Постанова № 49687732, 17.06.2013, Чаплинський районний суд Херсонської області

Дата ухвалення
17.06.2013
Номер справи
665/1468/13-а
Номер документу
49687732
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

набрала чинності "___"____20____р.

Справа № 665/1468/13-а

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

17.06.2013 смт. Чаплинка Чаплинський районний суд Херсонської області

в складі: головуючого судді - Томашевського В.А.

при секретарі Покотун Р.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 районної профспілкової організації вільної профспілки освіти і науки України до ОСОБА_1 районної державної адміністрації Херсонської області, голови ОСОБА_1 районної державної адміністрації Херсонської області ОСОБА_2, про порушення законів України органом державної влади та його посадовою особою,

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_3 є головою ОСОБА_1 районної організації вільної профспілки освіти і науки України, яка від імені організації звернулась до ОСОБА_1 районної державної адміністрації Херсонської області та її посадової особи голови ОСОБА_1 районної державної адміністрації Херсонської області ОСОБА_2 у судовому порядку з адміністративним позовом, доповнюючи та уточнюючи позовні вимоги, з посиланням на те, що на підставі листа відділу освіти ОСОБА_1 районної державної адміністрації № 3-01-23 від 26.07.2012 року, надісланого директору Іллінської ЗОШ 1-111 ступенів Чаплинського району Херсонської області згідно розпорядження голови районної державної адміністрації від 26 червня 2012 року № 287 Про припинення функцій відділу освіти районної державної адміністрації щодо фінансово -господарської діяльності, з 01 липня 2012 року припинено здійснення відділом освіти районної державної адміністрації операцій стосовно ведення бухгалтерського обліку фінансово-господарської діяльності закладів та установ освіти району, організації їх роботи у сфері матеріально-технічного забезпечення, що створило умови для порушення конституційного права працівників освіти на заробітну плату та порушило чинне законодавство України.

В обґрунтування своїх позовних вимог, позивач посилається на те, що відповідно до статті 11 ЗУ Про освіту, до державних органів управління освітою належать місцеві органи державної виконавчої влади та органи місцевого самоврядування і підпорядковані їм органи управління освітою.

Згідно ст.14 ЗУ Про освіту органи місцевої державної влади здійснюють державну політику в галузі освіти і в межах їх компетенції, а саме:

здійснюють соціальний захист працівників освіти, дітей, учнівської і студентської молоді, створюють умови для їх виховання, навчання і роботи відповідно до нормативів. матеріально-технічного та фінансового забезпечення та інше.

Місцевими органами державної виконавчої влади та органами місцевого самоврядування створюються відповідні органи управління освітою, діяльність яких спрямовується на управління навчальними закладами, що є комунальною власністю з відповідними функціями.

Відповідно до п.4 ст. 20 ЗУ Про освіту відділ освіти є роботодавцем для керівників навчальних закладів. Згідно ст. 26 ЗУ Про загальну середню освіту, орган управління освітою є роботодавцем для педагогічних та керівних працівників з функцією призначення на посаду та звільнення з посади керівника державного та комунального загальноосвітнього навчального закладу.

На підставі цих норм керівні та педагогічні працівники уклали трудовий договір з відділом освіти ОСОБА_1 районної державної адміністрації.

Позивач посилається, що згідно ст. 21 КЗпП України трудовий договір є угода між працівником і власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом чи фізичною особою, за якою працівник зобов'язується виконувати роботу, визначену цією угодою, з підляганням внутрішньому трудовому розпорядкові, а власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган чи фізична особа зобов'язується виплачувати працівникові заробітну плату і забезпечувати умови праці, необхідні для виконання роботи, передбачені законодавством про працю, колективним договором і угодою сторін.

