ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
31 серпня 2015 р. Справа № 903/885/15
за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Ковельрембуд"
до Ковельської міської ради Волинської області
про визнання недійсними рішень Ковельської міської ради
Суддя Філатова С. Т.
За участю представників сторін:
від позивача: Лісь С.І., дов. №29 від 26.08.2015р., Татарчук Л.І., дов. від 28.08.2015р.
від відповідача: Назарчук А.Г., дов. №237 від 31.12.2014р.
Відповідно до ст. 20 Господарського процесуального кодексу України представникам сторін роз'яснено право відводу судді. Відводу судді не заявлено. В судовому засіданні згідно ст.22 ГПК України роз'яснено процесуальні права та обов'язки учасників судового процесу.
СУТЬ СПОРУ:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Ковельрембуд" звернулось з позовом про визнання недійсними рішень Ковельської міської ради Волинської області №27/53 від 23.08.2012р. "Про дострокове розірвання договорів оренди землі та припинення права постійного користування земельною ділянкою ТзОВ" Ковельрембуд" та №37/15 від 25.04.2013р. "Про внесення змін до рішення міської ради від 23.08.2012р. №27/53 " "Про дострокове розірвання договорів оренди землі та припинення права постійного користування земельною ділянкою ТзОВ" Ковельрембуд", яким внесено зміни до рішення від 23.08.2012р. №27/53.
Позовні вимоги обґрунтовані наступним:
Рішенням Ковельської міської ради Волинської області №27/53 від 23.08.2012р. "Про дострокове розірвання договорів оренди землі та припинення права постійного користування земельною ділянкою ТзОВ" Ковельрембуд" вирішено достроково розірвати договори оренди землі, укладені між Ковельською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Ковельрембуд" та припинити право постійного користування земельною ділянкою по вул. Театральна, 37а, яка знаходиться у користуванні ТзОВ "Ковельрембуд" відповідно до державного акту на право постійного користування серії ВЛ №0016 зареєстрований за №13 від 11.07.1994р.
Зі змісту вищезазначеного рішення вбачається, що підставою для прийняття останнього слугував лист Ковельської об`єднаної державної податкової інспекції у Волинській області від 13.07.2012р. №4368/15-303.
Позивач стверджує, що рішення Ковельської міської ради від 23.08.2012р. №27/53 не містить чіткої підстави, що зумовила його прийняття, суперечить приписам ст. 141 Земельного кодексу України та вважає лист Ковельської об`єднаної державної податкової інспекції таким, що не створює умови для дострокового розірвання договорів оренди та припинення права постійного користування земельною ділянкою.
Посилається на ст.ст. 140-149 Земельного кодексу України, п. 8 постанови Пленуму Верховного Суду України №7 від 16.04.2004р. "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ".
18.08.2015р. за вх. №01-54/8067/15 відповідач у відзиві на позовну заяву стверджує прийняття оскаржуваних рішень в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України та просить у задоволенні позовних вимог відмовити, при цьому посилається на наступне.
Відповідно до рішення господарського суду Волинської області від 20.12.2012р. у справі №5004/1478/12 03.04.2013р. ТзОВ "Ковельрембуд" підписало акт передачі - приймання земельної ділянки, яка знаходиться у м. Ковелі, по вул. Заводській, 12, згідно якого орендар (ТзОВ "Ковельрембуд") від імені якого діє директор ТзОВ "Ковельрембуд" - Грицай Віктор Євгенійович повертає земельну ділянку загальною площею 2560 кв.м., розташовану у м. Ковелі, по вул. Заводській, 12, та орендодавець (Ковельська міська рада) від імені якої діє секретар ради - Гетьман О.М., приймає вищевказану земельну ділянку на підставі рішення господарського суду Волинської області від 20.12.2012р. №5004/1478/12. Відповідач стверджує, що зголосившись підписати акт передачі - приймання земельної ділянки, позивач виконав рішення господарського суду Волинської області та визнав правомочність прийняття Ковельською міською радою оскаржуваного рішення від 23.08.2012р. №27/53.
