Рішення № 49520590, 02.09.2015, Господарський суд Чернівецької області

Дата ухвалення
02.09.2015
Номер справи
926/513/15
Номер документу
49520590
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРНІВЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"02" вересня 2015 р. Справа № 926/513/15

За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Гіпербуд» м.Хмельницький До Чернівецької міської ради м.Чернівці Про внесення змін до Договору №2089юр на реалізацію інвестиційного проекту забудови житлового кварталу на проспекті Незалежності у м.Чернівці Суддя С.М. ГушиликЗа участю представників:Від позивача: Вольська В.Л. - представник (дов. від 20.01.2015р.), Ткаченко Д.В. - представник (дов. від 12.06.2015р.)Від відповідача: Юзьків М.І. - заст. нач.управління (дов. від 02.06.2014р.)Рішення винесено 02.09.2015 року в зв'язку з оголошеною на підставі ст.77 Господарського процесуального кодексу України перервою.

СУТЬ СПОРУ: Товариство з обмеженою відповідальністю «Гіпербуд» м.Хмельницький 25.03.2015 року (згідно штемпелю на конверті) звернулося з позовом до Чернівецької міської ради м.Чернівці про внесення змін до Договору №2089юр на реалізацію інвестиційного проекту забудови житлового кварталу на проспекті Незалежності у м.Чернівці.

В обґрунтування своїх вимог позивач посилається на те, що 10.07.2007 року між ТОВ «Хмельницькбудінвест», правонаступником якого є ТОВ «Гіпербуд» та Чернівецькою міською радою було укладено договір № 2089юр на реалізацію інвестиційного проекту забудови житлового кварталу на проспекті Незалежності у м.Чернівці (далі - Договір № 2089юр). За умовами Договору № 2089юр позивач взяв на себе зобов'язання на власний ризик і за власні кошти забезпечити реалізацію схваленого інвестиційного проекту забудови житлового кварталу на проспекті Незалежності, 131, обмеженого вулицями Червоноармійською, Рівненською, Сторожинецькою, проспектом Незалежності в м.Чернівці, а відповідач зобов'язується створити умови для його реалізації.

Пунктом 2.1.5 Договору № 2089юр передбачено, що Інвестор (позивач) зобов'язується укласти договір з міською радою відповідно до Положення про порядок залучення коштів замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Чернівці.

Пунктом 2.1.7 Договору № 2089юр передбачено передачу Чернівецькій міській раді 6% загальної площі житла та об'єктів соцкульпобуту та 4% грошових внесків віз загальної вартості житла та об'єктів соцкульпобуту кожного будинку.

Згідно з п.5 ч.4 ст.4 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон) до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва «об'єктів комплексної забудови територій, що здійснюється за результатами інвестиційних конкурсів або аукціонів».

Частиною 7 статті 40 Закону визначено, що органам місцевого самоврядування забороняється вимагати від замовника будівництва надання будь-яких послуг, у тому числі здійснення будівництва об'єктів та передачі матеріальних або нематеріальних активів (зокрема житлових та нежитлових приміщень, у тому числі шляхом їх викупу).

Отже, на думку позивача, пункти 2.1.5 та 2.1.7 Договору № 2089юр не відповідають вимогам п.5 ч.4 та ч.7 ст.40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», а тому відповідно до перехідних положень зазначеного Закону мають бути приведені у відповідність до вище вказаного Закону шляхом їх виключення.

Враховуючи, те що відповідач відмовився внести зміни в Договір № 2089юр, позивач змушений був звернутися з позовом до суду про внесення змін до Договору № 2089юр на реалізацію інвестиційного проекту забудови житлового кварталу на проспекті Незалежності, 131, у м.Чернівці від 10.07.2007р., укладеного між ТОВ «Гіпербуд» та Чернівецькою міською радою, в редакції додаткової угоди № 2 та додаткової угоди № 3, запропонованих ТОВ «Гіпербуд», про виключення п.п.2.1.5 та 2.1.7 вказаного Договору.

