Постанова № 4951088, 27.02.2009, Чистяківський міський суд Донецької області (до 25.04.2025 - Торезький міський суд Донецької області)

Дата ухвалення
27.02.2009
Номер справи
2-а-47/09
Номер документу
4951088
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

№2-а-47/09

П О С Т А Н О В А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2009 року Торезький міський суд Донецької області в складі :

головуючої-судді Чапланової О.М.

при секретарі Кононенко Л.І.

за участю: позивача ОСОБА_1

представника позивача ОСОБА_2

представників відповідача УПСЗН: Литвинової Л.М., Глущенко Ю.А.,

Касьянової І.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Торезі адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, про поновлення строку звернення, визнання дій протиправними, зобов'язання: нарахувати і виплатити недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, провести індексацію та компенсацію недоплачених сум, проводити щомісячно нарахування і виплату допомоги у розмірі прожиткового мінімуму до досягнення дитиною трирічного віку,-

В С Т А Н О В И В :

02.12.2008 р. позивачка звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської Ради Донецької області (далі - УПСЗН) про визнання дій протиправними, зобов'язання нарахувати і виплатити недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з 23.05. 2007 року по теперішній час.

Ухвалою від 29.12.2008 р. до участі в справі як третю особу залучено - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області.

02.02.2009 р. на зміну позовних вимог від 02.12.2008 р. ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України у Донецькій області, про поновлення строку звернення, визнання дій протиправними, зобов'язання: нарахувати і виплатити недоотриману допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, провести індексацію та компенсацію недоплачених сум, проводити щомісячно нарахування і виплату допомоги у розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для дітей віком до шести років, до досягнення дитиною трирічного віку

Свої вимоги обґрунтовує тим, що вона має на утриманні дитину ІНФОРМАЦІЯ_1 року народження, з травня 2007 р. знаходиться на обліку в УПСЗН Торезької міської ради. За період з травня 2007 р. по теперішній час їй виплачено щомісячну допомогу в сумі 2600 грн., що значно менше, чім передбачено діючим законодавством.

Відповідно до ст. 8 ЗУ «Про охорону дитинства» кожна дитина має право на рівень життя, достатній для її фізичного, інтелектуального, морального, культурного, духовного і соціального розвитку. Ст. 1 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» встановлено, що громадяни України у сім'ях яких виховуються і проживають неповнолітні діти, мають право на державну допомогу у випадках і на умовах, передбачених цим законом та іншими законами України. Ст. 15 цього Закону встановлено, що допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років.

Статтею 62 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлено: з 01.01.2007 р. в розмірі 434 грн., з 01.04.2007 р. - 463 грн., з 01.10.2007 р. в розмірі 470 грн.

Статтею 58 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлено в розмірі : з 01 січня - 526 грн., з 01 квітня - 538 грн., з 01 липня - 540 грн., з 01 жовтня - 557 грн. і по теперішній час.

Стаття 22 Конституції України визначає, що права і свободи людини і громадянина, закріплені у ній не є вичерпними, вони гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до діючих законів не допускається звуження змісту і об'єму існуючих прав і свобод.

На цей факт звернув увагу і Конституційний Суд України, який своїм рішенням від 09.07.2007 року за №6-рп/2007 визначив, що положеннями ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік» не можуть скасовуватись або змінюватись об'єми прав і обов'язків, пільг, компенсацій і гарантій громадян, передбачених іншими законами України, а також встановлюватись інше правове регулювання відносин, яке являється предметом інших законів України.

На її звернення в УПСЗН з проханням про перерахунок виплат на дитину відповідно до діючого законодавства України, вона отримала відмову. Вважає, що недоплачена їй щомісячна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років з моменту виникнення права по теперішній час складає 8540 грн.

Про порушення її права на отримання допомоги на утримання дитини до досягнення нею трирічного віку вона узнала із засобів масової інформації в кінці 2008 року. До цього вона вважала і так їй було роз'яснено відповідачем, що щомісячна виплата нараховується правильно. Її позов пред'явлено в інтересах непрацездатної особи, оскільки з мети призначення вказаної допомоги слідує, що виплати призначаються на утримання дитини до досягнення нею трирічного віку.