Звертаючись до господарського суду Волинської області із заявою від 13.05.2015 року № 09/1 про відновлення строку звернення до суду, позивач виходив з того, що про прийняття оскаржуваних рішень Ковельської міської ради він дізнався вперше із позовної заяви від 03.04.2015 року, якою Ковельська міська рада звернулась до господарського суду Волинської області про скасування державного акту на право постійного користування земельною ділянкою і тому, на його думку, строк позовної давності повинен обчислюватись саме від 03.04.2015 року. Інформація про місце і час проведення та порядок денний пленарних засідань ради доводиться секретаріатом ради до відома кожного депутата у письмовій або електронній формі, у телефонному режимі або в інший можливий спосіб, а також здійснюється повідомлення через засоби масової інформації (газета "Вісті Ковельщини") та офіційний сайт ради. Позивач міг без будь-яких обмежень вперше ознайомитись із оскаржуваними рішеннями Ковельської міської ради та бути присутнім на пленарному засіданні 23.08.2012 року.
Приймаючи оскаржуване рішення від 23.08.2012 року № 27/53 "Про дострокове розірвання договорів оренди землі та припинення права постійного користування земельною ділянкою ТзОВ "Ковельрембуд", Ковельська міська рада, зокрема, керувалась нормою ст. 141 Земельного кодексу України, де підставою для припинення права користування земельною ділянкою є систематична несплата земельного податку або орендної плати.
Згідно листа Ковельської об'єднаної Державної податкової інспекції від 13.07.2012р. №4368/15-303 упродовж 2011 та 2012 років від ТзОВ "Ковельрембуд" грошові кошти по сплаті земельного податку та орендної плати за землю не надходили та станом на 13.07.2012р. за товариством рахується заборгованість по земельному податку в сумі 61 144 64 грн. та по орендній платі за землю в сумі 112 035,59 грн., що, в свою чергу, свідчить про систематичну несплату земельного податку та орендної плати.
Використання землі без сплати земельного податку порушує основні засади податкового законодавства України щодо загальності оподаткування, відповідно до яких кожна особа зобов'язана сплачувати встановлені Податковим кодексом України податки та збори, платником яких вона є згідно з положеннями вищевказаного Кодексу.
В обґрунтування послався на 206 Земельного кодексу України, ст.ст. 1, 13, 15 Закону України "Про оренду землі".
Ухвалою суду від 18.08.2015р. розгляд справи відкладався згідно ст.77 ГПК України у зв'язку з неподанням витребуваних доказів, необхідністю витребування нових доказів.
В судовому засіданні 28.08.2015р. представник відповідача на виконання вимог ухвали суду подав копію Державного акту на право постійного користування землею серії від 11.07.1994 року ВЛ 0016; витяги з Державного земельного кадастру про земельні ділянки (кадастрові номери 0710400000:14:008:0005, 0710400000:14:008:0007).
Крім того, повідомив, що Ковельська міська рада Волинської області прийняла оспорюване рішення від 23.08.2012 року № 27/53 "Про дострокове розірвання договорів оренди землі та припинення права постійного користування земельною ділянкою ТзОВ "Ковельрембуд"" після розгляду листа Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області від 13.07.2012 року № 4368/15-303, керуючись ст.ст. 24, 31, 32 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 96, 141 Земельного кодексу України, п. 34 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
На виконання вимог ухвали суду позивач клопотанням від 31.08.2015р. долучив до матеріалів справи копії актів передачі-приймання земельних ділянок по вул. Заводській, 12, площею 1014кв.м.м, 2 560кв.м. від 03.04.2013р., постанов про закінчення виконавчих проваджень №36737591, №36737736 від 04.04.2013р.
В судовому засіданні 31.08.2015р. представник позивача звернувся з клопотанням від 31.08.2015р. про призначення земельно-технічної експертизи, на вирішення якої просив поставити питання:
- Яка площа земельної ділянки необхідна для обслуговування будівель і споруд з урахуванням площ земельних ділянок під самими будівлями та спорудами, які належать ТзОВ "Ковельрембуд" і знаходяться за адресою: вул.Театральна,37а, м.Ковель, Волинська область?;
- Які площі земельних ділянок необхідні для обслуговування будівель та споруд для кожної окремої будівлі, споруди, які належать ТзОВ "Ковельрембуд" і знаходяться за адресою: вул.Театральна,37а, м.Ковель, Волинська область?
Відповідач клопотання про призначення експертизи заперечив.
