Копія
Справа № 2270/8445/11
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 грудня 2011 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд
в складі:головуючого-суддіОСОБА_1 при секретарі ОСОБА_2 за участі:представника відповідача ОСОБА_3розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області до Житлово-експлуатаційної контори № 5 м. Хмельницького про примусове виконання рішення № 159 від 16.05.2011 року та стягнення економічних санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом Житлово-експлуатаційної контори №5 про примусове виконання рішення № 159 від 16.05.2011 року та стягнення економічних санкцій .
В обґрунтування своїх вимог вказує, що проведеною перевіркою додержання державної дисципліни цін встановлено необґрунтовано одержану відповідачем виручку за період з 01.05.10р. по 30.04.11р. внаслідок безпідставного включення витрат на паспортизацію до тарифу на послуги з утримання будинків та прибудинкових територій. Рішенням Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області № 159 від 16 травня 2011 року до Житлово-експлуатаційної контори №5 застосовано економічні санкції за порушення державної дисципліни цін в сумі 112380,83грн. та штраф в сумі 224761,66 грн. Відповідач в добровільному порядку рішення не виконав, а тому просить позов задовольнити та стягнути заборгованість у сумі 337142 грн. 49 коп.
Представник позивача в судове засідання не зявився, надіслав до суду клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав і просив у їх задоволенні відмовити.
Заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що в задоволені позовних вимог слід відмовити з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно Свідоцтва про державну реєстрацію Житлово - експлуатаційна контора №5 міста Хмельницького, ідентифікаційний код юридичної особи - 02091923, зареєстрована Виконавчим комітетом Хмельницької міської ради, як юридична особа 30.11.2007 року.
Метою діяльності є забезпечення нормального функціонування жилих будівель та прибудинкових територій протягом усього періоду їх використання за призначенням, надання послуг по утриманню будинків і споруд та прибудинкових територій для задоволення потреб фізичних чи юридичних осіб щодо забезпечення експлуатації та ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них території.
Державною інспекцією з контролю за цінами у Хмельницькій області з 20 квітня 2011 року по 11 травня 2011 року проведена перевірка щодо додержання державної дисципліни цін при формуванні, встановленні та застосуванні плати за утримання будинків, споруд та прибудинкових територій субєктами господарювання різних форм власності відповідно до вимог чинного законодавства.
За результатами перевірки складено акт від 11 травня 2011 року за № 341.
У висновку до акту зазначено, що перевіркою питань додержання порядку формування, встановлення і застосування цін і тарифів КП ЖЕК № 5 за період, що перевірявся з травня 2010 року по квітень 2011 року вчинено порушення вимог ст.20 Закону України Про житлово-комунальні послуги № 1875-ІУ.,Постанови КМУ № 560 від 12.07.2005 року "Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій" та Постанови КМУ від 20.05.2009 року №529 "Про затвердження порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій".
У акті зазначено, що по будинках ЖЕК №5, витрати на паспортизацію за 1 кв.м. загальної площі становить 0.026 грн. та у будинків, які були передані на баланс від ЖЕК №3, витрати на паспортизацію - 0,023 грн./м.кв., а з 01.02.2011 року відповідно 0,033 та 0,029 грн./м.кв., внаслідок чого було отримано необгрунтовану суму доходу з 01.ю05.2011 року -9162,49 грн. Загальна суму необгрунтованого доходу за 2010 рік складає 73304,02 грн., загальна сума необгрунтованого доходу в 2011 рік складає 43955,92 грн. За результатами проведеної перевірки загальна сума необгрунтованої виручки за період з травня 2010 року по квітень 2011 року складає 117259,94 грн.
На підставі акту перевірки відповідачем було прийнято рішення 159 від 16.05.2011 року про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.
Згідно ст. 14 Закону України „Про ціни та ціноутворення" вся необґрунтовано одержана підприємством, організацією сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін та діючого порядку визначення вартості будівництва, що здійснюється із залученням коштів Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим, місцевих бюджетів, а також коштів державних підприємств, установ та організацій підлягає вилученню в доход відповідного бюджету залежно від підпорядкованості підприємства, організації. Крім того, в позабюджетні фонди місцевих Рад стягується штраф у двократному розмірі необґрунтовано одержаної суми виручки. Вказані суми списуються з рахунків підприємств і організацій в банківських установах за рішенням суду. Особи, винні в порушенні порядку встановлення та застосування цін і тарифів, притягуються до адміністративної або кримінальної відповідальності.
