Рішення № 49598340, 01.07.2015, Дніпровський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
01.07.2015
Номер справи
755/6162/15-ц
Номер документу
49598340
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

Справа № 755/6162/15-ц

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" липня 2015 р. Дніпровський районний суд м. Києва у складі:

головуючої судді Марфіної Н.В.,

за участі секретарів Стрижеуса В.А., Демяненка В.В.,

позивача ОСОБА_1,

позивача та представника позивачів ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 ОСОБА_7,

відповідача голови правління ЖБК «Дельфін» - ОСОБА_8,

представника відповідача ЖБК «Дельфін» - ОСОБА_9,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_1, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_7 до Житлово-будівельного кооперативу «Дельфін», голови Житлово-будівельного кооперативу «Дельфін» ОСОБА_8 Міхеєвни про захист прав споживачів житлово-комунальних послуг, -

у с т а н о в и в :

23.03.2015 року позивачі звернулись до суду із позовом до відповідачів, в якому просять:

- визнати відсутність договірних відносин між позивачами та ЖБК «Дельфін» у сфері надання житлово-комунальних послуг, що є порушенням ст.ст. 19, 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»;

- зобовязати голову ЖБК «Дельфін» укласти з позивачами ОСОБА_10 договір про надання послуг з централізованого опалення, холодного та гарячого водопостачання і водовідведення;

- зобовязати голову ЖБК «Дельфін» укласти з позивачами ОСОБА_10 договір про надання послуг з утримання будинків, споруд та при будинкових територій;

- визнати безпідставним нарахування позивачам плати за житлово-комунальні послуги, здійснені ЖБК «Дельфін» у період з 06.10.2010 року по 16.03.2015 року у відсутності договірних відносин між керівником ЖБК «Дельфін» та позивачами;

- визнати безпідставним нарахування заборгованості ОСОБА_7 за житлово-комунальні послуги на суму 32350,00 грн. здійснені ЖБК «Дельфін» у відсутності договірних відносин між ЖБК «Дельфін» та ОСОБА_7;

- визнати безпідставними нарахування позивачам плати за утримання будинку і при будинкової території в умовах відсутності сформованої виконавцем послуг і погодженого органом місцевого самоврядування тарифу;

- зобовязати голову ЖБК «Дельфін» сформувати тариф на утримання будинку за адресою: м. Київ, вул. Серафимовича, 3, з визначенням вартості кожної складової частини тарифу і з забезпеченням прозорості усіх його складових в розрахунку на 1 кв.м. загальної площі квартир позивачів, з істотними умовами, визначеними ст.. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», і подати його на погодження органу місцевого самоврядування;

- визнати незаконним застосування ЖБК «Дельфін» тарифів, затверджених розпорядженням КМДА з перевищенням повноважень, при нарахуванні позивачам плати за житлово-комунальні послуги;

- зобовязати голову ЖБК «Дельфін» скасувати зайві нарахування за послуги з централізованого опалення позивачам за спірний період з грудня 2006 року по березень 2015 року, не підтверджені фактичними даними щодо кількості та якості послуг;

- стягнути з ЖБК «Дельфін» моральну шкоду нанесену систематичним ухиленням від виконання обовязку укладання зі споживачами договорів про надання житлово-комунальних послуг по 5000,00 грн. кожному позивачу шляхом виплати грошових коштів протягом місяця з дня набрання судовим рішенням законної сили.

В судовому засіданні позивач ОСОБА_7, який також є представником позивачів ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_2, ОСОБА_6 та ОСОБА_5, підтримав вимоги позовної заяви з підстав викладених у ній, просить позов задовольнити і додатково пояснив суду, що з того часу коли нинішня голова ЖБК «Дельфін» приступила до виконання своїх обовязків, на жодні скарги та звернення вона не реагує, перерахунків за відсутність централізованого опалення не здійснює і за весь час відсутності опалення відповідний перерахунок був здійснений лише один раз. Також ОСОБА_7 зазначає, що голова правління ЖБК «Дельфін» в порушення вимог Закону України «Про житво-комунальні послуги» не укладає з позивачами договори на надання житлово-комунальних послуг.

Позивачка ОСОБА_6 в судовому засіданні, яке відбулось 09.06.2015 року, підтримала вимоги позовної заяви з підстав викладених у ній, просила задовольнити позов і додатково пояснила суду, що перерахунок плати за централізоване опалення був здійснений за невідомий період і з цього приводу позивачі звертались за розясненнями до голови ЖБК «Дельфін», однак відповіді не отримали. Позивачка зазначає, що взагалі невідомо по яких тарифах здійснюється оплата з житлово-комунальні послуги.

