Справа № 591/5022/15-ц
Провадження № 2/591/1866/15
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 вересня 2015 рокуЗарічний районний суд м. Суми в складі:
головуючогосуддіКривцової Г.В.,
при секретаріКальченко М.В.,
з участю представника позивачаУСЗН Сумської міської ради ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в містіСуми цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення суми виплаченої допомоги малозабезпеченим сімям та суми виплаченої тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, -
ВСТАНОВИВ:
16 липня 2015 року в.о. начальника Управління звернувся до суду з позовом в порядку цивільного судочинства, який мотивував тим, що відповідачу ОСОБА_2 на підставі її заяв від 03 квітня 2013 року та 25 березня 2014 року, а також відповідних документів поданих до управління, було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім"ям: з 01 квітня 2013 по 30 вересня 2013 в розмірі 767,68 грн., а також з 01 березня 2014 року по 31 серпня 2014 року в розмірі 1522,08 грн. Але під час проведення перевірки управлінням було встановлено, що відповідач приховала при зверненні за призначенням вказаного виду допомоги доходи в розмірі 313,04 грн., які вона отримала під час роботи в Окружній виборчій комісії на час виборів народних депутатів в жовтні 2012 року. У звязку з цим відповідачу припинено виплату державної допомоги та здійснено перерахунок раніше призначеної допомоги за відповідний період, в результаті чого остання повинна повернути управлінню кошти в сумі 1835,10 грн., а оскільки відповідач вказану суму до цього часу не повернула вони вимушені звернутись до суду з вимогою про стягнення надмірно сплачених коштів.
Крім того, в позові зазначено про те, що відповідач за період з 01 листопада 2012 року по 30 квітня 2014 року отримувала тимчасову державну допомогу дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів. Весь цей час відповідач подавала до управління довідки ВДВС про те, що аліменти не сплачуються. В той же час, згідно з розпискою відповідачки, яка міститься в матеріалах виконавчого провадження, вона не має претензій по сплаті аліментів по відношенню до свого колишнього чоловіка за період з 01 жовтня 2012 року по 30 квітня 2014 року. Зазначене, на думку позивача, свідчить, що отримання відповідачкою допомоги відбувалось без достатніх правових підстав, у звязку з чим з неї необхідно стягнути виплачені їй кошти в сумі 13 258,80 грн.
В судовому засіданні представник позивача вимоги позовної заяви підтримав в повному обсязі, надаючи суду пояснення аналогічні тим, що містяться в мотивах до позову.
Відповідач в судове засідання не зявилась, хоча належним чином повідомлена про час та місце розгляду справи за адресою зареєстрованого місця проживання, відповідно вимог ч. 5 ст. 74 ЦПК України. Будь-які заяви, клопотання відповідачем до суду не подано.
Зі згоди представника позивача, висловленій в судовому засіданні, суд ухвалює рішення при заочному розгляді справи, що відповідає положенням ст. 224 ЦПК України.
Суд, вислухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім'ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім'ї аліменти); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю).
З матеріалів справи вбачається, що 03 квітня 2013 року ОСОБА_2 подала заяву до Управління соціального захисту населення Сумської міської ради про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім"ям (а.с.7).
На підставі вказаної заяви, а також поданих відповідачкою документів (декларації та довідок про доходи) Управлінням соціального захисту населення Сумської міської ради було прийнято рішення про призначення ОСОБА_2 вказаного виду допомоги в період з 01 квітня 2013 року по 30 вересня 2013 року в розмірі 767,68 грн. (а.с.23).
Також судом встановлено, що рішенням Управління соціального захисту населення Сумської міської ради призначалась ОСОБА_2 державна соціальна допомога малозабезпеченим сім"ям на підставі її заяви від 25 березня 2014 року на період з 01 березня 2014 року по 31 серпня 2014 року.
В травні 2014 року ОСОБА_2 було повідомлено про припинення виплати державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім'ї, у зв'язку з тим, що нею було подано неповні дані про доходи, а саме: не був зазначений дохід, отриманий нею за роботу в Окружній виборчій комісії з виборів народних депутатів України 28 жовтня 2012 року, одномандатного виборчого округу №157 (а.с.37).
