РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-312/2010 рік
21 липня 2010 року Козівський районний суд
Тернопільської області
в складі: головуючого судді Вирста М.М.
при секретарі Фещак Г.М.
за участю: позивачки: ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Козові цивільну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Козівському районі про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_1 звернулися в суд з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Козівському районі про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії за період із 2007 року по 2009 рік у розмірі 2711,20 грн., на кожного, та з 01 січня 2010 року до постановлення судом рішення.
Посилаються на те, що набувши статус дитини війни, згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», вони мають право на одержання пенсії, підвищеної на 30 % мінімальної пенсії за віком із 01 січня 2006 року.
Однак, відповідачем вказану вимогу закону не було виконано, у 2006 2007 роках надбавка не виплачувалася, в 2008 - 2009 роках, та по даний час така надбавка виплачувалася позивачам не в повному обсязі.
Вважає, що положення Законів України «Про державний бюджет України на 2007- 2009 роки» в частині зупинення дії ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» не відповідають Конституції України і тому не можуть застосовуватись.
Просять суд зобовязати відповідача зробити перерахунок щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком із 2007 року по теперішній час відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни». Судові витрати покласти на відповідача.
Позивач ОСОБА_2 в судове засідання подав письмову заяву в якій просить справу слухати без його участі, просить позов задоволити з мотивів, викладених в позовній заяві.
Позивачка ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримала, просить їх задоволити, просить суд зобовязати відповідача зробити перерахунок щомісячної доплати до пенсії у розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком із 2007 року по теперішній час відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни».
Представник відповідача в судове засідання не зявився, проте надіслав письмове заперечення на позовну заяву, в якому позов не визнав та в його задоволенні просить відмовити з тих підстав, що ст. 7 Закону України № 2195 передбачено, що фінансування виплат за цим Законом проводиться із Державного бюджету України, а не із бюджету Пенсійного Фонду України, тому твердження про те, що на виконання рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 №6-рп/2007, Управління Пенсійного фонду України було зобов'язане перерахувати та виплатити позивачу пенсію, суперечить чинному законодавству. Крім того, абз.1 ч.1 ст. 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовується винятково для визначення розміру пенсій, призначених відповідно до цього Закону, а для перерахунків або підвищень пенсій, не застосовується. Законодавством України визначено, що фінансування ст. 6 Закону № 2195 проводиться з Державного бюджету України, а не з бюджету Пенсійного Фонду України.
Отже, на час звернення до суду законом не був визначений механізм розрахунку підвищення пенсії, передбаченого ст. 6 Закону № 1295. На даний час питання виплати підвищень до пенсій "дітям війни" законодавчо врегульовано, з 01 січня 2008 року механізм реалізації положень ст. 6 Закону № 2195 врегульовано шляхом внесення змін до цієї статті Законом України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" (пп. 2 п. 41 розділу II), згідно з якими дітям війни (крім тих, на яких поширюється дія Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення в розмірі надбавки, встановленої для учасників війни. Згідно п.8 постанови Кабінету Міністрів України від 28 травня 2008 року № 530 "Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян" дітям війни до пенсії або підвищення проводиться у таких розмірах: з 22 травня 48 грн.10 коп., з 1 липня 48 грн.20 коп. та з 1 жовтня - 49 грн.80 коп.
Суд, вислухавши пояснення позивачки ОСОБА_1, враховуючи письмове заперечення відповідача, проаналізувавши матеріали справи, дослідивши та оцінивши зібрані по справі докази, вважає, що вказаний позов підлягає до часткового задоволення, виходячи з наступних підстав.
Позивачі ОСОБА_2, ОСОБА_1 є пенсіонерами за віком та мають статус дитини війни, що стверджується посвідченням № 118738, № 119350.
У відповідності до ст.1 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195, дитиною війни визнається особа, яка є громадянином України та якій на час закінчення (02 вересня 1945 року) Другої світової війни було менше 18 років.
Згідно ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195 в редакції від 19 грудня 2006 року передбачено, що дітям війни пенсії або щомісячне довічне грошове утримання чи державна соціальна допомога, що виплачується замість пенсії, підвищуються на 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.
Фінансове забезпечення державних соціальних гарантій, передбачених цим Законом, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України (ст. 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195 ).
Частиною 2 ст. 3 Закону України « Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195 встановлено, що державні соціальні гарантії дітям війни, встановлені цим Законом, не можуть бути обмежені або скасовані іншими нормативно правовими актами.
Пунктом 12 статті 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» дія ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195 була призупинена.
Рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/2007 п.12 ст. 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» визнано неконституційним.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про неконституційність.
