Ухвала суду № 49654057, 01.09.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.09.2015
Номер справи
826/1971/15
Номер документу
49654057
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/1971/15 Головуючий у 1-й інстанції:Скочок Т.О.

Суддя-доповідач: Бужак Н.П.

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 вересня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого судді Бужак Н. П.

Суддів Межевич М.В., Троян Н.М.

За участю секретаря Савін І.В.

розглянувши у судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Біоенергопродукт» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 липня 2015 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Біоенергопродукт» до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною бездіяльності, зобов»язання вчинити певні дії, визнання протиправними та ,-

В С Т А Н О В И В:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Біоенергопродукт» звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг з позовом про визнання протиправною бездіяльності Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, у зв»язку з не затвердженням у грудні 2014 року та січні 2015 року «зелених» тарифів; зобов»язання Нацкомісію затвердити «зелені» тарифи за грудень 2014 року та січень 2015 року, визнання протиправними та недійсними з моменту прийняття постанови Нацкомісії №157 від 31.01.2015 року та №493 від 27.02.3015 року.

Відповідно до постанови Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 липня 2015 року позовні вимоги задоволено частково.

Не погодившись із постановою суду першої інстанції, ТОВ «Біоенергопродукт» подав апеляційну скаргу в якій просить скасувати постанову Окружного адміністративного суду м. Києва в частині, якою було відмовлено у задоволенні позову та прийняти нову постанову, якою позовні вимоги в цій частині задовольнити.

Перевіривши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши пояснення осіб, що з»явились в судове засідання, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач ТОВ «Біоенергопродукт» у відповідності до ліцензії серія АЕ №194742 є виробником електричної енергії.

Зазначений вид діяльності внесений до Єдиного державного реєстру.

Відповідно до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг №105 від 31.01.2015 року «Про встановлення «зелених» тарифів на електричну енергію» встановлено «зелені» тарифи на електричну енергію, вироблену суб'єктами господарювання на об'єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії, згідно з додатком, у т.ч. і для ТОВ «Біоенергопродукт».

Згідно з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг № 157 від 31.01.2015 року «Про зупинення дії п.1 постанови НКРЕКП від 31 січня 2015 року №105» зупинено дію пункту 1 постанови НКРЕКП від 31 січня 2015 року № 105 «Про встановлення «зелених» тарифів на електричну енергію» та встановлено «зелені» тарифи на електричну енергію, вироблену суб'єктами господарювання на об'єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії, згідно з додатком.

Ця постанова набирає чинності з 01 лютого 2015 року і діє до дня втрати чинності розпорядженням Кабінету Міністрів України від 14 січня 2015 року № 36-р «Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії».

Під п. 64 Додатку до вищезазначеної постанови №157 «ЗЕЛЕНІ» тарифи на електричну енергію, вироблену суб'єктами господарювання на об'єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії, зазначено ТОВ «Біоенергопродукт» (м. Тернопіль, вул. Промислова, 28).

Постановою НКРЕКП від 27 лютого 2015 року №493 «Про зупинення дії п.1 постанови від 27 лютого 2015 року №492 та встановлення «зелених» тарифів на електричну енергію в рамках тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії» з посиланням на положення Законів України «Про електроенергетику», про «Засади функціонування ринку електричної енергії України», Указу Президента України від 10.09.2014 року №715/2014 «Про затвердження Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», Порядку вжиття тимчасових надзвичайних заходів з подолання наслідків тривалого порушення нормальної роботи ринку електроенергії, затвердженого постановою КМ України від 13.08.2014 року №372, розпорядження КМ України від 14.01.2015 року №36-р «Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії» та листа Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 26.02.2015 року №01/32-0460 зупинено дію постанови НКРЕКП від 27.02.2015 року №492 «Про встановлення «зелених» тарифів на електричну енергію» та встановлено «зелені» тарифи на електричну енергію, вироблену суб»єктами господарювання на об»єктах електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії, згідно з додатком (під №64 якої для ТОВ «Біоенергопродукт» встановлено «зелені тарифи».