Як вбачається з архівної довідки, виданої виконавчим комітетом Сумської міської ради, 28 квітня 2014 року за роботу членом Окружної виборчої комісії на виборах народних депутатів України 28 жовтня 2012 року, одномандатного виборчого округу №157, ОСОБА_2 було нараховано 313,04 грн., як оплату за підрахунок голосів (а.с.26).
Тобто, нарахування вказаної оплати було разовим, а належних і допустимих доказів про те, що вказаний вид доходу ОСОБА_2 було отримано станом на 03 квітня 2013 року, суду надано не було.
Крім того, відповідно до ч.7 ст. 47 Закону України «Про вибори народних депутатів України», оплата члена виборчої комісії не може бути підставою для скасування, обмеження або зменшення будь-яких видів соціальних виплат, пенсій, субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, тощо. Слід зазначити про те, що вказаний Закон набрав чинності 10 грудня 2011 року, тобто, діяв вже на момент призначення ОСОБА_2 допомоги.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцію тазаконами України.
За таких обставин, суд не може прийняти твердження позивача, що такий вид доходу як оплата праці членів виборчої комісії, а також осіб, які залучаються до роботи в комісії, у тому числі в день голосування, не включається в сукупний дохід сім"ї лише після внесення відповідних змін до Методики обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги, затвердженої Наказом Міністерства соціальної політики від 15 листопада 2001 року, - з червня 2014 року, оскільки закони України мають вищу юридичну силу і несвоєчасне приведення у відповідність до норм прийнятого закону підзаконних нормативно-правових актів не звільняє субєктів владних повноважень від необхідності застосовувати у своїй діяльності норм Закону.
Відповідно до статті 9 Кодексу адміністративного судочинства Українисуд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною ОСОБА_1 України. Суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Пунктом 25 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям», затвердженого Постановою КМУ №250 від 24 лютого 2003 року, зазначаються випадки припинення виплати раніше призначеної соціальної допомоги, в тому числі у випадку, якщо сім'єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Суд вважає, що в даному випадку з урахуванням положень ч.7 ст. 47 Закону України «Про вибори народних депутатів України» наявність нарахованої ОСОБА_2 оплати за підрахунок голосів як члену виборчої комісії ніяким чином не вплинуло на її право на соціальну допомогу і визначення її розміру. Крім того, суд вважає, що відсутні підстави вважати дії відповідача наданням недостовірних відомостейабо приховуванням відомостей, оскільки на момент заповнення Декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги, та з огляду на положення вказаної статті Закону, були відсутні правові підстави для зазначення даного виду доходу, як оплата за роботу у складі виборчої комісії.
Таким чином, підстави для стягнення з ОСОБА_2 суми коштів в розмірі 1835,10 грн., як надміру виплаченої допомоги малозабезпеченим сімям, відсутні. Тобто, в задоволенні позову в цій частині необхідно відмовити.
Разом з цим, суд вважає, що безпідставною є і вимога позивача про стягнення з ОСОБА_2 суми виплаченої тимчасової державної допомоги у розмірі 13 258,80 грн.
Так, призначення та виплата тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів регулюється Порядком призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 лютого 2006 року № 189 (надалі - Порядок).
Відповідно до п. 6 Порядку для призначення тимчасової допомоги одержувач подає органу праці та соціального захисту населення за місцем проживання (перебування):
- заяву за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
- копію свідоцтва про народження дитини;
- довідку про реєстрацію місця проживання (перебування) дитини;
- довідку про реєстрацію місця проживання (перебування) одержувача.
Залежно від підстав, на яких призначається тимчасова допомога, додатково подаються такі документи: рішення суду (виконавчий лист) про стягнення з одного з батьків аліментів на дитину; довідка державної виконавчої служби, що підтверджує факт несплати аліментів одним з батьків протягом шести місяців, що передують місяцю звернення; довідка відповідної установи про здійснення стосовно одного з батьків кримінального провадження або про його перебування на примусовому лікуванні, у місцях позбавлення волі, визнання його в установленому порядку недієздатним, а також перебування на строковій військовій службі; повідомлення органу внутрішніх справ про те, що місце проживання (перебування) одного з батьків дитини не встановлено.
