Україна
Донецький окружний адміністративний суд
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 серпня 2015 р. Справа № 805/2825/15-а
приміщення суду за адресою: 84112, м.Слов'янськ, вул. Добровольського, 2
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Шувалової Т.О., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя до Товариства з додатковою відповідальністю «Металургремонт» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій на суму 55 365,65 грн., -
ВСТАНОВИВ:
15 липня 2015 року Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя звернулось до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Товариства з додатковою відповідальністю «Металургремонт», в якому просило стягнути з відповідача заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком № 2 за період з 01 квітня по 30 червеня 2015 року в сумі 55 365,65 грн.
Обґрунтовуючи заявлені вимоги, позивач зазначив, що Товариство з додатковою відповідальністю «Металургремонт» є страхувальником і щомісяця зобов'язано відшкодовувати суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах його колишнім працівникам. На час звернення до суду, відповідач має заборгованість з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених за Списком № 2, яка утворилася з 01 квітня по 30 червня 2015 року в сумі 55 365, 65 грн., оскільки ця сума заборгованості не сплачена до цього часу, просив стягнути її у судовому порядку.
Відповідач надав письмові заперечення проти позову, в яких зазначив, про те, що позовні вимоги не визнає у повному обсязі, з наступних підстав:
- підприємство не отримувало від Територіальних управлінь Пенсійного фонду України повідомлення про сплату місячних сум фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій;
- УПФ України в Іллічівському районі м. Маріуполя не є позивачем, належною стороною по справі;
- невірно визначені суми у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пенсій.
Представники сторін до суду не з’явились, про час, дату та місце розгляду справи були надоєним чином повідомлені належним чином, надіслали клопотання про розгляд справи за їх відсутністю. (арк. спр. 29,42)
Згідно з положеннями ч.1 ст.122, ч.ч.4, 6 ст.128 КАС України розгляд справи здійснено в письмовому провадженні на підставі наявних у справі доказів.
Суд, перевіривши подані сторонами документи та матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, встановив наступне.
Товариство з додатковою відповідальність «Металургремонт» (код ЄДРПОУ 00192063) зареєстроване у якості юридичної особи Виконавчим комітетом Маріупольскої міської ради 22 серпня 1994 року, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців внесений запис за № 1 274 145 0000 008507.
З 04 травня 1995 року Товариство з додатковою відповідальність «Металургремонт» перебуває на обліку в УПФУ як страхувальник за реєстраційним номером № 892, що підтверджується відомостями з Реєстру страхувальників (арк.спр.21).
З матеріалів справи судом встановлено, що колишнім працівникам Товариства з додатковою відповідальністю «Металургремонт» на підставі довідок про підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсії, призначена і виплачується пенсія відповідно до п. «б» - «з» ст. 13 Закону України № 1788-ХІІ за Списком № 2. Наявність права на отримання ними пенсії за віком на пільгових умовах за Списком № 2 підтверджена протоколам та розпорядженням про призначення пенсії та довідками про підтвердження трудового стажу (арк.спр.71-112).
Позивачем на підставі розрахунків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до частини другої Прикінцевих положень Закону України № 1058-VI в частині призначених відповідно до п. “б”-“з” ст. 13 Закону України “Про пенсійне забезпечення”, за Списком № 2, визначено розмір витрат, які підлягають відшкодуванню відповідачем за період з 01 квітня по 30 червня 2015 року, у сумі 55 365,65 грн.
Наявність вказаної заборгованості підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, карткою особового рахунку по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій відповідача та довідками про розмір призначеної та фактично отриманої пенсії (арк..спр.31,35-42,65-70).
Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, отримані уповноваженою особою відповідача, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями рекомендованих повідомлень про вручення поштових відправлень (арк. спр. 9,19, 33).
Отже, відповідач був обізнаний про наявність у нього зобов'язань з відшкодування Пенсійному фонду фактичних витрат на виплату та доставку пенсій. Доказів оскарження вищезазначених розрахунків до суду не надав.
Законом України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” регулюються принципи, засади, механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, питання призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду.
Законом України від 31.05.2005 року № 2613-IV, який набрав чинності з 01.01.2006 року, внесено зміни до Прикінцевих положень вищевказаного Закону.
