Ухвала суду № 49730363, 28.09.2010, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2010
Номер справи
2а-13726/10/0570
Номер документу
49730363
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Соколова О.А.

Суддя-доповідач - ОСОБА_1

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 вересня 2010 року справа №2а-13726/10/0570

приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі: головуючого судді: Блохіна А.А., суддів: Малашкевича С.А., Лях О.П., при секретарі судового засідання Дровниковій К.В., за участю представника позивача ОСОБА_2, представника відповідача ОСОБА_3. розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 серпня 2010 року у справі № 2а-13726/10/0570 за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до відкритого акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод» про стягнення адміністративно-господарської санкції за невикористання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2009 році у сумі 3029144,78 грн., пені у сумі 36349,60 грн.,-

В С Т А Н О В И Л А:

31 травня 2010 року позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до відкритого акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод» про стягнення адміністративно-господарської санкції за невикористання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2009 році у сумі 3029144,78 грн., пені у сумі 36349,60 грн.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 20 серпня 2010 року у справі № 2а-13726/10/0570 у задоволенні позову було відмовлено.

Не погодившись з таким судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить постанову суду скасувати, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права та ухвалити нове рішення, яким задовольнити позов у повному обсязі.

Представник позивача, у судовому засіданні, доводи апеляційної скарги підтримав, просив останню задовольнити, проти чого заперечував представник відповідача, який вважає постанову суду першої інстанції законною та обґрунтованою.

Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення осіб, які приймають участь у справі, перевіривши матеріали справи, вивчивши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає апеляційну скаргу необґрунтованою, а судове рішення таким, що підлягає залишенню без змін з наступних підстав.

Апеляційним судом встановлено наступне.

Позивач, Донецьке обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів зареєстроване виконавчим комітетом Донецької міської ради, з 24.03.09р. включене до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код 13492430.

Відкрите акціонерне товариство «Авдіївський коксохімічний завод» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Авдіївської міської ради Донецької області 30.12.93р., включене до ЄДРПОУ, ідентифікаційний код 00191075 (а.с.10-11).

Відповідно до поданого звіту про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2009 рік середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу складає 5158 осіб, кількість працюючих інвалідів 124 особи.

Відповідно до ч.1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» від 21.03.91 № 875-XII (далі Закон №875-XII) для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.

Відповідно до ст. 19 Закону №875-XII у відповідача в 2009 році повинно бути працевлаштовано 206 осіб - інвалідів.

Колегією суддів встановлено, що відповідачем протягом 2009 року до Авдіївського міського центру зайнятості направлялась інформація про наявність вакансій для інвалідів, що підтверджується звітами за статистичною формою №3-ПН, а саме, 20.01.09, 05.02.09, 20.03.09, 17.04.09, 22.06.09, 30.06.09, 31.08.09, 05.10.09, 04.11.09, 01.12.09. Також відповідачем направлялись листи інвалідам щодо запрошення на працевлаштування у ВАТ«Авдіївський коксохімічний завод» (а.с.46,47), а також листи на адресу Фонду соціального захисту інвалідів та Міського товариства інвалідів з проханням направити інвалідів для працевлаштування.

Відповідно до листа Авдіївського міського центру зайнятості №1104 від 22.08.10 підприємство надавало інформацію до центру зайнятості звіти про наявність робочих місць для працевлаштування інвалідів (звіт-3ПН) на посаду робітника зеленого будівництва.

Згідно з нормами статті 181 Закону №875-XII, пошук відповідної роботи для інваліда здійснює державна служба зайнятості.

Згідно з вимогами ст. 18 Закону №875-XII забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.

Таким чином, на відповідача покладено обовязок лише створення робочих місць та інформування про це органів зайнятості у випадку, встановленому вищезазначеним нормативним актом.

Фактично на підприємстві місця для інвалідів були вакантними, у звязку з ненаправленням уповноваженими органами інвалідів для працевлаштування. Водночас, у період з січня по квітень, червня липня, жовтня грудень 2009 року не виявлено випадків ВАТ«Авдіївський коксохімічний завод» у прийнятті на роботу інвалідів.

Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, обовязок підприємства зі створення робочих місць для інвалідів не супроводжуються його обовязком займатись пошуком інвалідів для працевлаштування.

Відповідно до ч. 1 ст. 20 Закону №875-XII, підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені.

Адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця не є податком, збором (обовязковим платежем), обовязкова сплата яких передбачена Конституцією та Законом України «Про систему оподаткування» від 25.06.91 №1251-ХІІ, а є заходом впливу у сфері господарювання у звязку з учиненням правопорушення.

Згідно ч.1 ст.218 Господарського кодексу підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання.

Таким чином, колегія суддів погоджує висновок суду першої інстанції, що відповідачем вжито всіх залежних від нього заходів щодо створення робочих місць для інвалідів та відповідно відсутні підстави для задоволення позову про стягнення адміністративно-господарської санкції за невикористання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2009 році у сумі 3029144,78 грн., пені у сумі 36349,60 грн.

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому підстав для скасування постанови не має, у звязку з чим апеляційна скарга позивача не підлягає задоволенню.

Керуючись ч. 1-3 ст. 160, ст.ст. 167, 195-196, п.1 ч.1 ст. 198, ст. 200, п.1 ч.1 ст. 205, ст. 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів залишити без задоволення.

Постанову Донецького окружного адміністративного суду від 20 серпня 2010 року у справі № 2а-13726/10/0570 за позовом Донецького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до відкритого акціонерного товариства «Авдіївський коксохімічний завод» про стягнення адміністративно-господарської санкції за невикористання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2009 році у сумі 3029144,78 грн., пені у сумі 36349,60 грн залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.

Головуючий : А.А. Блохін

Судді: С.А. Малашкевич

ОСОБА_4