Згідно п. 7 Порядку Рішення про призначення або відмову в призначенні тимчасової допомоги приймається органом праці та соціального захисту населення протягом десяти календарних днів після надходження усіх необхідних документів. Тимчасова допомога призначається кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подані усі необхідні документи. Для призначення допомоги на наступний шестимісячний строк одержувач подає лише заяву, в якій повідомляє про обставини, що можуть бути підставою для продовження виплати допомоги.
Відповідно до п. 10 Порядку виплата тимчасової допомоги припиняється у разі виявлення обставин, що свідчать про можливість одного з батьків утримувати свою дитину, та добровільного виконання рішення суду особою, зобов'язаною сплачувати аліменти.
Згідно до ст. 181 СК України та п. 12 Порядку, якщо виникла можливість стягнення аліментів з одного з батьків, виявлено, що один з батьків може утримувати дитину або місце проживання (перебування) одного з батьків встановлено, у зв'язку з чим можливе стягнення з нього коштів на утримання дитини, орган праці та соціального захисту населення звертається до суду із заявою про стягнення суми сплаченої тимчасової допомоги. Стягнуті кошти зараховуються до державного бюджету.
В даному випадку, судом встановлено, що рішенням Ковпаківського районного суду м. Суми з ОСОБА_3 на користь ОСОБА_4 стягнуто аліменти на утримання неповнолітніх дітей: ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, в твердій грошовій сумі у розмірі 400 грн. щомісячно, до досягнення кожного з дітей повноліття, починаючи з 01 лютого 2010 року (а.с.38).
08 листопада 2012 року, 30 травня 2013 року, 21 листопада 2013 року ОСОБА_2 зверталась до Управління соціального захисту населення Сумської міської ради із заявою про призначення їй тимчасової державної допомоги дітям, оскільки їх батько ухиляється від сплати аліментів. (а.с. 39-40, 46-47, 50-51).
Факт несплати аліментів вона підтверджувала довідками, що видавались ВДВС Сумського МУЮ, в провадженні якого знаходиться виконавчий документ про стягнення аліментів (а.с. 43, 48, 52).
На підставі цих документів відповідачці була призначена вказана допомога, що підтверджується відповідними рішеннями Управління соціального захисту населення Сумської міської ради (а.с. 44-45, 49, 53). Тимчасову допомогу було призначено щомісячно на період з 01 листопада 2012 року по 30 квітня 2014 року. За весь цей період сума отриманої тимчасової допомоги складає 13 258,80 грн.
Підстав не довіряти відомостям, які містяться у довідках. виданих ВДВС Сумського МУЮ про неотримання аліментів, у суду немає, і суду не надано належних і допустимих доказів, які б давали підстави стверджувати про те, що відповідач отримувала аліменти у період, коли здійснювалась виплата тимчасової допомоги. Тому суд вважає, що були підстави для виплати ОСОБА_2 тимчасової допомоги дітям, батько яких ухиляється від сплати аліментів.
Надана суду копія розписки про те, що 28 червня 2014 року ОСОБА_2 надала розписку про відсутність у неї претензій по сплаті аліментів за період з 01 жовтня 2012 року по 30 квітня 2014 року, не є доказом того, що аліменти нею отримано за весь вказаний період, а якщо і отримано, то це відбулось вже після припинення виплати ОСОБА_2 тимчасової допомоги.
Таким чином, суд не вбачає підстав для стягнення з ОСОБА_2 виплаченої державної допомоги у розмірі 13 258,80 грн.
Враховуючи вищезазначене, в задоволенні позову необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст. 10, 11, 57-60, 212-215, 218, 224-225 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову Управління соціального захисту населення Сумської міської ради до ОСОБА_2 про стягнення суми виплаченої допомоги малозабезпеченим сімям та суми виплаченої тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів - відмовити.
Заочне рішення може бути переглянуте Зарічним районним судом м. Суми за письмовою заявою відповідача, яка може бути подана до Зарічного районного суду м. Суми протягом десяти днів з дня отримання його копії.
Позивач може оскаржити рішення суду до апеляційного суду Сумської області через Зарічний районний суд м. Суми шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня проголошення рішення суду, а у разі відсутності особи у судовому засіданні з дня отримання копії рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повне рішення суду складено в пятиденний строк з дня закінчення розгляду справи.
Суддя Г.В.Кривцова