27.03.2015 року позовні матеріали були зареєстровані в канцелярії господарського суду Чернівецької області.

Ухвалою суду від 27.03.2015 року порушено провадження у справі та призначено судове засідання на 16.04.2015 року.

Ухвалою суду від 16.04.2015 року розгляд справи було відкладено на 28.04.2015 року.

Відповідач проти позовних вимог заперечує посилаючись на те, що п.7 розділу V Прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» регулює відносини пов'язані з приведенням у відповідність до даного Закону договорів про пайову участь замовників будівництва у розвитку інфраструктури населеного пункту, проте позивач просить внести зміни до інвестиційного договору, який укладений на підставі Закону України «Про інвестиційну діяльність». Крім того, вважає відповідач, позивач не надав доказів в підтвердження того, що він є замовником будівництва комплексної забудови території, а відтак до правовідносин які виникли між сторонами не можна застосовувати ч.ч.4, 7 ст.40 п.7 розділу V Прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

В судовому засіданні, яке відбулося 28.04.2015 року за усним клопотанням представників сторін оголошено перерву до 05.05.2015 року.

Ухвалою суду від 05.05.2015 року було відмовлено Обслуговуючому кооперативу «Житлово-будівельному кооперативу Проспект» в задоволенні заяви у залученні його в якості третьої особи на стороні позивача та цією ж ухвалою було відкладено розгляд справи на 14.05.2015 року.

Ухвалою суду від 14.05.2015 року було зупинено провадження у справі до вирішення справи № 924/133/15, яка знаходиться в провадженні господарського суду Чернівецької області за позовом Чернівецької міської ради до товариства з обмеженою відповідальністю «Гіпербуд» про розірвання договору оренди землі.

Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 17.06.2015 року ухвалу господарського суду Чернівецької області від 14.05.2015 року про зупинення провадження у справі №926/513/15 було скасовано.

Ухвалою суду від 05.08.2015 року розгляд справи призначено на 14.08.2015 року.

Ухвалою суду від 14.08.2015 року строк розгляд справи продовжено на 15 днів та судове засідання відкладено на 27.08.2015 року.

До початку судового засідання, яке відбулося 27.08.2015 року від позивача надійшла заява в якій він просить врахувати, що ним при формуванні позовних вимог було допущено помилку та зазначено договір № 2089юр на реалізацію інвестиційного проекту забудови житлового кварталу на проспекті Незалежності, 131 у м.Чернівці від 10.07.2007 року, замість вірного № 2089юр на реалізацію інвестиційного проекту забудови житлового кварталу на проспекті Незалежності, 131 у м.Чернівці від 10.05.2007 року, а відтак позивач просить з метою усунення допущеної помилки та приведення позовної вимоги у відповідність до обставин справи, внести зміни до Договору № 2089юр на реалізацію інвестиційного проекту забудови житлового кварталу на проспекті Незалежності, 131 у м.Чернівці від 10.05.2007 року укладеного між ТОВ «Гіпербуд» та Чернівецькою міською радою, в редакції додаткової угоди № 2 та додаткової угоди № 3, запропонованих ТОВ «Гіпербуд», про виключення п.п.2.1.5 та 2.1.7 вказаного Договору. Враховуючи виправлену позивачем помилку розглядається спір про внесення зміни до Договору № 2089юр на реалізацію інвестиційного проекту забудови житлового кварталу на проспекті Незалежності, 131 у м.Чернівці від 10.05.2007 року.

В судовому засіданні, яке відбулося 27.08.2015 року оголошено перерву до 31.08.2015 року.

31.08.2015 року від відповідача надійшла заява згідно якої він просить при вирішенні даного спору у відповідності до ч.4ст.267 Цивільного кодексу України застосувати строк позовної давності.

