Ухвала суду № 49646347, 03.09.2015, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.09.2015
Номер справи
812/1358/15
Номер документу
49646347
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

6.3

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

03 вересня 2015 рокуСєвєродонецьк№ 812/1358/15

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Смішлива Т.В., перевіривши матеріали адміністративного позову товариства з додатковою відповідальністю «Білокуракинський агропостач» до комунального підприємства «Білокуракинське районне бюро технічної інвентаризації», державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби Білокуракинського районного управління юстиції Луганської області ОСОБА_1 про визнання недійсним свідоцтва про право власності на нерухоме майно державного підприємства «Білокуракинське лісомисливське господарство» від 30.04.2010 № САС 394768, скасування рішення про державну реєстрацію права власності від 30.04.2010, зобовязання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

01 вересня 2015 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов товариства з додатковою відповідальністю «Білокуракинський агропостач» до комунального підприємства «Білокуракинське районне бюро технічної інвентаризації», державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби Білокуракинського районного управління юстиції Луганської області ОСОБА_1, у якому заявлено такі вимоги:

- визнати недійсним свідоцтво державного підприємства «Білокуракинське лісомисливське господарство» про право власності на нерухоме майно від 30.04.2010 № САС 394768, видане Білокуракинською селищною радою 30.04.2010 згідно рішення сесії Білокуракинської селищної ради № 59/31 від 20.04.2010;

- скасувати рішення державного реєстратора комунального підприємства «Білокуракинське районне бюро технічної інвентаризації» від 30.04.2010 про державну реєстрацію права власності державного підприємства «Білокуракинське лісомисливське господарство» на обєкти нерухомості, розташовані за адресою: Луганська область, Білокуракинський район, смт. Білокуракине, вул. Леніна, 95А, у тому числі на адмінбудівлю 1 А, загальною площею 303,1 кв.м. та склад сільгоспмашин, площею 923,30 кв.м., зареєстроване на підставі свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 30.04.2010 № САС 394768, видане Білокуракинською селищною радою 30.04.2010 згідно рішення сесії Білокуракинської селищної ради № 59/31 від 20.04.2010;

- зобовязати державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби Білокуракинського районного управління юстиції Луганської області здійснити перенесення запису з реєстру прав власності на нерухоме майно до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та скасувати запис про право власності державного підприємства «Білокуракинське лісомисливське господарство» на обєкти нерухомості, розташовані за адресою: Луганська область, Білокуракинський район, смт. Білокуракине, вул. Леніна, 95А, у тому числі на адмінбудівлю 1 А, загальною площею 303,1 кв.м. та склад сільгоспмашин, площею 923,30 кв.м.

Відповідно до ч. 1 ст. 107 КАС України судді після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу (пункт 3); належить позовну заяву розглядати в порядку адміністративного судочинства (пункт 4); подано адміністративний позов у строк, установлений законом (якщо адміністративний позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважним) (пункт 5); немає інших підстав для повернення позовної заяви, залишення її без розгляду або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом (пункт 6).

Згідно матеріалів позовної заяви, рішенням пятдесят девятої сесії пятого скликання Білокуракинської селищної ради № 59/31 від 20.04.2010 надано дозвіл державному підприємству «Білокуракинське лісомисливське господарство» на оформлення правовстановлюючих документів на обєкти нерухомого майна, що має наступні показники: адміністративна будівля, що розташована за адресою: смт. Білокуракине, вул. Леніна, 95А, балансова вартість 71300,00 грн.; склад сільгоспмашин, що розташована за адресою: смт. Білокуракине, вул. Леніна, 95А, балансова вартість 45563,80 грн. на імя державного підприємства «Білокуракинське лісомисливське господарство».

Державним підприємством «Білокуракинське лісомисливське господарство» 30.04.2010 отримано свідоцтво на право власності на нерухоме майно від 30.04.2010 № САС 394768, видане Білокуракинською селищною радою 30.04.2010 згідно рішення сесії Білокуракинської селищної ради № 59/31 від 20.04.2010.