Позивачка ОСОБА_5 в судовому засіданні, яке відбулось 09.06.2015 року, підтримала вимоги позовної заяви з підстав викладених у ній, просила задовольнити позов і додатково пояснила суду, що їй як власниці квартири не надавалось послуг з централізованого опалення у двох кімнатах квартири та не укладався договір на надання житлово-комунальних послуг. По перерахунку за централізоване опалення не зрозуміло за який період він здійснений та по яким тарифам. Прибирається прибудинкова територія погано, сміття не вивозиться вчасно. У відсутності опалення в квартирі зявився грибок, що також призвело до завдання їй моральних страждань.

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні підтримав вимоги позовної зави з підстав викладених у ній, просить позов задовольнити і додатково пояснив суду, що в будинку по вул. Серафимовича, 3 він проживає з 2002 року і з цього часу централізоване опалення в його квартирі частково відсутнє і лише у 2013-2014 рр. дякуючи активній діяльності ОСОБА_7 опалення в квартирі зявилось. До цього опалення було відсутнє і обігрів приміщення позивач був вимушений здійснювати електричними приладами. Особисто у позивача багато зауважень щодо роботи ліфта, стану асфальтування двору, а також відсутні стоянки паркування для автомобілів. Стосовно ліфта, його змінили, але вийшло, що попередній був краще. Належне прибирання підїздів відсутнє. До влаштування лічильників сплата за комунальні послуги була вищою у 5 разів. За твердженням позивача, мешканці квартири у якій було здійснено переобладнання, за житлово-комунальні послуги не сплачують взагалі з 2002 року.

Відповідачка голова правління ЖБК «Дельфін» ОСОБА_8 в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просить відмовити у задоволенні позову посилаючись на те, що опалення було відсутнє лише по одному стояку у одній кімнаті квартир. Відсутність опалення була викликана незаконним здійсненням переобладнання у одній з квартир, при цьому власник квартири не давав доступу до неї для приведення обладнання у попередній стан. Поряд з цим, одразу після того, як доступ до квартири було отримано, ЖБК «Дельфін» уклав відповідний договір і необхідний ремонт був здійснений, а позивачам проведений перерахунок за період відсутності опалення. Також відповідачка зазначає, що кооператив самостійно не встановлює тарифів і нічого не видумує, а керується затвердженими тарифами. Відповідачка вказує, що жоден з позивачів жодного разу особисто до неї на прийом не приходили та не висловлювали своїх претензій. На думку відповідачки, моральну шкоду завдають ті, хто не сплачує за житлово-комунальні послуги, а не кооператив. Також відповідачка зауважує, що мешканцями квартири №2 весь борг за житлово-комунальні послуги сплачений і є неправдою, що власник квартири не сплачував за житлово-комунальні послуги з 2002 року. З відповідною заявою, зокрема, ОСОБА_7 звертався у 2009 році і за період відсутності опалення був здійснений відповідний перерахунок плати по всім квартирам, у яких не було опалення. Крім наведених заперечень відповідачка просить відмовити у задоволенні позову з підстав спливу строку позовної давності.