В обґрунтування своєї заяви відповідач посилається на те, що Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» набув чинності 12.03.2011 року, тоді як позивач звернувся із позовом про приведення Договору № 2089юр на реалізації інвестиційного проекту забудови житлового кварталу на проспекті Незалежності, 131 у м.Чернівці у відповідність до зазначеного Закону після спливу більш як чотирьох років із дня набуття чинності.

В судовому засіданні, яке відбулося 31.08.2015 року оголошено перерву до 02.09.2015 року.

До початку судового засідання позивач надав свої заперечення стосовно заяви відповідача про застосування строку позовної давності, які полягають у наступному.

Для визначення моменту виникнення права на звернення до суду з позовом важливим є як об'єктивні так і суб'єктивні моменти, враховуючи, що товариству стало відомо про порушення його права після отримання листа від міської ради про відмову у внесені змін до договору то саме з цього часу і слід відраховувати перебіг строку позовної давності.

В судовому засіданні, яке відбулося 02.09.2015 року представник позивача підтримав свої позовні вимоги в повному обсязі, в свою чергу представник відповідача підтримав свої заперечення, викладені у письмовому відзиві на позов та у заяві про застосування строку позовної давності.

Заслухавши представників сторін, розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовна вимога, дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -

ВСТАНОВИВ:

12.12.2006 року виконавчим комітетом Чернівецької міської ради було прийнято рішення № 610/15 «Про проведення відкритого інвестиційного конкурсу будівництва житлового кварталу, обмеженого вулицями Червоноармійською, Рівненською, Сторожинецькою, проспектом Незалежності».

10.04.2007 року виконавчим комітетом Чернівецької міської ради було прийнято рішення № 288/6, яким:

1. Визнано переможцем відкритого інвестиційного конкурсу будівництва житлового кварталу на проспекті Незалежності, 131, товариство з обмеженою відповідальністю «Хмельницькбудінвест», як таке що запропонувало найбільшу суму коштів в розмірі 6200000 грн. га будівництво інженерних мереж та внутрішньо квартальних проїздів в кварталі обмеженого вулицями Червоноармійською, Рівненською, Сторожинецькою, проспектом Незалежності.

2. Взято до уваги, що ТОВ «Хмельницькбудінвест» взяло на себе наступні зобов'язання: 2.1) передати територіальній громаді міста 6% від загальної площі житла та об'єктів соцкульпобуту кожного будинку; 2.2) передати територіальній громаді міста 4% грошових внесків від загальної вартості житла та об'єктів соцкульпобуту кожного будинку; 2.3) в тримісячний термін виготовити проектну документацію на будівництво багатоповерхових будинків з об'єктами соцкультпобуту та погодити її в установленому порядку; 2.4) укласти договір з міською радою відповідно до Положення про порядок залучення коштів замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Чернівці.

На підставі вище вказаного рішення, 10.05.2007 року товариство з обмеженою відповідальністю «Хмельницькбудінвест» та Чернівецька міська рада уклали договір № 2089юр на реалізацію інвестиційного проекту забудови житлового кварталу на проспекті Незалежності у м.Чернівці (далі - Договір № 2089юр). (Внаслідок реорганізації шляхом виділу із TOB «Хмельницькбудінвест» було створено нову юридичну особу - TOB «Гіпербуд», яка є правонаступником TOB «Хмельницькбудінвест» щодо забудови житлового кварталу на Проспекті Незалежності, 131 в м. Чернівці, на підставі чого виконавчим комітетом Чернівецької міської ради було прийняте відповідне рішення №809/22 від 27.12.2011р. про заміну ТОВ «Хмельницькбудінвест» на TOB «Гіпербуд» у рішення про визнання товариства переможцем інвестиційного конкурсу забудови житлового кварталу на Проспект Незалежності, 131 в м. Чернівці).

