Головуючий у 1 інстанції - Качуріна Л.С.
Суддя-доповідач - ОСОБА_1
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 липня 2010 року справа №2а-14784/09/1270
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Сухарька М.Г., суддів Гаврищук Т.Г., Білак С.В.
при секретарі Чеплигіні П.І.,
за участю : від позивача ОСОБА_2, ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Донецького апеляційного адміністративного суду апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Станично-Луганському районі Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2009 року по справі № 2а-14784/09/1270 за позовом Закритого акціонерного товариства Кондрашевський піщаний карєр до Державної податкової інспекції у Станично-Луганському районі Луганської області про скасування податкового повідомлення-рішення від 01.09.2008 року, -
ВСТАНОВИЛА:
Позивач звернувся з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Станично-Луганському районі Луганської області про скасування податкового повідомлення-рішення від 01.09.2008 року.
Постановою Луганського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2009 року по справі № 2а-14784/09/1270 позовні вимоги позивача задоволені у повному обсязі.
Відповідач не погодився з постановою суду і подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову та постановити нове рішення, яким позовні вимоги залишити без задоволення. Апеляційну скаргу мотивує невірним застосуванням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.
Дослідивши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, колегія суддів встановила.
Позивач - суб'єкт господарювання Закрите акціонерне товариство Кондрашевський піщаний кар'єр зареєстровано виконкомом Станично-Луганської районної ради народних депутат 27.07.1994 року, діє на підставі нової редакції статуту, зареєстрованого в Станично-Луганській районній державній адміністрації 27.10.2006 року за №1376105000200096, ідентифікаційний код за ЄДРПОУ 05583566, адреса місцезнаходження: Луганська області Станично-Луганський район, смт. Петрівка, вул. Центральна, 29, знаходиться податковому обліку в ДПІ Станично-Луганського району.
Згідно довідки №73 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України одним із основних видів господарської діяльності ЗАТ Кондрашевський піщаний кар'єр є добування піску та гравію.
В період з 06.08.2008 року по 12.08.2008 року спеціалістами ДПІ у Станично-Луганському районі м. Луганська на підставі направлення І 06.08.2008 року №148, відповідно до п.1, 4 ст.11 та ч.6 п.1.3.5 ст. 11-1 Закону України і 04.12.1990 року №505-ХП Про державну податкову службу в Україні проведена позапланова виїзна перевірка ЗАТ Кондрашевський піщаний кар'єр з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати збору за геологорозвідувальних роботи, виконані за рахунок державного бюджету при видобуванні піску за період 01.04.2006 року по 31.03.2008 року.
За результатами перевірки був складений акт №38/23-05383566 від 15.08.2008 року згідно висновків якого встановлені порушення ст.33 Кодексу України про надра від 27.07.1994 року №132/94-ВР, якою передбачено, що відрахування за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету, справляються з користувачів надр, які здійснюють видобування корисних копалин на раніше розвіданих родовищах і повністю надходять до державного бюджету та спрямовуються на розвиток мінерально-сировинної бази, в результаті чого на підставі п.2.1, п.3.1, п.4.1, п.4.2, п.5.1, п. 5.3 Інструкції про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету затвердженого спільним наказом Комітету України з питань геології та використання надр і ДПА України від 23.06.1999 року №105/309, зареєстрованим у Міністерстві юстиції У краї 16.07.1999 року за номером №474/3767, ст.10 Закону України від 20.12.2005 року №3235-IV Про державний бюджет України на 2006 рік, п.3 ст.3 розділу II Закону України від 22.12.2007року №107-IV Про державний
бюджет України на 2008 рік та внесення змін деяких законодавчих актів України донарахована сума збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету у розмірі 38345 грн., у тому числі за 2 квартал 2006 року - 4536,33 грн., за 3 квартал 2006 року - 6402,41 грн., за 4-й квартал 2006 року - 5165,70 грн., за 1 квартал 2007 року - 4177,40 грн., за 2 квартал 2007 року 5413 грн., за 3 квартал 2007 року - 5759,97 грн., за 4 квартал 2007 року - 5182,11 грн., за 1 квартал 2008 року - 2707,34 грн.
На підставі висновків акту №38/23-05383566 від 15.08.2008 року керівником Державної податкової інспекції у Станично-Луганському районі Луганської області було винесене податкове повідомлення-рішення від 01.09.2008 року №001092310/0, яким визначено зобов'язання за платежем відрахування на геологорозвідувальні роботи розмірі 59017,50 грн., з яких: 39345,00 грн. - за основним платежем, 19672,50 грн. - штрафними санкціями.
Відповідно до листа ДІГФ України Геоінформ від 17.02.1998 року № 212 зазначено, що Державний інформаційний геологічний фонд України підтверджує, що геологорозвідувальні роботи на Кондрашевському родовищу піску будівельного проводились неодноразово. В 1963 - 1969 роках воно було детально розвідане трестом Ворошиловград-вуглегеологія за рахунок коштів держбюджету. Запаси піску були повністю відпрацьовані станом на 01.01.1991 року.
