Постанова № 4962992, 11.02.2009, Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області

Дата ухвалення
11.02.2009
Номер справи
2-а-51/09
Номер документу
4962992
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

№ 2-а-51/09

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

11 лютого 2009  року Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області в складі:

головуючого: судді Рогожиної А.В.

при секретарі: Костенко А.К.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, третя особа на стороні відповідача - Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області, про визнання неправомірними дій Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, стягнення недоотриманої разової грошової допомоги до 5 травня за 2004-2008 роки, -  

ВСТАНОВИВ:

22 грудня 2008 року позивач звернувся до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради про визнання дій відповідача неправомірними в зв,язку з відмовою в перерахунку і виплаті разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, встановленим Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» , стягнення недоотриманиї сум разової грошової допомоги за 2004-2008 роки, зазначивши, що він є інвалідом 3 групи внаслідок захворювання, пов,язаного з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Позивач зазначив, що він на підставі Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” має право на щорічне отримання разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі 7 мінімальних пенсій за віком, але не зважаючи на вимоги зазначеного закону, відповідач виплатив йому в в 2004 році - 130 грн., 2005 році - 270 грн., в 2006 році - 270 грн., в 2007 році - 300 грн., 2008 році - 350 грн., в результаті чого недоплата разової щорічної допомоги до 5 травня за зазначений період склала 10902 грн.

На його заяви про перерахування вказаних сум відповідач відмовив, вказану заборгованість не виплатив, але позивач вважає, що відповідач порушив норми Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чернобильскої катастрофи», Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, Конституції України і просив визнати вказані дії відповідача неправомірними та стягнути на його користь недоотриману разову грошову допомогу до 5 травня за 2004-2008 роки в сумі 10902 грн.

Позивач Шаров С.Є. надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутності, просив позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача ОСОБА_2звернулась до суду з заявою про розгляд справи у її відсутність, вказавши в заяві та наданих до суду запереченнях, що позовні вимоги позивача відповідач не визнає, просить відмовити в їх задоволенні, посилаючись на те, що відповідач є бюджетною установою, яка за своїми функціями здійснює нарахування та виплату вказаних допомог відповідно до діючого законодавства в межах, затверджених кошторисом асигнувань на зазначені витрати. Других коштів відповідач не мав і тому вважає, що їх дії були правомірні, а вимоги позивача є необгрунтованими і такими, що не підлягають задоволенню.

Третя особа - Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області в судове засідання не з,явився, звернувся до суду із заявою про розгляд справи за його відсутності, вказуючи у заяві, що вважають позовні вимоги ОСОБА_1 такими, які не підлягають задоволенню у зв,язку з тим, що установами можуть виділятися бюджетні кошти тільки за наявності затверджених кошторисів і планів  асигнувань, тобто дії відповідача, який здійснював виплати відповідно до вимог діючого законодавсьва, є правомірними, проведеними в межах затверджених кошторисом асигнувань.

Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, бо судом встановлені наступні факти та відповідні їм правовідносини.

Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, є інвалідом 3-ої групи відповідно до посвідчення серії Б № 397110, виданого 4 листопада 2004 року безстроково (а.с.10), має право на пільги і компенсації, встановлені Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чернобильскої катастрофи», і має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни-інвалідів війни.

Згідно довідки УПСЗН Костянтинівської міської ради № 01-22-3061 від 27 жовтня 2008 року (а.с.9)ОСОБА_1 було сплачені суми разової грошової допомоги до 5 травня в наступних розмірах:

за 2004 рік (16.04.2004 року) - 130 грн.;

за 2005 рік (13.04.2005 року) - 270 грн.;

за 2006 рік (19.04.2006 року) - 270 грн.;

за 2007 рік (18.04.2007 року) - 300 грн.;

за 2008 рік (16.04.2008 року) - 350 грн.

Відповідно до листа Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради № 02-42/13-Ш-314-08 від 24.10.2008 року (а.с.6)ОСОБА_1 відмовлено в перерахунку разової грошової допомоги до 5 травня за 2004-2008 роки.

Частиною 5 статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» передбачено, що щорічно до 5 травня інвалідам війни 3 групи виплачується разова грошова допомога в розмірі семи мінімальних пенсій за віком.