Згідно п. 1 ч.2 статті 79 Господарського процесуального кодексу України господарський суд має право зупинити провадження у справі, зокрема, за клопотанням сторони у випадках призначення господарським судом судової експертизи.
Пунктом 3.16. постанови пленуму Вищого господарського суду України №18 від 26.12.2011р. "Про деякі питання практики застосування Господарського процесуального кодексу України судами першої інстанції" визначено, що статтею 79 ГПК України встановлено вичерпний перелік підстав зупинення провадження у справі. Зупинення провадження у справі з інших підстав є неправомірним.
Відповідно до ст. 41 ГПК України для роз'яснення питань, що виникають при вирішенні господарського спору і потребують спеціальних знань, господарський суд призначає судову експертизу.
Суд, розглянувши клопотання позивача про призначення експертизи від 31.08.2015р., відхилив останнє як необґрунтоване відповідно до вимог ст. 79 ГПК України та таке, що виходить за межі заявлених позовних вимог.
Представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позов заперечив з підстав, зазначених у відзиві, зауважив, що позивач, як товариство з обмеженою відповідальністю, не наділений правом постійного користування земельною ділянкою відповідно до норм ст.92 ЗК України.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши долучені до справи докази, господарський суд -
встановив:
Ковельському орендно-підрядному спеціалізованому ремонтно-будівельному управлінню (правонаступником якого є ТзОВ "Ковельрембуд" відповідно до п. 1.1 статуту ТзОВ "Ковельрембуд, затвердженого зборами учасників, протокол №3 від 27.04.2005р., том І а.с. 51) було надано у постійне користування 2,91 га. землі у постійне користування для виробничої бази відповідно до рішення Ковельської міської ради від 29.06.1994р. №88-р, що стверджується державним актом на право постійного користування землею серії ВЛ 0016 від 11.07.1994р. (Том І а.с. 245).
07.11.2005р. між товариством з обмеженою відповідальністю "Ковельрембуд" та Ковельською міською радою на підставі рішення Ковельської міської ради від 06.10.2005р. №34/8 був укладений договір оренди землі, відповідно до умов якого орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 2 560кв.м. 8 в м. Ковелі по вул. Заводській, 12 для будівництва багатоквартирного житлового будинку (Том І а.с. 12-13).
31.03.2008р. між товариством з обмеженою відповідальністю "Ковельрембуд" та Ковельською міською радою на підставі рішення Ковельської міської ради від 20.12.2007р. №27/13 був укладений договір оренди землі, відповідно до умов якого орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельну ділянку площею 1 014кв.м. в м. Ковелі по вул. Заводській, 12 для розширення орендованої земельної ділянки під будівництво багатоповерхового житлового будинку (Том І а.с. 14-15).
Договори оренди зареєстровані у Волинській регіональній філії ДЗК 07.11.2005р., 31.03.2008р. за №040508000113, №040808000058.
Згідно з рішенням Ковельської міської ради Волинської області №27/53 від 23.08.2012р. про дострокове розірвання договорів оренди землі та припинення права постійного користування земельною ділянкою ТзОВ "Ковельрембуд", розглянувши лист Ковельської об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області від 13.07.2012р. №4368/15-303, керуючись ст.ст. 24, 31, 32 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 96, 141 Земельного кодексу України, п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" було вирішено:
1. Достроково розірвати договори оренди землі, укладені між Ковельською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Ковельрембуд":
- від 25.03.2008р., зареєстрований у Волинській регіональній філії ДЗК 25.03.2008р. за №04080800054 на земельну ділянку площею 3 477кв.м. для розміщення і обслуговування приміщення їдальні адміністративно-побутового корпусу №2 по вул. Варшавській, 1;
- від 24.07.2006р., зареєстрований у Волинській регіональній філії ДЗК 24.07.2006р. за №040608000372 на земельну ділянку площею 5 184кв.м. для будівництва багатоквартирного житлового будинку по вул. 40 років Перемоги, 4;
- від 07.11.2005р., зареєстрований у Волинській регіональній філії ДЗК 07.11.2005р. за №040508000113 на земельну ділянку площею 2 560кв.м. для будівництва багатоквартирного житлового будинку по вул. Заводській, 12;
- від 31.03.2008р., зареєстрований у Волинській регіональній філії ДЗК 31.03.2008р. за №040808000058 на земельну ділянку площею 1 014кв.м. для розширення орендованої земельної ділянки під будівництво багатоквартирного житлового будинку по вул. Заводській, 12.
