ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
04 вересня 2015 року № 826/9469/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Огурцова О.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Сіндар Тур"
до
Державної податкової інспекції у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві
про
визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Сіндар Тур" звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що дії відповідача, які полягають, зокрема, у здійсненні заходів щодо проведення зустрічної звірки та за результатами цих заходів складання податкової інформації, та винесення в ній висновків щодо нікчемності укладених з контрагентами угод за перевіряємий період, а також коригування податкових зобов’язань та податкового кредиту в системі АІС «Податковий блок» не відповідають нормам чинного законодавства України та порушують законні права позивача. І хоча за результатами проведеної зустрічної звірки та складеній податковій інформації, відповідач рішення не приймав, зроблені ним висновки та коригування порушують не тільки законні інтереси позивача, але тягнуть за собою реальні негативні правові наслідки, в тому числі і на майбутнє, та покладають на позивача певні обов’язки.
Представник позивача у судовому засіданні 09.07.2015 підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Відповідач у судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, надав письмові заперечення проти позовних вимог та просив суд відмовити у задоволенні позову у повному обсязі. Свої заперечення на адміністративний позов відповідач обґрунтовує тим, що зустрічну звірку фактично не було проведено, відповідно ні довідка за її результатами, ні акт не складалися, а було складено лише податкову інформацію про неможливість проведення звірки, що за своєю правовою суттю являється лише службовим листом, жодних рішень на підставі вищезазначеної податкової інформації відповідачем не приймалось, доказів коригувань ПДВ за відповідний період позивачем суду не надано, а тому позовні вимоги є безпідставними.
Відповідно до частини четвертої статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.
Під час судового розгляду справи, суд,
В С Т А Н О В И В:
Державною податковою інспекцією у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві від СВПМ ДПІ у Святошинському районі м. Києва отримано довідку від 10.09.2014 № 3024 за формою № 2 щодо не встановлення місцезнаходження ТОВ «Сіндар Тур» за адресою: м. Київ, вул. Верховинна, 10.
На підставі даної довідки, відповідачем було направлено до державного реєстратора повідомлення від 16.09.2014 № 351/9/26-57-18-03-32 про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою № 18-ОПП.
Державною податковою інспекцією у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві у відповідності до пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України зібрано податкову інформацію щодо неможливості проведення зустрічної звірки ТОВ «Сіндар Тур» (код за ЄДРПОУ 39126871) з платниками податків за період з 01.05.2014 по 31.07.2014, за результатами якої складено податкову інформацію від 22.09.2014 № 4733/7/26-57-22-03-21.
На підставі зібраної податкової інформації відповідач дійшов наступних висновків: «враховуючи вищевикладене, не підтверджується інформація щодо проведення фінансово – господарських взаємовідносин ТОВ «Сіндар Тур» з контрагентами.
Отже, враховуючи відсутність придбання товарів (робіт, послуг) у контрагентів-постачальників на користь ТОВ «Сіндар Тур» відсутній і їх продаж в подальшому на користь контрагентів – покупців.
Інформація надається для врахування в роботі при дослідженні ланцюга формування ПДВ відповідно до пункту 74.2 статті 74 Податкового кодексу України.»
Позивач також стверджує, що відповідачем було складено податкову інформацію від 04.11.2014 № 518/7/26-57-22-01-20 щодо неможливості проведення зустрічної звірки ТОВ «Сіндар Тур» (код за ЄДРПОУ 39126871) з платниками податків за період з 01.08.2014 по 30.08.2014, однак дана інформація не підтверджена письмовими доказами.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Сіндар Тур», вважаючи протиправними дії податкового органу, звернулось з відповідним позовом до суду з вимогами про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до підпункту 62.1.3 пункту 6.2.1 статті 62 Податкового кодексу України податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.
Згідно пункту 73.5 статті 75 Податкового кодексу України, з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Отже, метою проведення зустрічної звірки є виключно співставлення даних первинних бухгалтерських документів одного платника податків з іншим.
Механізм проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок визначений в Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1232, яким закріплені наступні положення.
В пункті 4 Порядку № 1232 закріплено, що орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Відповідно до пункту 6 Порядку № 1232 у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження (протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання запиту) орган державної податкової служби проводить зустрічну звірку.