Представник відповідача ЖБК «Дельфін» в судовому засіданні позовні вимоги не визнала, просить відмовити у задоволенні позову посилаючись на те, що позивачі просять суд визнати відсутність договірних відносин між ними і відповідачем ЖБК «Дельфін» у сфері житлово-комунальних послуг посилаючись на норму ст. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», при цьому ігнорують норму того ж Закону, а саме статтю 29 цього Закону, якою визначено особливості укладання договорів в багатоквартирному будинку. Так, у разі якщо балансоvтримувач не є виконавцем послуг, він укладає договори на надання житлово-комунальних послуг з іншим виконавцем. ЖБК «ДельФін» є лише балансоутримувачем будинку і не є виконавцем послуг. Наказом Держжитлокомунгоспу України від 25.04.2005 року за №60 затверджено «Порядок визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому Фонді». Відповідно до п. 1.3 «Порядку визначення виконавця послуг»: «Виконавцем житлово-комунальних послуг, визначених у пункті 1.1 Порядку, може бути суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання відповідних житлово-комунальних послуг та який може забезпечити виконання обов'язків, визначених у частині другій статті 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Відповідно до п. 1.4. «Порядку визначення виконавця послуг»: «Виконавець житлово-комунальних послуг визначається органами місцевого самоврядування, крім випадків коли власник (власники) житлових будинків бажає (бажають) визначити виконавця житлово-комунальних послуг самостійно». Таким чином, вимоги відповідачів про укладання з ними договору від імені ЖБК «ДельФін» на утримання будинку і прибvдинкової території не ґрунтуються на нормах матеріального права, які регулюють правовідносини в сфері житлово-комунальних послуг. Житлово-будівельні кооперативи відповідно до норм Податкового кодексу є неприбутковими підприємствами і не можуть здійснювати господарську діяльність. направлену на отримання прибутків. А надання послуг в сфері житлово-комунальних послуг це господарська діяльність направлена на отримання прибутків. Також слід зазначити, що ЖБК «Дельфін» не має виробничих потужностей власного сміттєпереробного підприємства, автопарку машин для вивезення сміття, енергопостачальної станції для здійснення вироблення електроенергії та іншого, необхідного для виробництва житлово-комунальних послуг. Відповідно до ч. 3 ст. 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», договір на надання послуг з центрального опалення, послуг з центрального постачання холодної і гарячої води та водовідведення у багатоквартирному будинку укладається між власником (орендарем) квартири та виконавцем цих послуг. В Києві послуги холодного водопостачання та водовідведення надає ПАТ «Київводоканал», а послуги на опалення і гаряче водопостачання надають ПАТ Київенерго і ЗАТ Дарницька ТЕЦ. Статтею 19 ч. 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що: «Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником». ЖБК «Дельфін» як балансоутримувач і власник будинку уклав договори з виконавцями і виробниками послуг для забезпечення власників квартир і мешканців будинку житлово-комунальними послугами в повному обсязі. Згідно ст. 20 Закону України «Про кооперацію»: «для забезпечення статутної діяльності кооператив у порядку, передбаченому його статутом формує: пайовий, резервний, неподільний та спеціальний Фонди». Житлово-будівельний кооператив це - колективне, приватне, безприбуткове підприємство створене з метою забезпечення його членів житлом за власні кошти, а також для подальшої експлуатації та управління збудованим будинком чи будинками. У відповідності до вимог статуту ЖБК «Дельфін» здійснює експлуатацію та ремонт будинку, прибудинкової території за рахунок коштів кооперативу. ЖБК «Дельфін» діє на підставі Закону України «Про кооперацію» і статуту ЖБК «Дельфін». Тариф на утримання будинку, що належить житлово-будівельному кооперативу складається з договорів на обслуговування: вивіз сміття, обслуговування ліфтів, освітлення приміщень загального користування та ліфтів, санітарно-епідеміологічна обробка підвалів, сміттєзбірників, технічних приміщень, оплата праці голові правління, бухгалтеру, найманим працівникам, сплата податків, відрахувань до фонду соціального забезпечення, покупка товарів для обслуговування кооперативу (миючих засобів, інвентарю, інструментів, канцелярських товарів) тощо. Крім цього, у відповідності до вимог Закону України «Про кооперацію» і Статуту кооператив формує фонди витрат кооперативу, які використовуються на поточні ремонти конструктивних елементів будинку та обладнання, усунення аварій, незаплановані витрати, розмір цих відрахувань встановлюється рішенням