ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
31 серпня 2015 року Справа № 803/2196/15
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Плахтій Н.Б.,
при секретарі Головатій І.В.,
за участю представника відповідача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Рожищенському районі Волинської області до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лан-Волинь» про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах,
ВСТАНОВИВ:
Управління Пенсійного фонду України в Рожищенському районі Волинської області (далі УПФУ в Рожищенському районі, позивач) звернулось з адміністративним позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Лан-Волинь» (далі ТзОВ «Лан-Волинь», відповідач) про стягнення заборгованості по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період з січня по червень 2015 року в сумі 17065,74 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення вимог Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» ТзОВ «Лан-Волинь» не відшкодувало (не покрило) УПФУ в Рожищенському районі фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених на підставі пунктів «б»-«з» частини першої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», в сумі 17065,74 грн. Просить стягнути з ТзОВ «Лан-Волинь» на користь УПФУ в Рожищенському районі заборгованість на загальну суму 17065,74 грн., яка виникла в результаті недотримання порядку відшкодування витрат Пенсійного фонду на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період з січня по червень 2015 року.
В судове засідання позивач свого представника не направив, подав клопотання про розгляд справи без участі представника управління, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
В поданих письмових запереченнях на адміністративний позов та в судовому засіданні представник відповідача позовні вимоги УПФУ в Рожищенському районі не визнав, зазначив, що з січня 2015 року після змін, внесених до податкового законодавства, якими виключено фіксований сільськогосподарський податок з переліку загальнообовязкових зборів та платежів, ТзОВ «Лан-Волинь» фактично продовжує бути на фіксованому податку, тому не повинно нести обовязок по відшкодуванню позивачу витрат на виплату та доставку пільгових пенсій. Крім того, пенсіонери-пільговики ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, та ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, досягли пятидесятилітнього віку і відповідно до Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» набули право на призначення їм дострокових пенсій за віком, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України. Відшкодування витрат на виплату і доставку пенсій, призначених за віком, товариство не повинно відшкодовувати. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що позовні вимоги є підставними та підлягають до задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що ТзОВ «Лан-Волинь» зареєстроване як юридична особа 22.10.2008 року, що підтверджується Спеціальним витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с.27-30). Відповідач перебуває на обліку в УПФУ в Рожищенському районі як платник страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.
Згідно з пунктом 1 частини першої статті 1 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» платниками збору на обовязкове державне пенсійне страхування є субєкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх обєднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, обєднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи субєкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників.
Статтею 2 Закону України «Про збір на обовязкове державне пенсійне страхування» визначено, що для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону, крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, обєктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 12 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Стаття 4 цього Закону визначає, що розмір збору по фактичних витратах на виплату та доставку пільгових пенсій становить 100% від обєкта оподаткування.
Судом встановлено, що за відповідачем рахуються пенсіонери-пільговики, яким пенсія призначена і виплачується відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», що підтверджується розрахунком фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (а.с.10, 11, 12, 13, 14, 15).
У відповідності до частини другої розділу XV Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди. До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:
1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення».
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, пільгові пенсії призначаються відповідно до пунктів «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Згідно з пунктом 6.7 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного Фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 року №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року за №64/8663, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
З 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28.12.2014 року №71-VІІІ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи», яким внесено зміни до Податкового кодексу України, зокрема з переліку загальнодержавних податків і зборів виключено фіксований сільськогосподарський податок та установлено, що його платники є платниками єдиного податку четвертої групи. Чинним законодавством не передбачено виключень щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, для платників єдиного податку. Відповідно, з 01 січня 2015 року у вказаної категорії платників, в тому числі і у відповідача, виникає обовязок відшкодування пільгових пенсій.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач УПФУ в Рожищенському районі надсилав відповідачу розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, які вручені відповідачу 24.01.2015 року (а.с.19).
Судом встановлено, що за відповідачем рахується заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «б»-«з» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», за період з січня по червень 2015 року в сумі 17065,74 грн., про що свідчать картка особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (а.с.4-5), розрахунок боргу по відшкодуванню витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (а.с.9), розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (а.с.10, 11, 12, 13, 14, 15). Доказів добровільної сплати заборгованості відповідачем суду не надано.
Суд не бере до уваги заперечення відповідача на адміністративний позов стосовно звільнення ТзОВ «Лан-Волинь», як сільськогосподарського товариства, від обовязку відшкодовувати фактичні витрати на виплату та доставку пільгових пенсій, оскільки з 01 січня 2015 року у відповідача виник такий обовязок відшкодовувати пільгові пенсії і чинним законодавством не передбачено виключень щодо відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, для платників єдиного податку.
Крім того, суд не бере до уваги заперечення відповідача на адміністративний позов стосовно звільнення ТзОВ «Лан-Волинь» від обовязку відшкодовувати фактичні витрати по виплаті та доставці пільгових пенсій по пенсіонерах-пільговиках ОСОБА_2 та ОСОБА_3, пенсії яким призначені на підставі пункту «ж» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», з огляду на таке.
Пунктом «ж» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають жінки, які працюють у сільськогосподарському виробництві та виховали пятеро і більше дітей, незалежно від віку і трудового стажу в порядку, що визначаються Кабінетом Міністрів України.
Згідно із постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.1992 року №244 «Про призначення пенсії на пільгових умовах жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали пятеро і більше дітей» жінкам, які працюють в сільськогосподарському виробництві та виховали пятеро і більше дітей до 14-річного віку, в тому числі усиновлених, пенсії на пільгових умовах призначаються незалежно від віку та наявного трудового стажу.
Таким чином, оскільки ОСОБА_2 та ОСОБА_3 призначені пільгові пенсії за віком відповідно до пункту «ж» статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а не дострокові пенсії за віком згідно пункту 3 частини третьої статті 26 розділу XV Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», то ТзОВ «Лан-Волинь» несе обовязок по відшкодування витрат на виплату та доставку пенсії ОСОБА_2 та ОСОБА_3
З врахуванням вищевикладеного, суд дійшов висновку, що позовні вимоги про стягнення з ТзОВ «Лан-Волинь» заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з січня по червень 2015 року в сумі 17065,74 грн. підлягають до задоволення.
Керуючись ст.ст.11, 17, 158, 160, 162, 163, 186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування», суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути із Товариства з обмеженою відповідальністю «Лан-Волинь» (45122, Волинська область, Рожищенський район, село Немир, код ЄДРПОУ 32144810) на користь Управління Пенсійного фонду України в Рожищенському районі Волинської області (45100, Волинська область, Рожищенський район, місто Рожище, вулиця Шевченка, будинок 89, ідентифікаційний код 20124922) заборгованість по відшкодуванню витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, за період з січня по червень 2015 року в сумі 17065,74 (сімнадцять тисяч шістдесят пять грн. 74 коп.).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.
ОСОБА_4Плахтій
Постанова в повному обсязі складена 04 вересня 2015 року.