Таким чином, положення пункту 12 статті 71 Закону України «Про державний бюджет України на 2007 рік» втратив свою чинність з 09 липня 2007 року, тобто з моменту прийняття Конституційним Судом України відповідного рішення.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позивачі маючи статус дитини війни, мають право на одержання пенсії, підвищеної на 30% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, тобто з моменту ухвалення рішення Конституційного суду України № 6-рп/ 2007 від 09 липня 2007 року.
Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року, текст ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195 викладено в новій редакції, відповідно до якої, дітям війни до пенсії або щомісячного довічного грошового утримання чи державної соціальної допомоги, що виплачується замість пенсії, виплачується підвищення у розмірі надбавки, встановленої для учасників війни п. 41 розділу II Закону.
Рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008 підпункт 2 пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнано неконституційним.
Відповідно до ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним судом України рішення про неконституційність.
Таким чином, положення пункту 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» втратив свою чинність з 22 травня 2008 року, тобто з моменту прийняття Конституційним Судом України відповідного рішення.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає, що позивачі маючи статус дитини війни, мають право на одержання пенсії, підвищеної на 30% мінімальної пенсії за віком, починаючи з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, тобто з моменту ухвалення рішення Конституційного суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року.
Рішення Конституційного суду України має преюдиціальне значення для судів загальної юрисдикції при розгляді ними позовів у звязку з правовідносинами, які виникли внаслідок дії положень статей зазначених законів, які визнані неконституційними, є обовязковим до виконання на території України, остаточним та не може бути оскаржене.
Відповідно до ст. 28 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09 липня 2003 року мінімальна пенсія за віком встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.
Згідно із ст. 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для осіб які втратили працездатність, становив: з 01 січня 380,00 гривень, з 1 квітня - 406,00 гривень, з 1 жовтня - 411,00 гривень.
Згідно із ст. 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів» прожитковий мінімум для осіб які втратили працездатність, становив: з 01 січня - 470,00 гривень, з 1 квітня - 481,00 гривню, з 1 липня - 482,00 гривні, з 1 жовтня - 498,00 гривень.
У 2009 році у відповідності до ст. 54 Закону України «Про Державний бюджет України на 2009 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність встановлений в розмірах, що діяли у грудня 2008 року, тобто в розмірі 498 гривень, а з 01 листопада 2009 року - 573,00 гривень.
Статтею 52 Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» від 27 квітня 2010 року № 2154 прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність встановлений з 01 січня у розмірі 695, 00 гривень, з 01 квітня 706, 00 гривень.
Однак, у 2007 році виплата підвищення до пенсії, передбаченого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195, позивачам не проводилася, у січні березні 2008 року здійснювалась у розмірі 47 грн., квітні червні 2008 року 48 грн. 10 коп., липні вересні 2008 року 48 грн. 20 коп., жовтні грудні 2008 року 49 грн. 80 коп.
З 2009 року виплата підвищення до пенсії особам, що мають статус дитини війни проводиться органами Пенсійного фонду України у розмірі 49 грн. 80 коп., встановленому ст. 7 постанови Кабінету Міністрів України № 530 від 28 травня 2008 року «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», тобто, на підставі підзаконного нормативно правового акту, який суперечить вимогам Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195, що має вищу юридичну силу.
Протягом 2007 року позивачі не отримувала надбавку, як дитина війни, у січні березні 2008 року здійснювалась у розмірі 47 грн., квітні червні 2008 року 48 грн. 10 коп., липні вересні 2008 року 48 грн. 20 коп., жовтні грудні 2008 року, та у 2009 році 49 грн. 80 коп. щомісячно, про що відповідачем надано довідку № 349 від 27 травня 2010 року, та № 348 від 27 травня 2010 року.
Відповідно до п.п. 7 п. 2.2 «Положення про управління Пенсійного фонду в районах, містах і районах у містах», затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30 квітня 2002 року, управління відповідно до покладених на нього завдань призначає (здійснює перерахунок) і виплачує пенсії, допомогу на поховання та інші соціальні виплати відповідно до чинного законодавства.
Таким чином, аналізуючи зібрані у судовому засіданні докази у їх сукупності, суд приходить до переконання про доведеність позовних вимог позивачів та вважає, що вони підлягають до часткового задоволення, оскільки в даному випадку мають місце порушення прав позивачів ОСОБА_2, ОСОБА_1, які підлягають поновленню шляхом зобовязання Управління Пенсійного фонду України в Козівському районі провести нарахування та виплату позивачам передбаченого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195 підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком за періоди із 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року з урахуванням сум, що були виплачені згідно п.41 розділу II ЗУ «Про Державний бюджет на 2008 рік про внесення змін до деяких законодавчих актів України», яким було змінено на 2008 рік дію ст.6 «Про соціальний захист дітей війни», та з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року включно.