Крім того обов'язки управлінь освітою визначено ОСОБА_4 КМУ № 347 від 11 березня 1999 року, які передбачають за п.4. здійснення керівництва роботою навчальних закладів, що належать до сфери управління органів виконавчої влади та місцевого самоврядування; організацію харчування дітей у навчальних закладах за рахунок бюджету та залучених коштів; сприяє навчально-методичному, фінансовому та матеріально-технічному забезпеченню загальноосвітніх навчальних закладів; організує навчання обдарованих дітей та вносить пропозиції до районної державної адміністрації, відповідних органів місцевого самоврядування про відкриття профільних класів, шкіл нового типу (гімназії, колегіуми, ліцеї, школи-комплекси, спеціалізовані школи тощо), їх матеріальну підтримку; проводить в установленому порядку конкурси, олімпіади та інші змагання серед учнів; створює міжшкільні навчально-виробничі комбінати, центри дитячої та юнацької творчості, допризовної підготовки тощо: видає інформаційно-методичні бюлетені; забезпечує контроль за дотриманням правил техніки безпеки, протипожежної безпеки і санітарного режиму в навчальних закладах та надання практичної допомоги у проведенні; організує підготовку навчальних закладів до нового навчального року, зокрема до роботи в осінньо-зимовий періоду проведення поточного та капітального ремонту; погоджує проекти будівництва загальноосвітніх навчальних закладів, сприяє їх раціональному розміщенню, контролює використання капітальних вкладень та залучених коштів; формує замовлення на видання підручників, навчально-методичних посібників та іншої навчально-методичної літератури, навчальних програм, бланків документів про освіту та забезпечує ними навчальні заклади; прогнозує потребу району у педагогічних працівниках і спеціалістах, укладає договори з педагогічними навчальними закладами на їх підготовку, проводить аналіз стану підготовки, перепідготовки та підвищення кваліфікації педагогічних і керівних кадрів навчальних закладів, бере участь у розробленні програм розвитку педагогічної освіти: організує роботу щодо підвищення кваліфікації педагогічних працівників: сприяє наданню педагогічним працівникам пільг, передбачених законодавством, вживає заходів до соціального захисту учасників навчально-виховного процесу; розглядає та вносить в установленому порядку пропозиції щодо заохочення та нагородження працівників освіти; вносить пропозиції щодо обсягів бюджетного фінансування загальноосвітніх навчальних закладів та установ освіти, які перебувають у комунальній власності, аналізує їх використання; контролює створення у загальноосвітніх навчальних закладах фонду загального обов'язкового навчання (фонду всеобучу), який формується за рахунок коштів бюджету, а також залучення коштів підприємств, установ, організацій та з інших джерел, для задоволення матеріально-побутових потреб учнів; подає в установленому порядку статистичну звітність про стан і розвиток освіти в районі, організує з цією метою збирання та опрацювання інформації і формування банку даних; інформує населення про стан та перспективи розвитку освіти в районі (не рідше ніж один раз на рік).

Позивач посилається на те, що для виконання цих функцій при відділі освіти на підставі ОСОБА_4 міністрів Української РСР №255 від 17 травня І979 рокуПро типові штати централізованих бухгалтерій при обласних, міських та районних відділах (управліннях) народної освіти, охорони здоров'я і культури та при центральних районних і міських лікарнях утворені централізовані бухгалтерії.

Всупереч ст. 4 Цивільного Кодексу України, яка встановлює, що всі акти органів державної влади не повинні суперечити чинному законодавству, а місцеві державні адміністрації в межах відповідної адміністративно-територіальної одиниці забезпечують виконання Конституції, законів України, актів Президента України, Кабінету Міністрів України, інших органів виконавчої влади вищого рівня законність і правопорядок, додержання прав і свобод громадян, видавши розпорядження від 26 червня 2012 року № 287 Про припинення функцій відділу освіти районної державної адміністрації щодо фінансово-господарської діяльності адміністрація та його посадова особа, голова ОСОБА_1 районної державної адміністрації, перевищив свої повноваження, порушив ст. 2 ЗУ Про місцеві державні адміністрації, ст. 4 ЦК України, ст. 11, ст. 14, ЗУ Про освіту. ОСОБА_4 КМУ № 347 від 11 березня 1999 р , ОСОБА_4 міністрів Української РСР № 255 від 17 травня ї 979 року, вчинив дії, через які відділ освіти не виконав свої обов'язки, закріплені вищезазначеними законодавчими актами, та в подальшому спричинить порушення права освітян, гарантованого ст. 43 Конституції України на оплату праці.