2. Припинити право постійного користування земельною ділянкою по вул. Театральній, 37а, яка знаходиться у користуванні ТзОВ "Ковельрембуд" відповідно до державного акту на право постійного користування серії ВЛ №0016, зареєстрований за №13 від 11.07.1994р. (Том І а.с.9).
Рішенням Ковельської міської ради №37/15 від 25.04.2013р. про внесення змін до рішення міської ради від 23.08.2012р. №27/53 "Про дострокове розірвання договорів оренди землі та припинення права постійного користування земельною ділянкою ТзОВ "Ковельрембуд", керуючись п.п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", було вирішено:
1. Внести зміни до рішення міської ради від 23.08.20125р. №27/53 "Про дострокове розірвання договорів оренди землі та припинення права постійного користування земельною ділянкою", а саме:
1) абзаци 1, 2 пункту 1 вилучити;
2) пункт 2 після слів "земельною ділянкою" доповнити словами "площею 26 323кв.м."
В подальшому рішеннями господарського суду Волинської області від 13.12.2012р. по справі №5004/1477/12, від 20.12.2012р. по справі №5004/1478/12, що набрали чинності 24.12.2012р., 04.01.2013р. позови Ковельського міжрайонного прокурора в інтересах Ковельської міської ради до ТзОВ "Ковельрембуд" задоволено, розірвано договори оренди землі від 31.03.2008р., 07.11.2005р., укладені між Ковельською міською радою та товариством з обмеженою відповідальністю "Ковельрембуд", зареєстровані 31.03.2008р., 07.11.2005р. у Волинській філії ДЗК за №040808000058, №040508000113; зобов'язано товариство з обмеженою відповідальністю "Ковельрембуд" повернути територіальній громаді м. Ковеля земельні ділянки в м. Ковель по вул. Заводській, 12 загальною площею 1014кв.м, 2 560кв.м. у стані, придатному для їх подальшого використання та не гіршому, порівняно з тим, у якому вони були передані в оренду.
На виконання рішень суду 24.12.2012р., 04.01.2013р. видано накази №№5004/1477/12-1, 5004/1477/12-2, №№5004/1478/12-1, 5004/1478/12-2.
03.04.2013р. між Ковельською міською радою та ТзОВ "Ковельрембуд" були підписані акти передачі-приймання земельних ділянок площами 1 014кв.м., 2 560кв.м. по вул. Заводській, 12 на підставі рішень господарського суду Волинської області від 13.12.2012р. №5004/1477/12, від 20.12.2012р. №5004/1478/12 (Том І а.с, 135, 136).
04.04.2013р. постановою відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного управління юстиції у Волинській області закінчено виконавче провадження №36737736, №36737591 у зв'язку з тим, що відповідно до актів приймання-передачі від 03.04.2013р. орендар повернув земельні ділянки загальною площею 1 014кв.м., 2 560кв.м., розташовані в м. Ковелі по вул. Заводській, 12, а орендодавець прийняв дані земельні ділянки на підставі рішень господарського суду Волинської області від 13.12.2012р. №5004/1477/12, від 20.12.2012р. №5004/1478/12 у стані, придатному для їх подальшого використання та не гіршому, порівняно з тим, у якому вони були передані в оренду (Том І а.с. 137, 138).
Згідно з частиною другою статті 13 Конституції України кожний громадянин має право користуватися природними об'єктами права власності народу відповідно до закону.
Громадяни та юридичні особи у визначеному законом порядку набувають прав власності та користування земельними ділянками відповідно до їх цільового призначення для ведення господарської діяльності або задоволення особистих потреб.
Відносини, пов'язані з набуттям та реалізацією громадянами, юридичними особами прав на земельні ділянки та з цивільним оборотом земельних ділянок грунтуються на засадах рівності сторін і є цивільно-правовими.
Приписами статті 12 Земельного кодексу України встановлено, що до повноважень міських рад у галузі земельних відносин на території міст, зокрема, належить розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу.
Згідно з п. 34 ч. 1 ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції міської ради належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, які розглядаються виключно на пленарному засіданні ради - сесії.
