КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/2472/15 Головуючий у 1-й інстанції: Кобилянський К.М. Суддя-доповідач: Файдюк В.В.
У Х В А Л А
Іменем України
01 вересня 2015 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді Файдюка В.В.
суддів: Старової Н.Е.
Мєзєнцева Є.І.
При секретарі: Ковтун І.Л.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Інбуд Тех" на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 червня 2015 року у справі за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Інбуд Тех" до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві про визнання протиправними рішень, зобов'язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В :
Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 червня 2015 року в задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Інбуд Тех" до Державної податкової інспекції у Печерському районі Головного управління Міністерства доходів і зборів України у місті Києві про визнання протиправними рішень, зобов'язання вчинити дії - відмовлено.
Не погоджуючись з прийнятим рішенням, позивач звернувся до суду з апеляційною скаргою в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нову, якою задовольнити позов.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
В своєму адміністративному позові позивач просить визнати протиправними відмови відповідача в реєстрації ТОВ «Інбуд Тех» платником податку на додану вартість, оформлені листами від 12 червня 2014 року та від 18 грудня 2014 року; зобов'язати відповідача зареєструвати ТОВ «Інбуд Тех» платником податку на додану вартість та видати свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, ТОВ «Інбуд Тех» зареєстроване як юридична особа 09 квітня 2014 року, що підтверджується копією виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців серії АД №697490. Позивач перебуває на податковому обліку в ДПІ у Печерському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві..
04 червня 2014 року позивач звернувся до податкового органу із заявою за встановленою формою для реєстрації платником податку на додану вартість та заявою про застосування спрощеної системи оподаткування, з метою змінити ставку єдиного податку з 5% на 3% у зв'язку із реєстрацією платником ПДВ.
Листом від 12 червня 2014 відповідач повідомив ТОВ «Інбуд Тех» про відмову у реєстрації платником ПДВ у зв'язку із виявленням того, що у заяві зазначено недостовірні або неповні дані, що є порушенням пункту 3.9 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 16 січня 2014 року №26 (далі Положення « 26), а саме: в розділі 4 «Місцезнаходження (місце проживання) платника зазначено: 01133, м. Київ, бул. Лесі Українки, буд. 5 А, та при звірці реєстраційних даних з Єдиним банком даних про платників податку юридичних осіб виявлено, що ТОВ «Інбуд Тех» (податковий номер 39173942) не знаходиться за вказаною адресою. Таким чином, дані наведені у заяві потребують виправлення та/або надано не достовірно».
11 грудня 2014 року позивач повторно подав до ДПІ у Печерському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві реєстраційну заяву платника податку на додану вартість (форма №1-ПДВ) та заяву про застосування спрощеної системи оподаткування, з метою змінити ставку єдиного податку з 5% на 3% у зв'язку із реєстрацією платником ПДВ.
Листом від 18 грудня 2014 року відповідач повідомив ТОВ «Інбуд Тех» про відмову у реєстрації платником ПДВ у зв'язку з незнаходженням позивача за адресою, вказаною у реєстраційній заяві.
Не погоджуючись з такими діями відповідача і вважаючи свої права порушеними, позивач звернувся до суду з даним адміністративним позовом.
Відповідно до статті 45 ПК України - податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України.
Згідно до статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» - місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Відповідно до ч. 2 статті 17 Закону - в Єдиному державному реєстрі містяться, зокрема, відомості про місцезнаходження юридичної особи; відомості про відсутність юридичної особи за її місцезнаходженням, про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу.
Статтею 18 Закону встановлено, що якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесенні до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Відповідно до п. п. 12.2 - 12.5 наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Порядку обліку платників податків і зборів» № 1588 від 09 грудня 2011 року - підрозділами органу державної податкової служби при призначенні чи проведенні будь-якого виду перевірки платника податків чи при виконанні інших службових обов'язків працівниками органів державної податкової служби здійснюється або може здійснюватись перевірка місцезнаходження (місця проживання) платника податків. За наслідками перевірки складається акт перевірки місцезнаходження платника податків. Якщо встановлено відсутність платника податків за його місцезнаходженням (місцем проживання), то проводиться робота із з'ясування фактичного місця розташування (місцезнаходження, місця проживання) платника податків, відповідальних та пов'язаних осіб.
У разі неможливості вручення платнику податків довідки, свідоцтва, листа чи будь-якого іншого документа, направленого органом державної податкової служби, у зв'язку з відсутністю платника податків за місцезнаходженням (місцем проживання) замість акта перевірки місцезнаходження (місця проживання) платника податків оформляється довідка про неможливість вручення документа платнику податків із зазначенням причин та додаванням відповідних документів (за наявності). Заміна акта довідкою не проводиться, якщо іншими нормативно-правовими актами передбачено складання акта.
Акт перевірки місцезнаходження платника податків або довідка про неможливість вручення документа платнику податків не складається працівниками органів державної податкової служби, якщо до Єдиного державного реєстру внесено запис про відсутність платника податків за місцезнаходженням.