За умовами Договору № 2089юр ТОВ «Хмельницькбудінвест», правонаступником якого є ТОВ «Гіпербуд» (позивач) взяв на себе зобов'язання на власний ризик і за власні кошти забезпечити реалізацію схваленого інвестиційного проекту забудови житлового кварталу на проспекті Незалежності, 131, обмеженого вулицями Червоноармійською, Рівненською, Сторожинецькою, проспектом Незалежності в м.Чернівці, а відповідач зобов'язується створити умови для його реалізації.

Згідно з п.п.2.1-2.1.4 Договору № 2089юр Інвестор зобов'язаний не пізніше ніж у тримісячний строк від дні укладення договору розпочати реалізацію інвестиційного проекту, сплатити міській раді кошти в сумі 6200000 грн. для виконання будівельних робіт по будівництву інженерних мереж та внутрішньо квартальних проїздів, виготовити та подати на затвердження міській раді проект відведення отриманої в користування земельної ділянки, розробити проектну документацію та погодити її в установленому порядку.

Строк дії договору сторони визначили у п.1.2 та п.5.1 Договору № 2089юр до 31 травня 2009 року, який може бути продовжений за письмовим погодженням Сторін, шляхом укладення додаткового договору. Згідно додаткового договору № 2 до договору № 2089юр від 10.05.2007р. на реалізацію інвестиційного проекту забудови житлового кварталу на проспекті Незалежності, 131 у м.Чернівці від 06.03.2013р. сторони внесли зміни в п.1.2 та п.5.1 Договору, яким строк дії Договору № 2089юр продовжено до 31.12.2016 року, але може бути продовженим за письмовим погодження сторін, шляхом укладення додаткового договору.

Згідно з п.6.1 Договору № 2089юр зміни до цього Договору вносяться за згодою Сторін у письмовій формі.

Дані про визнання Договору у встановленому законом порядку недійсним відсутні, станом на день розгляду справи договір є діючим.

Рішенням Чернівецької міської ради № 443 від 29.11.2007 року було надано та затверджено проект відведення земельних ділянок.

12.03.2008 року між Чернівецькою міською радою (Орендодавець) та ТОВ «Хмельницькбудінвест» (Орендар) було укладено договір оренди землі, яким останньому було надано в користування земельну ділянку, яка знаходиться в м.Чернівці на пр.Незалежності, 131, загальною площею 1,3000га., терміном до 12 липня 2010 року для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгово-офісними приміщеннями.

25.08.2010 року виконавчим комітетом Чернівецької міської ради було прийнято рішення № 559/15, яким п.1.3 - надано містобудівні умови і обмеження забудови земельних ділянок ТОВ «Хмельницькбудінвест» на будівництво багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгово-офісними приміщеннями та паркінгом на орендованій земельній ділянці площею 1,3000 га. для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгово-офісними приміщеннями на пр.Незалежності, 131, згідно з додатком.

21.06.2011 року виконавчим комітетом Чернівецької міської ради було прийнято рішення № 339/9, яким п.3.3 внесено зміни в графічну частину додатку до п.1.3 рішення міськвиконкому № 559/15, а саме викладено в такій редакції, в зв'язку із змінами в генеральний план забудови земельної ділянки.

В зв'язку з реорганізацією ТОВ «Хмельницькбудінвест» рішенням виконавчого комітету Чернівецької міської ради № 809/22 від 27.12.2011р. внесено зміни в рішення № 288/6 виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 10.04.2007р., а саме: слова ТОВ «Хмельницькбудінвест» замінено на слова ТОВ «Гіпербуд» та доповнено п.3 такого змісту «термін завершення реалізації інвестиційного проекту - грудень 2016 року».

Рішенням Чернівецької міської ради №457 від 29.03.2012 року п.12 було надано ТОВ «Гіпербуд» земельну ділянку в оренду за адресою пр.Незалежності, 131.

04.05.2012 року між Чернівецькою міською радою та ТОВ «Гіпербуд» було укладено договір оренди землі № 7800, яким останньому було надано в користування земельну ділянку, яка знаходиться в м.Чернівці на пр.Незалежності, 131, загальною площею 1,3000га., терміном до 04 травня 2022 року для будівництва багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгово-офісними приміщеннями.