Стосовно заперечень відповідача, суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Згідно ст.3 Цивільно-процесуального кодексу України кожна особа має право в порядку, встановленому ЦПК України звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Відмова від права на звернення до суду за захистом є недійсною.
У відповідності до ч. 9 ст. 8 ЦПК України забороняється відмова у розгляді справи з мотивів відсутності, неповноти, нечіткості, суперечливості законодавства, що регулює спірні правовідносини.
А тому, доводи відповідача в частині неврегульованості на законодавчому рівні порядку здійснення доплат особам, які мають статус «дитина війни» не може бути підставою для нездійснення таких виплат або відмови в задоволенні позову.
Щодо доводів відповідача про неможливість застосування до спірних правовідносин ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-ІУ суд вважає наступне.
За чинним законодавством розмір мінімальної пенсії за віком визначається лише за правилами, передбаченими ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», іншого нормативно-правового акта, який би визначав цей розмір або встановлював інший розмір, немає.
Наявність норми, на яку посилається відповідач, а саме абзац 1 частини 1 статті 28 вищевказаного Закону та відсутність іншого мінімального розміру пенсії за віком не є підставою для відмови в реалізації позивачами конституційної гарантії, встановленої ст. 46 Конституції України та права на отримання доплати до пенсії, передбаченої ст. 6 Закону № 2195-ІV.
З урахуванням наведеного, суд дійшов до переконання, що відповідач є територіальним органом, який законами уповноважений державою призначати, нараховувати, перераховувати пенсії та надбавки до пенсії, передбачені чинним законодавством, кожному пенсіонеру у відповідному районі, веде облік пільгових категорій пенсіонерів, тому має здійснити належний розрахунок надбавки до пенсії позивачам з дня ухвалення рішення Конституційним Судом до закінчення відповідного бюджетного року.
Також, з урахуванням вимог ст. 88 ЦПК України, п. 34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України № 7-93 від 21 січня 1993 року «Про державне мито» Пенсійний фонд України, його підприємства, установи та організації звільнені від сплати державного мита, тому суд вважає, що судові витрати по справі в частині сплати судового збору слід віднести за рахунок держави, однак до стягнення із відповідача підлягають витрати на інформаційно технічне забезпечення розгляду справи пропорційно до задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 10, 15, 60, 88, 209, 212-215, 294, 295 ЦПК України, ст.ст. 22, 64, п. 1,6 ст. 92, ч. 2 ст. 152 Конституції України, рішенням Конституційного суду України від 09 липня 2007 року № 6-рп/ 2007, рішенням Конституційного суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008, п. 12 ст. 71 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» від 19 грудня 2006 року № 489, п.п. 2 п. 41 розділу II Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2007 року № 107, ст.ст. 1, 6, 7 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195, п. 34 ст. 4 Декрету Кабінету Міністрів України № 7-93 від 21 січня 1993 року «Про державне мито» суд, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2, ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Козівському районі про визнання дій неправомірними та стягнення недоплаченої щомісячної державної соціальної допомоги до пенсії - задоволити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Козівському районі щодо невиплати ОСОБА_2, ОСОБА_1 державної соціальної допомоги, як дитині війни, відповідно до ст. 6 ЗУ «Про соціальний захист дітей війни» у розмірі 30% мінімального розміру пенсії за віком за періоди: з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року, та з 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Козівському районі провести нарахування та виплату ОСОБА_2, ОСОБА_1 підвищення до пенсії у розмірі 30% мінімальної пенсії за віком на підставі положень статті 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» від 18 листопада 2004 року № 2195, за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2007 року включно, з 22 травня 2008 року по 31 грудня 2008 року включно, та 01 січня 2009 року по 31 грудня 2009 року включно з урахуванням раніше сплачених сум.
В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Козівському районі 37 /тридцять сім/грн. за інформаційно технічне забезпечення розгляду судової справи р/р 31211659700282, найменування рахунку Козівський район 22050000, Банк одержувача УДК у Козівському районі, МФО банку 838012, Код одержувача 23588148.
Витрати по оплаті судового збору в розмірі 8 /вісім/ грн. 50 коп. компенсувати за рахунок держави у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
На рішення може бути подана заява про апеляційне оскарження до Апеляційного суду Тернопільської області через Козівський районний суд протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження, або без подання такої заяви в строк встановлений законом.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання заяви про апеляційне оскарження, якщо заяву про апеляційне оскарження не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Суддя: підпис
З оригіналом: вірно