Відповідно до п.п. 1 п. "б" ч. 1 ст. 33 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до делегованих повноважень міської ради належать повноваження по здійсненню контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охороною земель, вирішення земельних спорів у порядку, встановленому законом.
В силу дії ч. 1 ст. 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
За змістом ч. 1 ст. 124 Земельного кодексу України, передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у комунальній чи державній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Ковельському орендно-підрядному спеціалізованому ремонтно-будівельному управлінню (правонаступником якого є ТзОВ "Ковельрембуд" відповідно до п. 1.1 статуту ТзОВ "Ковельрембуд, затвердженого зборами учасників, протокол №3 від 27.04.2005р., том І а.с. 51) було надано у постійне користування 2,91 га. землі у постійне користування для виробничої бази відповідно до рішення Ковельської міської ради від 29.06.1994р. №88-р, що стверджується державним актом на право постійного користування землею серії ВЛ 0016 від 11.07.1994р. (Том І а.с. 245).
Пунктом 1 ст. 92 ЗК України визначено, що право постійного користування земельною ділянкою - це право володіння і користування земельною ділянкою, яка перебуває у державній або комунальній власності, без встановлення строку. Право постійного землекористування може бути припинене лише з підстав, передбачених законодавством.
Таким чином, право постійного землекористування є безстроковим, на відміну від права оренди, і може бути припинене лише з підстав, передбачених законодавством України.
Перелік підстав припинення права користування земельною ділянкою обумовлений ст. 141 ЗК України, серед яких, зокрема, є добровільна відмова від права користування земельною ділянкою.
Згідно ст. 142 ЗК України припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки. Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.
Відтак законною та правомірною підставою для припинення права постійного користування земельною ділянкою є однозначне волевиявлення землекористувача у формі заяви, що повинна містити таке волевиявлення (саме на відмову від права постійного користування земельною ділянкою) та здійснюватися повноважною особою.
Вказану правову позицію викладено у постанові Вищого господарського суду України від 16.01.2013р. №5028/11/32/2012.
Доказів такої відмови суду не подано, а позивачем відмова від земельної ділянки заперечена.
Судом не прийняті заперечення відповідача щодо неможливості ТзОВ "Ковельрембуд" мати земельну ділянку в постійному користування відповідно до норм ст.92 ЗК України.
При цьому судом враховано, що рішенням Конституційного Суду України від 22.09.2005 № 5-рп/2005 у справі № 1-17/2005 визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), положення пункту 6 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України щодо зобов'язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди без відповідного законодавчого, організаційного та фінансового забезпечення; положення пункту 6 Постанови Верховної Ради України "Про земельну реформу" від 18.12.1990 № 563-XII з наступними змінами в частині щодо втрати громадянами, підприємствами, установами і організаціями після закінчення строку оформлення права власності або права користування землею раніше наданого їм права користування земельною ділянкою. Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 02.04.2002 № 449 "Про затвердження форм державного акта на право власності на земельну ділянку та державного акта на право постійного користування земельною ділянкою" встановлено, що раніше видані державні акти на право приватної власності на землю, державні акти на право власності на землю та державні акти на право постійного користування землею залишаються чинними і підлягають заміні у разі добровільного звернення громадян або юридичних осіб.
Судом встановлено, що 07.11.2005р., 31.03.2008р. між товариством з обмеженою відповідальністю "Ковельрембуд" та Ковельською міською радою були укладені договори оренди землі, відповідно до умов яких орендодавець надав, а орендар прийняв в строкове платне користування земельні ділянки площами 2 560кв.м., 1 014кв.м. для будівництва багатоквартирного житлового будинку та для розширення орендованої земельної ділянки під будівництво багатоповерхового житлового будинку на підставі рішення Ковельської міської ради від 06.10.2005р. №34/8, 20.12.2007р. №27/13 в м. Ковелі по вул. Заводській, 12, зареєстровані у Волинській регіональній філії ДЗК 07.11.2005р., 31.03.2008р. за №040508000113, №040808000058 (Том І а.с. 12-15).
Рішенням №27/53 від 23.08.2012р. Ковельська міська рада достроково розірвала вказані договори оренди землі.
