Постанова № 49651482, 25.08.2015, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
25.08.2015
Номер справи
823/1845/15
Номер документу
49651482
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 серпня 2015 року справа № 823/1845/15

м. Черкаси

16 год. 36 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Каліновської А.В.,

при секретарі судового засідання Шалько І.П.,

за участю:

представника позивача - Гончарової Л.К.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом приватного підприємства «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» до державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області про скасування податкового повідомлення-рішення, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в Черкаський окружний адміністративний суд з вищезазначеним позовом, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення рішення державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області від 27 березня 2015 року №0005151503.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що відповідач помилково дійшов висновку, що позивачем при визначенні суми орендної плати за земельні ділянки на перехресті вул. Козацької-вул. Г.Дніпра та в житловому районі «Перемога» між вул. Смілянською, 126 та вул. 30-річчя Перемоги, 8, в податковій декларації з плати за землю за 2015 рік не вірно застосовано нормативну грошову оцінку та розмір (%) від нормативної грошової оцінки землі, в результаті чого занижено підприємством орендної плати за землю в розмірі 22946 грн. 03 коп., оскільки на час подачі податкової декларації з орендної плати за землю, позивач керувався висновками постанови Київського апеляційного господарського суду від 10.02.2015 по справі №925/1725/14 за позовом Черкаської міської ради до приватного підприємства «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» про стягнення 55051 грн. 50 коп. В судовому засіданні представник позивача позов підтримав з зазначених вище підстав.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про причини неявки не повідомив, на попередніх судових засіданнях проти задоволення адміністративного позову заперечив в повному обсязі та надав суду письмове заперечення проти позову, в якому посилається на те, що позивачем при визначенні суми орендної плати за земельні ділянки на перехресті вул. Козацької-вул. Г.Дніпра та в житловому районі «Перемога» між вул. Смілянською, 126 та вул. 30-річчя Перемоги, 8, в податковій декларації з плати за землю за 2015 рік не вірно застосовано нормативну грошову оцінку та розмір (%) від нормативної грошової оцінки землі, в результаті чого занижено підприємством орендної плати за землю в розмірі 22946 грн. 03 коп. Вказана правова позиція повністю підтверджена рішенням Вищого господарського суду України від 16.04.2015 по справі №925/1725/14 за позовом Черкаської міської ради до приватного підприємства «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» про стягнення 55051 грн. 50 коп. Таким чином, на думку відповідача, оскаржувані податкові повідомлення-рішення скасуванню не підлягають.

Заслухавши пояснення представника позивача, розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд дійшов до висновку, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з нижчевикладеного.

Приватне підприємство «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» зареєстроване як юридична особа з 09.09.2005 (код ЄДРПОУ 33752870).

Судом встановлено, що 26.03.2015 державною податковою інспекцією у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області проведено камеральну перевірку податкової звітності приватного підприємства «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант», за результатами якої складено акт №755/23-01-15-03/33752870.

Перевіркою встановлено порушення позивачем вимог п. 286.2 ст. 286, пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено підприємством орендної плати за землю в розмірі 22946 грн. 03 коп.

За наслідками камеральної перевірки відповідачем винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 27 березня 2015 року №0005151503, яким приватному підприємству «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за землю на загальну суму 34419 грн. 05 коп., в тому числі за основним платежем у сумі 22946 грн. 03 коп. та за штрафними (фінансовими) санкціями у сумі 11473 грн. 02 коп.

Вирішуючи даний спір, з огляду на аргументацію позивача, суд враховує, що Відповідно до підп. 14.1.147 п. 14.1. ст. 147 Податкового кодексу України (далі - ПК України), плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів згідно з п.288.7. ст. 288 ПК України застосовується відповідно до вимог статей 285 - 287 цього розділу. Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця. Податкове зобов'язання з плати за землю, визначене у новій звітній податковій декларації, у тому числі за нововідведені земельні ділянки, сплачується власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п.287.4. ст.287 ПК України).

Платником орендної плати на підставі пунктів 288.2 - 288.3 ст.288 ПК України є орендар земельної ділянки, а об'єктом оподаткування - земельна ділянка, надана в оренду.

Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки (п.1 ст. 288 ПК України).

Згідно зі ст.21 Закону України «Про оренду землі» від 6 жовтня 1998 року № 161-XIV орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до ПК України).

Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.