 Позивачка просить поновити строк звернення до суду, за захистом порушеного права, починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_1 р., визнати неправомірними дії УПСЗН щодо відмови у нарахуванні і виплаті їй допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період з ІНФОРМАЦІЯ_1 р. по день звернення з даним позовом, зобов'язати УПСЗН нарахувати та виплатити щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з ІНФОРМАЦІЯ_1 року по теперішній час в розмірі 8540 грн. без урахування індексації і компенсації, які провадяться на момент виплати, зобов'язати УПСЗН провести індексацію та компенсацію недоплачених сум, щомісячно проводити нарахування і виплату їй щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, повернути судовий збір, сплачений у більшому, ніж встановлено законом розмірі, оскільки в резолютивній частині позову відсутнє слово стягнути.

В судовому засіданні позивачка підтримала змінені позовні вимоги, дала пояснення, аналогічні викладеним у позові.

Представник позивача - ОСОБА_2 підтримав заявлені позивачкою вимоги, пояснив суду, що право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виникло у позивачці з моменту пред'явлення лікарняного листа по закінченні відпустки по вагітності і пологах. Позивачка просить поновити їй строк для звернення за захистом порушеного права з ІНФОРМАЦІЯ_1 р. по теперішній час, виплатити їй недоотриману суму допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка підлягає індексації і компенсації відповідно до діючого законодавства. Відповідачем порушені Конституційні права позивачки, не виконується рішення Конституційного Суду України. Вважає вимоги позивачці обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню. Додатково представник позивача пояснив, що позивачка приймала заходи для досудового врегулювання спору, які результатів не надали, з відповіді УПСЗН вона узнала про порушення свого права, у зв'язку із чим була вимушена звернутися до суду. Позивачка не мала змоги звернутися до суду у встановлений законом строк і у зв'язку із тим, що у неї на руках була маленька дитина, яка потребувала постійного невідривного догляду, хворіла, тому вона не мала можливості ходити по інстанціях та своєчасно підготувати необхідні документи для звернення у суд.

Представник відповідача УПСЗН - Глущенко Ю.А., в судовому засіданні заперечила проти задоволення позовних вимог. Заперечення мотивувала тим, що виплата позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку здійснена з ІНФОРМАЦІЯ_3 р. у розмірах, визначених в 2007 році постановою Кабінету Міністрів України “Деяки питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми ” № 13 від 11.01.2007 року, та ст. 56 ЗУ «Про державний бюджет України на 2007 рік», а в 2008 році новою редакцією ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”. Заборгованості з виплат не має. Наполягає на застосуванні судом при розгляді справи п.2 ст.99 КАСУ, яким встановлено річний строк звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи. Враховуючи викладене просить у задоволенні позовних вимог позивачці відмовити.

Представник відповідача УПСЗН - Касьянова І.В., в судовому засіданні заперечила проти задоволення позовних вимог, пояснила, що виплата позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку проводиться відповідно до діючого законодавства, заборгованості з вказаних виплат немає, відповідно до діючого законодавства, індексація, про яку просить позивачка, не підлягає проведенню. Просить у задоволенні позовних вимог відмовити.

Представник третьої особи ГУ ДКУ, повідомлений належним чином про час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явився, про поважні причини неявки до суду не повідомив. Матеріалів справи достатньо для розгляду справи у відсутності представника третьої особи.

Вислухавши позивача, представника позивача, представників відповідача УПСЗН, дослідивши матеріали справи, судом фактично встановлено, що позивачка ОСОБА_1, яка застрахована в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, ІНФОРМАЦІЯ_1 року народила дитину - ОСОБА_3. 20 липня 2007 року позивачка подала до відповідача Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області заяву про призначення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку (а.с.60) і УПСЗН їй була призначена така допомога починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_3 року (а.с.59). Фактично позивачці відповідачем виплачена така допомога у розмірах:

- З ІНФОРМАЦІЯ_3 р. - по 31.07.2007 року - 66 грн. 60 коп.;

- з 01.08.2007 р. по 31.08.2007 р. - 132 грн.64 коп.;

- з 01.09.2007 р. по 30.09.2007 р. - 134 грн.45 коп.;

- з 01.10.2007 р. по 31 .10.2007 р. - 136 грн.13 коп.;

- з 01.11.2007 р. по 30.11.2007 р. - 140 грн.05 коп.;

- з 01.12.2007 р. по 28.02.2009 р. - по 144 грн.10 коп. щомісяця (а.с.37, 69).

Зідно із ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із ст. 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” № 489-V від 19.12.2006 року, затверджено на 2007 рік прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років: з 1 січня - 434 гривні, з 1 квітня - 463 гривні, з 1 жовтня - 470 гривень.