Щодо кожного платника податків, стосовно якого виявлена відсутність його за місцезнаходженням (місцем проживання) та нез'ясоване його фактичне місцезнаходження (місце проживання), підрозділ органу державної податкової служби, який з'ясував зазначений факт, готує та передає підрозділам податкової міліції запит на встановлення місцезнаходження (місця проживання) платника податків за встановленою формою.
Якщо за результатами заходів щодо встановлення фактичного місцезнаходження юридичної особи підрозділами податкової міліції буде підтверджено відсутність такої особи за місцезнаходженням або встановлено, що фактичне місцезнаходження юридичної особи не відповідає зареєстрованому місцезнаходженню, керівник (заступник керівника) органу державної податкової служби приймає рішення про направлення до відповідного державного реєстратора повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за ф. N 18-ОПП для вжиття заходів, передбачених частиною дванадцятою статті 19 Закону.
Згідно з розділом IV Положення про організацію взаємодії підрозділів податкової міліції з іншими структурними підрозділами органів державної податкової служби для встановлення місцезнаходження платника податків, затвердженого наказом ДПА України № 336 від 17 травня 2010 року - підрозділ податкової міліції при прийнятті рішення про організацію заходів із встановлення місцезнаходження платника податків обов'язково здійснює вихід за його адресою, здійснює опитування власника приміщення та оформлює відповідно такі заходи (пояснення або рапорт); у необхідних випадках звертається до адресного бюро МВС України для встановлення місця реєстрації фізичних осіб та всіх посадових осіб, засновників платника податків (заходи оформлюються довідкою або рапортом), за встановленими адресами здійснюються виїзди та опитуються засновники і керівники платника податків (за згодою) щодо фактичного місцезнаходження платника податків та документів фінансово-господарської діяльності (заходи оформлюються поясненням або рапортом). За наслідками підрозділ податкової міліції не пізніше 10 календарних днів з часу отримання запиту в обов'язковому порядку письмово повідомляє ініціатора запиту про проведену роботу за формою згідно з додатком 2. У разі необхідності вказаний термін може бути продовжений за рішенням керівника підрозділу податкової міліції до 30 днів з дати отримання запиту.
Судом першої інстанції встановлено, що працівниками підрозділу податкової міліції ДПІ у Печерському районі Головного управління Міндоходів у місті Києві неодноразово проводились заходи щодо встановлення місцезнаходження ТОВ «Інбуд Тех», за результатами яких складено відповідні довідки від 10 червня 2014 року, від 17 листопада 2014 року та від 15 грудня 2014 року. Згідно вказаних довідок за податковою адресою: м. Київ, бул. Лесі Українки, буд. 5А позивач не знаходиться та його місцезнаходження не встановлено. Крім того, ОСОБА_4 зазначає, що з керівником товариства зв'язатись не виявилось за можливе, а саме, телефон, зазначений у Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців не відповідав.
Тобто, з наведеного вбачається, що оперуповноваженим відділу організації і викриття економічних злочинів податкової міліції ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у місті Києві було вчинено всі необхідні та передбачені законодавством заходи щодо перевірки місцезнаходження позивача.
На підставі зазначених довідок відповідач прийняв рішення про направлення державному реєстратору повідомлення про відсутність юридичної особи за місцезнаходженням за формою №18-ОПП.
21 серпня 2014 року до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесено запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, що підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
При цьому, на підтвердження знаходження позивача за податковою адресою, його представник посилається на угоди про співробітництво від 20 лютого 2014 року №25.02.14/02-ДЦ та від 20 лютого 2015 року №23.02.15/01-ДЦ, укладені між ТОВ «Інбуд Тех» (Підприємство) з ТОВ «Бюро адміністративних та секретарських послуг «Діловий центр» (Центр). Позивачем надано копії рахунків-фактур та квитанцій до прибуткового касового ордера про оплату послуг згідно вказаних угод про співробітництво.
Однак, слід зазначити, що зі змісту вказаних угод про співробітництво не вбачається, що ТОВ «Інбуд Тех» орендує та фактично знаходиться за адресою: м. Київ, бул. Лесі Українки, буд. 5А, а лише має право на використання даної адреси.
Крім того, позивач посилався на договори оренди нежилого приміщення від 01 січня 2014 року №01/14-09 та від 01 січня 2015 року №01/15-09, укладених з ЖБК «Держплановець». Згідно даних договорів ТОВ «Бюро адміністративних та секретарських послуг «Діловий центр» є орендарем приміщення за адресою: м. Київ, бул. Лесі Українки, буд. 5А, кім. 47, загальною площею 5 кв.м. Однак, це не є доказом фактичного знаходження ТОВ «Інбуд Тех» за вказаною адресою, оскільки останній, як вірно зазначено судом першої інстанції, не є стороною даних договорів.
Слід зазначити, що судом першої інстанції в якості свідків були допитані засновник ТОВ «Інбуд Тех» ОСОБА_5, директор ТОВ «Інбуд Тех» ОСОБА_6, директора ТОВ «Бюро адміністративних та секретарських послуг «Діловий центр» ОСОБА_7 та оперуповноважений відділу організації і викриття економічних злочинів податкової міліції ДПІ у Печерському районі ГУ ДФС у місті Києві ОСОБА_4
З наданих цими особами пояснень вбачається, що ТОВ «Інбуд Тех» за адресою: м. Київ, бул. Лесі Українки, буд. 5А не знаходиться, господарської діяльності там не здійснює, працівники в приміщенні не перебувають.