Постановою Білокуракинського районного суду Луганської області від 12.11.2010 у справі № 2-А-684/2010/1205, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 23.12.2010, рішення Білокуракинської селищної ради № 59/31 від 20.04.2010 «Про надання дозволу державному підприємству «Білокуракинське лісомисливське господарство» на оформлення правовстановлюючих документів на обєкти нерухомого майна по вул. Леніна, 95А смт. Білокуракине» визнано нечинним.

Конституційний Суд України в пункті 5 мотивувальної частини Рішення від 16 квітня 2009 року № 7-рп/2009 (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування) зазначив, що органи місцевого самоврядування, вирішуючи питання місцевого значення, представляючи спільні інтереси територіальних громад сіл, селищ та міст, приймають нормативні та ненормативні акти. До ненормативних належать акти, які передбачають конкретні приписи, звернені до окремого суб'єкта чи юридичної особи, застосовуються одноразово і після реалізації вичерпують свою дію фактом їхнього виконання. У зв'язку з прийняттям цих рішень виникають правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, у тому числі отримання державного акту на право власності на земельну ділянку, укладення договору оренди землі.

Прийняте Білокуракинською селищною радою рішення № 59/31 від 20.04.2010 «Про надання дозволу державному підприємству «Білокуракинське лісомисливське господарство» на оформлення правовстановлюючих документів на обєкти нерухомого майна по вул. Леніна, 95А смт. Білокуракине» є ненормативним актом органу місцевого самоврядування, який вичерпав свою дію внаслідок його виконання.

Визнання нечинним такого рішення не породжує наслідків для власника нерухомого майна, оскільки захист порушеного права у разі набуття права власності на нерухоме майно має вирішуватися за нормами цивільного законодавства.

Враховуючи наведене, позов, предметом якого є скасування правовстановлюючих документів (набуття права власності на нерухоме майно - реалізація певних субєктивних прав та охоронюваних законом інтересів), з огляду на субєктних склад спірних правовідносин, має вирішуватися у порядку господарського судочинства.

Таку правову позицію висловлено Верховним Судом України у постанові від 11 листопада 2014 року (справа № 21-405а14).

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 109 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо заяву не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.

Таким чином, позовну вимогу щодо визнання недійсним свідоцтва державного підприємства «Білокуракинське лісомисливське господарство» про право власності на нерухоме майно від 30.04.2010 № САС 394768, виданого Білокуракинською селищною радою 30.04.2010 згідно рішення сесії Білокуракинської селищної ради № 59/31 від 20.04.2010, не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства та у відкритті провадження у справі в цій частині необхідно відмовити з розясненням права звернення з такою вимогою в порядку господарського судочинства.

Що стосується позовної заяви в іншій частині позовних вимог, суд вважає за необхідне залишити її без руху, з огляду на таке.

Згідно п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України у позовній заяві зазначається зміст позовних вимог згідно з частинами четвертою і пятою статті 105 цього Кодексу і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів, - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

Відповідно до ч. 2 ст. 106 КАС України на підтвердження обставин, якими обґрунтовуються позовні вимоги, позивач надає докази, а в разі неможливості зазначає докази, які не може самостійно надати, із зазначенням причин неможливості подання таких доказів.

Вивченням позовної заяви встановлено, що зазначивши зміст позовних вимог до кожного відповідачів, позивач не виклав обставин, якими обґрунтовує свої вимоги.

Згідно зі ст. 182 ЦК України право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації. Державна реєстрація прав на нерухомість і правочинів щодо нерухомості є публічною, здійснюється відповідним органом, який зобов'язаний надавати інформацію про реєстрацію та зареєстровані права в порядку, встановленому законом. Відмова у державній реєстрації права на нерухомість або правочинів щодо нерухомості, ухилення від реєстрації, відмова від надання інформації про реєстрацію можуть бути оскаржені до суду. Порядок проведення державної реєстрації прав на нерухомість та підстави відмови в ній встановлюються законом.