загальних зборів. Статтею 37 Закону України «Про кооперацію» заборонено втручання органів місцевої влади та самоврядування у фінансово-господарську та іншу діяльність кооперативів, крім випадків прямо встановлених законом. Позивачі посилаються на законодавство яким гарантовано права споживачів, але ігнорують норми права, які зобов'язують їх оплачувати отримані житлово-комунальні послуги. Відповідно до ст. 322 ЦК України власник зобов'язаний нести тягар утримання власності і утримувати майно, яке йому належить. ЖБК «Дельфін» здійснює експлуатацію і утримання будинку, а власники квартир в будинку, що належить ЖБК «Дельфін» зобов'язані сплачувати кошти на утримання будинку, його схоронність, проведення поточних і капітальних ремонтів та інші витрати пов'язані з експлуатацією будинку. ЖК Української РСР статтею 66 передбачено, що плата за користування (квартирна плата) обчислюються виходячи із загальної площі квартири. Відповідно до ст. 67 ЖК Української РСР : «Плата за комунальні послуги (водопостачання, газ, теплова енергія та інші послуги) береться крім квартирної плати за затвердженими в установленому порядку тарифами». Відповідно до ч. 2 ст. 68 ЖК Української РСР квартирна плата та плата за комунальні послуги в будинках державного і громадського житлового фонду вносяться щомісяця. Відповідно до ст. 149 ЖК Української РСР: «Права і обов'язки члена житлово-будівельного кооперативу, а також членів його сімї, умови користування і підстави припинення користування жилими приміщеннями визначаються статутом кооперативу». Посилання позивачів на те, що послуги за вказаний ними період надавалися в неповному обсязі не підтверджуються належними доказами. Відповідно до ст. 20 ч. 1 п. 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право на зменшення розміру плати за надані послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості в порядку, визначеному договором або законодавством. Відповідно до ст. 20 ч. 1 п. 8 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право на перевірку кількості та якості житлово-комунальних послуг у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У разі ненадання послуг в повному обсязі відповідно до ст. 18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» споживач має право пред'являти Акти-претензії, які підлягають розгляду у досудовому або судовому порядку. Пунктом 29 Правил надання послуг з централізованого опалення постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених Постановою КМУ №630 від 21 липня 2005 року визначено цілий перелік прав споживача, а п . 33 Правил визначено порядок перевірки кількісних та якісних показників надання послуг. Цими ж правилами (Додаток 2) затверджено типовий ОСОБА_11 претензію про неналежне надання послуг. Документів в порядку встановленому Постановою КМУ №630 про неналежне надання послуг позивачі за вказаний ними в позовній заяві період не надавали. Таким чином, твердження позивачів про неналежне надання житлово-комунальних послуг не ґрунтуються на належних доказах, а тому вимоги позивачів здійснити їм перерахунок за вказаний ними в позові період не ґрунтуються на вимогах закону і є безпідставними. ЖБК «Дельфін» розглядав скарги мешканців квартир 14, 26, 32, 50 про неналежне надання послуги з опалення. Комісією скликаною головою правління ЖБК було встановлено, що не опалюється одна кімната площею 16,9 м.кв. по стояку, в чотирьох кімнатних квартирах першого парадного в будинку, що належить ЖБК «Дельфін». 11.12.2010 року скликалися загальні збори членів ЖБК «Дельфін» на яких розглядалося це питання і було доведено до відома мешканців буднику, що власник квартири №2 ОСОБА_11 не допускає в своє житлове приміщення бригаду для здійснення ремонтних робіт і усунення несправностей в системі опалення по стояку в першому парадному будинку, що належить ЖБК «Дельфін». В подальшому ремонтні роботи були здійснені ТОВ «АВРОРА ТЕРМ» і недоліки в системі опалення в будинку були усунуті. Власникам квартир, в яких опалення надавалося в неповному обсязі, за період з грудня 2009 по березень 2012 року було здійснено перерахунок і відраховано суму в розмірі 1198,38 грн. Таким чином, вимога позивачів здійснити їм перерахунок за центральне опалення з грудня 2006 року по березень 2015 року є незаконною і безпідставною, опалення було відсутнє в одній кімнаті, а позивач ОСОБА_7 взагалі має борг близько 32 тисяч грн. і не сплачував за житлово-комунальні послуги роками, але сума 1198, 38 грн. відрахування за ненадані послуги за опалення включена КП ГІОЦ по його квартирі. На думку представника, позивачі в судовому засіданні визнали, що опалення було відсутнє не в усіх кімнатах і кухні, а лише по одному стояку, тому відповідачі вважають