Жодних заперечень чи спростувань з цього приводу апелянтом в апеляційній скарзі не зазначено.
Згідно з пунктом 182.1 статті 182 Податкового кодексу України, якщо особа, яка відповідно до пункту 181.1 статті 181 цього Кодексу не є платником податку у зв'язку з тим, що обсяги оподатковуваних операцій відсутні або є меншими від встановленої зазначеною статтею суми, вважає за доцільне добровільно зареєструватися як платник податку, така реєстрація здійснюється за її заявою.
Заява про реєстрацію особи як платника податку подається особисто такою фізичною особою або безпосередньо керівником або представником юридичної особи - платника (в обох випадках з документальним підтвердженням особи та повноважень) до контролюючого органу за місцезнаходженням (місцем проживання) особи (пункт 183.7 статті 183 Податкового кодексу України).
У відповідності до пункту 3.1 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14 листопада 2014 року №1130, реєстрація осіб платниками ПДВ, перереєстрація платників ПДВ проводяться шляхом внесення записів до Реєстру із формуванням за кожним таким записом окремого ідентифікатора.
Будь-яка особа, яка підлягає обов'язковій реєстрації чи прийняла рішення про добровільну реєстрацію як платника ПДВ, подає до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву платника податку на додану вартість за формою №1-ПДВ. Заява подається особисто такою фізичною особою або безпосередньо керівником або представником юридичної особи - платника (в обох випадках з документальним підтвердженням особи та повноважень) до контролюючого органу за місцезнаходженням (місцем проживання) особи (пункт 3.5 Положення №1130).
Пунктом 3.8 Положення №1130 встановлено, що при реєстрації платника ПДВ обов'язково проводиться перевірка його реєстраційних даних з Єдиного банку даних про платників податку - юридичних осіб або Реєстру самозайнятих осіб.
Згідно із пунктом 3.9 Положення №1130, якщо в заяві про реєстрацію не зазначені обов'язкові реквізити, надані недостовірні або неповні дані, її не скріплено печаткою заявника (за наявності), не підписано заявником (для фізичних осіб), відповідальною особою заявника (для юридичних осіб) чи особою, яка має документально підтверджене повноваження щодо підпису реєстраційної заяви від особи, яка реєструється платником ПДВ, відомості про заявника не включені до Єдиного державного реєстру, то протягом 5 робочих днів від дня отримання заяви контролюючий орган звертається до особи з письмовою пропозицією надати нову заяву про реєстрацію (із зазначенням підстав неприйняття попередньої).
Відповідно до п. 45.2 статті 45 ПК України, податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців.
Статтею 93 Цивільного кодексу України визначено, що місцезнаходженням юридичної особи є фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.
З огляду на викладене та враховуючи відсутність посадових осіб ТОВ «Інбуд Тех» за адресою: м. Київ, бул. Лесі Українки, буд. 5А, дана адреса не може бути місцезнаходженням позивача.
Таким чином, посилання відповідача на зазначення позивачем недостовірних даних, на порушення пункту 3.9 Положення №1130 є обґрунтованими.
Відповідно до пункту 3.10 Положення №1130 контролюючий орган відмовляє в реєстрації особи як платника ПДВ, якщо за результатами розгляду реєстраційної заяви та/або поданих документів встановлено, що особа не відповідає вимогам, визначеним статтею 180, пунктом 181.1 статті 181, пунктом 182.1 статті 182 та пунктом 183.7 статті 183 розділу V Кодексу (пункт 1.5 розділу I, пункти 3.3, 3.4, підпункт 1 пункту 3.5 розділу III цього Положення), або якщо існують обставини, які є підставою для анулювання реєстрації згідно зі статтею 184 розділу V Кодексу (пункт 5.1 розділу V цього Положення), а також якщо при поданні реєстраційної заяви чи визначенні бажаного (запланованого) дня реєстрації не дотримано порядок та строки (терміни), встановлені пунктами 183.1, 183.3 - 183.7 статті 183 розділу V Кодексу.
З огляду на те, що судом визнано правомірним посилання відповідача на відсутність товариства за податковою адресою, рішення податкового органу про не реєстрацію платником ПДВ є обґрунтованим та законним.
Таким чином правомірним є висновок суду першої інстанції про відмову в задоволенні даного адміністративного позову частково.
З наведеного вище колегія суддів приходить до висновку, що при винесенні оскаржуваної постанови судом першої інстанції було дотримано всіх вимог законодавства, а тому відсутні підстави для її скасування.
Відповідно до статті 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 160, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України суд,
У Х В А Л И В :
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю "Інбуд Тех" - залишити без задоволення.
Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 червня 2015 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.
Головуючий суддя:
Судді:
Головуючий суддя Файдюк В.В.
Судді: Мєзєнцев Є.І.
Старова Н.Е.