Так, у позовній заяві відсутні відомості та не додані відповідні докази на підтвердження обставин щодо звернення позивача до відповідачів за реєстрацією права власності на обєкти нерухомого майна, розташованого за адресою: Луганська область, Білокуракинський район, смт. Білокуракине, вул. Леніна, 95А, а саме: на адмінбудівлю 1 А, загальною площею 303,1 кв.м. та склад сільгоспмашин, площею 923,30 кв.м.; а також щодо результатів розгляду таких звернень.

Крім того, з матеріалів позовної заяви слідує, що рішення у даній адміністративній справі може вплинути на права та інтереси державного підприємства «Білокуракинське лісомисливське господарство».

Відповідно до ч. 2 ст. 53 КАС України треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, можуть вступити у справу на стороні позивача або відповідача у будь-який час до закінчення судового розгляду, якщо рішення у справі може вплинути на їхні права, свободи, інтереси або обовязки. Вони можуть бути залучені до участі у справі також за клопотання осіб, які беруть участь у справі. Якщо адміністративний суд при прийнятті позовної заяви, підготовці справи до судового розгляду або під час судового розгляду справи встановить, що судове рішення може вплинути на права і обовязки осіб, які не є стороною у справі, суд залучає таких осіб до участі в справі як третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору.

Частиною 3 статті 106 КАС України визначено, що до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову субєктом владних повноважень.

У порушення вищевказаних вимог КАС України позивачем до позовної заяви не додано її копію та копії всіх документів, що приєднані до неї, для вручення державному підприємству «Білокуракинське лісомисливське господарство» - особі, на права та інтереси якої може вплинути рішення у справі.

Також, судом встановлено, що позивачем пропущено строк звернення до адміністративного суду з позовними вимогами щодо скасування рішення державного реєстратора комунального підприємства «Білокуракинське районне бюро технічної інвентаризації» від 30.04.2010 про державну реєстрацію права власності державного підприємства «Білокуракинське лісомисливське господарство» та скасування запису про право власності державного підприємства «Білокуракинське лісомисливське господарство» на обєкти нерухомості, розташовані за адресою: Луганська область, Білокуракинський район, смт. Білокуракине, вул. Леніна, 95А.

Статтею 99 КАС України встановлено такий строк звернення до адміністративного суду:

- адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами (ч.1 ст.99 КАС України);

- для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (ч.2 ст.99 КАС України).

Згідно матеріалів позовної заяви відкрите акціонерне товариство «Білокуракинський агропостач», правонаступником якого є товариство з додатковою відповідальністю «Білокуракинський агропостач», зверталося до Білокуракинського районного суду Луганської області з позовом до Білокуракинської селищної ради Луганської області про визнання нечинним рішення Білокуракинської селищної ради № 59/31 від 20.04.2010 «Про надання дозволу державному підприємству «Білокуракинське лісомисливське господарство» на оформлення правовстановлюючих документів на обєкти нерухомого майна по вул. Леніна, 95А смт. Білокуракине», за результатами розгляду якого прийнято постанову від 12.11.2010.

В мотивувальній частині постанови суду від 12.11.2010 у справі № 2-А-684/2010/1205 відображено встановлені судом обставини, зокрема, щодо реєстрації права власності на нерухоме майно 30.04.2010 за державним підприємством «Білокуракинське лісомисливське господарство» та видачу йому свідоцтва про право власності на нерухоме майно від 30.04.2010 № САС 394768.

Тобто, позивачу, починаючи з 12.11.2010, достеменно відомо про реєстрацію права власності на спірне нерухоме майно за державним підприємством «Білокуракинське лісомисливське господарство», тобто про існування оскаржуваних рішення та відповідного запису.