Статтею 44 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік» № 1344-IV від 27 листопада 2003 року було встановлено, що у 2004 році виплата щорічної разової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» інвалідам 3 групи здійснюється у розмірі 130 грн. Рішенням Конституційного суду України № 20-рп/2004 від 1 грудня 2004 року у справі про зупинення дії або обмеження пільг, компенсацій і гарантій стаття 44 Закону України «Про Державний бюджет України на 2004 рік» визнана такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною).

Розмір щорічної разової грошової допомоги за 2004 рік для позивача - інваліда 3 групи має бути розрахованим виходячи із наступного.

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов,язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, яка була чинною на час здійснення виплати) мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок - 20 років страхового стажу встановлюється в розмірі 20 відсотків середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за попередній рік, яка визначається спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.

За даними Держкомстату середня заробітна плата за попередній 2003 рік склала 462,58 грн. Розмір мінімальної пенсії за віком в 2004 році склав 92,52 грн. (з розрахунку 462.58 грн. х 20 %). Розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2004 рікОСОБА_1 повинен складати 647,64 грн. (92,52 грн. х 7). Сума недоплаченої позивачу щорічної грошової допомоги до 5 травня за 2004 рік з урахуванням виплати 130 грн. складає 517,64 грн. (з розрахунку 647,64 грн. - 130 грн.).

Відповідно до ст.29 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-V встановлено, що у 2007 році виплата щорічної разової грошової допомоги відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» здійснюється інвалідам 3 групи в розмірі 300 грн. Рішенням Конституційного суду України № 6-рп/2007 від 9 липня 2007 року були визнані такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) ст.29, п.13 ст.71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», якими було зупинено на 2007 рік дію ч.5 ст.ст.12, 13, 14, 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги.

Розмір щорічної разової грошової допомоги за 2007 рік для позивача - інваліда 3 групи (на час виплати 18 квітня 2007 року) розраховується виходячи з наступного: згідно з ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов,язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, яка була чинною на час здійснення виплати) мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Згідно із ст.62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489-V (зі змінами і доповненнями згідно Закону україни № 749- V від 15 березня 2007 року) був встановлений прожитковий мінімум для особи, яка втратила працездатність з 1 січня у розмірі 380 грн., з 1 квітня - 406 грн., з 1 жовтня - 411 грн. Зазначена стаття доповнена абзацем, яким встановлено, що для визначення мінімального розміру пенсії за віком відповідно до абзацу першого ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов,язкове державне пенсійне страхування» з 1 квітня та з 1 жовтня 2007 року застосовується прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, визначений абзацем п,ятим ч.1 цієї статті, збільшений на 1 %, що складає відповідно з 1 квітня 2007 року - 410,06 грн.

Таким чином, розмір грошової допомоги до 5 травня за 2007 рікОСОБА_1 повинен становити 7 мінімальних пенсій за віком, що дорівнює 410,06 грн. х 7 = 2870,42 грн. Сума недоплаченої позивачу щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2007 рік з урахуванням виплати 300 грн. складає 2570,42 грн.

Відповідно до п.20 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» ч.5 ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» викладена в наступній редакції: щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених Законом про Державний бюджет України. Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року був визнаний таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним) п.20 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» в частині визначення розміру виплат щорічної разової грошової допомоги до 5 травня. Розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2008 рік для позивача - інваліда 3 групи розраховується виходячи з наступного.

Згідно з ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов,язкове державне пенсійне страхування» (в редакції, яка була чинною на час здійснення виплати) мінімальний розмір пенсії за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. Відповідно до ст.58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» від 28 грудня 2007 року на 2008 рік прожитковий мінімум осіб, що втратили працездатність з 1 квітня затверджений у розмірі 481 грн.

Таким чином, розмір щорічної разової грошової допомоги до 5 травня за 2008 рікОСОБА_1 як інваліду 3 групи повинен становити 7 мінімальних пенсій за віком, що дорівнює: 481 грн. х 7 = 3367 грн. Сума недоплаченої позивачу разової грошової допомоги до 5 травня в 2008 році з урахуванням виплати 350 грн. становить 3017 грн.

Суд вважає, що відповідач правомірно діяв при нарахуванні та виплаті позивачу разової грошової допомоги до 5 травня в 2005, 2006 роках, оскільки положення ст.34 Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік», ст.34 Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2005 рік», а також положення ст.30 Закону України «Про Державний бюджет на 2006 рік», якими були встановлені розміри разової грошової допомоги до 5 травня на 2005-2006 роки не втратили чинність та не визнані Конституційним Судом України неконституційними, тому позовні вимоги ОСОБА_1 в частині визнання дій відповідача неправомірними при нарахуванні та виплаті разової грошової допомоги до 5 травня в 2005, 2006 роках та стягнення недоотриманих сум за зазначені роки задоволенню не підлягають.