Згідно рішення Чернівецької міської ради № 1073 від 24.09.2009 року відповідач виконав свої зобов'язання в частині забезпечення житлового кварталу трансформаторною підстанцією, а саме: Товариство передало у власність територіальної громади м.Чернівці трансформатор типу ТРНДЦН-400008250008110-УІ заводський номер № 19273 вартістю 1700000 грн., а також сплатив міській раді кошти передбачені п.2.1.2 Договору №2089юр, що підтверджено квитанціями про сплату та карткою рахунком, таким чином замовник виконав умови п. 2.1.2 Договору № 2089юр, що також підтверджує відповідач.

Пунктом 2.1.5 Договору № 2089юр від 10.05.2007 року на реалізацію інвестиційного проекту забудови житлового кварталу на проспекті Незалежності у м.Чернівці передбачено, що Інвестор (позивач) зобов'язується укласти договір з міською радою відповідно до Положення про порядок залучення коштів замовників на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м.Чернівці.

Пунктом 2.1.7 Договору № 2089юр від 10.05.2007 року передбачено передачу Чернівецькій міській раді 6% загальної площі житла та об'єктів соцкульпобуту та 4% грошових внесків від загальної вартості житла та об'єктів соцкульпобуту кожного будинку.

У розумінні ст.1 Закону України «Про інвестиційну діяльність» - інвестиціями є всі види майнових та інтелектуальних цінностей, що вкладаються в об'єкти підприємницької та інших видів діяльності, в результаті якої створюється прибуток (доход) або досягається соціальний ефект. Інвестиційною діяльністю є сукупність практичних дій громадян, юридичних осіб і держави щодо реалізації інвестицій.

Ч.1 п.2 ст. 2 Закону України «Про інвестиційну діяльність» визначено що інвестування, здійснюваного громадянами, недержавними підприємствами, господарськими асоціаціями, спілками і товариствами, а також громадськими і релігійними організаціями, іншими юридичними особами, заснованими на колективній власності; п.3 цієї ж статті визначено, що Інвестиційна діяльність забезпечується шляхом реалізації інвестиційних проектів і проведення операцій з корпоративними правами та іншими видами майнових та інтелектуальних цінностей. Інвестиційний проект - це сукупність цілеспрямованих організаційно-правових, управлінських, аналітичних, фінансових та інженерно-технічних заходів, які здійснюються суб'єктами інвестиційної діяльності та оформлені у вигляді планово-розрахункових документів, необхідних та достатніх для обґрунтування, організації та управління роботами з реалізації проекту. Розробленню інвестиційного проекту може передувати розроблення проектної (інвестиційної) пропозиції.

Частина 1 статті 6 Закону України «Про інвестиційну діяльність» передбачає, що відносини, що виникають при здійсненні інвестиційної діяльності на Україні, регулюються цим Законом, іншими законодавчими актами України.

На момент укладення Договору №2089юр від 10.05.2007р. діяв Закон України «Про планування та забудову території» ч.2 ст.27-1 якого визначено, що Замовник, який має намір здійснити будівництво об'єкта містобудування у населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту, крім випадків, передбачених частиною четвертою цієї статті.

В Положенні про порядок участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Чернівців, затвердженого рішенням 30 сесії міської ради IV скликання від 24.02.2005р. № 670 (далі - Положення), яке діяло на момент укладення Договору № 2089юр (п.2.1.5 Договору №2089юр) граничний розмір коштів замовників, які залучаються на розвиток інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста (кошти на розвиток) з урахуванням вартості всіх робіт, передбачених вихідними даними на проектування, не може перевищувати 25 відсотків вартості будівництва об'єкта незалежно від його функціонального призначення.