Із аналізу наведених норм вбачається, що проведення зустрічних звірок здійснюється податковими органами з метою отримання інформації, при цьому, обов'язковою передумовою проведення таких звірок є надсилання запиту до суб'єкта господарювання про надання інформації та документального її підтвердження.
Суд звертає увагу, що ухвалою суду про відкриття провадження зобов’язано відповідача надати всі матеріали, що були або мали бути взяті до уваги при прийнятті рішення, вчиненні дії, допущення бездіяльності з приводу яких подано позов.
Проте, податковим органом не надано суду доказів надсилання такого запиту чи отримання його підприємством. Відсутні будь-які пояснення щодо обставин надіслання цього запиту на адресу позивача й у запереченнях на адміністративний позов.
Відповідно до приписів пункту 4.4. Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок” затверджених Наказом ДІІА України від 22.04.2011 р. № 236, у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання (далі - Акт) (додаток 3), реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від писання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) (далі - Журнал реєстрації довідок/актів) (додаток 4) та вживає відповідних заходів, передбачених актами ДПС України.
У зв’язку з чим, суд звертає увагу, що у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, а не «Податкову інформацію».
З наявних матеріалів справи вбачається, що відповідачем не надано суду доказів направлення позивачу за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особистого вручення позивачу або його уповноваженому представникові під розписку відповідного запиту про надання інформації та її документального підтвердження, як того вимагають норми діючого податкового законодавства.
Між тим, як зазначив відповідач, Державною податковою інспекцією у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві від СВПМ ДПІ у Святошинському районі м. Києва було отримано довідку від 10.09.2014 № 3024 за формою № 2 щодо не встановлення місцезнаходження ТОВ «Сіндар Тур» за адресою: м. Київ, вул. Верховинна, 10.
В той же час, згідно наявної в матеріалах справи виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АГ № 491646 та договору оренди офісного приміщення від 04.08.2014 місцезнаходженням товариства значиться адреса: м. Київ, вул. Робітнича, 2а, оф. 3, що також підтверджується Витягами з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців станом на 22.09.2014 та станом на 04.11.2014, відповідно до яких, станом на час проведення заходів щодо проведення зустрічної звірки, підтверджено статус відомостей про юридичну особу.
Згідно із частиною першою статті 18 Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців”, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Таким чином, у суду немає підстав вважати правомірними твердження відповідача щодо відсутності позивача за місцезнаходженням, зазначеним у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
Отже, аналіз викладених законодавчих норм та обставин справи свідчить про порушення, з боку відповідача, вимог діючого податкового законодавства та, відповідно, про протиправність вчинених ним дій по проведенню зустрічної звірки ТОВ «СІНДАР ТУР», за результатами якої складено «Податкову інформацію» від 22.09.2014 №4733/7/26-57-22-03-21 щодо неможливості проведення зустрічної звірки ТОВ «СІНДАР ТУР» (код за ЄДРПОУ 39126871) з податків період з 01.05.2014 по 31.07.2014 року.
Відповідно до статті 74 Податкового кодексу України, податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів.
Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.
Наказом Державної податкової служби України від 24.12.2012 N 1197 "Про введення в експлуатацію інформаційної системи "Податковий блок" з 1 січня 2013 року було введено в експлуатацію IC "Податковий блок" в органах державної податкової служби всіх рівнів; зазначена інформаційна система включає чотири підсистеми-сегменти операційної діяльності органів податкової служби, такі як: реєстрація платників податків; обробка податкової звітності та платежів; облік платежів; податковий аудит.
Виходячи з аналізу положень статті 74 Податкового кодексу України, інформаційна система "Податковий блок" повинна відображати фактичні задекларовані позивачем показники своєї господарської діяльності, її корегування можливе лише за наслідками узгодження податкових зобов'язань та податкового кредиту, а органи ДПС України використовують вказану систему у своїй роботі, в тому числі, й для співставлення показників, які задекларовані позивачем та його контрагентами, розбіжності в яких призводять до створення штучних підстав для проведення перевірок суб'єктів господарської діяльності.