Частинами 1,2, 8 ст. 93 ЗК України передбачено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Земельні ділянки можуть передаватися в оренду громадянам та юридичним особам України, іноземним громадянам і особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним об'єднанням і організаціям, а також іноземним державам. Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються законом.
Статтею 31 Закону України "Про оренду землі" визначено підстави припинення договору оренди землі та регламентовано, що договір оренди землі може бути розірваний за згодою сторін. На вимогу однієї із сторін договір оренди може бути достроково розірваний за рішенням суду в порядку, встановленому законом. Розірвання договору оренди землі в односторонньому порядку не допускається, якщо інше не передбачено законом або цим договором.
Відповідно до ст.32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених статтями 24 і 25 цього Закону та умовами договору, в разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також на підставах, визначених Земельним кодексом України та іншими законами України.
В силу дії ч. 2 ст. 651 ЦК України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Таким чином, в імперативному порядку встановлено, що договір оренди землі може бути розірвано за ініціативою однієї із сторін, у разі відсутності згоди на те іншої сторони, лише за рішенням суду.
Таким чином, особливістю земельних відносин, заснованих на оренді є те, що вони засновані на договорі і прийняттю органом місцевого самоврядування рішення про припинення право користування земельною ділянкою, яка перебуває в оренді, має передувати розірвання договору оренди землі.
Відповідно до правової позиції Верховного Суду України, наведеної у п. 8 Постанови Пленуму № 7 від 16.04.2004р. "Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ", вирішуючи спори про припинення права власності на земельну ділянку чи права користування нею, суди повинні враховувати, що орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування має право прийняти рішення про це лише в порядку, з підстав і за умов, передбачених статтями 140 - 149 ЗК. У випадках, визначених цими нормами, припинення права власності на землю чи права землекористування провадиться за позовом відповідного органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування в судовому порядку, недодержання якого є підставою для визнання рішення цього органу та виданих державних актів недійсними.
В абзаці 2 пункту 2.8., п. 2.20 постанови пленуму Вищого господарського суду України № 6 від 17.05.2011 р. "Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин" роз'яснено, що у вирішенні спорів про розірвання договору оренди земельної ділянки судам слід враховувати, що відповідно до статті 32 Закону України "Про оренду землі" на вимогу однієї із сторін договір оренди землі може бути достроково розірваний за рішенням суду в разі невиконання сторонами обов'язків, передбачених умовами договору, та з підстав, визначених статтями 24 і 25 Закону України "Про оренду землі", у разі випадкового знищення чи пошкодження об'єкта оренди, яке істотно перешкоджає передбаченому договором використанню земельної ділянки, а також з підстав, визначених ЗК України та іншими законами України; дії органів державної влади та місцевого самоврядування, спрямовані на позбавлення суб'єкта права користування земельною ділянкою після державної реєстрації такого права поза межами підстав, визначених у статті 141 ЗК України, є такими, що порушують право користування земельною ділянкою.
Зважаючи на викладене, не прийняті судом і доводи відповідача щодо правової підстави для розірвання договорів та припинення землекористування - систематичну несплату орендної плати з посиланням п. "д" ч. 1 ст. 141 ЗК України, оскільки припинення землекористування з цієї підстави потребує судового розгляду.
Такого правового висновку дійшов Верховний Суд України у постанові від 12.12.2012р. у справі №6-14цс12.
Саме тому, в подальшому, 21.11.2012р. відповідач звернувся до суду з позовами про розірвання договорів оренди, зазначених в оспорюваних рішеннях, у зв'язку з систематичною несплатою орендних платежів та земельного податку.
Тобто, Ковельська міська рада на момент прийняття оспорюваних рішень не зверталася до суду з відповідними позовами щодо припинення права землекористування з підстав, визначених статтями 140 - 149 ЗК України. Судові рішення з цих питань на момент прийняття оспорюваних рішень були відсутні.