Згідно з частиною 1 статті 17-1 Закону України «Про електроенергетику» №575/97-ВР «зелений» тариф встановлюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, на електричну енергію, вироблену на об»єктах електроенергетики, у т.ч. на введених в експлуатацію чергах будівництва електричних станцій з альтернативних джерел (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), за умови виконання вимог щодо місцевої складової, передбачених цим Законом.

Для об»єктів електроенергетики, що використовують альтернативні джерела енергії (крім доменного та коксівного газів, а з використанням гідроенергії - вироблену лише мікро-, міні- та малими гідроелектростанціями), встановлена потужність яких перевищує 5 МВт, «зелений» тариф на вироблену ними електричну енергію встановлюється за умови відповідності будівництва таких об»єктів електроенергетики плану розвитку об»єднаної енергетичної системи України на наступні 10 років. «Зелений» тариф встановлюється для кожного суб»єкта господарювання, який виробляє електричну енергію з альтернативних джерел енергії, за кожним видом альтернативної енергії та для кожного об»акта електроенергетики (або для кожної черги будівництва електростанцій (пускового комплексу). (ч.2 та 3 ст.17-1 Закону).

Відповідно до п. 1.9 Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, затвердженого Указом Президента України Указом Президента України,розрахунковим місяцем для цілей цього Порядку є календарний місяць, на який встановлюється «зелений» тариф.

Рішення щодо встановлення «зеленого» тарифу та фіксованого мінімального розміру зеленого тарифу для кожного виду альтернативної енергії приймаються НКРЕ на засіданні у формі відкритого слухання.

Отже, кожного розрахункового (календарного) місяця НКРЕКП своїми рішеннями встановлює «зелений» тариф для кожного виду альтернативної енергії та для кожного суб»єкта господарювання, який виробляє електричну енергію з альтернативних джерел енергії.

Колегія суддів повністю погоджується із доводами суду першої інстанції щодо протиправності бездіяльності відповідача стосовно не затвердження у грудні 2014 року та січні 2015 року «зелених» тарифів для позивача, а тому прийшов до вірного висновку про зобов»язання відповідача затвердити «зелені» тарифи за грудень 2014 року та січень 2015 року для позивача та зобов»язав Нацкомісію затвердити «зелені» тарифи за зазначений період для ТОВ «Біоенергопродукт».

Крім цього, колегія суддів зазначає, що в цій частині постанова суду ні позивачем, ні відповідачем не оскаржувалась.

Що стосується доводів апеляційної скарги позивача стосовно незаконності постанови суду в частині відмови у задоволенні позовних вимог про визнання протиправними та недійсними з моменту прийняття постанов Нацради №157 від 31.01.2015 року та №493 від 27.02.2015 року, то колегія суддів також погоджується з висновками суду першої інстанції та вважає за необхідне зазначити наступне.

Як вбачається із оскаржуваних постанов, прийняті вони були у зв»язку з наявними надзвичайними заходами на ринку електричної енергії, які вжиті, у відповідності до розпорядження КМ України від 14.01.2015 року № 36-р «Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії»,а також відповідних листів Міністерства енергетики та вугільної промисловості України .

Відповідно до постанов №157 та №493, останні діють до дня втрати чинності розпорядженням КМ України від 14.01.2015 року №36-р «Про вжиття тимчасових заходів на ринку електричної енергії».

Згідно з пп.1 п.1 зазначеної постанови КМ України з метою забезпечення надійної, безперебійної (стабільної) роботи об'єднаної енергетичної системи України, запобігання аварійним ситуаціям та пошкодженню електроенергетичних установок, їх елементів та споруд погодитися з пропозицією Міністерства енергетики та вугільної промисловості щодо вжиття на ринку електричної енергії таких тимчасових надзвичайних заходів: Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, за зверненням Міністерства енергетики та вугільної промисловості - забезпечення:

-коригування тарифів на виробництво електричної енергії, зокрема виробникам, які працюють за ціновими заявками (шляхом встановлення обмеження граничної ціни системи, показників, що використовуються для визначення цін за маневреність та робочу потужність тощо), та величин "зеленого тарифу";

-встановлення додаткових платежів (надбавки, знижки) виробникам електричної енергії;

-коригування тарифів на передачу електричної енергії;

-коригування інвестиційних програм ліцензіатів;

-зміни алгоритму розподілу коштів оптового ринку електричної енергії України та

-нормативів перерахування коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії, тощо.