неправомірною вимогу позивачів визнати всі їх платежі згідно нарахувань за житлово-комунальні послуги неправомірними. Позивачі визнали, що послуга опалення після проведення ремонтних робіт була відновлена в 2012 році, а тому відрахування оплати позивачам за опалення за 2013 - березень 2015 року є також незаконним і неправомірним. Крім того, не всі позивачі проживають по тому стояку де в квартирах певний період в одній кімнаті було відсутнє опалення, тому вимоги цих позивачів щодо відрахування їм оплати за опалення, визнання неправомірними їх платежів за послугу опалення є надуманими і є зловживанням правом звернення до суду. На думку представника, позивачі не надали суду розрахунку на яку саме суму їм неправильно здійснено нарахування за житлово-комунальні послуги. ЖБК «Дельфін» і Комунальне підприємство «Головний інформаційно - обчислювальний центр» уклали Договір №1046 від 02.01.2009 року про надання послуг. Згідно умов Договору КП «ГІОЦ» здійснює оброблення, перерахунок, розчеплення платежів населення за житлово-комунальні послуги на підставі тарифів встановлених Розпорядженнями КМДА по кожному квартиронаймачу окремо з врахуванням субсидій і пільг. ЖБК «Дельфін» не є виробником послуг і відповідно до ст. 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» не має право укладати договори з власниками квартир, споживачами житлово-комунальних послуг, тому вимоги позивачів визнати недійсними нарахування плати за утримання будинку і прибудинкової території за вказаний ними період є незаконними і безпідставними. Стосовно вимог позивачів зобовязати голову ЖБК «Дельфін» сформувати тариф на утримання будинку, що належить ЖБК «Дельфін», представник зазначає, що ні Статутом, ні Законом України «Про кооперацію», голова правління не наділена такими повноваженнями. Стосовно моральної шкоди представник зазначає, що позивач ОСОБА_7, проживаючи з родиною в 4-х кімнатній квартирі, користуючись ліфтом, освітленими і прибраними нежитловими приміщеннями в будинку, прибудинковою територією, отримуючи гарячу і холодну воду в квартирі, опалення та водовідведення, взагалі не платить за ці послуги роками. Тому представнику незрозуміло від чого спричинилися страждання позивача ОСОБА_7, який має не аби який зиск від ЖБК «Дельфін» користуючись в повному обсязі житлово-комунальними послугами і не сплачуючи за них. Незрозуміло представнику, в чому полягають моральні страждання і інших позивачів, які на відміну від ОСОБА_7 сплачують за житлово-комунальні послуги і отримують їх у відповідності до вимог чинного житлово-комунального законодавства, а коли послуга по опаленню надавалася в неповному обсязі, при тому не з вини ЖБК «Дельфін», а з вини власника кв. №2, який тривалий час не допускав комісію встановити причину неналежного надання послуги з опалення і її усунення, то позивачам за період відсутності послуги було здійснено перерахунок. За твердженням представника, позивач ОСОБА_7 винайшов спосіб не сплачувати за отримані житлово-комунальні послуги шляхом вимагання підписати з ним договори не передбаченні законодавством України, надсиланням неконкретних безпідставних запитів до ЖБК «Дельфін» і подачі необґрунтованого позову до суду. Так в інформаційному запиті від 29 червня 2011 року він вимагав від голови правління надати йому не в копіях: техпаспорт на будинок, що належить ЖБК «Дельфін», щорічні ОСОБА_11 звірки нарахувань за теплоенергію для потреб центрального опалення, неіснуючий перелік житлово-комунальних послуг, які надаються в ЖБК «Дельфін» затверджений не вказаним запитувачем органом місцевого самоврядування, протоколи загальних зборів та інші документи. В інформаційному запиті від 07 вересня 2012 року позивачі ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 повідомляють, що отримали рахунки на сплату за житлово-комунальні послуги за травень 2012 року в якому зазначено про перерахунок по їх квартирам на суму 1198, 38 грн. Таким чином, на думку представника, позивачі визнали в цьому документі, що перерахунок за ненадані послуги здійснювався. Щодо вимоги позивачів у вказаному запиті надати розрахунок про послуги які надаються по утриманню будинку, то вказані документи, за твердженням представника, були розвішані у вигляді об'яв в будинку. Враховуючи вищевикладене, відповідачі вважають позов необґрунтованим, незаконним, надуманим і просять суд відмовити в задоволенні позивачам в повному обсязі, а також в порядку, передбаченому ст. 267 ЦК України відповідач заявляє про застосування строку позовної давності. Крім вказаного, представник просить відшкодувати за рахунок позивачів понесені відповідачем ЖБК «Дельфін» судові витрати повязані з оплатою послуг на правову допомогу у загальному розмірі 3500,00 грн.

