ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 серпня 2015 року м. Київ К/800/23665/15
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:
головуючої судді - Васильченко Н.В.,
суддів: Горбатюка С.А., Зайця В.С.,
розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні суду справу за касаційною скаргою Болехівської міської ради Івано-Франківської області на постанову Болехівського міського суду Івано-Франківської області від 11 грудня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2015 року у справі №339/113/14-а за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Болехівської міської ради, ОСОБА_3 про скасування рішень, -
в с т а н о в и л а :
У березні 2014 року ОСОБА_1, ОСОБА_2 звернулись в суд з позовом до Болехівської міської ради, ОСОБА_3, в якому просили: визнати неправомірними дії Болехівської міської ради щодо відмови у розгляді заяви про надання земельної ділянки, що знаходиться по вул.Берегометній м.Болехів; визнати протиправним та скасувати рішення Болехівської міської ради від 19.09.2013р. "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3"; зобов'язати Болехівську міську раду розглянути на сесії міської ради заяву щодо повернення ОСОБА_1 земельної ділянки, яка знаходиться по вул. Берегометній в м.Болехові та виділення позивачу ділянки із земель запасу (заява від 15.10.2013р.); визнати протиправним та скасувати рішення 18 сесії демократичного скликання від 30.12.1997р. "Про передачу земель у приватну власність громадянам міста Болехова" щодо надання земельної ділянки ОСОБА_3 площею 0,22 га.
Постановою Болехівського міського суду Івано-Франківської області від 11 грудня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2015 року, позовні вимоги задоволені. Визнане незаконним та скасоване рішення Болехівської міської ради від 19.09.2013 року "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3 для ведення особистого селянського господарства площею 0,11 га в АДРЕСА_1". Визнане незаконним та скасоване рішення Болехівської міської ради від 30.12.1997 року "Про передачу земель в приватну власність громадянам міста Болехова" в частині передачі земельної ділянки ОСОБА_3 площею 0,22 га по АДРЕСА_2 (підпункт 355 пункт 1). Визнана протиправною бездіяльність Болехівської міської ради щодо не розгляду на сесії Болехівської міської ради заяви ОСОБА_1 від 15.10.2013 року. Зобов'язано Болехівську міську раду розглянути на сесії заяву ОСОБА_1 від 15.10.2013 року "Щодо повернення земельної ділянки, яка знаходиться на вул. Берегоментій в м.Болехові та виділення земельної ділянки із земель запасу". Зобов'язано Болехівську міську раду подати звіт про виконання судового рішення на протязі 1 місяця з дня набрання законної сили постановою суду.
Не погоджуючись з ухваленими по справі рішеннями Болехівська міська рада Івано-Франківської області звернулась до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій просить скасувати рішення судів першої і апеляційної інстанцій та закрити провадження по справі, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права.
Перевіривши правову оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши матеріали касаційної скарги, проаналізувавши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що є підстави для скасування судових рішень та закриття провадження у справі з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що позивачі просили скасувати рішення Болехівської міської ради: від 19.09.2013р. "Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки ОСОБА_3"; від 30.12.1997р. "Про передачу земель у приватну власність громадянам міста Болехова" щодо надання земельної ділянки ОСОБА_3 площею 0,22 га.
Таким чином, предметом спору у даній справі є право користування спірною земельною ділянкою, відновлення порушеного права зі сторони відповідача ОСОБА_3, яка, як і позивач, на підставі рішень владних органів претендує на користування землею.
Також судами було встановлено, що на виконання спірних рішень громадянам оформлені та надані державні акти на право власності на земельні ділянки.
Задовольняючи позовні вимоги суди першої та апеляційної інстанцій виходили з того, що спірні правовідносини що виникли у даній справі підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства.
Разом з тим, колегія Вищого адміністративного суду України не погоджується з висновками судів першої та апеляційної інстанцій про те, що спір про законність рішення міської ради, яким передані у власність земельні ділянки, є адміністративно-правовим.
Відповідно ч. 2 ст. 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Згідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справа адміністративної юрисдикції (далі - адміністративна справа) - переданий на вирішення адміністративного суду публічно - правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно ч.2 ст.4 КАС України, юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно - правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
Розглядаючи справу, суди попередніх інстанцій виходили з того, що спір про передачу земельної ділянки у власність є публічно-правовим та належить до юрисдикції адміністративних судів. На думку колегії суддів, такий висновок не ґрунтується на правильному застосуванні норм матеріального права з огляду на нижченаведене.
Згідно п.1 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), відповідно, прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.
Ураховуючи наведене, суди дійшли помилкового висновку, що позов, предметом якого є перевірка правильності формування волі однієї зі сторін стосовно розпорядження землею та передачі відповідних прав щодо неї, може бути розглянуто за правилами КАС.
Колегія суддів дійшла висновку, що у разі прийняття суб'єктом владних повноважень рішення про передачу земельних ділянок у власність(тобто ненормативного акта, який вичерпує свою дію після його реалізації) подальше оспорювання правомірності набуття фізичною чи юридичною особою спірної земельної ділянки має вирішуватися у порядку цивільної (господарської) юрисдикції, оскільки виникає спір про право цивільне.
Відповідно ст. 15 ЦПК України, суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи щодо: захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів, що виникають із цивільних, житлових, земельних, сімейних, трудових відносин.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.157 КАС України, суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати у порядку адміністративного судочинства.
Керуючись ст.ст. 157, 220, 222, 223, 228, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А :
Касаційну скаргу Болехівської міської ради Івано-Франківської області задовольнити.
Постанову Болехівського міського суду Івано-Франківської області від 11 грудня 2014 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 20 квітня 2015 року у справі №339/113/14-а скасувати та закрити провадження в адміністративній справі.
Роз'яснити позивачам їх право на звернення до суду з позовом в порядку цивільного судочинства.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, в порядку та у строки, визначені ст.ст. 236-239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді:
Суддя Н.В. Васильченко