Пунктом 3.2 зазначеного Положення передбачено, що між міською радою та замовником укладається договір встановленої форми про залучення коштів на розвиток. Пунктом 4.1 Положення визначено, що договір про залучення коштів на розвиток, укладений між міською радою та замовником підписується міським головою та має містити умови щодо розміру та форми, у якій будуть сплачуватись кошти на розвиток, терміни сплати, умови індексації, майнові та інші права сторін, їх відповідальність та інше. Договір укладається не пізніше 30 робочих днів після позитивного прийняття рішення сесією міської ради (п.4.2 Положення).

Пунктом 1.4. Положення передбачено, що звільняються від сплати коштів на розвиток замовники, які здійснюють - п.1.4.2 будівництво паркінгів та гостьових автостоянок у складі житлових будинків відповідно до затвердженої у встановленому порядку проектно-кошторисної документації.

Станом на вересень 2015 року Договір про залучення коштів на розвиток відповідно до Положення про порядок участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Чернівців у відповідності до п.2.1.5 Договору № 2089юр укладений не був.

Діючим Положенням про порядок участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Чернівців визначено такі поняття:

Інженерно-транспортна та соціальна інфраструктура міста - комплекс інженерних, транспортних споруд і комунікацій, а також об'єктів соціального та культурного обслуговування населення, призначених для забезпечення стійкого розвитку та функціонування міста.

Комплексна забудова території є засобом її упорядкування шляхом забезпечення громадських та приватних інтересів, спрямованих на попереднє проведення інженерної підготовки, спорудження зовнішніх інженерно-транспортних мереж, об'єктів соціальної сфери, жилих будинків, благоустрою території, інших об'єктів містобудування. Комплексна забудова території може здійснюватися шляхом комплексної реконструкції кварталів (мікрорайонів) застарілого житлового фонду і забезпечуватися одним або кількома інвесторами.

Пайова участь (внесок) замовника у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста - кошти, що підлягають перерахуванню замовником до бюджету міста для забезпечення створення і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури міста не пізніше одного місяця після прийняття об'єкта в експлуатацію (надалі - пайовий внесок).

Отже, з тексту Договору № 2089юр від 10.05.2007 року на реалізацію інвестиційного проекту забудови житлового кварталу на проспекті Незалежності у м.Чернівці можна зробити висновок, що між позивачем та відповідачем був укладений договір на реалізацію інвестиційного проекту забудови житлового кварталу, за яким позивач серед іншого зобов'язувався вирішувати питання пайової участі відповідно до Положення про порядок участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Чернівців та передати міській раді 6 % загальної площі житла та об'єктів соцкульпобуту та 4% грошових внесків від загальної вартості житла та об'єктів соцкульпобуту кожного будинку.

12.03.2011р. набув чинності Закону України від 17.02.2011 року № 3038-VI «Про регулювання містобудівної діяльності» (далі - Закон).

Відповідно до частин 2, 3 статті 40 Закону замовник, який має намір щодо забудови земельної ділянки у відповідному населеному пункті, зобов'язаний взяти участь у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури населеного пункту...»

Пайова участь у розвитку інфраструктури населеного пункту полягає у перерахуванні замовником до прийняття об'єкта будівництва в експлуатацію до відповідного місцевого бюджету коштів для створення і розвитку зазначеної інфраструктури.

Згідно з п.5 ч.4 ст.4 Закону до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва «об'єктів комплексної забудови територій, що здійснюється за результатами інвестиційних конкурсів або аукціонів».

Частиною 7 статті 40 Закону визначено, що органам місцевого самоврядування забороняється вимагати від замовника будівництва надання будь-яких послуг, у тому числі здійснення будівництва об'єктів та передачі матеріальних або нематеріальних активів (зокрема житлових та нежитлових приміщень, у тому числі шляхом їх викупу), крім пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, передбаченої цією статтею, а також крім випадків, визначених частиною п'ятою статті 30 цього Закону.