Позивач та її представник ОСОБА_5 просили суд скасувати розпорядження голови ОСОБА_1 районної державної адміністрації від 26 червня 2012 року № 287 Про припинення функцій відділу освіти районної державної адміністрації щодо фінансово-господарської діяльності, зобов'язати відповідачів відновити роботу централізованої бухгалтерії відділу освіти ОСОБА_1 РДА, зобовязати відновити фінансово господарську функцію відділу освіти ОСОБА_1 РДА, зокрема функцію нарахування, відрахування заробітної плати, відрахування членських взносів членів ОСОБА_1 районної організації вільної профспілки та перерахування їх на рахунок профспілки, визнати дії голови ОСОБА_1 РДА в частині видання розпорядження № 287 від 26.06.2012 року Про припинення функцій відділу освіти районної державної адміністрації щодо фінансово господарської діяльності незаконними, такими, що перевищують його повноваження.

Представники відповідача ОСОБА_1 районної державної адміністрації та голови ОСОБА_1 районної державної адміністрації ОСОБА_2 ОСОБА_6 ОСОБА_7 позовні вимоги не визнали, пояснивши, що ст.118 Конституції України передбачає, що виконавчу владу в районах здійснюють місцеві державні адміністрації. Згідно ст. 1 Закону України Про місцеві державні адміністрації виконавчу владу в районах забезпечують районні державні адміністрації. Згідно ст. 5 цього Закону визначено, що рекомендаційні переліки структурних підрозділів місцевих державних адміністрації затверджуються Кабінетом Міністрів України. ОСОБА_4 Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2007 року № 996 Про затвердження рекомендаційних переліків управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій визначено структуру місцевих органів влади ( Додаток № 3 до рекомендаційного переліку управлінь, відділів та інших структурних підрозділів районних державних адміністрації) в якому не передбачено наявності структурних підрозділів у складі відділів освіти районних державних адміністрацій. За таких умов, відділи освіти не можуть мати внутрішніх структурних підрозділів.

Крім того, вимога щодо відновлення роботи централізованої бухгалтерії відділу освіти ОСОБА_1 районної державної адміністрації не узгоджується із структурою органу

виконавчої влади районного рівня, визначеною відповідною постановою Уряду України. Централізована бухгалтерія відділу освіти районної державної адміністрації у складі ОСОБА_1 районної державної адміністрації не передбачена.

Відповідач вважає, що позовні вимоги щодо відновлення роботи централізованої бухгалтерії, що не є структурним підрозділом районної державної адміністрації, не можуть бути предметом судового розгляду тому, що повноваження щодо діяльності такої установи, належать до компетенції ОСОБА_1 районної ради.

Крім того відповідно до ч. 2 ст.85 Бюджетного кодексу України забороняється здійснювати видатки на функціонування бюджетних установ одночасно з різних бюджетів, тому, у випадку наявності відповідної комунальної фінансової установи, відділом освіти районної державної адміністрації не повинні здійснюватись фінансові операції на утримання навчальних закладів району, що належать до комунальної власності та фінансуються за рахунок коштів місцевого бюджету, оскільки внаслідок цього утворюються умови для дублювання фінансових функцій двома установами.

У зв'язку з прийняттям рішення сесії ОСОБА_1 районної ради від 27 квітня 2012 року № 269 Про створення комунальної установи Фінансово- господарська група з централізованого обслуговування закладів та установ освіти Чаплинського району, згідно якого органом місцевого самоврядування утворено комунальну установу, виникли підстави для усунення дублювання аналогічних функцій.

Відповідно до рішення ОСОБА_1 районної ради та з метою забезпечення положень статті 85 Бюджетного кодексу України, видано розпорядження голови районної державної адміністрації від 26 червня 2012 року № 287 Про припинення функцій відділу освіти районної державної адміністрації щодо фінансово-господарської діяльності. За правовим статусом це розпорядження є нормативним актом внутрішнього рівня користування, оскільки воно стосується питань діяльності структурного підрозділу районної державної адміністрації.