Так, відповідно до пункту 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування” пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди, зокрема, особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України “Про пенсійне забезпечення”.
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону. При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 зазначеного пункту, підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Процедура реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19 грудня 2003 року № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663.
У відповідності до абз.1 пункту 6.1 Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, зокрема, в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції (крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку), - також 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Згідно абз. 4 п.1 ст. 2 Закону України “Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування” від 26.06.1997 року № 400/97 ВР, для платників збору, визначених п.1 та п.2 статті 1 зазначеного вище закону, об’єктом оподаткування є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів “б” - “з” статті 13 Закону України у “Про пенсійне забезпечення” від 05.11.1991 року до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України Прикінцевих положень Закону України “Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку про те, що витрати на виплату та доставку пенсій особам, які були зайняті на роботах за Списком № 2 покриваються підприємствами та організаціями.
Згідно з п. 6.8. Інструкції, підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
Не сплачені та/або несвоєчасно сплачені суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, зазначених в абзаці другому пункту 6.1 цієї Інструкції, стягуються з нарахуванням пені та штрафних санкцій відповідно до норм Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетом та державними цільовими фондами”.
Суд не приймає посилання відповідача на те, що Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя є неналежним позивачем по справі, оскільки пенсії колишнім працівникам підприємства були призначені та сплачуються різними територіальними управлінням Пенсійного фонду України, тому на думку відповідача саме ті управління які призначали і сплачують пенсії, повинні були направляти на його адресу повідомлення про сплату фактичних витрат на виплату та доставку пенсій та відповідно мали право звертатись до суду з позовом про стягнення цих сум.
Так, відповідно пункту 1 Положення про управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 22.12.2014 року № 28-2, управління Пенсійного фонду України в районах, містах, районах у містах, а також у містах та районах є територіальними органами Пенсійного фонду України.
Серед основних завдань управління, є реалізація державної політики з питань пенсійного забезпечення; ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню.
Відповідно до пункту 4 цього Положення, управління відповідно до покладених на нього завдань, серед іншого, здійснює стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не нарахованих та/або не сплачених сум страхових внесків та інших платежів.
Відповідно до п.6.9. Інструкції, відшкодування сум і фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється підприємством на рахунки органу Пенсійного фонду за місцем його реєстрації.
Таким чином, суд зазначає, що відповідач, перебуваючи за місцем реєстрації на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя, повинен сплачувати фактичні витрати на виплату та доставку пенсій саме на рахунки Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі міста Маріуполя, тому право звернення до суду щодо стягнення цих сум у судовому порядку також має це Управління.
Щодо посилань відповідача про невідповідність сум розрахунків фактичних витрат вимогам п.6.2 Інструкції, суд зазначає наступне:
Відповідно до пункту 6.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах.
Відповідно до довідок щодо стажу роботи, наданих відповідачем його колишнім працівникам та з урахуванням п.6.2 Інструкції, позивачем визначено частку плати фактичних витрат на виплату та доставку пенсій ТДВ «Металургремонт», про що зазначено у графі 12 розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій. Відповідачем не надано суду розрахунку, який би спростовував данні, визначені в пункті 12 розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пенсій.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що оскільки матеріалами справи підтверджується наявність у відповідача заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списком № 2 особам, зазначеним в розрахункових фактичних витрат, за період з 01 квітня по 30 червеня 2015 року у розмірі 55 365,65 грн., адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача – суб’єкта владних повноважень, пов’язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі вищевикладеного, керуючись статтями ст. 11, 17, 69-72, 86, 87, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Іллічівськом районі м. Маріуполя до Товариства з додатковою відповідальністю «Металургремонт» про стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій на суму 55 365,65 грн. - задовольнити.
Стягнути з Товариства з додатковою відповідальністю «Металургремонт» на користь Управління Пенсійного фонду України в Іллічівському районі м. Маріуполя суму заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за Списком № 2 за період з 01 квітня по 30 червня 2015 року у розмірі – 55 365,65 (п’ятдесят п’ять тисяч триста шістдесят п’ять) гривень 65 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова Донецького окружного адміністративного суду може бути оскаржена в апеляційному порядку. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова прийнята та підписана в нарадчій кімнаті в порядку письмового провадження 27 серпня 2015 року.
Суддя Шувалова Т.О.