ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
11 серпня 2015 року
(10 год. 50 хв.)
Справа № 808/3388/15
м.Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лазаренка М.С.
розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом: Публічного акціонерного товариства «Бердянськсільмаш»
до: Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області
про: визнання нечинними вимог, -
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду (далі іменується – суд) надійшов адміністративний позов Публічного акціонерного товариства «Бердянськсільмаш» (далі іменується – позивач) до Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (далі іменується – відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати нечинною вимогу зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування №Ю-458-11 від 24 березня 2014 року на суму 37910 грн. 09 коп.;
визнати нечинною вимогу зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування №Ю-458-25 від 02 червня 2014 року на суму 17124 грн. 09 коп.;
визнати нечинною вимогу №Ю-902-25 від 22 вересня 2014 року на суму 463795 грн. 46 коп.;
визнати нечинною вимогу зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування №Ю 5-У від 05 серпня 2013 року на суму 198777 грн. 93 коп.;
визнати нечинною вимогу зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування №Ю 5-У від 08 травня 2013 року на суму 199621 грн. 01 коп.;
визнати нечинною вимогу №Ю-902-25У від 05 березня 2015 року на суму 1216890 грн. 84 коп.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що оскаржувані вимоги щодо сплати боргу з єдиного внеску є неправомірною, оскільки Бердянською об’єднаною державною податковою інспекцією Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області при нарахуванні єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування й інших обов’язкових податків та платежів та винесенні оскаржуваних вимог було допущено подвоєння суми, оскільки значна частина суми, що вказана у вимозі №Ю-902-25 У від 05 березня 2015 року на суму 1216890 грн. 84 коп. вже перебуває у зведеному виконавчому проваджені, що здійснюється Відділом Державної виконавчої служби Бердянського міськрайонного управління юстиції, та зазначена в інших вимогах, що також оспорюються. З урахуванням викладеного, просить задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
Ухвалою судді від 24.06.2015 відкрито провадження в адміністративній справі, закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.
Позивач, у судове засідання не з’явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином, що підтверджується долученим до матеріалів справи звітом про відправку факсимільного повідомлення.
В судове засідання представник відповідача також не з’явився. Про дату, час та місце розгляду справи повідомлений судом належним чином, що підтверджується долученим до матеріалів справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення. Надіслав письмові заперечення на позов (вх. №33220 від 07.08.2014), в яких, зокрема, зазначає про те, що вимога №902-25 від 03.11.2014 вручена головному бухгалтеру підприємства 05.11.2014, а виставлені податкові вимоги направлені до державної виконавчої служби на виконання вимог законодавства. У зв’язку з викладеним, вважає що Бердянською ОДПІ правомірно нараховані податкові зобов’язання, відтак у задоволенні позовних вимог просив відмовити.
Згідно з частиною шостою статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі іменується – КАС України), якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
За таких обставин, суд дійшов до висновку щодо можливості розгляду справи за відсутності представників сторін, на підставі наявних у справі матеріалів, в порядку письмового провадження.
У зв’язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі та з урахуванням положень частини першої статті 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до Виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 21.05.2014, Публічне акціонерне товариство «Бердянськсільмаш» (код ЄДРПОУ 04665274) зареєстроване як юридична особа 27.12.1996, номер запису про державну реєстрацію юридичної особи – 1 099 120 0000 000012.
Як передбачено ст. 67 Конституції України та п.п. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин, далі – Податковий кодекс України), платник податків зобов’язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно зі статтею 15 Податкового кодексу України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.
Як встановлено пунктом 56.11 статті 56 Податкового кодексу України, не підлягає оскарженню грошове зобов’язання самостійно визначене платником податків.
Статтею 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов’язаний сплачувати податки та збори в поряду і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до розділу ІV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженої Наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013 №455, зареєстрованій в Міністерстві юстиції України 19 вересня 2013 року за №1622/24154 (далі – Інструкція від 19 вересня 2013 року №1622/24154), єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, які не зменшені на суму відрахувань податків, інших обов'язкових платежів, що відповідно до Закону сплачуються із зазначених сум, та на суми утримань, що здійснюються відповідно до Закону або за договорами позики, придбання товарів та виплат чи на інші цілі за дорученням отримувача; єдиний внесок нараховується на суми, що визначені базою для нарахування єдиного внеску, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати; єдиний внесок обчислюється виключно у національній валюті, у тому числі з виплат (доходу), що здійснюються в натуральній формі. Обчислення єдиного внеску за минулі періоди, крім випадків одноразової сплати особою єдиного внеску за попередні періоди згідно з договором про добровільну участь у системі загальнообов’язкового державного соціального страхування (далі - договір про добровільну участь), здійснюється, виходячи з розміру єдиного внеску, що діяв на день нарахування (обчислення, визначення) заробітної плати (доходу), на яку нараховується єдиний внесок. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.
