ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 вересня 2009 року м.Черкаси
11 год. 35 хв. справа № 2а-4195/09/2370
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Гараня С.М.,
при секретарі - Слуцькій Н.Ю.,
за участю:
прокурора Кондри Г.О.,
представника позивача державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» ОСОБА_1 - за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом першого заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення штрафу
ВСТАНОВИВ :
Перший заступник прокурора Черкаської області звернувся до адміністративного суду з позовом в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення штрафу в розмірі 1020 грн.
В судовому засіданні прокурор та представник Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити. В обґрунтування позовних вимог пояснили суду, що Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електиричвної і теплової енергії в Черкаській області проведено перевірку додержання вимог законодавства про електроенергетику суб'єктом підприємницької діяльності - фізичною особою ОСОБА_2. В ході перевірки встановлені порушення вимог законодавства по безпечній експлуатації електроустановок та користування електроенергією. За результатами перевірки відповідачу був внесений припис про усунення раніше виявлених порушень, що не були усунуті. З цих підстав Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, відповідно до Закону України «Про електроенергетику», накладено штраф в розмірі 1020 грн., який відповідач не сплатив, а тому просили суд стягнути зазначену суму до державного бюджету.
Позивач - Міністерство палива та енергетики України належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, в судове засідання не з'явився, заперечення на позов не надав, в поданому ним клопотанні позовні вимоги підтримав повністю та просив суд розглянути справу за відсутності його представника.
Відповідач, повторно належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, в судове засідання не з'явився, про причину неявки суд не повідомив, заперечення на позов не надав, а тому суд вирішив розглянути справу за відсутності його представника на підставі наявних матеріалів справи.
Заслухавши пояснення та доводи прокурора та представника позивача Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго», вивчивши та оцінивши письмові докази у справі в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню виходячи з наступних підстав.
На підставі наказу Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Черкаській області від 17.10.2008 р. № 335 «Про організацію виконання заходу з державного енергетичного нагляду на енергетичних об'єктах ОСОБА_2.» та направлення на проведення такого заходу за № 337 від 07.11.2008 р. проведена перевірка енергогосподарства відповідача та встановлені порушення Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, користування електричною енергією улаштування електроустановок та їх безпечної експлуатації (акт № 58-Гш від 14.11.2008 р.). За результатами перевірки відповідачу внесено припис за № 58-Гш від 14.11.2008 р.
З актом № 58-Гш 14.11.2008 р. та приписом № 58-Гш від 14.11.2008 р. відповідач був ознайомлений та отримав їх копії, про що свідчить підпис та печатка в графі «з актом ознайомлений і отримав керівник суб'єкта господарювання».
08.04.2009 р. позивачем була проведена позапланова перевірка відповідача на предмет виконання припису за № 58-Гш від 14.11.2008 р., яка встановила факт його невиконання відповідачем, про що були складені акти № 08/34-0769 Гш та № 08/34-0770 Гш-Мч від 08.04.2009 р. та отримані відповідачем.
09.04.2009 р. на адресу відповідача за № 13/172 було направлене запрошення на розгляд справи щодо накладення штрафу за порушення Закону України «Про електроенергетику» за невиконання припису державного інспектора № 58-Гш від 14.11.2008 р., а 29.04.2009 р. винесена постанова № 08/34-0872 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання в розмірі шістдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1020 грн., який відповідачем не сплачений.
Копія постанови № 08/34-0872 від 29.04.2009 р. була направлена відповідачу рекомендованою поштовою кореспонденцією 05.05.2009 р.
Відповідно до статті 9 Закону України «Про електроенергетику» № 575 від 16.10.1997 року (далі - Закон № 575) державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж мають право: безперешкодно в будь-який час відвідувати об'єкти електроенергетики для перевірки додержання нормативно-правових актів про електроенергетику з питань, що належать до їх компетенції, отримувати від посадових осіб інформацію щодо виконання цих актів, давати у межах своїх повноважень керівникам об'єктів електроенергетики приписи про усунення порушень нормативно-правових актів, застосовувати у встановленому законодавством України порядку санкції до підприємств, об'єкти електроенергетики яких підключені до об'єднаної енергетичної системи України, застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення законодавства про електроенергетику з питань, що належать до їх компетенції
Стаття 26 Закону № 575 передбачає обов'язки та відповідальність споживачів енергії відповідно до яких споживач електроенергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України та Правилами користування електричною і тепловою енергією для населення, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
У відповідності до вимог статті 27 Закону № 575, що передбачає відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику, правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, порушення правил користування енергією. Суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці також у випадку ухилення від виконання або несвоєчасного виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій, за що до винних осіб застосовується штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року № 1312, (далі - Положення) визначено порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику. Зокрема пунктом 2 Положення визначено накладення штрафів за порушення законодавства про електроенергетику на суб'єктів господарської діяльності за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
У відповідності до вимог пункту 3 Положення накладати на суб'єктів господарської діяльності штрафи мають право державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Пункт 7 Положення зазначає, що рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки суб'єкта господарської діяльності, складеного посадовими особами Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку(пункт 10 Положення).
Оцінюючи докази у справі в їх сукупності, суд вважає доведеним право Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» на стягнення з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 до державного бюджету України штрафу в розмірі 1020 грн., і відповідно така сума штрафу є адекватна виявленим порушенням з огляду на те, що правильна та безпечна експлуатація об'єктів енергопостачання є домінантною в цій сфері господарської діяльності, а порушення законодавства з питань електроенергетики протирічить інтересам держави та суспільства.
Відповідно до ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична особа, судові витрати з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 159 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позов першого заступника прокурора Черкаської області в інтересах держави в особі Міністерства палива та енергетики України, Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» до суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2 про стягнення штрафу - задовольнити повністю.
2. Стягнути з суб'єкта підприємницької діяльності - фізичної особи ОСОБА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, до державного бюджету України на розрахунковий рахунок 31116106700453, одержувач коштів УДК в Христинівському районі, банк одержувача ГУДКУ в Черкаській області, МФО 854018, ЄДРПОУ 22809127 (код класифікації доходів 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції» символ 106), штраф в розмірі 1020 (одна тис. двадцять) грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, яка може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення постанови в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Суддя С.М. Гарань.
Повний текст постанови виготовлений 23 вересня 2009 року.