Наявність рішень господарського суду Волинської області від 13.12.2012р., 20.12.2012р. по справах №5004/1477/12, №5004/1478/12, що набрали чинності 24.12.2012р., 04.01.2013р., не спростовують встановленого господарським судом факту порушення міською радою приписів земельного законодавства при прийнятті оспорюваних рішень, адже, стаття 19 Основного Закону України зобов'язує органи місцевого самоврядування діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а нормою ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування" встановлено, що акти органів місцевого самоврядування з мотивів їхньої невідповідності Конституції або законом України визнаються незаконними в судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 155 Земельного кодексу України у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним. Відтак, прийняття радою незаконних рішень порушувало право позивача як користувача та орендаря щодо користування орендованими земельними ділянками, що має наслідком визнання таких рішень недійсними, в протилежному випадку існування незаконного рішення в просторі і часі суперечитиме всім вищезазначеним законодавчим нормам.
Вказана правова позиція викладена у постанові Вищого господарського суду України від 25.11.2014р. по справі №903/145/14.
Що стосується рішення №37/15 щодо внесення змін до рішення №27/53, то судом враховано, що згідно рішення Конституційного Суду України від 16 квітня 2009 року N 7-рп (справа про скасування актів органів місцевого самоврядування), відповідно до п. 5 мотивувальної частини якого органи місцевого самоврядування не можуть скасовувати свої попередні рішення, вносити до них зміни, якщо відповідно до приписів цих рішень виникли правовідносини, пов'язані з реалізацією певних суб'єктивних прав та охоронюваних законом інтересів, і суб'єкти цих правовідносин заперечують проти їх зміни чи припинення.
На цьому зауважено у постанові Верховного Суду України від 12.09.2012р. у справі №6-71цс12.
Доводи відповідача у відзиві від 18.08.2015р. щодо строку позовної давності не прийняті судом, як такі, що суперечать змісту пункту 5 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку здійснення судочинства" від 20.12.2011р. № 4176-VI, яким визначено, що протягом трьох років з дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення порядку здійснення судочинства" особа має право звернутись до суду з позовом, зокрема, про визнання незаконним правового акта органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, яким порушено право власності або речове право особи. В даному випадку звернення до суду відбулось в межах встановленого строку.
Статтею 152 (п. "г" ч. 3) Земельного кодексу України передбачено, що одним із способів захисту прав юридичних осіб на земельні ділянки є визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Враховуючи встановлення судом порушення відповідачем ст.ст. 141, 142 Земельного кодексу України, ст.ст. 31, 32 Закону України "Про оренду землі" під час прийняття оспорюваних рішень внаслідок відсутності згоди землекористувача на відчуження земельних ділянок та/або його добровільної відмови від землекористування, а також відсутність судових рішень з цього приводу на час прийняття рішень, позовні вимоги щодо визнання недійсними рішень Ковельської міської ради Волинської області від 23.08.2012р. №27/53 "Про дострокове розірвання договорів оренди землі та припинення права постійного користування земельною ділянкою ТзОВ "Ковельрембуд", від 25.07.2013р. №37/15 "Про внесення змін до рішення міської ради від 23.08.2012р. №27/53 "Про дострокове розірвання договорів оренди землі та припинення права постійного користування земельною ділянкою ТзОВ "Ковельрембуд" є підставними та підлягають до задоволення.
Оскільки спір до суду доведений з вини відповідача, витрати по сплаті судового збору в сумі 2 436,00грн. грн. слід віднести на нього відповідно до ст.49 ГПК України.
Враховуючи викладене, керуючись ст.19 Конституції України, ст.ст. 141, 142, 152, 155 Земельного кодексу України, ст.ст.31, 32 Закону України "Про оренду землі", ст.ст. 44, 49, 82-84 ГПК України , господарський суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Визнати недійсними рішення Ковельської міської ради Волинської області від 23.08.2012р. №27/53 "Про дострокове розірвання договорів оренди землі та припинення права постійного користування земельною ділянкою ТзОВ "Ковельрембуд", від 25.07.2013р. №37/15 "Про внесення змін до рішення міської ради від 23.08.2012р. №27/53 "Про дострокове розірвання договорів оренди землі та припинення права постійного користування земельною ділянкою ТзОВ "Ковельрембуд".
3. Стягнути з Ковельської міської ради Волинської області (45000, м. Ковель, вул. Незалежності, 73, код ЄДРПОУ 04051313) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Ковельрембуд" (45000, м. Ковель, вул. Театральна, 37а, код ЄДРПОУ 30739485) 2 436,00грн. витрат по сплаті судового збору.
4. Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Повне рішення
складено 03.09.2015р.
Суддя С.Т. Філатова