Суд, вислухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, оцінивши всі зібрані по справі докази, приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають до задоволення, з огляду на наступне.

Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил. Комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством. Утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством. Балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом. Виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору.

За змістом ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник. Виробник послуг може бути їх виконавцем. Виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води для обєктів усіх форм власності є субєкт господарювання з постачання теплової енергії (теплопостачальна організація). Виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) для обєктів усіх форм власності є субєкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення. Особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.

Згідно положень ст. 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», договір на надання житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою. У разі якщо балансоутримувач не є виконавцем, він укладає договори на надання житлово-комунальних послуг (крім послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) з іншим виконавцем. Договір на надання послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та виконавцями цих послуг.

За змістом п.п. 1.1., 1.2., 1.3., 1.5., 1.6. Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України №60 від 25.04.2005 року, відповідно до Порядку органами місцевого самоврядування, власниками житлових будинків визначаються виконавці таких житлово-комунальних послуг: з управління будинком, спорудою або групою будинків; з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій; з ремонту приміщень, будинків, споруд, передбачених п. 4 ч. 1 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Виконавцем послуг з централізованого опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води для обєктів всіх форм власності є субєкт з господарювання з постачання теплової енергії (теплопостачальна організація). Виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) для обєктів усіх форм власності є субєкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення. Виконавцем житво-комунальних послуг, визначених у п. 1.1. Порядку, може бути субєкт господарювання, предметом діяльності якого є надання відповідних житлово-комунальних послуг та який може забезпечити виконання обовязків, визначених у ч. 2 ст.21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги». Виконавець житлово-комунальних послуг визначається органами місцевого самоврядування, крім випадків коли власник (власники) житлових будинків бажає (бажають) визначити виконавця житлово-комунальних послуг самостійно.

Згідно ст. 2 Закону України «Про кооперацію», кооператив - юридична особа, утворена фізичними та/або юридичними особами, які добровільно об'єдналися на основі членства для ведення спільної господарської та іншої діяльності з метою задоволення своїх економічних, соціальних та інших потреб на засадах самоврядування. Обслуговуючий кооператив - кооператив, який утворюється шляхом об'єднання фізичних та/або юридичних осіб для надання послуг переважно членам кооперативу, а також іншим особам з метою провадження їх господарської діяльності. Обслуговуючі кооперативи надають послуги іншим особам в обсягах, що не перевищують 20 відсотків загального обороту кооперативу.

За даними відомостей Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, ЖБК «Дельфін» є обслуговуючим кооперативом.

Відповідно до ст. 23 Закону України «Про кооперацію», кооператив відповідно до свого статуту самостійно визначає основні напрями діяльності, здійснює її планування. Кооперативи мають право провадити будь-яку господарську діяльність, передбачену статутом і не заборонену законом. Виробничі кооперативи провадять господарську діяльність з метою одержання прибутку. Інші кооперативи надають послуги своїм членам, не маючи на меті одержання прибутку.

Враховуючи зміст наведених норм чинного законодавства України, суд вважає безпідставними вимоги позивачів про зобовязання саме голови правління ЖБК «Дельфін» укласти з ними ОСОБА_10 договори про надання послуг з централізованого опалення, холодного та гарячого водопостачання і водовідведення та про надання послуг з утримання будинків, споруд та при будинкових територій.

Стосовно вимог про визнання безпідставним нарахування позивачам плати за житлово-комунальні послуги у період з 06.10.2010 року по 16.03.2015 року у відсутності договірних відносин з ЖБК «Дельфін» та визнання безпідставним нарахування заборгованості ОСОБА_7 за житлово-комунальні послуги на суму 32350,00 грн. здійснені ЖБК «Дельфін» у відсутності договірних відносин, суд вважає, що такі вимоги є так само безпідставними, оскільки ЖБК «Дельфін» не є виконавцем чи виробником послуг і укладення саме з ЖБК «Дельфін» договорів про надання житлово-комунальних послуг, з огляд на викладені вище норми, чинним законодавством України не передбачено.

Крім того, Законом України «Про житлово-комунальні послуги» визначені обов'язки споживача та виконавця житлово-комунальних послуг. Зокрема, обов'язком споживача є укладення договору на надання житлово-комунальних послуг, підготовленого виконавцем на основі типового договору, а також оплата житлово-комунальних послуг у строки, встановлені договором або законом, а обов'язком виконавця - надання послуг вчасно та відповідної якості згідно із законодавством та умовами договору, а також підготовка та укладення зі споживачем договору про надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.

Таким чином, споживачі зобов'язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними. Відсутність договору на надання житлово-комунальних послуг сама по собі не може бути підставою для звільнення споживача від оплати послуг у повному обсязі.

Така правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 30 жовтня 2013 року у справі №6-59цс13, яка прийнята за результатами розгляду заяв про перегляд судового рішення з підстави, передбаченої п. 1 ч. 1 ст. 355 ЦПК України.

Зважаючи на викладене, позиція позивачів про безпідставність нарахування плати за житлово-комунальні послуг за відсутності договору про надання житлово-комунальних послуг у письмовій формі, не ґрунтується на нормах чинного законодавства, та не може слугувати підставою для звільнення від обов'язку оплачувати надані послуги.

Необґрунтованою, на думку суду, є вимога позивачів про зобовязання голови правління ЖБК «Дельфін» сформувати тариф на утримання будинку з визначенням вартості кожної складової частини тарифу і з забезпеченням прозорості усіх його складових в розрахунку на 1 кв.м. загальної площі квартир позивачів, з істотними умовами, визначеними ст.. 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», і подати його на погодження органу місцевого самоврядування.