Висновок щодо правильності (або недостовірності) задекларованих платником даних податкового обліку як підстави для внесення змін до бази даних може бути зроблений податковим органом після визначення платникові податкових зобов'язань та їх узгодження у встановленому законом порядку.
В податковому праві визнається критерій добросовісності платника, який передбачає законність дій платника у сфері податкових правовідносин (у тому числі і щодо формування даних податкового обліку), доки це не спростовано у порядку, встановленому Податковим кодексом України. Наведене також виключає можливість застосування до платника негативних правових наслідків (зокрема, у вигляді вилучення з електронної бази даних задекларованих ним показників) до моменту донарахування платникові податкового зобов'язання в порядку статті 54 Податкового кодексу України та його узгодження.
Таким чином, будь-які зміни до інформаційних баз мають визнаватися протиправними, якщо відповідні дані не співпадають з узгодженими сумами (або іншими показниками) податкового обліку.
Як вбачається із матеріалів справи, позивач 09.07.2015 надав суду докази коригування податкової звітності ТОВ «СІНДАР ТУР» за період травень – червень 2014 року.
Враховуючи, що в даному випадку, жодних донарахувань позивачеві грошових зобов'язань (та, відповідно, їх узгодження) за наслідками проведення зустрічної звірки здійснено не було, то відповідач протиправно відкоригував в інформаційній системі "Податковий блок" задекларовані позивачем показники податкової звітності.
Наведене обумовлює обґрунтованість позовних вимог щодо зобов'язання податкову інспекцію вилучити з АІС "Податковий блок" «Податкову інформацію» від 22.09.2014р. №4733/7/26-57-22-03-21 щодо неможливості проведення зустрічної звірки ТОВ «СІНДАР ТУР» (код за ЄДРПОУ 39126871) з податків період з 01.05.2014 по 31.07.2014 року та відновити відкориговані показники у вказаній інформаційній системі.
В той же час, позовні вимоги, що стосуються «Податкової інформації» від 04.11.2014 № 518/7/26-57-22-01-20 щодо неможливості проведення зустрічної звірки ТОВ «Сіндар Тур» (код за ЄДРПОУ 39126871) з платниками податків за період з 01.08.2014 по 30.08.2014 не підлягають задоволенню, оскільки не підтвердженні письмовими доказами.
Відповідно до частини третьої статті 159 Кодексу адміністративного судочинства України, обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні.
Таким чином, суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог.
Відповідно до частин першої та другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням наведеного, керуючись вимогами статей 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві щодо проведення зустрічної звірки ТОВ «СІНДАР ТУР», за результатами якої складено «Податкову інформацію» від 22.09.2014р. №4733/7/26-57-22-03-21 щодо неможливості проведення зустрічної звірки ТОВ «СІНДАР ТУР» (код за ЄДРПОУ 39126871) з платниками податків період з 01.05.2014 по 31.07.2014 року.
3. Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві щодо коригування показників податкової звітності ТОВ «СІНДАР ТУР» (код за ЄДРПОУ 39126866) в АІС «Податковий блок» «Підсистемі автоматизованого співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» на підставі «Податкової інформації» від 22.09.2014р. №4733/7/26-57-22-03-21 щодо неможливості проведення зустрічної звірки ТОВ «СІНДАР ТУР» (код за ЄДРПОУ 39126871) з платниками податків період з 01.05.2014 по 31.07.2014 року.
4. Зобов’язати Державну податкову інспекцію у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві вилучити з АІС "Податковий блок" «Підсистеми автоматизованого співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» «Податкову інформацію» від 22.09.2014р. № 4733/7/26-57-22-03-21 щодо неможливості проведення зустрічної звірки ТОВ «СІНДАР ТУР» (код за ЄДРПОУ 39126871) з податків період з 01.05.2014 по 31.07.2014 року.
5. Зобов’язати Державну податкову інспекцію у Святошинському районі ГУ ДФС у м. Києві відновити в АІС «Податковий блок» «Підсистемі автоматизованого співставлення податкових зобов’язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів» показники податкової звітності ТОВ «СІНДАР ТУР» (код за ЄДРПОУ 39126871), що зазначені в податкових деклараціях з податку на додану вартість за період травень – червень 2014 року.
6. В решті позовних вимог – відмовити.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Огурцов