Розділом VI Інструкції 19 вересня 2013 року №1622/24154 визначено порядок стягнення заборгованості з платників. Заходи стягнення та впливу застосовуються до платників, визначених підпунктами 1-4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, на яких згідно із Законом покладено обов'язок нараховувати, обчислювати та сплачувати єдиний внесок. Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена платниками у строки, визначені відповідно до Закону підпунктом 6 пункту 4.3, абзацом другим підпункту 2, підпунктом 3 пункту 4.5 та підпунктом 2 пункту 4.6 розділу IV цієї Інструкції, обчислена органами доходів і зборів у випадках, передбачених Законом, є недоїмкою. Суми недоїмки стягуються з нарахуванням пені та застосуванням штрафів. Органи доходів і зборів надсилають платникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках: якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника про суми доходу (прибутку) фізичних осіб - підприємців чи осіб, які забезпечують себе роботою самостійно, свідчать про донарахування сум єдиного внеску органами доходів і зборів у повідомленнях-розрахунках, де визначено суми єдиного внеску, які підлягають доплаті; якщо платник має на кінець календарного місяця недоїмку зі сплати єдиного внеску. Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на суму боргу, що перевищує 10 гривень.
При формуванні вимоги їй присвоюється порядковий номер, який складається з трьох частин: 1 частина - літера «Ю» (вимога до юридичної особи) або «Ф» (вимога до фізичної особи), 2 частина - порядковий номер, 3 частина - літера «У» (узгоджена вимога). Вимога формується під одним порядковим номером до повного погашення сум боргу. Вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі або відокремленому підрозділу, якщо її передано службовій особі такого платника під підпис або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого її місця перебування (проживання) з повідомленням про вручення за порядком оформлення зазначених поштових відправлень, установленим Кабінетом Міністрів України.
У разі якщо згоди з органом доходів і зборів не досягнуто, платник єдиного внеску зобов’язаний сплатити суми недоїмки та штрафів разом з нарахованою пенею протягом десяти календарних днів з дня надходження рішення відповідного органу доходів і зборів або оскаржити вимогу до органів доходів і зборів вищого рівня чи в судовому порядку.
У разі якщо платник єдиного внеску протягом десяти календарних днів з дня надходження вимоги не сплатив зазначені у вимозі суми недоїмки та штрафів з нарахованою пенею, не узгодив вимогу з органом доходів і зборів, не оскаржив вимогу в судовому порядку або не сплатив узгоджену суму недоїмки протягом десяти календарних днів з дня надходження узгодженої вимоги, орган доходів і зборів надсилає в порядку, встановленому Законом, до підрозділу державної виконавчої служби вимогу про сплату недоїмки.
Якщо протягом наступного базового звітного періоду платник наростив суми боргу, то після проходження відповідної процедури узгодження та оскарження вимога подається до органу державної виконавчої служби або до органів Державної казначейської служби України тільки на суму зростання боргу.
Відповідно до статті 59 Податкового кодексу України, у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов’язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. У разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
Вимога від 03.11.2014 №902-25 вручена Бердянською ОДПІ 05.11.2014 головному бухгалтеру підприємства позивача.
У зв’язку з викладеним вище, Бердянською ОДПІ на виконання вимог законодавства виставлені податкові вимоги відносно ПАТ «Бердянськсільмаш» від 24.03.2014, від 02.06.2014, від 05.03.2015 та від 22.09.2014, які направлені до Державної виконавчої служби.
Оскільки сума боргу позивачем сплачена не була, а оспорювані вимоги про сплату боргу (недоїмки) зі сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування винесені з урахуванням вимог діючого законодавства, підстав для їх скасування судом не вбачається.
На підставі викладеного, позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Бердянськсільмаш» до Бердянської об’єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області про визнання нечинними вимог є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з частиною першою статті 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Щодо розподілу судових витрат слід зазначити наступне.
За правилами статті 94 КАС України, суд присуджує судові витрати в тому випадку, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка їх здійснила. Враховуючи те, що позивачем не доведено обґрунтованість заявлених позовних вимог, судом не може бути застосовано приписи статті 94 КАС України.
Відповідно до частини третьої статті 4 Закону України «Про судовий збір», під час подання адміністративного позову майнового характеру сплачується 10 відсотків розміру ставки судового збору. Решта суми судового збору стягується з позивача або відповідача пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимоги.
Матеріалами справи підтверджена сплата позивачем судового збору у сумі 487,20 грн., та оскільки в задоволенні позову відмовлено, в даному випадку підлягає стягненню з позивача решта суми у розмірі 4384,80 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 7-12, 69, 71, 94, 158-163 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Бердянськсільмаш» (код 04665274) на користь Державного бюджету України решту суми судового збору за подачу позову майнового характеру у розмірі 4384 (чотири тисячі триста вісімдесят чотири) гривні 80 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя М.С. Лазаренко