Згідно ст. 16 Закону України «Про кооперацію», виконавчим органом кооперативу є правління, яке очолює голова, повноваження якого визначаються статутом кооперативу. Виконавчий орган підзвітний вищому органу управління кооперативу і несе перед ним відповідальність за ефективність роботи кооперативу. Виконавчий орган кооперативу: здійснює управління кооперативом у період між загальними зборами членів кооперативу, забезпечує виконання їх рішень; представляє кооператив у відносинах з органами державної влади та органами місцевого самоврядування, міжнародними організаціями, юридичними та фізичними особами; укладає угоди між кооперативом та іншими особами; діє від імені кооперативу в межах, передбачених статутом кооперативу. Виконавчий орган може бути наділений іншими повноваженнями, визначеними вищим органом управління кооперативу або статутом кооперативу.

Відповідно до ст. 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить: 2) встановлення цін/тарифів на житлово-комунальні послуги відповідно до закону.

Жодних правових підстав для покладення саме на голову правління кооперативу обовязку сформувати тариф на утримання будинку судом не встановлено і такого обовязку голови правління кооперативу не вбачається зі змісту діючих норм законодавства України.

Згідно ст. 16 ЦК України, кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути; визнання права; визнання правочину недійсним; припинення дії, яка порушує право; відновлення становища, яке існувало до порушення; примусове виконання обовязку в натурі; зміна правовідношення; припинення правовідношення; відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; відшкодування моральної (немайнової) шкоди; визнання незаконним рішення, дії чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншими способом, що встановлений договором або законом.

При цьому, з урахуванням викладених норм чинного законодавства України, суд приходить до висновку, що вимога позивачів про визнання відсутності договірних відносин між ними та ЖБК «Дельфін» не є в даному випадку способом захисту особистого немайнового або майнового права та інтересу позивачів, з огляд на відсутність обовязку ЖБК «Дельфін» укладати з позивачами договори про надання житлово-комунальних послуг, що в свою чергу не є порушенням вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги» з боку ЖБК «Дельфін», тож підстав для задоволення такої вимог суд не вбачає.

За змістом ст. 60 ЦПК України, кожна сторона зобовязана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених ст. 61 цього Кодексу. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказуванню підлягають обставини, які мають значення для ухвалення рішення у справі і щодо яких у сторін та інших осіб, які беруть участь у справі, виникає спір. Доказування не може ґрунтуватись на припущеннях.

При цьому, стороною позивачів жодними належними та допустимими доказами не підтверджено нарахування позивачем плати за утримання будинку і прибудинкової території у відсутності сформованого виконавцем послуг і погодженого органом місцевого самоврядування тарифу, як і не доведено застосування з боку ЖБК «Дельфін» тарифів, затверджених розпорядженнями КМДА з перевищенням повноважень. В підтвердження своїх вимог позивачі не надали суду жодних розрахунків, квитанцій на сплату житлово-комунальних послуг зі місту яких вбачалось би застосування тарифів, що не відповідають встановленим.

З матеріалів справи вбачається, що складові нормативних витрат з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій по будинку 3, вул. Серафимовича у м. Києві (вартість 1 м.кв. утримання будинків і споруд та прибудинкових територій 1,6924; вартість 1 м.кв. утримання будинків і споруд та прибудинкових територій для першого поверху 1,4341), відповідає тарифам затвердженим розпорядженням виконавчого органу Київської міської ради №760 від 30.06.2009 року.

Також, вимагаючи зобовязати голову ЖБК «Дельфін» скасувати зайві нарахування за послуги з централізованого опалення позивачам за спірний період з грудня 2006 року по березень 2015 року, не підтверджені фактичними даними щодо кількості та якості послуг, сторона позивачів не надає розрахунку таких зайвих, на їх думку, нарахувань та не підтверджує належними і достатніми доказами їх дійсну повну або часткову відсутність у зазначений період.

При цьому, відповідно до ст. 18 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», у разі порушення виконавцем умов договору споживач має право викликати його представника для складення та підписання акта-претензії споживача, в якому зазначаються строки, види, показники порушень тощо. Представник виконавця повинен з'явитися на виклик споживача не пізніше строку, визначеного договором. Акт-претензія складається споживачем та представником виконавця і скріплюється їхніми підписами. У разі неприбуття представника виконавця в погоджений умовами договору строк або необґрунтованої відмови від підписання акта-претензії він вважається дійсним, якщо його підписали не менш як два споживачі. Акт-претензія споживача подається виконавцю, який протягом трьох робочих днів вирішує питання про перерахунок платежів або видає письмово споживачу обґрунтовану письмову відмову в задоволенні його претензій. Спори щодо задоволення претензій споживачів вирішуються в суді. Споживач має право на досудове вирішення спору шляхом задоволення пред'явленої претензії.

