Постанова № 49637013, 01.09.2015, Харківський районний суд Харківської області

Дата ухвалення
01.09.2015
Номер справи
635/11283/14-а
Номер документу
49637013
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 635/11283/14-а

Провадження № 2/635/15/2015

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 вересня 2015 року Харківський районний суд Харківської області у складі:

Головуючого судді ? ОСОБА_1,

за участю секретаря ? ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в смт. Покотилівка Харківського району Харківської області справу за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України у Харківському районі Харківській області про визнання бездіяльності протиправною та зобовязання вчинити певні дії, ?

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_3 (далі ? позивач) звернувся до суду з позовом до управління Пенсійного фонду України у Харківському районі Харківської області (далі ? відповідач), в якому просить:

? визнати протиправною бездіяльність субєкта владних повноважень ? управління Пенсійного фонду України у Харківському районі Харківській області щодо відмови у перерахунку пенсії позивача з 01.01.2014 року;

? зобовязати управління Пенсійного фонду України у Харківському районі Харківській області здійснити перерахунок щомісячної основної державної пенсії по інвалідності ОСОБА_3 з 01.01.2014 року по 2 групі інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч. 4 ст. 54, ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та з врахуванням ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати, з урахуванням фактично виплачених сум;

? зобовязати управління Пенсійного фонду України у Харківському районі Харківській області здійснити перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю ОСОБА_3 з 01.01.2014 року по 2 групі інвалідності в розмірі 75% мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч. 1 ст. 50, ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та з врахуванням ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати, з урахуванням фактично виплачених сум;

? допустити негайне виконання постанови суду у межах суми стягнення за один місяць.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він є ліквідатором ЧАЕС І категорії, інвалідом ІІ групи по захворюванню, повязаному з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. Під час ліквідації наслідків на Чорнобильської катастрофи ОСОБА_3 отримав посилену дозу іонізованого випромінювання, внаслідок чого став інвалідом ЧАЕС. Згідно з експертним висновком № 6892, виданим 09.02.1995 року Харківською міжрайонною експертною комісією на засіданні №219 від 08.02.1995 року, у позивача виявлено захворювання, повязане з наслідком аварії на Чорнобильській АЕС. Внаслідок чого позивача було визнано інвалідом ІІ групи. Відтак віднесений до 1-ої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Вказаний факт також підтверджується посвідченням серії А №041116 та вкладкою до нього №618498с, довідками про інвалідність. Позивач перебуває на обліку та отримує пенсію, призначену йому УПФУ у Харківському районі Харківській області.

У відповідності до норм Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року №796-ХІІ, позивач, як учасник ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії, інвалід 2 групи, має право на державну пенсію, яка не може бути нижчою 8 мінімальних пенсій за віком, та додаткову пенсію в розмірі 75% мінімальної пенсії за віком, виходячи з встановленої мінімальної пенсії за віком.

У листопаді 2014 року позивач звернувся до УПФУ у Харківському районі Харківській області з відповідною заявою про перерахунок йому пенсії в порядку та розмірах, передбачених Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року №796-ХІІ, на що отримано лист-відмову УПФУ від 04.12.2014 №134/і-14 з посиланням на відсутність підстав для перерахунку пенсії.

Посилаючись на Закон України «Про державний бюджет України на 2014 рік», позивач вважає відмову відповідача протиправною, адже в законі не містить обмежень щодо прямого застосування ст.50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

У судове засідання позивач не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, у зв'язку з чим суд вважає за можливе розглядати справу за його відсутності.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, у зв'язку з чим суд вважає за можливе розглядати справу за відсутності представника відповідача.

Враховуючи неявку в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до статей 12, 41 КАС України технічна фіксація судового засідання не здійснюється.

Вивчивши матеріали справи, судом встановлено наступні фактичні обставини.

Як встановлено судом, позивач є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії та інвалідом ІІ групи по захворюванню, пов'язаному з виконанням обов'язків по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, що підтверджується наявними в матеріалах справи копіями посвідчення серії А № 041116, виданого 28 лютого 1995 року, та довідками МСЕК серії ХАР-05 № 010163 та №001432 від 31.05.2006 року (а.с. 12).

Позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України у Харківському районі Харківської області та отримує державну пенсію по інвалідності, а також додаткову пенсію згідно Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

26.11.2014 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України у Харківському районі із заявою, в якій просив здійснити нарахування та виплату йому державної та додаткової пенсії з 01.01.2014 року відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", однак отримав відповідь № 134/і-14 від 04.12.2014 року, в якій зазначено, що підстави для проведення перерахунку пенсії, починаючи з 01.01.2014 року відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" відсутні, розмір пенсії позивачу розрахований згідно вимог чинного законодавства у порядку та розмірах, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210 (а.с.5-6 ).

Не погодившись з відмовою відповідача щодо перерахунку пенсії, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Ухвалою Харківського районного суду від 01.09.2015 року позовні вимоги ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Харківському районі в частині визнання відмови відповідача протиправною та зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату основної та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, за період з 01.01.2014 року по 16.07.2014 року, залишено без розгляду.

