КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
10 серпня 2015 року 810/3104/15
Київський окружний адміністративний суд у складі:
головуючий - суддя Волков А.С.,
фіксування судового засідання технічними засобами та ведення журналу забезпечував секретар судового засідання Гузік М.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фора" до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників про визнання протиправним та скасування рішення,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "Фора" з позовом до Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників про визнання протиправним та скасування рішення від 28.04.2015 № 10707/0055/2810, згідно з яким до позивача застосовано фінансові санкції (штраф) у сумі 17000,00 грн. за зберігання з метою подальшої реалізації алкогольних напоїв, не позначених марками акцизного податку.
Прийняте податковим органом рішення ґрунтується на даних про те, що виявлені під час перевірки алкогольні напої виявились маркованими марками акцизного податку, на яких зазначено суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, що не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що рішення про застосування до нього фінансових санкцій є незаконним. Алкогольні напої, виявлені в нього під час перевірки, є імпортним товаром, за який у повному обсязі сплачено акцизний податок під час придбання марок та передачі їх імпортером виробнику, а також доплати акцизного податку, що сталася внаслідок зміни ставок у період часу між придбанням марок та ввезенням алкогольних напоїв на митну територію України, під час митного оформлення товару. Документи, що підтверджують сплату акцизного податку, надано позивачем до перевірки, однак відповідач не взяв їх до уваги. Позивач також стверджував, що придбав алкогольну продукцію на внутрішньому ринку для подальшої реалізації і позбавлений будь-якої можливості змінювати маркування придбаних і маркованих імпортних алкогольних напоїв.
Відповідач позову не визнав, в обґрунтування заперечень проти позову зазначив, що рішення про застосування до позивача фінансових санкцій є законним і обґрунтованим, підстави для його скасування відсутні.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши представлені сторонами документи та інші зібрані по справі матеріали, суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню з таких підстав.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Фора" є юридичною особою, що зареєстрована 02.12.2002 в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців № 13391200000001567.
23 березня 2015 року посадовими особами Головного управління ДФС у м. Києві проведено фактичну перевірку магазину ТОВ "Фора", розташованого за адресою: м. Київ, вул. Бойченка буд. 7, з питань додержання вимог законодавства при здійсненні оптової та роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами (акт перевірки від 03.04.2015 № 26/205/21/32294897).
Перевіркою виявлено, що у позивача зберігались три пляшки алкогольного напою Текіла Трес ОСОБА_1 обємом 1,0 л., 38 об.%, дата виробництва 11.03.2014, маркованих марками акцизного податку з такими реквізитами:
тип АІ серії АААИ № 000926, сума акцизного податку 18,806 грн., дата 10/13;
тип АІ серії АААИ № 001735, сума акцизного податку 18,806 грн., дата 10/13;
тип АІ серії АААИ № 000924, сума акцизного податку 18,806 грн., дата 10/13.
Станом на дату виробництва вказаних алкогольних напоїв (03.2014) діяла ставка акцизного податку 56,42 грн. за 1 л 100% спирту, що у перерахунку для алкогольного напою міцністю 38 об.% становить 1л * 38 об.% = 21,440 грн.
Таким чином, для алкогольного напою Текіла Трес ОСОБА_1, виробленого 03.2014 сума акцизного податку, яка зазначається на марках акцизного податку, має становити 21.440 грн.
За наведених обставин посадові особи податкового органу дійшли висновку, що позивач порушив вимоги пункту 20 Положення про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1251, статті 11 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", що виявилось у зберіганні алкогольних напоїв без марок акцизного податку встановленого зразка, адже виявлені під час перевірки алкогольні напої виявились маркованими марками акцизного податку, на яких зазначено суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, що не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку.
За результатами перевірки Міжрегіональним головним управлінням ДФС - Центральним офісом з обслуговування великих платників прийнято рішення від 28.04.2015 № 10707/0055/2810, згідно з яким податковий орган на підставі абзацу п'ятнадцятого частини другої статті 17 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" застосував до позивача фінансові санкції у вигляді штрафу в сумі 17000,00 грн.
Не погоджуючись з прийнятим відповідачем рішенням, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Як пояснив під час судового розгляду позивач, придбання марок акцизного податку в Україні імпортером алкогольної продукції та її виготовлення (розлив) виробником, який знаходиться за межами України, рознесені у часі, тому механізм сплати акцизного податку відбувається у два етапи: 1) сплата акцизного податку під час замовлення і придбання марок; 2) доплата сум акцизного податку під час ввезення алкогольних напоїв на митну територію України в разі, якщо ставки податку змінилися.