Із листів Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 31.01.2015 року №01/13-0216 та від 26.02.2015 року №01/32-0460 вбачається, що міністерство енергетики та вугільної промисловості України звернулось до НКРЕКП з проханням щодо перегляду в сторону зменшення тарифу на відпуск електричної енергії сонячними електростанціями (для електроенергії, виробленої

З енергії сонячного випромінювання наземними об»єктами електроенергетики, введеними в експлуатацію по 31.03.2013 року включно) на 40% та на 55% відповідно.

Згідно з частиною 1 статті 29 Закону України «Про засади функціонування ринку електричної енергії України», у разі тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії внаслідок виникнення аварійних ситуацій в об»єднаній електричній системі України, викликаних пошкодженням електроенергетичних установок, їхніх елементів, споруд або внаслідок надзвичайної ситуації КП України має право приймати рішення щодо вжиття тимчасових надзвичайних заходів із подолання наслідків такої ситуації відповідно до затвердженого ним порядку.

Надзвичайні заходи можуть, зокрема, передбачати обмеження цін на ринку електричної енергії. Рішення щодо вжиття надзвичайних заходів на ринку електричної енергії приймається КМ України за поданням центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику в електроенергетичному комплексі, або національної комісії, що здійснює державне рулювання у сфері енергетики щодо виникнення порушення нормальної роботи ринку електричної енергії за результатами моніторингу ринку електричної енергії. (ч.2,3 ст.19 Закону).

Постановою КМ України №372 від 13 серпня 2014 року затверджено Порядок вжиття тимчасових надзвичайних заходів з подолання наслідків тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії, який визначає підстави та процедуру прийняття рішень про вжиття тимчасових надзвичайних заходів з подолання наслідків тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії через виникнення аварійних ситуацій в об'єднаній енергетичній системі України, викликаних пошкодженням електроенергетичних установок, їх елементів, споруд або внаслідок надзвичайних ситуацій (далі - тимчасові надзвичайні заходи).

Підпунктом 1.1 п.3 та п. 6 Порядку визначено, що тимчасові надзвичайні заходи на ринку електричної енергії можуть, зокрема, передбачати обмеження цін на ринку електричної енергії. Рішення про вжиття тимчасових надзвичайних заходів приймається КМ України за поданням Міненерго вугілля або НКРЕ.

Таким чином, колегія суддів приходить до висновку, що встановлені в оскаржуваних постановах обмеження, прийняті у відповідності до вимог чинного законодавства України, їх прийняття не суперечить вимогам Закону та нормативно-правових актів, а тому позовні вимоги позивача щодо визнання протиправними та недійними постанов Нацкомісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг, №157 від 31.01.2015 року та №493 від 27.02.2015 року суд першої інстанції вірно залишив без задоволення.

Викладені в апеляційній скарзі апелянтом доводи, висновків суду першої інстанції не спростовують.

Відповідно до ст. 198,200 КАС України, суд апеляційної інстанції має право за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких підстав апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду першої інстанції - без змін.

Керуючись ст.ст. 160,197,198,200,205,206,212,254 КАС України, колегія суддів,

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Біоенергопродукт» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 липня 2015 року - без змін.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її проголошення, проте на неї може бути подано касаційну скаргу до Вищого адміністративного суду України у порядку та в строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя: Бужак Н.П.

судді: Межевич М.В.

Троян Н.М.

Повний текст виготовлено: 02 вересня 2015 року

Головуючий суддя Бужак Н.П.

Судді: Межевич М.В.

Троян Н.М.