З матеріалів справи вбачається, що рішенням Черкаської міської ради від 31.01.2006 №9-86 Приватному підприємству «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» надана в оренду терміном на 49 років земельна ділянка площею 8630 кв. м., яка знаходиться у м. Черкаси в житловому районі «Перемога» між будинками по вул. Смілянській, 126 та по вул. 30-річчя Перемоги, 8, під розташування та подальшу експлуатацію багатоповерхового житлового будинку за рахунок земель Черкаської міської ради. Зазначеним рішення визначено, що за функціональним використанням земельна ділянка віднесена: на період будівництва - до категорії земель рекреаційного призначення та інші відкриті землі (землі, що зайняті поточним будівництвом); після завершення будівництва - до категорії земель житлової забудови.

Між Черкаською міською радою, як орендодавцем, та ПП «ІБК «Будгарант», як орендарем, 13.02.2006 укладено договір оренди земельної ділянки, який зареєстрований у Черкаській регіональній філії ДП «Центр ДЗК при Держкомземі України» 18 лютого 2006 року за №040677500081.

Пунктом 4.1 вказаного договору визначено, що орендна плата за користування земельною ділянкою розраховується наступним чином:

грошова оцінка земельної ділянки згідно витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земель м. Черкаси №121-гр.-2006 від 07.02.2006 на час укладання цього договору становить: на нормативний термін будівництва, але не пізніше вводу об'єкта в експлуатацію - 519699 грн.; земель комерційного використання - 1039311 грн.

річна орендна плата за земельну ділянку встановлюється у розмірі:

- 1 % від її грошової оцінки і на час укладання цього договору становить 5197 грн. 00 коп. - за землі, що зайняті поточним будівництвом, на нормативний термін будівництва, але не пізніше вводу об'єкта в експлуатацію;

- 1% від її грошової оцінки і на час укладання цього договору становить 10393 грн. 00 коп. - за землі житлової забудови.

Відповідно до п. 4.2 договору, обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції. Розмір грошової оцінки та орендної плати не є сталим і змінюється у зв'язку з проведенням її щорічної індексації та внесенням змін на підставі вимог діючого законодавства. В таких випадках розмір грошової оцінки земельної ділянки та розмір щорічної орендної плати змінюватиметься без внесення змін та доповнень до цього договору.

Рішенням Черкаської міської ради №5-656 від 13.05.2010 «Про затвердження показників грошової оцінки земель м. Черкаси», були змінені показники грошової оцінки земель в м. Черкаси, зокрема базова вартість одного квадратного метра земельної ділянки земель м. Черкаси була встановлена в розмірі 127 грн. 48 коп., попередній розмір становив 39 грн. 32 коп. Рішення набуло чинності з 17.05.2011 року з прийняттям ухвали Київським апеляційним адміністративним судом від 17.05.2011 у справі № 2-а-791/11/2316.

Відповідно до листа управління Держземагенства у Черкаському районі Черкаської області від 17.03.2014 № 01-09/57, нормативна грошова оцінка земельної ділянки, що знаходиться в житловому районі «Перемога» між будинками по вул. Смілянській, 126 та по вул. 30-річчя Перемоги, 8, якою користується Відповідач, становить: площею 8630,00 кв. м. (землі, зайняті поточним будівництвом) - 1284402 грн. 90 коп.; площею 8630,00 кв. м. (землі житлової забудови) - 2568805 грн. 80 коп.

За приписами статті 1 Законом України «Про оренду землі» орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності. Поняття договору оренди землі визначено статтею 13 цього ж Закону, за приписами якої договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.

Згідно зі ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначено Законом України «Про оцінку земель», і відповідно до абзацу п'ятого статті 5 цього Закону нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Відповідно до статей 15, 18 Закону України «Про оцінку земель», підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення, проводиться не рідше ніж один раз у 5 - 7 років.

Згідно з пунктами 34, 35 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» до виключної компетенції міської ради належить вирішення на пленарних засіданнях питань регулювання земельних відносин; затвердження відповідно до закону ставок земельного податку, розмірів плати за користування природними ресурсами, що є у власності відповідних територіальних громад.

Статтею 73 вказаного Закону встановлена обов'язковість актів і законних вимог органів та посадових осіб місцевого самоврядування та передбачено, що акти ради, сільського, селищного, міського голови, голови районної в місті ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, прийняті в межах наданих їм повноважень, є обов'язковими для виконання усіма розташованими на відповідній території органами виконавчої влади, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями, посадовими особами, а також громадянами, які постійно або тимчасово проживають на відповідній території.

Пунктами 288.5.1. - 288.5.2. ст. 288 ПК України встановлено, що розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою 3 відсотків нормативної грошової оцінки та не може перевищувати 12 відсотків нормативної грошової оцінки.