Суд встановив, що виявлені під час перевірки алкогольні напої є імпортним товаром, імпортером є Товариство з обмеженою відповідальністю "Фоззі-Фуд".
У грудні 2013 року ТОВ "Фоззі-Фуд" на підставі заявки від 18.12.2013 № 1203, поданої до Головного управління Міндоходів у Київській області, придбав марки акцизного податку для маркування алкогольних напоїв імпортного виробництва для передачі виробнику, платіжним дорученням від 16.12.2013 № НОМЕР_1 перерахував до державного бюджету акцизний податок із ввезення на територію України лікеро-горілчану продукцію у сумі 5840964,21 грн.
У подальшому на підставі митної декларації від 22.01.2014 № 125110000/2014/049960 ТОВ "Фоззі-Фуд" здійснило вивезення придбаних марок акцизного податку за межі митної території України в Іспанію для передачі компанії BEVELAND S.A.
У травні 2014 року ТОВ "Фоззі-Фуд" здійснило ввезення алкогольної продукції текіли "TEQUILA TRES SOMBREROS SILVER" (імпортер - компанія BEVELAND S.A.) на митну територію України на підставі митної декларації від 21.05.2014 № 125110000/2014/009412, митні декларації містять відомості про марки акцизного податку, які наклеєні на алкогольні напої,а також про суми акцизного податку, які імпортер додатково перерахував до державного бюджету.
Таким чином, Товариство з обмеженою відповідальністю "Фоззі-Фуд" сплатило до державного бюджету суму акцизного податку за імпортовану лікеро-горілчану продукцію у повному обсязі відповідно до діючих на момент ввезення в України товару ставок акцизного податку, що підтверджується копіями платіжних доручень від 16.12.2013 № НОМЕР_1 та від 16.05.2014 № 2383881.
Позивач пояснив, що придбав алкогольні напої на території України у Товариства з обмеженою відповідальністю "Фоззі-Фуд" для реалізації і позбавлений будь-якої можливості у будь-який інший спосіб змінювати маркування імпортних алкогольних напоїв, докази сплати акцизного податку надав до перевірки.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами, забезпечення їх високої якості та захисту здоров'я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв і тютюнових виробів на території України визначаються положеннями Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів".
Згідно із статтею 11 вказаного Закону алкогольні напої та тютюнові вироби, які виробляються в Україні, а також такі, що імпортуються в Україну, позначаються марками акцизного податку в порядку, визначеному законодавством.
Підпунктом 14.1.107 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що марка акцизного податку - спеціальний знак для маркування алкогольних напоїв та тютюнових виробів, віднесений до документів суворого обліку, який підтверджує сплату акцизного податку, легальність ввезення та реалізації на території України цих виробів.
Отже, основне призначення марки акцизного податку це посвідчення факту сплати акцизного податку, легальності ввезення та реалізації на території України певного товару.
Пунктами 226.1, 226.2 та 226.3 статті 226 Податкового кодексу України передбачено, що в разі виробництва на митній території України алкогольних напоїв і тютюнових виробів чи ввезення таких товарів на митну територію України платники податку зобов'язані забезпечити їх маркування марками встановленого зразка у такий спосіб, щоб марка акцизного податку розривалася під час відкупорювання (розкривання) товару. Наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати податку та легальності ввезення товарів. Виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюються відповідно до положення, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Специфіку маркування алкогольних напоїв імпортного виробництва передбачено Положенням про виготовлення, зберігання, продаж марок акцизного податку та маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1251 (далі Положення № 1251).
Так, відповідно до пункту 17 Положення імпортери - юридичні та фізичні особи, які уклали з іноземними виробниками або іншими нерезидентами контракт (договір) про постачання (ввезення) в Україну алкогольних напоїв і тютюнових виробів, мають право ввозити на митну територію України імпортні алкогольні напої і тютюнові вироби, зокрема, якщо: ввезення їх на митну територію України здійснюється виключно через визначені Кабінетом Міністрів України пункти пропуску через державний кордон, які зазначені покупцями марок (імпортерами) у заявці-розрахунку; маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів здійснюється в установленому порядку з використанням марок встановленого зразка; покупець марок (імпортер) подав територіальному органу ДФС митну декларацію, копію декларації про максимальні роздрібні ціни (для тютюнових виробів) та один примірник заявки-розрахунку з відміткою продавця марок про сплату сум податку до відповідного бюджету в повному обсязі.
У разі порушення порядку маркування ввезених алкогольних напоїв і тютюнових виробів та/або сплати податку не в повному обсязі товар не допускається до митного оформлення і ввезення його на митну територію України забороняється.
Пунктом 18 вказаного Положення передбачено, що придбані марки передаються покупцями марок (імпортерами) іноземним суб'єктам господарювання для маркування алкогольних напоїв і тютюнових виробів, що підлягають подальшому ввезенню на митну територію України.