При розгляді справи за адміністративним позовом суд враховує, що відповідно до ст.69 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні данні, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Судом досліджені у судовому засіданні: Рішення ХVсесії VI скликання ОСОБА_1 районної ради Херсонської області №269 від 27.04.2012 року Про створення комунальної установи Фінансово господарська група з централізованого обслуговування закладів та установ освіти Чаплинського району, Статут комунальної установи Фінансово господарська група з централізованого обслуговування закладів та установ освіти Чаплинського району, виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про реєстрацію установи з присвоєнням ідентифікаційного коду юридичної особи, свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи ОСОБА_1 районна профспілкова організація вільної профспілки освіти і науки України, протокол №4 конференції районної організації вільної профспілки освіти і науки України від 30.11.2011 року про обрання головою ради районної організації вільної профспілки освіти і науки України ОСОБА_3, розпорядження голови Херсонської обласної державної адміністрації №382 від 16.06.2011 року Про результати комплексної ревізії, проведеної Головним контрольно ревізійним управлінням України, щодо виконання бюджетів та використання бюджетних коштів в області за 2008 2010 роки, відповідно до якого встановлені порушення бюджетного законодавства, План заходів щодо усунення недоліків і порушень, виявлених комплексною ревізією Головного контрольно ревізійного управління України, щодо виконання бюджетів та використання бюджетних коштів в області за 2008 2010 роки, відповідно до якого в строк до 01.07.2011 року необхідно вирішити питання щодо приведення фінансування закладів освіти у відповідності до вимог чинного бюджетного законодавства, Постанова КМ України від 18.04.2012 року № 606 Про затвердження рекомендаційних переліків структурних підрозділів обласної, Київської т а Севастопольської міської, районної, районної у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, Додаток №2 до рекомендаційного переліку , згідно якого структурним підрозділом районної держадміністрації є підрозділ освіти, молоді і спорту.

Заслухавши сторони, їх представників, дослідивши надані у справу докази, суд вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 районної профспілкової організації Вільної профспілки освіти і науки України до ОСОБА_1 районної державної адміністрації, голови ОСОБА_1 районної державної адміністрації про порушення законів органом державної влади та його посадовою особою з вимогою про скасування розпорядження голови ОСОБА_1 районної державної адміністрації Херсонської області від 26 червня 2012 року № 287 Про припинення функцій відділу освіти районної державної адміністрації щодо фінансово-господарської діяльності, поновлення діяльності централізованої бухгалтерії відділу освіти районної державної адміністрації - не підлягають задоволенню з наступних підстав:

Згідно ст. 118 Конституції України та ст. 1 Закону України Про місцеві державні адміністрації встановлено, що виконавча влада в районах забезпечується місцевими державними адміністраціями.

Згідно ст. 5 Закону України Про місцеві державні адміністрації встановлені рекомендаційні переліки структурних підрозділів адміністрації, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Рекомендаційний перелік структурних підрозділів обласної, Київської та Севастопольської міської, районної, районної в містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 18 квітня 2012 року № 606 (із змінами).

Згідно додатку 2 у цьому Переліку не передбачено у складі відділу освіти, молоді та спорту районної державної адміністрації інших структурних утворень, що повинні утримуватись за рахунок державного бюджету (ст. 87 БК України).

Крім того, централізована бухгалтерія у складі відділу освіти районної державної адміністрації раніше не утворювалась, а її наявність у такому статусі на день виникнення судового спору не узгоджується із постановою Уряду України від 18 квітня 2012 року № 606 (із змінами).