Згідно з правовою позицією Верховного суду України, викладеній у постанові від 02 грудня 2014 року (справа № 21-274а14), з набранням чинності ПК України річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, який підлягає перерахуванню до бюджету, має відповідати вимогам підпункту 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 цього Кодексу та є підставою для перегляду встановленого розміру орендної плати. При цьому, виходячи із принципу пріоритетності норм ПК України над нормами інших актів у разі їх суперечності, який закріплений у пункті 5.2 статті 5 ПК України щодо відносин оподаткування, розмір орендної плати (плати за землю (статті 269, 270, 288 ПК України) в будь-якому разі не може бути меншим, ніж встановлений підпунктом 288.5.1 пункту 288.5 статті 288 ПК України.

Відповідно до ст. 67 Конституції України імперативно визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених саме законом. Тобто у відносинах визначення розмірів податків пріоритет має ПК України.

Суд зазначає, що Пунктом 2.11 «Порядку встановлення розмірів річної орендної плати за земельні ділянки, якими Черкаській міській раді надано право розпоряджатися», затвердженому рішенням Черкаської міської ради від 22.04.2008 № 4-385 визначено, що у разі надання земельної ділянки для розміщення нових (або реконструкції існуючих) об'єктів рухомого або нерухомого майна, розмір орендної плати встановлюється на нормативний термін будівництва (реконструкції), але не більше, ніж на 2 роки, в розмірі 3 відсотків від її нормативної грошової оцінки. За закінченням даного терміну, розмір орендної плати визначається на загальних підставах (незалежно від того, чи прийнятий об'єкт в експлуатацію).

Так, рішенням Черкаської міської ради від 13.05.2010 № 5-655 «Про призупинення дії пункту 2.11 додатку до рішення Черкаської міської ради від 22.04.08 № 4-385» було призупинено дію вищевказаного пункту 2.11 та надано право орендарям, які не отримали дозвіл на виконання будівельних робіт, сплачувати орендну плату за ставками, встановленими для земель, зайнятих поточним будівництвом, тобто, в розмірі 3-х відсотків від нормативної грошової оцінки землі, до 31.12.2010.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що з 01.01.2011 у зв'язку із закінченням нормативного терміну будівництва та зміною грошової оцінки земельної ділянки орендна плата за землю позивача має нараховуватись за ставкою 2140 грн. у місяць, як за землі житлової забудови.

Вказана позиція повністю підтверджена рішенням Вищого господарського суду України від 16.04.2015 по справі №925/1725/14 за позовом Черкаської міської ради до приватного підприємства «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» про стягнення 55051 грн. 50 коп.

Необґрунтованим є посилання позивача на рішення Київського апеляційного господарського суду від 10.02.2015 по справі №925/1725/14, яким встановлено, що рішення Черкаської міськради від 13.05.2010 № 5-655 не розповсюджується на укладений між позивачем та Черкаською міською радою договору оренди землі від 13.02.2006 №2, оскільки до компетенції міської ради відноситься регулювання земельних відносин, рішення ради є обов'язковими до виконання, при цьому, укладаючи договір оренди земельної ділянки сторони даного договору передбачили можливість зміни розміру орендної плати без внесення змін та доповнень до цього договору.

Тому суд вважає правомірним донарахування ДПІ у м. Черкасах основної суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю за 2015 рік в розмірі 22946 грн. 03 коп.

Згідно з п. 123.1 ст. 123 ПК України у разі якщо контролюючий орган самостійно визначає суму податкового зобов'язання, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2, 54.3.4, 54.3.5, 54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, це тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 25 відсотків суми визначеного податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування. При повторному протягом 1095 днів визначенні контролюючим органом суми податкового зобов'язання з цього податку, зменшення суми бюджетного відшкодування, тягне за собою накладення на платника податків штрафу у розмірі 50 відсотків суми нарахованого податкового зобов'язання, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Оскільки виявлені податковим органом порушення знайшли своє підтвердження в суді, нарахування штрафних (фінансових) санкцій за оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням у сумі 11473 грн. 02 коп., суд вважає правомірним, а розмір застосованого штрафу відповідає вимогам п. 123.1 ст. 123 ПК України.

Враховуючи сукупність встановлених вище обставин справи, суд дійшов висновку, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління ДФС у Черкаській області від 27 березня 2015 року №0005151503 - є правомірним та скасуванню не підлягає.

Згідно із ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

У відповідності до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

При цьому в силу ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 14, 86, 94, 159-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову - відмовити.

Стягнути з приватного підприємства «Інвестиційно-будівельна компанія «Будгарант» на користь Державного бюджету України судовий збір у сумі 1684 (одна тисяча шістсот вісімдесят чотири) грн. 80 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня проголошення постанови. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя А.В. Каліновська

Повний текст рішення виготовлено 31 серпня 2015 року.