Згідно з пунктом 19 Положення № 1251 наявність наклеєної в установленому порядку марки акцизного податку встановленого зразка на пляшці (упаковці) алкогольного напою та пачці (упаковці) тютюнового виробу є однією з умов для ввезення на митну територію України і продажу таких товарів споживачам, а також підтвердженням сплати акцизного податку та легальності ввезення товарів.
В силу пункту 226.9 статті 226 Податкового кодексу України вважаються такими, що немарковані вважаються такими, що немарковані алкогольні напої з марками акцизного податку, на яких зазначення суми акцизного податку, сплаченого за одиницю маркованої продукції, не відповідає сумі, визначеній з урахуванням чинних на дату розливу продукції ставок акцизного податку, міцності продукції та місткості тари.
Відповідно до абзацу п'ятнадцятого частини другої статті 17 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі виробництва, зберігання, транспортування, реалізації фальсифікованих алкогольних напоїв чи тютюнових виробів; алкогольних напоїв чи тютюнових виробів без марок акцизного податку встановленого зразка або з підробленими марками акцизного податку - 200 відсотків вартості товару, але не менше 17000 гривень.
Відповідно до пунктів 224.1 та 224.2 статті 224 Податкового кодексу України, контроль за правильністю обчислення і своєчасністю сплати до бюджету податку з підакцизних товарів (продукції), що виробляються на території України, а також, що ввозяться на митну територію України, під час митного оформлення, здійснюється контролюючими органами.
Пунктом 216.4 ст. 216 Податкового кодексу України передбачено, що датою виникнення податкових зобов'язань у разі ввезення підакцизних товарів (продукції) на митну територію України є дата подання контролюючому органу митної декларації для митного оформлення або дата нарахування такого податкового зобов'язання контролюючим органом у визначених законодавством випадках.
Відповідно до підпункту 222.1.2 пункту 222.1 статті 222 Податкового Кодексу України суми податку з алкогольних напоїв, для виробництва яких використовується спирт етиловий неденатурований, сплачуються при придбанні марок акцизного податку.
Податок із ввезених на митну територію України підакцизних товарів (продукції) сплачується платниками податку до або в день подання митної декларації. У разі ввезення маркованої підакцизної продукції на митну територію України податок сплачується під час придбання марок акцизного податку з доплатою (у разі потреби) на день подання митної декларації (п. 222.2 ст. 222 ПК України).
Отже, імпортні алкогольні напої, марковані марками акцизного податку, придбаними імпортером в установленому порядку, та легально ввезені на митну територію України із сплатою митних платежів та акцизного податку під час митного оформлення товару, є належним чином маркованими в силу спеціальних норм податкового законодавства.
У справі, що розглядалась, суд встановив, що позивач здійснював зберігання і продаж алкогольних напоїв, маркованих марками акцизного податку та легально ввезених на митну територію України із сплатою акцизного податку у повному обсязі.
Суд зазначає, що в силу об'єктивної існуючої різниці у часі між моментом придбання імпортером марок акцизного податку для передачі виробнику імпортних алкогольних напоїв та фактичною датою їх виробництва, суми акцизного податку, зазначені на марках податку, якими марковано алкогольні напої, можуть не відповідати діючим ставкам акцизного податку в разі, якщо вони змінювались, тому чинне законодавство передбачає доплату акцизного податку під час митного оформлення такого товару.
Таким чином, суд дійшов висновку, що в діях позивача відсутній склад правопорушення, відповідальність за яке передбачена абзацом п'ятнадцятим частини другої статті 17 Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", тому рішення від 28.04.2015 № 10707/0055/2810 про застосування до нього фінансових санкцій за зберігання алкогольних напоїв, не позначених марками акцизного податку, підлягає скасуванню.
За наведених обставин суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню.
Згідно з частиною першою статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Позивач за подання позовної заяви сплатив судовий збір, доказів понесення інших судових витрат суду не надав. Таким чином, судові витрати щодо сплати судового збору підлягають присудженню з державного бюджету на користь позивача.
Керуючись статтями 11, 14, 70, 71, 72, 86, 94, 159 - 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Міжрегіонального головного управління ДФС - Центрального офісу з обслуговування великих платників від 28.04.2015 № 10707/0055/2810, згідно з яким до Товариства з обмеженою відповідальністю "Фора" застосовано фінансові санкції (штраф) у сумі 17000,00 грн.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Фора" судові витрати у сумі 182 (сто вісімдесят дві) гривень 70 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Волков А.С.
Дата виготовлення і підписання повного тексту постанови - "17" серпня 2015 р.