За змістом ОСОБА_11 розрахунку повернення коштів за опалення з грудня 2009 року по березень 2012 року, за даний період не опалювалася одна кімната в 4-х кімнатних квартирах першого парадного площею 16,9 кв.м. у квартирах №№8, 14, 20, 26, 32, 44, 50. Перерахунок склав загальну суму у розмірі 1198,38 грн.

Будь-яких належних доказів того, що опалення було відсутнє в квартирах також в період, що виходить за межі вказаного у акті, суду не надано.

Стосовно вимог про стягнення моральної шкоди, суд вважає, що у задоволенні цих вимог слід відмовити, з огляду на наступне.

Відповідно до положень ст. 23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав. Моральна шкода полягає: 1) у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров'я; 2) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім'ї чи близьких родичів; 3) у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв'язку із знищенням чи пошкодженням її майна; 4) у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

Згідно ст. 1167 ЦК України, моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.

При цьому, судом не встановлено неправомірності дій/бездіяльності відповідачів, що призвели до порушення прав позивачів та завдали моральної шкоди, з огляду на викладені судом норми чинного законодавства України з приводу особи, яка має укладати з позивачами договори про надання житлово-комунальних послуг.

Стосовно інших посилань позивачів на завдання моральної шкоди, їх дійсна наявність не підтверджена належними, достатніми та допустимими доказами, як і не підтверджено дійсного завдання такими обставинами моральної шкоди.

Суд не приймає до уваги посилання сторони відповідачів на сплив строку позовної давності, оскільки у задоволенні позовних слід відмовити по суті, що унеможливлює застосування наслідків спливу строку позовної давності.

Згідно ч. 3 ст. 79 ЦПК України, до витрат, повязаних з розглядом справи, належать, зокрема, витрати на правову допомогу.

Відповідно до ч. 1 ст. 88 ЦПК України, стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.

З урахування наявності документально підтвердження сплати відповідачем ЖБК «Дельфін» витрат на правову допомогу у загальному розмірі 3500,00 грн. та з огляду на висновок суду про необхідність відмови у задоволенні позовних вимог, стягненню з позивачів на користь відповідача підлягають витрати на правову допомогу в означеному розмірі.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 60, 79, 88, 208, 209, 212-215, 218, 223, 294 ЦПК України, ст.ст. 16, 23, 1167 ЦК України, Законами України «Про житлово-комунальні послуги», «Про кооперацію», Порядком визначення виконавця житлово-комунальних послуг, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України №60 від 25.04.2005 року, суд, -

в и р і ш и в:

У задоволенні позову ОСОБА_3, ОСОБА_2, ОСОБА_4, ОСОБА_1, ОСОБА_6, ОСОБА_5, ОСОБА_7 до Житлово-будівельного кооперативу «Дельфін», голови Житлово-будівельного кооперативу «Дельфін» ОСОБА_8 Міхеєвни про захист прав споживачів житлово-комунальних послуг відмовити.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь Житлово-будівельного кооперативу «Дельфін» судові витрати повязані зі здійсненням судових витрат на правову допомогу у розмірі 500 (пятсот) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Житлово-будівельного кооперативу «Дельфін» судові витрати повязані зі здійсненням судових витрат на правову допомогу у розмірі 500 (пятсот) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_4 на користь Житлово-будівельного кооперативу «Дельфін» судові витрати повязані зі здійсненням судових витрат на правову допомогу у розмірі 500 (пятсот) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Житлово-будівельного кооперативу «Дельфін» судові витрати повязані зі здійсненням судових витрат на правову допомогу у розмірі 500 (пятсот) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_6 на користь Житлово-будівельного кооперативу «Дельфін» судові витрати повязані зі здійсненням судових витрат на правову допомогу у розмірі 500 (пятсот) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_5 на користь Житлово-будівельного кооперативу «Дельфін» судові витрати повязані зі здійсненням судових витрат на правову допомогу у розмірі 500 (пятсот) грн. 00 коп.

Стягнути з ОСОБА_7 на користь Житлово-будівельного кооперативу «Дельфін» судові витрати повязані зі здійсненням судових витрат на правову допомогу у розмірі 500 (пятсот) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду м. Києва через Дніпровський районний суд м. Києва протягом 10 днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10 днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя