ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Цвіркун О.С.
Суддя-доповідач:Євпак В.В.
УХВАЛА
іменем України
"02" вересня 2015 р. Справа № 564/1349/15-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
Шидловського В.Б.,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області на постанову Костопільського районного суду Рівненської області від "24" червня 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії ,
ВСТАНОВИВ:
10 червня 2015 року ОСОБА_3 звернувся до Костопільського районного суду Рівненської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області в якому просив визнати дії відповідача про відмову в перерахуванні пенсії неправомірними та зобов'язати здійснити перерахунок та виплату щомісячної пенсії за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратур" та постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", з розрахунку 90 % від суми місячної заробітної плати зазначеної в довідці №18-361 виданої прокуратурою Рівненської області, починаючи з 01.07.2012 року.
Постановою Костопільського районного суду Рівненської області від 24 червня 2015 року позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області про визнання неправомірними дії управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі та зобов'язання вчинити певні дії - задоволено.
Визнано протиправними дії управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області щодо відмови у здійсненні перерахунку та виплати призначеної ОСОБА_3 пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" та постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури" виходячи із розрахунку 90 % заробітної плати зазначеної в довідці №18-361 від 03 вересня 2012 року, виданої прокуратурою Рівненської області.
Зобов'язано управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області здійснити з 01 липня 2012 перерахунок і виплату ОСОБА_3 пенсії за вислугу років відповідно до ст.50-1 Закону України "Про прокуратуру" (в редакції Закону №2663-ІІІ від 12 липня 2001 року № 2663-ІІІ «Про внесення змін до Закону України «Про прокуратуру»), виходячи із розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати згідно довідки №18-361 від 03 вересня 2012 року, виданої прокуратурою Рівненської області, з урахуванням проведених виплат.
Позивач та представник відповідача в судове засідання не з'явились, про час та місце судового розгляду повідомлені належним чином.
З врахуванням приписів п.2 ч.1 ст.197 КАС України, розгляд апеляційної скарги здійснюється судової колегією за відсутності сторін, в порядку письмового провадження.
Переглянувши судове рішення, доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 є пенсіонером органів прокуратури.
З 04 травня 2005 року йому призначено пенсію за вислугу років відповідно до ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру", виходячи з максимального розміру 90 % від чинної на той час заробітної плати на посаді працівника прокуратури.
Стаж роботи позивача на посаді прокурорів і слідчих прокуратури складає 23 роки 23 дні.
Встановлено, що позивач 10 вересня 2012 року подав заяву з необхідними документами (в тому числі довідкою з прокуратури Рівненської області (а.с.8) до управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області про проведення йому перерахунку призначеної пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури і умов оплати праці працівників органів прокуратури".
Відповідач перерахунок пенсії не провів та про прийняте рішення позивача не повідомив.
12 травня 2015 року ОСОБА_3 звернувся повторно до управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області про проведення йому перерахунку призначеної пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України "Про упорядкування структури і умов оплати праці працівників органів прокуратури", враховуючи довідку видану прокуратурою Рівненської області 03.09.2012 року за № 18-361 (а.с.8).
Листом від 15 травня 2015 року № 1879/06 управлінням Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області було відмовлено ОСОБА_3 у здійсненні перерахунку його пенсії (а.с.6.)
Позивач, вважаючи дії відповідача по відмові в перерахунку пенсії протиправними, звернувся до суду.
Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, прийшов до висновку, що відмова у проведенні перерахунку не ґрунтується на вимогах чинного пенсійного законодавства.
Колегія суддів погоджується з вказаним висновком з огляду на наступне.
Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", в редакції, що діяла на час призначення пенсії позивачу, прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи", який набрав чинності з 1 жовтня 2011 року, внесено зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру", зокрема змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначається прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права.
Так, відповідно до статті 50-1 Закону України " Про прокуратуру" у редакції Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії".
Таким чином, з 1 жовтня 2011 року положення частини першої статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо призначення прокурорам і слідчим пенсії за вислугу років у розмірі не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку втратили чинність у зв'язку з внесенням змін до редакції цієї статті Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи".
Згідно з частиною вісімнадцятою статті 50-1 Закону України " Про прокуратуру" призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, у якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2012 року № 505 "Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури", якою затверджено нові схеми посадових окладів працівників прокуратури, у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року.
Згідно ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Отже, колегія суддів приходить до висновку, що при перерахунку пенсії працівникам прокуратури має застосовуватися норма, що визначає розмір пенсії у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії, а тому внесені Законом України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" зміни до статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" щодо розміру пенсії у відсотках стосуються порядку призначення пенсії прокурорам і слідчим у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Тому застосувавши при перерахунку пенсії 80%, а не 90% від заробітної плати відповідач діяв протиправно.
Стосовно строків звернення до суду, колегія суддів зазначає, що позивач не міг дізнатися про порушення свого права в 2012 році, оскільки не отримував жодних повідомлень від відповідача. Фактично про порушене право з липня 2012 року позивач дізнався лише 15 травня 2015 року, коли отримав лист від УПФУ в Костопільському районі. Отже, у суду першої інстанції були наявні підстави для проведення перерахунку та виплати пенсії саме з 01.07.2012.
В силу вимог ч.2 ст. 71 КАС України відповідачем не доведено правомірність прийнятого рішення.
Колегія суддів вважає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення про задоволення позовних вимог з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Відповідно до ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Доводи апеляційної скарги не спростовують законність та обґрунтованість постанови суду першої інстанції.
За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 200, 205, 206, 244-2, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області залишити без задоволення, а постанову Костопільського районного суду Рівненської області від "24" червня 2015 р. без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський
В.Б. Шидловський
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 АДРЕСА_1
3- відповідачу/відповідачам: Управління Пенсійного фонду України в Костопільському районі Рівненської області вул.Грушевського,34а,м.Костопіль,Рівненська область,35000
- ,