Також аналогічні положення містяться у п. 1.4 Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, затвердженої Наказом Міністерства економіки та з питань європейської інтеграції України, Міністерства фінансів України від 03.12.01 № 298/519 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 18 грудня 2001 р. за № 1047/6238.
Відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.
Перелік послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій затверджений рішенням міськвиконкому від 28.05.2009р. №526 "Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та втрату чинності рішень виконавчого комітету."
Рішення №526 від 28.05.2009 року "Про встановлення тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та втрату чинності рішень виконавчого комітету від 25.08.2008 року №1150, від 09.11.2007 р.№1195" прийнято у відповідності до Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.07.2005р. №560, яке було чинним на той час. Ця постанова передбачала, що розмір тарифів визначається по кожному будинку окремо залежно від кількісних показників фактичного надання послуг з урахуванням типового переліку послуг. Постанова КМУ №529 набрала чинності з 09.06.2009р., при формуванні тарифів не застосовувалася, а тому і не могла бути порушена.
Відповідно до п.1 ч.2 статті 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" виконавець зобов"язаний забезпечити вчасно та відповідної якості надання саме тих житлово-комунальних послуг, які передбачені умовами договору. Згідно Додатку до Постанови №560 невідкладною частиною договору є копія рішення органу місцевого самоврядування про затвердження тарифу, структури тарифів, періодичності та строків виконання робіт.
Згідно з ст. 648 Цивільного кодексу України зміст договору, укладеного на підставі правового акта органу державної влади, органу АР Крим, органу місцевого самоврядування, обов'язкового для сторін договору, має відповідати цьому акту. ЖЕК №5 надає послуги мешканцям у відповідності до рішення міськвиконкому, яким затверджено перелік послуг, їх структура та періодичність надання. Відповідач не навів жодного факту відхилення від рішення.
Суд не погоджується з позицією позивача, щодо порушення відповідачем порядку формування тарифу.
Державна інспекція з контролю за цінами в Хмельницькій області вважає, що включення до тарифів на утримання будинків та прибудинкових територій витрат на паспортизацію є порушенням ст. 20 Закону України Про житлово-комунальні послуги № 1875-ІУ, однак дана стаття дає вичерпний перелік прав та обов'язків споживача. Всі послуги надаються своєчасно та якісно. Фактів ненадання послуг перевіркою не виявлено.
Відповідно до Закону України "Про ціни і ціноутворення" необґрунтованою виручкою є одержана сума виручки в результаті порушення державної дисципліни цін.
Згідно ст. 13 Закону України Про ціни та ціноутворення Державний контроль за цінами здійснюється при встановлені і застосуванні державних фіксованих цін і тарифів. При цьому контролюється правомірність їх застосування.
Позивачем не виявлено порушень порядку встановлення та застосування цін. В акті не має жодного зауваження щодо порядку формування тарифів та не встановлено жодного випадку неправомірного застосування тарифу при наданні послуг. Фактів ненадання послуг перевіркою не виявлено.
Судом взято до уваги, що відповідачем оскаржено рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області № 159 від 16.05.2011 року до Хмельницького окружного адміністративного суду, постановою від 13.07.2011 року адміністративний позов задоволено, визнано протиправним та скасовано рішення Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін № 159 від 16.05.2011 року. Дане рішення набрало законної сили 01.11.2011 року.
Пунктом 1 частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України визначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності субєктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст.158-163 КАС України, суд,
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні адміністративного позову Державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області до Житлово-експлуатаційної контори № 5 м. Хмельницького про примусове виконання рішення № 159 від 16.05.2011 року та стягнення економічних санкцій відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.
Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.
Повний текст постанови виготовлено 29 грудня 2011 року
Суддя/підпис/ОСОБА_1"Згідно з оригіналом" Суддя ОСОБА_1