Пунктом 7 Розділу V Прикінцевих положень Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» визначено «Якщо договором про пайову участь, який укладений до набрання чинності цим Законом, передбачена сплата пайової участі замовником будівництва (повністю або частково) в обсягах інших, ніж визначено цим Законом, такий договір підлягає приведенню у відповідність із цим Законом.

Будь-які рішення органів місцевого самоврядування про надання замовником будівництва будь-яких послуг, передачу активів у будь-якій формі (матеріальній чи нематеріальній), передачу частини (відсоткової частки) площ прийнятих в експлуатацію об'єктів містобудування, крім пайової участі відповідно до цього Закону, прийняті до набрання чинності цим Законом, підлягають приведенню у відповідність із цим Законом».

Для приведення Договору № 2089юр у відповідність до норм Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», позивач звернувся до відповідача з пропозицією внести зміни до Договору № 2089юр, шляхом виключення п.п.2.1.5 та 2.1.7, уклавши запропоновані ним додаткові угоди № 2 та №3.

Листом № 01/02-09/669 від 17.03.2015р. відповідач відмовився вносити вказані зміни до Договору № 2089юр.

Як вбачається з матеріалів справи та з переписки сторін з приводу заявлених позовних вимог, відповідач відмовив позивачу у зміні умов Договору № 2089юр, укладеного між товариством з обмеженою відповідальністю «Хмельницькбудінвест», правонаступником якого є ТОВ «Гіпербуд» та Чернівецькою міською радою.

Предметом спору у даній справі є зобов'язання внести зміни в Договір № 2089юр на реалізацію інвестиційного проекту забудови житлового кварталу на проспекті Незалежності у м.Чернівці від 10.05.2007 року, укладеного між ТОВ «Гіпербуд» та Чернівецькою міською радою, в редакції додаткової угоди №2 та додаткової угоди № 3, запропонованих Товариством з обмеженою відповідальністю «Гіпербуд», про виключення п.2.1.5, та п.2.1.7 вказаного Договору.

Згідно з ст. 651 Цивільного кодексу України зміна договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено законом. Договір може бути змінено за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених законом.

Відповідно до ст. 188 Господарського кодексу України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором. Сторона договору, яка вважає за необхідне змінити або розірвати договір, повинна надіслати пропозиції про це другій стороні за договором. Сторона договору, яка одержала пропозицію про зміну чи розірвання договору, у двадцятиденний строк після одержання пропозиції повідомляє другу сторону про результати її розгляду. У разі якщо сторони не досягли згоди щодо зміни (розірвання) договору або у разі неодержання відповіді у встановлений строк з урахуванням часу поштового обігу, заінтересована сторона має право передати спір на вирішення суду. Якщо судовим рішенням договір змінено або розірвано, договір вважається зміненим або розірваним з дня набрання чинності даним рішенням, якщо іншого строку набрання чинності не встановлено за рішенням суду.

Відповідно до п. 6 ч. 4 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» до пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту не залучаються замовники у разі будівництва об'єктів будівництва за умови спорудження на цій земельній ділянці об'єктів соціальної інфраструктури.

Відповідно до проекту будівництва за спірним договором передбачено будівництво позивачем на наданій земельній ділянці також об'єктів соціальної інфраструктури, зокрема приміщень соціального призначення тощо.

Згідно з ч. 7 ст. 40 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» органам місцевого самоврядування забороняється вимагати від замовника будівництва надання будь-яких послуг, у тому числі здійснення будівництва об'єктів та передачі матеріальних або нематеріальних активів (зокрема житлових та нежитлових приміщень, у тому числі шляхом їх викупу), крім пайової участі у розвитку інфраструктури населеного пункту, передбаченої цією статтею, а також крім випадків, визначених частиною п'ятою статті 30 цього Закону.