Разом з тим, з позовною заявою позивач звернувся до суду тільки 01.09.2015, з пропуском шестимісячного строку звернення до суду, встановленого ч. 2 ст. 99 КАС України.

Статтею 100 КАС України визначено, що адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала.

Позивачем разом з позовною заявою заява про визнання судом поважними причини пропуску строку звернення до адміністративного суду із зазначенням таких причин та наведенням відповідних доказів не подавалася.

З тексту позовної заяви та доданих до неї матеріалів також не вбачається причин пропуску строку звернення до суду, у звязку з чим суд позбавлений можливості вирішити питання щодо наявності підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.

Згідно зі ст.108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків.

З огляду на вищевикладене суд вважає за необхідне позовну заяву товариства з додатковою відповідальністю «Білокуракинський агропостач» до комунального підприємства «Білокуракинське районне бюро технічної інвентаризації», державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби Білокуракинського районного управління юстиції Луганської області ОСОБА_1 в частині позовних вимог щодо скасування рішення про державну реєстрацію права власності від 30.04.2010, зобовязання вчинити певні дії залишити без руху, запропонувавши позивачу усунути недоліки позовної заяви.

Керуючись ст.ст. 106, 107, 108 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя

УХВАЛИВ:

Відмовити у відкритті провадження в адміністративній справі за позовом товариства з додатковою відповідальністю «Білокуракинський агропостач» до комунального підприємства «Білокуракинське районне бюро технічної інвентаризації», державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби Білокуракинського районного управління юстиції Луганської області ОСОБА_1 за позовною вимогою щодо визнання недійсним свідоцтва державного підприємства «Білокуракинське лісомисливське господарство» про право власності на нерухоме майно від 30.04.2010 № САС 394768, виданого Білокуракинською селищною радою 30.04.2010 згідно рішення сесії Білокуракинської селищної ради № 59/31 від 20.04.2010.

Розяснити позивачу право звернення до відповідного господарського суду з такою позовною вимогою у порядку господарського судочинства.

Позовну заяву товариства з додатковою відповідальністю «Білокуракинський агропостач» до комунального підприємства «Білокуракинське районне бюро технічної інвентаризації», державного реєстратора прав на нерухоме майно Державної реєстраційної служби Білокуракинського районного управління юстиції Луганської області ОСОБА_1 в частині позовних вимог щодо скасування рішення про державну реєстрацію права власності від 30.04.2010, зобовязання вчинити певні дії залишити без руху.

Запропонувати позивачу протягом десяти календарних днів з дня одержання ухвали про залишення позовної заяви без руху усунути недоліки позовної заяви шляхом:

- приведення позовної заяви у відповідність із вимогами п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України, виклавши обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги;

- надання доказів на підтвердження обставин звернення позивача до відповідачів за реєстрацією права власності на обєкти нерухомого майна, розташованого за адресою: Луганська область, Білокуракинський район, смт. Білокуракине, вул. Леніна, 95А, а саме: на адмінбудівлю 1 А, загальною площею 303,1 кв.м. та склад сільгоспмашин, площею 923,30 кв.м., та результатів розгляду таких звернень;

- надання копій позовної заяви, приведеної у відповідність із вимогами п. 4 ч. 1 ст. 106 КАС України, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб;

- надання копій всіх документів, що приєднані до позовної заяви, для вручення третій особі;

- надання заяви із зазначенням причин пропуску строку звернення до суду разом з відповідними доказами на підтвердження існування таких причин.

У разі невиконання зазначених вимог позовна заява буде повернута позивачу.

Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом пяти днів з дня проголошення ухвали. Якщо ухвалу було постановлено у письмовому проваджені або без виклику особи, яка її оскаржує, апеляційна скарга подається протягом пяти днів з дня отримання копії ухвали.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що ухвала суду не набрала законної сили.

СуддяОСОБА_2