Суд вважає, що, невиплата в повному обсязі позивачеві разової грошової допомоги до 5 травня за 2004, 2007, 2008 роки, а також відмова у перерахуванні і виплаті не донарахованих сум, а саме - разової грошової допомоги до 5 травня в розмірі 6105,06 грн. (517,64 грн. + 2570,42 грн. + 3017 грн.) є неправомірними діями з боку відповідача, якими порушено норми Конституції України та Закон України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чернобильскої катастрофи», так як рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/208 встановлено, що «зупинення законом про Державний бюджет України дії інших законів України щодо надання пільг, компенсацій і гарантій, внесення змін до інших законів України, встановлення іншого (додаткового) правового регулювання відносин, ніж передбачено законами України, не відповідає ст.ст. 1,3, ч.2 ст.8, ч.2 ст.19,ст.ст. 21,22, п.1 ч.2 ст.92, ч.1,2,3 ст.95 Конституції України. Закон про Держбюджет є основним фінансовим документом держави. Через своє спеціальне призначення цей закон не повинен регулювати відносини в інших сферах суспільного життя. Конституція України не надає закону про Держбюджет вищої юридичної сили стосовно інших законів. Законом про Держбюджет не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об,єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві і, як наслідок - скасування  та обмеження прав і свобод людини і громадянин.

Суд, визнаючи вказані вище дії відповідача протиправними, вважає за необхідне зобов,язати Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради сплатити позивачеві недоплачені суми допомог за рахунок Державного бюджету.

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 року № 256, якою затверджено Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, головними розпорядниками коштів місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення є керівники головних управлінь, відділів та інших самостійних структурних підрозділів місцевих держадміністрацій, виконавчих органів рад, до компетенції яких належить питання праці та соціального захисту населення (далі-розпорядники коштів). Таким чином, відповідач - Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради є головним розпорядником коштів місцевого бюджету за рахунок субвенцій з державного бюджету.

Відповідно до ст.48 спеціального закону та приписів п.п. 1-3 Порядку використання коштів Державного бюджету для виконання програм, пов,язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 936 від 20.09.2005року, у управління праці та соціального захисту населення з,явився обов,язок щодо реалізації механізму фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення щодо, зокрема, пільг громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Суд вважає, що звернення позивача з позовними вимогами до Управління праці та соціального захисту населення щодо стягнення недоотриманої щорічної разової допомоги до 5 травня інваліду війни є обгрунтованими і саме цей відповідач зобов,язаний сплатити за рахунок Державного бюджету недоплачені суми допомоги, оскільки статтею 63 спеціального Закону встановлено, що фінансування витрат, пов,язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок Державного бюджету України і Управління є розпорядником коштів Державного бюджету України.

Згідно ст. 94 КАС України суд вважає, що судові витрати слід віднести на рахунок держави.

Керуючись ст.ст.11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов ОСОБА_1до Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, третя особа на стороні відповідача - Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області, про визнання неправомірними дій Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради, стягнення недоотриманої разової грошової допомоги до 5 травня за 2004-2008 роки задовольнити частково.

Визнати неправомірними дії Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради стосовно відмови ОСОБА_1 в донарахуванні та доплаті одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2004, 2007, 2008 роки, передбачених Законом України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та Законом України “Про статус і соціальний захист громадян, потерпілих внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення Костянтинівської міської ради на користь ОСОБА_1за рахунок Державного бюджету України:

недоотриману разову грошову допомогу до 5 травня за 2004, 2007, 2008 роки в розмірі 6105 (шість тисяч сто п,ять) гривень 06 копійок;

шляхом перерахування з розрахункового рахунку № 35213023001529 в УДК м. Костянтинівка Донецької області, КПК 2501250, КЕКВ 1341, МФО 834016, код ОКПО 03197428.

В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити

 Судові витрати віднести на рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького Апеляційного адміністративного суду через Костянтинівський міськрайонний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги і надсланням її копії до апеляційного суду, або в порядку ч.5 ст.186 КАС України.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у строк, встановлений ст. 186 КАС України, постанова суду набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо вонане скасована, набирає законної сили після розгляду справи Донецьким апеляційним адміністративним судом.

Суддя