Згідно із абз. 3 ч. 2 ст. 56 цього ж Закону, встановлено, що у 2007 році допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку здійснюється за рахунок коштів відповідної субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, для застрахованих осіб, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України

Згідно Рішення Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, положення абзацу третього частини другої статті 56 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” втратило чинність, як таке, що визнано неконституційним.

Згідно ст. 5 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, всі види державної допомоги сім'ям з дітьми, крім допомоги у зв'язку з вагітністю та пологами жінкам, зазначеним у частині другій статті 4 цього Закону, призначають і виплачують органи соціального захисту населення за місцем проживання батьків

Згідно ч. 1 ст. 15 цього ж Закону (в редакції чинній до 31.12.2007 року), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.

Згідно ч. 1 ст. 15 цього ж Закону (в редакції чинній з 01.01.2008 року і на час розгляду справи в суді), допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень.

Згідно ст. 23 вказаного Закону, рішення органу, що призначає і здійснює виплату державної допомоги, може бути оскаржено у вищестоящих органах виконавчої влади або у судовому порядку.

Згідно п. 3 Прикінцевих положень цього ж закону, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між: з 1 січня 2008 року - 50 відсотками, з 1 січня 2009 року - 75 відсотками, з 1 січня 2010 року - 100 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Статттею 46 ЗУ «Про Державний бюджет України на 2009 рік» встановлено, що у 2009 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та ЗУ «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими народженням та похованням» призначаються і здійснюються в розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.

Згідно п. 9 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України “Деякі питатння призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми” № 13 від 11.01.2007 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку призначається у розмірі, що дорівнює різниці між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 23 відсотків зазначеного прожиткового мінімуму

Згідно п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України “Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку” № 32 від 16.01.2007 року, в 2007 році допомога при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку застрахованим особам за рахунок коштів субвенції з державного бюджету місцевим бюджетам на виплату допомоги сім'ям з дітьми, малозабезпеченим сім'ям, інвалідам з дитинства, дітям-інвалідам та тимчасової державної допомоги дітям з 1 січня - призначається органами праці та соціального захисту населення за місцем проживання застрахованих осіб.

Вирішуючи заявлені позовні вимоги щодо поновлення строку звернення до суду, за захистом порушеного права, починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_1 р. по 15.07.2007 р., визнання неправомірними дій УПСЗН щодо відмови у нарахуванні і виплаті позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період з ІНФОРМАЦІЯ_1 р. по 15.07.2007 р., зобов'язання УПСЗН нарахувати та виплатити щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з ІНФОРМАЦІЯ_1 року по 15.07.2007 р., зобов'язання УПСЗН провести індексацію та компенсацію недоплачених сум за період з ІНФОРМАЦІЯ_1 р. по 15.07.2007 р., суд виходить з того, що відповідно до п. 8 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України “Деякі питатння призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми” № 13 від 11.01.2007 року, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується застрахованій особі щомісяця з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення, але не пізніше ніж по день досягнення дитиною зазначеного віку включно.

Згідно із наказом Міської лікарні №5 від ІНФОРМАЦІЯ_2 р. НОМЕР_1 ОСОБА_1 - лаборанту КДЛ, на підставі заяви і свідоцтва про народження дитини, надано додатково оплачувану відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею трьох років з ІНФОРМАЦІЯ_3 р. по ІНФОРМАЦІЯ_4р. (а.с.35). Відповідно до протоколу НОМЕР_2 від 25.07.2007 р. і довідки (а.с.36-37) УПСЗН Торезької міської ради позивачці призначено і розпочато виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з ІНФОРМАЦІЯ_3 р., тобто з дня настання відпустки по догляду за дитиною відповідно до діючого законодавства, тому у задоволенні позовних вимог в частині щодо поновлення строку звернення до суду, за захистом порушеного права, починаючи з ІНФОРМАЦІЯ_1 р. по 15.07.2007 р., визнання неправомірними дій УПСЗН щодо відмови у нарахуванні і виплаті позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період з ІНФОРМАЦІЯ_1 р. по 15.07.2007 р., зобов'язання УПСЗН нарахувати та виплатити щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з ІНФОРМАЦІЯ_1 року по 15.07.2007 р., зобов'язання УПСЗН провести індексацію та компенсацію недоплачених сум за період з ІНФОРМАЦІЯ_1 р. по 15.07.2007 р., слід відмовити.