В 1991-1992 роках була проведена до розвідка родовища за рахунок коштів організації орендарів Луганськмашбуд спільно з ЗАТ Кондрашевський піщаний кар'єр. В останньому абзаці цього листа зазначено, що ЗАТ Кондрашевський піщаний кар'єр не повинен вносити відрахування за геологорозвідувальні роботи до державного бюджету, тому що геологорозвідувальні роботи виконувалися за рахунок коштів замовника.
Також судом першої інстанції встановлено, що ЗАТ Кондрашевський піщаний кар'єр має спеціальний дозвіл Міністерства екології та природних ресурсів України №3212 від 02.10.2003 року на видобуток піску будівельного на Кондрашевському родовищі строком на 10 років.
Судова колегія не приймає доводи відповідача щодо різниці між доразвідкою та розвідкою родовища та посилання на норми діючого законодавства, які були прийняті після вчинення дій позивачем.
Спірним, в даному спорі є питання, чи дійсно позивач проводив доразвідку за власні кошти та чи можливо застосувати норми законодавства, які були прийняті після вчинення дій.
Положення ст. 33 Кодексу України про надра передбачають, що відрахування за геологорозвідувальні роботи здійснюється виключно за умови виконання цих робіт за рахунок державного бюджету (набрав чинності з 27.07.1994 року, після вчинення дій).
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.01.1999 року №115 Про затвердження Порядку встановлення нормативів збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок Державного бюджету України (надалі - Порядок №115), а також наказом Держкомгеології України, ДПА України від 23.06.1999 року №105/309, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 16.07.1999 року за номером 474/3767 затверджена Інструкція про порядок справляння збору за геологорозвідувальні роботи (надалі - Інструкція №105/309).
Судова колегія зазначає, що порядок №115 та Інструкція №105/309 були прийняті після восьмирічного користування позивачем розвіданого за власні кошти родовища та не мають зворотної дії у часі та не поширюються на правовідносини, що виникли до набрання ними чинності.
У відповідності до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно п.5 Рішення Конституційного суду України Про офіційне тлумачення ста 58 Конституції України від 13.05.1997 року №1-зп у справі №03/29-97 встановлено, що ст.58 Конституції України року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - законів та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи інших нормативними актами чинності.
Судова колегія погоджує висновок суду першої інстанції, що згідно п.п. 4.4.1 п. 4.4. ст.4 Закону України від 21.12.2000 року №2181-111 Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами передбачено, що у разі коли норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого на підставі закону, або коли норми різних законів чи різних нормативно-правових актів припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Також колегія суддів зазначає, що відповідач не надав суду належних доказів, що доразвідка родовища була проведена за рахунок коштів державного бюджету. Посилання на належність у позивача довідки Мінприроди, яка є підставою для застосування коефіцієнта для ЗАТ Кондрашівський піщаний карєр, та подається до органів державної податкової служби і враховується при обчислення збору починаючи з кварталу, в якому вона була подана, є безпідставними. На момент проведення до розвідки родовища, Кондрашівського піщаного карєру, за період з 1991-1992 роки, відповідна вимога не існувала, тому позивач не мав можливості надати її у встановленому законом порядку, передбаченому після 16 липня 1999 року.
Враховуючи вищевикладене, судова колегія прийшла до висновку, що рішення першої інстанції відповідає вимогам матеріального та процесуального права і не може бути скасовано чи змінено з підстав, що наведені в апеляційній скарзі, судом ретельно перевірено доводи сторін, дано їм вірну оцінку, постанова суду є законною і обґрунтованою, доводами апеляційної скарги висновки викладені в судовому рішенні не спростовуються, підстави для скасування постановленого по справі судового рішення відсутні.
З урахуванням викладеного, керуючись статтями 2, 11, 21, 70, 71, 159, 160, 184, 195, 196, 198 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія судів, -
У Х В А Л И Л А :
Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Станично-Луганському районі Луганської області на постанову Луганського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2009 року по справі № 2а-14784/09/1270 за позовом Закритого акціонерного товариства Кондрашевський піщаний карєр до Державної податкової інспекції у Станично-Луганському районі Луганської області, про скасування податкового повідомлення-рішення від 01.09.2008 року - залишити без задоволення.
Постанову Луганського окружного адміністративного суду від 04 серпня 2009 року по справі № 2а-14784/09/1270 - залишити без змін.
Вступна та резолютивна частини ухвали постановлені у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 16 липня 2010 року, повний текст буде виготовлений 21 липня 2010 року.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом одного місяця після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції, а в разі складення постанови в повному обсязі відповідно до статті 160 цього Кодексу - з дня складення постанови в повному обсязі.
Головуючий: Сухарьок М.Г.
Судді: Білак С.В.
ОСОБА_4