Відповідно до ч. 7 розділу V «Прикінцеві положення»Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» якщо договором про пайову участь, який укладений до набрання чинності Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», передбачена сплата пайової участі замовником будівництва (повністю або частково) в обсягах інших, ніж визначено цим законом, такий договір підлягає приведенню у відповідність із цим законом. Будь-які рішення органів місцевого самоврядування про надання замовником будівництва будь-яких послуг, передачу активів у будь-якій формі (матеріальній чи нематеріальній), передачу частини (відсоткової частки) площ прийнятих в експлуатацію об'єктів містобудування, крім пайової участі відповідно до цього закону, прийняті до набрання чинності цим законом, підлягають приведенню у відповідність із цим законом.

Як вбачається з матеріалів справи, а саме, з містобудівних умов, витягу з проекту будівництва на вказаній земельній ділянці передбачено будівництво позивачем багатоквартирного житлового будинку з вбудовано-прибудованими торгово-офісними приміщеннями, паркінгом та гостьовою автостоянкою (житловий комплекс, торговельно-розважальний комплекс, з приміщеннями соціального призначення та інше), що є не чим іншим, як «комплексною забудовою території» у розумінні діючого Положенням про порядок участі замовників у створенні і розвитку інженерно-транспортної та соціальної інфраструктури м. Чернівців та Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності».

Відтак, у зв'язку з набранням чинності з 12.03.2011 року Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», норми якого вносять заборону стосовно вимог відповідача з приводу передачі позивачем житлових та нежитлових приміщень у побудованих будинках та звільняють позивача від сплати пайової участі в зв'язку з спорудженням під час будівництва на вказаній земельній ділянці об'єктів комплексної забудови, позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Що ж стосується заяви відповідача про застосування строку позовної давності то вона не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.

Згідно із статтею 256 Цивільного кодексу України позовна давність це строк, у межах якого особа може звернутися до суду з вимогою про захист свого цивільного права або інтересу.

За вимогами статті 257 Цивільного кодексу України загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки.

Частиною 1 статті 261 Цивільного кодексу України передбачено, що перебіг позовної давності починається від дня коли особа довідалась або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила.

Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» не передбачено терміну згідно якого слід привести у відповідність до цього Закону рішення органів місцевого самоврядування про надання замовником будівництва будь-яких послуг, передачу активів у будь-якій формі (матеріальній чи нематеріальній), передачу частини (відсоткової частки) площ прийнятих в експлуатацію об'єктів містобудування.

Отже, сторона договору мала право звернутися із вимогою про приведення його у відповідність до вище вказаного Закону в будь-який час. Таким чином, право на звернення до суду у позивача виникло після отримання листа - відмови відповідача про внесення змін до договору № 01/02-09/669 від 17.03.2015р., з позовною заявою позивач звернувся 25.03.2015 року, з чого можна робити висновок, що позивач не пропустив термін позовної давності.

Згідно з ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу свої вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

З огляду на наведене та на переконання суду, представниками відповідача не обґрунтовано належним чином ті обставини, які б могли бути підставою для відмови в задоволенні позову.

Дослідивши матеріали справи та проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд прийшов до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню.

Суд також вирішив, що судові витрати слід віднести на відповідача з вини якого спір безпідставно доведено до розгляду судом.

Керуючись ст. ст. 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд -

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити.

2. Внести зміни до Договору № 2089юр на реалізацію інвестиційного проекту забудови житлового кварталу на проспекті Незалежності у м.Чернівці від 10.05.2007 року, укладений між ТОВ «Гіпербуд» та Чернівецькою міською радою, в редакції додаткової угоди №2 та додаткової угоди № 3, запропонованих Товариством з обмеженою відповідальністю «Гіпербуд», про виключення п.2.1.5, та 2.1.7 вказаного Договору.

3. Стягнути з Чернівецької міської ради м.Чернівці, пл. Центральна, 1, (ідент.код 36068147) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Гіпербуд» м.Хмельницький, вул. Пилипчука, 6, офіс 414, (код 37825109) судовий збір в сумі 1218 грн.

Повне рішення складено 03.09.2015 року

Суддя С.М.Гушилик