Вирішуючи заявлені вимоги щодо поновлення строку звернення до суду за захистом порушених прав за період з ІНФОРМАЦІЯ_3 р. по 01.12.2007 р., який виходить за межі позовної давності відповідно до ст.99 КАС України, суд вважає, що вимоги позивачки у цієї частині підлягають задоволенню на підставі ст.ст.100, 102 КАС України. Позивачка звернулась із заявою про поновлення строку, навела причини його пропуску, і суд вважає, що ці причини є поважними, що підтверджується поясненнями позивачки, свідоцтвом про народження дитини позивачки, яка є малолітньою і весь час потребує постійного материнського догляду, до того ж приймається до уваги, що цей строк є не тривалий. Крім того, грошові зобов'язання держави щодо громадянина в світлі рішень Европейського суду з прав людини та Европейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод розцінюються як власність громадянина, термін давності застосування до якої перевищує строк давності по адміністративним справам і в сукупності з вищевикладеним зумовлює поновлення позивачу терміну звернення до суду з вимогами щодо захисту своїх конституційних прав. Суд вважає, що заперечення відповідача проти поновлення позивачу даного строку є необґрунтованими.

Вирішуючи заявлені позовні вимоги щодо визнання неправомірними дії УПСЗН щодо відмови у нарахуванні і виплаті позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період з ІНФОРМАЦІЯ_3 р. по 31.12.2007 р., зобов'язання УПСЗН нарахувати та виплатити щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з ІНФОРМАЦІЯ_3 року по 31.12.2007 р., суд виходить з того, що визначений Кабінетом Міністрів розмір допомоги по догляду за дитиною до досягнення неї 3-річного віку не відповідає вимогам ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин), тому до спірних правовідносин суд застосовує акт вищої юридичної сили - Закон. Нарахування та виплата такої допомоги позивачці здійснювалася відповідачем у розмірі, значно нижчому за прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років, який в зазначений період становив: з 01.04.2007 р. - 463 грн., з 01.10.2007 р. - 470 гривень на місяць, тому позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Визначаючи розмір недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку, яку відповідач зобов'язаний виплатити позивачці, суд виходить з наступних розрахунків:

- за 16 днів липня 2007 року - 463 грн. :31 х 16 = 238,97 грн. - 34,37 грн. (66,60 грн. :31 х16) = 204 грн. 60 коп.;

- за серпень 2007 р. - 463 грн.- 132,64 грн. = 330,36 грн.

- за вересень 2007 р. - 463 грн.- 134,45 грн. = 328,55 грн.

- за жовтень 2007 р. - 470 грн.- 136,13 грн. = 333,87 грн.

- за листопад 2007 р. - 470 грн.- 140,05 грн. = 329,95 грн.

- за грудень 2007 року - 470 грн. - 144,10 грн. = 325 грн. 90 коп.;

всього 1853 грн. 23 коп.

Стосовно вимог позивачки про індексацію сум недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з ІНФОРМАЦІЯ_3 р. по 31.12.2007 р., суд вважає, що дані вимоги підлягають задоволенню, оскільки відповідно до ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення» індексації підлягають грошові доходи населення в межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних та демографічних груп населення.

Також підлягають задоволенню і вимоги позивачки про компенсацію сум недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за період з ІНФОРМАЦІЯ_3 р. по 31.12.2007 р. Відповідно до ст.2 ЗУ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати» компенсація громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати провадиться у разі затримки на один і більше календарних місяців виплати доходів, нарахованих громадянам за період, починаючи з дня набрання чинності цим Законом. Під доходами слід розуміти грошові доходи громадян, які вони одержують на території України, і які не мають разового характеру: пенсії, соціальні виплати, стипендії, інше.

Оскільки позивачці за період з ІНФОРМАЦІЯ_3 року по 31 грудня 2007 року недоплачено щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у сумі 1853грн.23коп., тобто порушені строки її виплати більше, ніж за 1 місяць, це соціальні виплати, які носять не разовий характер, за час затримки виплати належної позивачці суми позивачкою втрачена частина доходу, суд вважає, що вимоги позивачки в цій частині підлягають задоволенню, слід зобов'язати УПСЗН здійснити відповідно до діючого законодавства України нарахування та виплату на користь позивачки компенсації за несвоєчасну виплату їй недоплаченої суми вказаної допомоги.