Згідно ст. 85 Бюджетного кодексу України заборонено здійснювати видатки на утримання бюджетних установ одночасно з різних бюджетів, тому саме на виконання зазначених вимог на підставі рішення ОСОБА_1 районної ради від 27 квітня 2012 року № 269 - створено окрему комунальну установу Фінансово-господарська група з централізованого обслуговування закладів та установ освіти Чаплинського району, до завдань якої віднесено забезпечення та ведення бухгалтерського обліку і звітності виконання кошторису видатків установ та закладів освіти Чаплинського району, що утримуються за рахунок районного бюджету.

Утворення комунальної установи не суперечить Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 09 грудня 2011 року № 1588 (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 року за № 1562/20300) в якому передбачено п. 1.7. розділу І Загальні положення, що централізовані бухгалтерії можуть утворюватись при органах місцевого самоврядування.

Відповідачем у справі доведено, що крім основних галузевих повноважень, передбачених статтями 17-29 Закону України Про місцеві державні адміністрації державні адміністрації здійснюють повноваження делеговані їм районними радами.

Згідно ст. 34 Закону України Про місцеві державні адміністрації делегування радами повноважень місцевим державним адміністраціям супроводжується передачею фінансових, матеріально-технічних та інших ресурсів, необхідних для їх здійснення (ч.2 ст.34), тому місцеві державні адміністрації підзвітні та підконтрольні відповідним радам у частині делегованих повноважень (ч.З ст.34 Закону). Створивши ОСОБА_1 районною радою комунальну установу Фінансово- господарська група з централізованого обслуговування закладів та установ освіти Чаплинського району була припинена дія делегованих повноважень ОСОБА_1 РДА на підставі розпорядження голови районної державної адміністрації від 16 червня 2011 року № 387 , згідно якого припинено здійснення фінансово-господарських функцій відділу освіти, оскільки в даному випадку, такі функції є дублюючими та які не забезпечено фінансуванням з районного бюджету.

Тому, видавши розпорядження від 26 червня 2012 року № 287 Про припинення функцій відділу освіти районної державної адміністрації щодо фінансово-господарської діяльності, адміністрація та його посадова особа, голова ОСОБА_1 районної державної адміністрації ОСОБА_2 не перевищив свої повноваження, а вчинив дії у відповідності до Закону України Про місцеві державні адміністрації, які не порушують права освітян, гарантованого ст. 43 Конституції України на оплату їх праці, що підтверджено стабільним і дійовим функціонуванням комунальної установи Фінансово- господарська група з централізованого обслуговування закладів та установ освіти Чаплинського району за весь період, з часу її утворення.

Керуючись ст.ст. 6, 17,18, 69 -71, 94, 160,161,162,167 КАСУ, ст.8, 43, 55, 118, Конституції України, ст. 4 Цивільного Кодексу України, ст.85, 87 Бюджетного кодексу України, ст.ст. 11,14, 20, 26 ЗУ Про освіту, ст.ст. 1,2,5, 17 -29, 34 ЗУ Про місцеві державні адміністрації, ОСОБА_4 КМУ № 347 від 11 березня 1999 року, ОСОБА_4 міністрів Української РСР №255 від 17 травня І979 року Про типові штати централізованих бухгалтерій при обласних, міських та районних відділах (управліннях) народної освіти, охорони здоров'я і культури та при центральних районних і міських лікарнях, ОСОБА_4 Кабінету Міністрів України від 01 серпня 2007 року № 996 Про затвердження рекомендаційних переліків управлінь, відділів та інших структурних підрозділів місцевих державних адміністрацій, Наказом Міністерства фінансів України від 09 грудня 2011 року № 1588 Про порядок обліку платників податків і зборів (зареєстровано в Міністерстві юстиції України 29 грудня 2011 року за № 1562/20300),

суд -

П О С Т А Н О В И В :

В задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 районної профспілкової організації Вільної профспілки освіти і науки України до ОСОБА_1 районної державної адміністрації Херсонської області, голови ОСОБА_1 районної державної адміністрації Херсонської області про порушення законів України органом державної влади та його посадовою особою - відмовити.

На постанову суду може бути подана апеляція в Одеський апеляційний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, починаючи з 23 червня 2013 року, шляхом подачі апеляції до Чаплинського районного суду Херсонської області.

С У Д Д Я: