Постанова № 49572638, 27.08.2015, Біляївський районний суд Одеської області

Дата ухвалення
27.08.2015
Номер справи
496/2734/15-а
Номер документу
49572638
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Біляївський районний

Кіпенко 1м. Біляївка Біляївський район Одеська область Україна 67600

Справа №496/2734/15-а

ПОСТАНОВА

І м е н е м У к р а ї н и

27.08.2015 року Біляївський районний суд

Одеської області

у складі головуючого судді - Крачкової С.В.

при секретарі - Квашенко А.В.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м.Біляївка адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області про визнання неправомірними розпоряджень та зобовязання вчинити певні дії

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась до суду із адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області, в якому просить визнати неправомірними розпорядження відповідача від 14.09.2012 року, 24.12.2013 року, 25.03.2015 року, від. 9.04.2015 року за №149285 щодо визначення відсоткового розміру пенсії та стажу її роботи, який дає право на пенсію за вислугу років. Крім того, позивачка просить зобовязати відповідача включити до вказаного стажу половину строку навчання в Одеському державному університеті ім. І. І.Мечникова в період з 1.09.1979 року по 1.07.1984 року ( 2 роки 5 місяців) та зобовязати відповідача провести перерахунок пенсії з розрахунку 90% від середньої заробітної плати.

При цьому посилається на те, що в квітні 2015 року з відповіді відповідача на її звернення їй стало відомо, що при винесенні вказаних розпоряджень відповідачем не було зараховано до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугою років половину строку навчання у вищому навчальному закладі, в якому вона отримала юридичну освіту, а перерахунок пенсії їй було проведено з порушенням діючого законодавства, яке регулює це питання і розмір пенсії був визначений та складає 60 відсотків від середнього заробітку.

В судовому засіданні позивачка свої вимоги підтримала, посилаючись на обставини, викладені в адміністративному позові. При цьому пояснила, що вийшла на пенсію 30 грудня 2004 року, відповідно до Закону України п»Про прокуратуру» в редакції, що діяла на момент призначення пенсії, а відповідач при здійсненні перерахунку пенсії застосував норми цього Закону ( ст. 50-1), які набрали чинності з 1.10.2011 року. На думку позивачки, не зарахування до стажу роботи, який дає право на пенсію за вислугу років, половини строку навчання в університеті, суперечить Закону України «Про вищу освіту».

В судовому засіданні представник відповідача позов не визнала, подавши до суду письмові заперечення та просить відмовити в задоволенні позову. При цьому пояснила, що перерахунок пенсії був проведений згідно вимог Закону України «Про прокуратуру», а обчислення стажу також проведено відповідно вимог чинного законодавства.

Заслухавши сторони, дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.

В судовому засіданні було встановлено, що позивачка вийшла на пенсію 30.12.2004 року та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного Фонду України в Біляївському районі, отримує пенсію за вислугу років.

23.03.2015 року вона звернулась до відповідача з заявою щодо зясування підстав та порядку нарахування їй суми пенсійного забезпечення ( а.с.45), а 3.04.2015 року їй було направлено листа з копіями оскаржуваних розпоряджень ( а.с.15-18), з яких вбачається, що розмір перерахованої пенсії складає 60% , а стаж роботи, що дає право на пенсію за вислугу років 18 років 05 місяців 02 дня.

Відповідно до ч. 1 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" прокурори і слідчі мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку за наявності на день звернення вислуги років не менше: з 1 жовтня 2013 року по 30 вересня 2014 року - 21 рік 6 місяців, у тому числі стажу роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 11 років 6 місяців.

Згідно ч. 6 ст. 50-1 Закону України "Про прокуратуру" до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується час роботи на прокурорських посадах, перелічених у статті 56 цього Закону, в тому числі у військовій прокуратурі, стажистами в органах прокуратури, слідчими, суддями, на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, офіцерських посадах Служби безпеки України, посадах державних службовців, які займають особи з вищою юридичною освітою, в науково-навчальних закладах Генеральної прокуратури України працівникам, яким присвоєно класні чини, на виборних посадах у державних органах, на посадах в інших організаціях, якщо працівники, що мають класні чини, були направлені туди, а потім повернулися в прокуратуру, строкова військова служба, половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах, частково оплачувана відпустка жінкам по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років.

Аналізом діючого законодавства встановлено, що в України не існує законодавчо закріпленого поняття - вищого юридичного навчального закладу, а є лише поняття - вищий навчальний заклад, який відповідно до ст. 1 Закону України "Про вищу освіту", це освітній, освітньо-науковий заклад, який заснований і діє відповідно до законодавства про освіту, реалізує відповідно до наданої ліцензії освітньо-професійні програми вищої освіти за певними освітніми та освітньо-кваліфікаційними рівнями, забезпечує навчання, виховання та професійну підготовку осіб відповідно до їх покликання, інтересів, здібностей та нормативних вимог у галузі вищої освіти, а також здійснює наукову та науково-технічну діяльність.

Систему вищої освіти в України, згідно зі ст. 16 Закону України "Про вищу освіту", складають вищі навчальні заклади всіх форм власності.

Відповідно до статті 25 Закону України "Про вищу освіту", в Україні діють вищі навчальні заклади, серед яких академія - вищий навчальний заклад четвертого рівня акредитації, який провадить освітню діяльність, пов'язану із здобуттям певної вищої освіти та кваліфікації у певній галузі науки, виробництва, освіти, культури і мистецтва.

Законом України "Про вищу освіту" не передбачений такий вищий навчальний заклад як юридичний, а встановлена різниця між вищими навчальними закладами тільки в рівні акредитації та формі власності.

Статтею 7 Закону України "Про вищу освіту" зазначено, що вищу освіту мають особи, які завершили навчання у вищих навчальних закладах, успішно пройшли державну атестацію відповідно до стандартів вищої освіти і отримали відповідний документ про вищу освіту державного зразка.

Відповідно до статті 9 Закону України "Про вищу освіту" встановлюються види документів, які засвідчують здобуття особою вищої освіти та кваліфікації за певними освітньо-кваліфікаційними рівнями: диплом молодшого спеціаліста, диплом бакалавра, диплом спеціаліста, диплом магістра.

Тобто, законодавством не передбачено додаткових вимог до дипломів, отриманих у вищих юридичних навчальних закладах, і вони за своїм змістом однакові з дипломами, отриманимивіншихвищихнавчальних закладах,в яких надають юридичну освіту.

Згідно ст. 46 Закону України "Про прокуратуру" прокурорами і слідчими можуть призначатися громадяни України, які мають вищу юридичну освіту, необхідні ділові і моральні якості.

Ніяких інших вимог, щодо отримання вищої юридичної освіти через навчання у вищих юридичних навчальних закладах законом не передбачено.

З диплому МВ №899505 ( а.с.13) виданого позивачці вбачається, що в 1979 році вона поступила в Одеський державний університет ім. І.І.Мечникова, а в 1984 році закінчила повний курс цього університету за спеціальністю правознавство та отримала кваліфікацію юрист.

З трудової книжки ( а.с.9-12) вбачається, що з 22.02.1994 року в порядку переводу вона була прийнята на роботу в органи прокуратури, звідки звільнилась 27.02.2015 року в звязку з виходом на пенсію за вислугу років.

Таким чином, посилання відповідача на те, що позивачка не отримала юридичну освіту саме у вищих юридичних навчальних закладах не ґрунтуються на законі та суперечать положенням ст.. 21, 22, 24, 64 Конституції, а тому суд вважає необхідним зобовязати відповідача включити до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугою років ОСОБА_1 половину строку навчання в Одеському державному університеті ім. І.І.Мечникова в період з 01.09.1979 року по 1.07.1984 року, який складає 2 роки та 5 місяців.

Відповідно до ч. ч. 1,2,3ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»(який був чинний на час призначення пенсії позивачці) прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з ч. 13ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

За приписами ч. 18, ч. 19ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв'язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

Положення цієї статті поширюються також на пенсіонерів з числа працівників прокуратури, яким до набрання чинності цим Законом призначена пенсія за віком, вислугою років або за інвалідністю безпосередньо з прокурорсько-слідчих посад і посад у науково-навчальних закладах, незалежно від часу виходу на пенсію, за умови наявності у них стажу роботи, передбаченого цією статтею.

