Постанова № 49688411, 04.09.2015, Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області

Дата ухвалення
04.09.2015
Номер справи
688/3023/15-а
Номер документу
49688411
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа 688/3023/15-а

№ 2-а/688/134/15

ПОСТАНОВА

Іменем України

04 вересня 2015 року м.Шепетівка

Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області в складі головуючого судді Стаднічук Н.Л., розглянувши в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівка та Шепетівському районі Хмельницької області про визнання неправомірними дій та зобовязання здійснити перерахунок пенсії,

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівка та Шепетівському районі Хмельницької області про визнання неправомірними дій відповідача щодо неврахування при розрахунку розміру пенсії «інших виплат», на які нараховувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та зобовязання здійснити розрахунок та виплату пенсії з 15.07.2015 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку, залишивши без змін базовий місяць для індексації пенсії, який був визначений при призначенні пенсії.

Позовні вимоги обґрунтовує тим, що вийшов на пенсію державного службовця 14.02.2009 року з посади начальника Управління статистики у Шепетівському районі Головного управління статистики у Хмельницькій області, пенсія була призначена в розмірі 90 відсотків суми середньої заробітної плати. Для призначення пенсії Управлінням Пенсійного фонду України в м.Шепетівці та Шепетівському районі була затребувана довідка про заробіток за період з 01.024.2007 року по 31.01.2009 року без врахування «інших виплат», до яких віднесені матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати в сумі 11275,63 грн., з яких нараховані та сплачені страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. 15.07.2015 року звернувся до відповідача з проханням здійснити йому перерахунок пенсії відповідно до довідки від 24.06.2015 року за № 147 про складові заробітної плати з врахуванням «інших виплат». Відповідачем у перерахунку пенсії було відмовлено з посиланням на ст.33 Закону України «Про державну службу». В звязку з цим розмір призначеної їй пенсії було зменшено на 422,83 грн. Вважає дії відповідача протиправними і такими, що порушують його права.

Відповідач проти позову заперечував та зазначив, що з 14.02.2009 року ОСОБА_1 перебуває на обліку в управління та отримує пенсію відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 90 відсотків від заробітної плати. 15.07.2015 року позивач звернулась із заявою до управління з проханням здійснити перерахунок розміру пенсії з 15.07.2015 року виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку відповідно до довідки № 147 від 24.06.2015 року Головного управління статистики у Хмельницькій області про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» з урахуванням «інших виплат», до яких віднесена матеріальна допомога на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, суми індексації заробітної плати. Такі види надбавок, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, не передбачені ст.33 Закону «Про державну службу» як складові заробітної плати державного службовця, тому зазначені виплати не враховуються для обчислення пенсії державному службовцю. Матеріальна допомога носить разовий характер та не є складовою частиною заробітної плати, а факт утримання із сум допомоги страхових внесків не є підставою для включення її до складу заробітної плати державного службовця. З 01.10.2011 року вступив в силу Закон України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи», яким внесено зміни до статті 37 Закону України «Про державну службу», відповідно до якого пенсія державним службовцям призначається з 01.10.2011 року 80 відсотків від суми заробітної плати, з 01.05.2014 року - 70 відсотків суми їх заробітної плати, а з 01.01.2015 року 60 відсотків, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов?язкове державне соціальне страхування. Отже, провести перерахунок пенсії відповідно до наданої позивачем довідки № 147 від 24.06.2015 року про складові заробітної плати за період з 01.02.2007 року по 31.01.2009 року включно з урахуванням «інших виплат» немає підстав.

Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ч.2 ст.37 Закону України «Про державну службу» в редакції від 07.10.2010 року, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обовязкове державне пенсійне страхування. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.

У ч.1 ст.1 Закону України «Про оплату праці» встановлено, що заробітна плата, - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна і додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.

Ч.2 ст.33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ч.6 ст.33 цього Закону державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обовязків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань.

Згідно ч.2 ст.35 цього Закону державним службовцям надається відпустка тривалістю 30 календарних днів, якщо законодавством не передбачено більш тривалої відпустки, з виплатою допомоги для оздоровлення у розмірі посадового окладу.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входили до системи оплати праці державного службовця.

Відповідно до ст.2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема: оплата праці (грошове забезпечення).

Згідно зі ст.41 Закону «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» до виплат (доходів), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, належать, зокрема: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим самим Законом були фактично нараховані (обчислені) страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до Законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обовязкове державне пенсійне страхування.

За змістом наведеної норми отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані і сплачені страхові внески або збір на обовязкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Згідно довідки Головного управління статистики у Хмельницькій області № 147 від 24.06.2015 року про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» до суми заробітної плати ОСОБА_1 за період з 01.02.2007 року по 31.01.2009 року включені «інші виплати» : матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань та індексація. На всі виплати, включені в довідку, нараховано страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року єдиний внесок на загальнообовязкове державне соціальне страхування.

З листа Управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівці та Шепетівському районі № 8117/05 від 29.07.15 року вбачається, що позивач 15.07.2015 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії відповідно до наданої довідки від 24.06.2015 року № 147 про складові заробітної плати за період з 01.02.2007 року по 31.01.2009 року з урахуванням «інших виплат», на що йому було відмовлено з тих підстав, що ці виплати не включені до складу заробітної плати державного службовця.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади , їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.

Таким чином, суд вважає дії відповідача щодо неврахування при розрахунку пенсії позивача матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації, на які нараховувались і сплачувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, неправомірними.

Суд дійшов висновку, що ОСОБА_1 повинно бути здійснено перерахунок розміру раніше призначеної пенсії з урахуванням вказаних сум відповідно до довідки від 24.06.2015 року № 147 , виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку.

При визначенні строку перерахунку пенсії суд керується ст.45 Закону України «Про загальнообовякове державне пенсійне страхування», якою визначено, що перерахунок призначеної пенсії провадиться у разі виникнення права на підвищення пенсії з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15-го числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано після 15-го числа.

З огляду на те, що позивач звернувся з заявою про перерахунок пенсії 15.07.2015 року, суд вважає, що перерахунок пенсії має бути здійснений з 01.07.2015 року.

На підставі викладеного, керуючись ст.33,35, 37 Закону України «Про державну службу», ст.ст.9, 11, 70, 71, 99, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Визнати неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівка та Шепетівському районі в Хмельницькій області щодо неврахування при розрахунку пенсії ОСОБА_1 допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, на які нараховувались і сплачувались страхові внески на загальнообовязкове державне пенсійне страхування.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в м.Шепетівка та Шепетівському районі в Хмельницькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01.07.2015 року з урахуванням сум матеріальної допомоги на оздоровлення до щорічної відпустки, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати на підставі довідки № 147 від 24.06.2015 року, виходячи з розрахунку 90% від середнього заробітку.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір в сумі 73,08 грн.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня отримання її копії через Шепетівський міськрайонний суд Хмельницької області.

Суддя Н.Л.Стаднічук