Проаналізувавши спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, виходячи з наступного.

Основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їхнього життя і здоров'я, створення єдиного порядку визначення категорії зон радіоактивного забруднення територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту населення визначені та закріплені в Законі України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" передбачено, що пенсії особам, віднесеним до категорій 1,2,3,4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до п. 4 ст. 54 Закону України Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції від 09.07.2007р. згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008) в усіх випадках розміри пенсій для інвалідів, щодо яких встановлено зв'язок з Чорнобильською катастрофою, не можуть бути нижчими: по другій групі інвалідності - 8 мінімальних пенсій за віком.

Згідно з ч.1 ст. 50 Закону України Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (в редакції від 09.07.2007р. згідно з рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. № 10-рп/2008) особам, віднесеним до першої категорії, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірах: інвалідам другої групи - 75% мінімальної пенсії за віком.

Наявність такого права у позивача є визначальною для вирішення даного спору, крім того, це право гарантується Конституцією України (ч.2 ст.46 Конституції України).

Відповідно до п. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року визначено, що в аспекті конституційного подання положення частини другої статті 96, пунктів 1, 2, 6 статті 116 Конституції України треба розуміти так, що повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Кабінет Міністрів України регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів Державного бюджету України, відповідно до Конституції та законів України. Суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Також, пунктом 4 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2013 рік" встановлено, що у 2013 році норми і положення, зокрема, ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2013 рік.

Згідно зі ст. 3 Бюджетного Кодексу України бюджетний період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року.

З аналізу наведених норм убачається, що визначення порядку та розмірів виплат зазначеним категоріям громадян у 2012, 2013 бюджетних роках делеговано Кабінету Міністрів України.

На виконання вищевказаних вимог постановою Кабінету Міністрів України № 1210 від 23.11.11 року були визначені мінімальні розміри основної пенсії для інвалідів, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, а також щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Однак Законом України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" (в редакції, чинній до 03.08.2014 року) не було передбачено обмежень щодо застосування ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Законом України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2014 рік" від 31.07.2014 року, який набрав чинності 03.08.2014 року, доповнено Розділ "Прикінцеві положення" ЗУ "Про державний бюджет України на 2014 рік" пунктом 6-7, якими встановлено, що норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Отже, в період з 03.08.2014 року по даний час застосуванню до спірних правовідносин підлягають норми статей Закону «Про Державний бюджет України на 2014 рік» /зі змінами/ та Закону від 28.12.2014 року № 76-VIII «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», положення яких неконституційними не визнавались, а не норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Таким чином, з 03.08.2014 року норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.

Рішенням Конституційного суду України від 25.01.2012 року у справі № 3-рп/2012 суд зазначив, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України. а також нормативно - правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Отже, за конституційними нормами, суд приходить до висновку, що при визначенні розміру пенсій позивачеві в період з 17.07.2014 року по 02.08.2014 року застосуванню підлягають ст.ст.50 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а з 03.08.2014 року вищевказана постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року № 1210.

Враховуючи наведене, суд вважає, що позивач у період з 17.07.2014 року по 02.08.2014 року мав право на отримання основної державної пенсії по інвалідності та додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у розмірі, який встановлено положеннями ст.ст. 50, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню за вищевказаний період.

Враховуючи недоведеність позивачем необхідності зобов'язання відповідача здійснити негайне виконання постанови суду у межах суми стягнення за один місяць, вимоги позивача в цій частині задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 162, 163, 254, 267 КАС України, суд, ?

П О С Т А Н О В И В :

Адміністративний позов ОСОБА_3 до управління Пенсійного фонду України в Харківському районі про визнання дій протиправними і зобов'язання вчинити певні дії ? задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність субєкта владних повноважень ? управління Пенсійного фонду України в Харківському районі Харківської області щодо відмови у перерахунку ОСОБА_3 щомісячних державних пенсій (основної та додаткової) відповідно до вимог ст.ст. 50, 54, 67 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року №796-ХІ, за період з 17.07.2014 року по 02.08.2014 року.

Зобовязати управління Пенсійного фонду України у Харківському районі Харківській області здійснити перерахунок щомісячної основної державної пенсії по інвалідності ОСОБА_3 по 2 групі інвалідності в розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч. 4 ст. 54, ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та з врахуванням ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати, з урахуванням фактично виплачених сум, у період з 17.07.2014 по 02.08.2014 року

Зобовязати управління Пенсійного фонду України у Харківському районі Харківській області здійснити перерахунок щомісячної додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоровю ОСОБА_3 по 2 групі інвалідності в розмірі 75% мінімальних пенсій за віком, відповідно до ч. 1 ст. 50, ст. 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та з врахуванням ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та провести відповідні виплати, з урахуванням фактично виплачених сум, у період з 17.07.2014 по 02.08.2014 року

У задоволенні інших позовних вимог ? відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження

Суддя І.В. Караченцев