31 травня 2012 року Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури», яка набрала чинності 14.06.2012 року, згідно якої працівники прокуратури мають право на перерахунок пенсії з 1 липня 2012 року. При цьому розмір пенсії обчислюється за нормамиЗакону України «Про прокуратуру» в редакції, чинній на час набрання чинностіпостановою КМУ від 31.05.2012 року № 505та з урахуванням п. 2розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи».

Згідно з ч. 2ст. 50-1 Закону України «Про прокуратуру»(в редакції від 17.05.2012 року) пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії.

Відповідно до п. 2розділу II «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи»порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, не поширюється на пенсіонерів, яким призначена пенсія (щомісячне довічне грошове утримання) та які влаштувалися на роботу до набрання чинності цим Законом. Якщо внаслідок прийняття цього Закону розмір пенсії зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

Конституційний Суд України неодноразово розглядав питання, пов'язані з реалізацією права на соціальний захист та неприпустимість обмеження конституційного права громадян на достатній життєвий рівень і сформулював правову позицію, згідно якоїКонституція Українита закони України виокремлюють певні категорії громадян України, що потребують додаткових гарантій соціального захисту з боку держави. До них, зокрема, належать громадяни, яким пенсія призначена за спеціальними законами (в тому числі іЗаконом України «Про прокуратуру»).

Відповідно до ст. ст.22та64 Конституції України, право на пенсійне забезпечення відповідних категорій громадян, встановлене законами України (в тому числі іЗаконом України «Про прокуратуру») є таким, що не підлягає звуженню та обмеженню.

Згідно ч.2ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Пунктом 1 частини 3статті 2 Кодексу адміністративного судочинства Українивизначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Проаналізувавши встановлені обставини та приведені норми закону, які врегульовують спірні правовідносини, суд приходить до висновку, що відповідач неправомірно провів позивачці перерахунок пенсії в розмірі 60% від суми заробітної плати, оскільки, до спірних правовідносин підлягають застосуванню саме нормист. 50-1 Закону України «Про прокуратуру» в редакції чинній на момент виходу позивачки на пенсію. А тому, такі дії відповідача слід визнати неправомірними.

Дана правова позиція викладена у постанові Верховного Суду України від 17 грудня 2013 року за наслідками перегляду ухвали Вищого адміністративного суду України від 19 вересня 2013 року та ували Вищого адміністративного суду України від 20 червня 2013 року.

Відповідно до ч.ч. 1,2ст. 244-2 КАС України, Рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, установлену законом.

Враховуючи викладене, суд вважає, вимоги позивачки законними та обґрунтованими, а тому слід визнати розпорядження відповідача від 14.09.2012 року, 24.12.2013 року, 25.03.2015 року, від. 9.04.2015 року за №149285 щодо визначення відсоткового розміру пенсії та стажу роботи позивачки, який дає право на пенсію за вислугу років, неправомірними та зобовязати відповідача здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2012 року № 505 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників органів прокуратури» в розмірі 90 відсотків від суми заробітної плати, починаючи з 19.12.2014 року, а не з 1.07.2012 року як просить позивачка в позовній заяві.

Керуючись 10, 11, 76, 79, 122,160 - 163 КАС України, Законом України «Про прокуратуру», Законом України «Про вищу освіту», -

ПОСТАНОВИВ

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області про визнання неправомірними розпоряджень та зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.

Визнати неправомірними розпорядження Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області від 14.09.2012 року № 149285, від 24.12.2013 року № 149285, від 25.03.2015 року № 149285, від 09.04.2015 року № 149285 щодо визначення відсоткового розміру пенсії та стажу роботи ОСОБА_1.

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років половину строку навчання в Одеському державному університеті ім. І.І. Мечникова за період з 01.09.1979року по 01.07.1984 року включно (2 роки 5 місяців).

Зобовязати Управління Пенсійного фонду України в Біляївському районі Одеської області провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 19.12.2014 року з розрахунку 90 % від середньої заробітної плати.

В решті позовних вимог відмовити.

Допустити негайне виконання постанови суду.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга протягом 10 днів з дня отримання її копії до Одеського апеляційного адміністративного суду через Біляївський районний суд.

Суддя С.В.Крачкова