ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
03 вересня 2015 року м. Київ справа № 800/329/15
Суддя Вищого адміністративного суду України Чумаченко Т.А., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Верховної Ради України про визнання протиправною бездіяльності, стягнення моральної шкоди, -
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до Вищого адміністративного суду України із позовною заявою до Верховної Ради України, Служби безпеки України, у якій просить:
- визнати протиправною бездіяльність та зобов'язати відповідачів вжити заходів належного реагування на ОПГ в СБУ, зобов'язати Верховну Раду України розглянути питання в разі неможливості повернення Криму в найближчі п'ять років сумісного безперешкодного користування Кримом на рівних правах громадянами України та РФ;
- ухвалити судове рішення, яким стягнути за спричинену моральну шкоду з Державного бюджету України два мільярди гривень, які розмітити на заново відкритий рахунок в Ощадному банку України і використати на купівлю землі і створення державного міжнародного лікувального центру України для дітей в Ялті.
Ухвалою судді Вищого адміністративного суду України від 02 вересня 2015 року позовна заява в частині позовних вимог ОСОБА_1 до Служби безпеки України повернута.
Позовна заява ОСОБА_1 до Верховної Ради України про визнання протиправною бездіяльності, стягнення моральної шкоди підлягає залишенню без руху з таких підстав.
Статтею 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України визначені особливості провадження у справах щодо оскарження актів, дій чи бездіяльності Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України.
Відповідно до частини 5 статті 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України Вищий адміністративний суд України за наслідками розгляду справи може:
1) визнати акт Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, рішення Вищої кваліфікаційної комісії суддів України незаконним повністю або в окремій його частині;
2) визнати дії чи бездіяльність Верховної Ради України, Президента України, Вищої ради юстиції, Вищої кваліфікаційної комісії суддів України протиправними, зобов'язати Верховну Раду України, Президента України, Вищу раду юстиції, Вищу кваліфікаційну комісію суддів України вчинити певні дії;
3) застосувати інші наслідки протиправності таких рішень, дій чи бездіяльності, визначені статтею 162 цього Кодексу.
Відповідно до частини 4 статті 105 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може містити вимоги про:
1) скасування або визнання нечинним рішення відповідача - суб'єкта владних повноважень повністю чи окремих його положень;
2) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень прийняти рішення або вчинити певні дії;
3) зобов'язання відповідача - суб'єкта владних повноважень утриматися від вчинення певних дій;
4) стягнення з відповідача - суб'єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, завданої його незаконним рішенням, дією або бездіяльністю;
5) виконання зупиненої чи невчиненої дії;
6) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб'єкта владних повноважень;
7) примусове відчуження земельної ділянки, інших об'єктів нерухомого майна, що на ній розміщені, з мотивів суспільної необхідності.
Відповідно до статті 106 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються: найменування адміністративного суду, до якого подається позовна заява; ім'я (найменування) позивача, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі є; ім'я (найменування) відповідача, посада і місце служби посадової чи службової особи, поштова адреса, а також номер засобу зв'язку, адреса електронної пошти, якщо такі відомі; зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і п'ятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів; у разі необхідності - клопотання про звільнення від сплати судового збору; про звільнення від оплати правової допомоги і забезпечення надання правової допомоги, якщо відповідний орган відмовив особі у забезпеченні правової допомоги; про призначення судової експертизи; про витребування доказів; про виклик свідків тощо; перелік документів та інших матеріалів, що додаються.
До позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень.
До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості - зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.
Разом з тим, зі змісту позовної заяви не вбачається, в чому виразилась бездіяльність Верховної Ради України, а також не зазначено, які саме заходи впливу мають бути вжиті відповідачем як реагування на ОПГ в СБУ.
Також позивач ставить питання про стягнення з Державного бюджету України двох мільярдів гривень за спричинену моральну шкоду, однак зі змісту позовної заяви не вбачається, яким саме незаконним рішенням, дією або бездіяльністю відповідача завдана шкода, про компенсацію якої ставить питання позивач.
Крім того, позивачем заявлено клопотання про витребування доказів, при цьому не зазначено, які саме матеріали та результати розгляду мають бути витребувані, та які обставини, викладені у позові, мають підтвердити.
Отже, позовна заява за змістом не відповідає вищезазначеним нормам процесуального законодавства.
Згідно з частиною 1 статті 108 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою.
За таких обставин, позовна заява підлягає залишенню без руху з наданням позивачу строку для усунення таких недоліків:
- до позовної заяви необхідно додати документ про сплату судового збору, або надати документи (їх копії), що підтверджують факт звільнення позивача від сплати судового збору;
- крім того, позивачу необхідно вказати, яким актом, дією чи бездіяльністю Верховної Ради України порушені його законні права, свободи та інтереси та викласти обставини, якими обґрунтовуються позовні вимоги, зазначити докази на їх підтвердження, про які відомо, та які можуть бути використані в суді.
Керуючись статтями 106, 108, 171-1 Кодексу адміністративного судочинства України, -
у х в а л и в :
Позовну заяву ОСОБА_1 до Верховної Ради України про визнання протиправною бездіяльності, стягнення моральної шкоди - залишити без руху, встановивши строк для усунення недоліків до 16 вересня 2015 року.
Копію ухвали надіслати заявнику.
Ухвала оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом
України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.А. Чумаченко