Національна енергетична компанія „Укренерго” (011032, м.Київ, вул. Комінтерна,25, р/р 26004302242210 в Київському міському відділенні Промінвестбанку, МФО 322250, код ЗКПО 24361553) на користь Закритого акціонерного товариства „Київський експериментальний завод „Зварка” ( 04655, м. Київ, Московський проспект,23, р/р 2600330612 в Київській обласній філії АКБ „Укрсоцбанк” МФО 321013, код ЄДРПОУ 01284821) 3 ( три) грн.. 40 коп. судового збору та 1 ( одну) грн. 70 коп. судового збору за подачу апеляційної скарги. Видати наказ.
Доручити господарському суду м. Києва видати наказ на виконання даної постанови.
5. Постанова набирає чинності з моменту її проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця з дня її складення в повному обсязі.
6. Постанова складена в повному обсязі 25.10.2006.
7. Копію постанови надіслати сторонам.
Головуючий суддя Студенець В.І.
Судді
Андрієнко В.В.
Малетич М.М.