Вирішуючи заявлені позовні вимоги щодо визнання неправомірними дії УПСЗН щодо відмови у нарахуванні і виплаті позивачці допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років за період з 01.01.2008 р. по день звернення до суду, тобто по 02 грудня 2008 року, зобов'язання УПСЗН нарахувати та виплатити щомісячну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років з 01.01.2008 року по теперішній час, тобто по 27.02.2009 р., зобов'язання УПСЗН провести індексацію та компенсацію недоплачених сум за період з 01.01.2008 р. по 27.02.2009 р., суд виходить з того, що нарахування та виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідачем здійснювалася у відповідності до чинної редакції ст. 15 Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми”, тому у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.

Вирішуючи вимоги позивачки щодо зобов'язання УПСЗН щомісячно проводити їй нарахування і виплату допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, тобто вимоги заявлені на майбутнє, суд виходить з того, що об'єктом судового захисту є порушені права, свободи чи інтереси і в момент вирішення спору зазначене порушення відсутнє, отже у задоволенні позовних вимог у вказаній частині необхідно відмовити

Вимоги позивачки про повернення їй переплаченої суми судового збору, оскільки в резолютивній частині позову відсутнє слово стягнути, також не підлягають задоволенню.

Згідно із п/п. 2 п. 3 Прикінцевих та перехідних положень КАС України  розмір судового збору визначається відповідно до підпункту „б” п.1 ст. 3 Декрету КМУ „Про державне мито”, крім випадків, встановлених підпунктом 3 цього пункту.

Згідно із п/п. 3 п.3 Прикінцевих та перехідних положень КАС України розмір судового збору щодо майнових вимог про стягнення грошових коштів становить один відсоток від розміру таких вимог, але не більше 1700 гривень.

Згідно із п.1 ст.3 Декрету КМУ "Про державне мито" ставки державного мита (судового збору) встановлюються: із позовних заяв немайнового характеру - 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян.

Пред'явлені позивачкою позовні вимоги містять вимоги майнового характеру, у зв'язку із якими нею оплачено судовий збір відповідно до вимог діючого законодавства, тому у задоволенні позовних вимог в цієї частині слід відмовити.

Відповідно до ч.1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування.

Згідно ч. 3 ст. 94 КАС України, враховуючи що позовні вимоги позивача задоволено частково у сумі 1853 грн. 23 коп., відповідно до задоволених вимог з місцевого бюджету м.Тореза на користь позивача слід стягнути: 18 грн.53 коп. (1853,23 грн. х1%= 18 грн.53 коп.).

Керуючись ч. 2 ст. 19 Конституції України, абз. 3 ч. 2 ст. 56, ст. 62 Закону України “Про Державний бюджет України на 2007 рік” № 489-V від 19.12.2006 року, ЗУ «Про Державний бюджет України на 2009 рік», рішенням Конституційного Суду N 6-рп/2007 від 09.07.2007 року, ст. 5, 15, 23, п. 3 Прикінцевих положень Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, ЗУ «Про індексацію грошових доходів населення», ЗУ «Про компенсацію громадянам втрати частини доходів у зв'язку з порушенням строків їх виплати», п. 9 Порядку призначення і виплати допомоги при народженні дитини та допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особам, застрахованим в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України “Деякі питання призначення і виплати допомоги сім'ям з дітьми” № 13 від 11.07.2007 року, п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України “Питання виплати застрахованим особам допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку” № 32 від 16.01.2007 року, ст.ст. 2, 8, 9, 10, 11, 69-71, 79, 86, 87, 94, 98, 99, 100, 102, 104, 105, 158-163, 185, 186, 254  Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Поновити ОСОБА_1 строк звернення до адміністративного суду з ІНФОРМАЦІЯ_3 року по 01 грудня 2007 року, як пропущений з поважних причин.

Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області при визначенні ОСОБА_1 сум допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з ІНФОРМАЦІЯ_3 року по 31 грудня 2007 року такими, що не відповідають вимогам Закону України “Про державну допомогу сім'ям з дітьми” № 2811-ХІІ від 21.11.1992 року, протиправними.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області (86600, Донецька обл., м. Торез, вул. Сизранцева, б. 76, ЄДРПОУ 25968041), здійснити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5 року народження, яка мешкає в АДРЕСА_1, ідентифікаційний НОМЕР_3, нарахування та виплату недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку за період з ІНФОРМАЦІЯ_3 року по 31 грудня 2007 року у розмірі 1853 грн. 23 коп.

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської Ради Донецької області здійснити відповідно до діючого законодавства України нарахування та виплату на користь ОСОБА_1 компенсації та індексації за несвоєчасну виплату їй недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яка за період з ІНФОРМАЦІЯ_3 року по 31 грудня 2007 року склала 1853грн.23 коп.

Стягнути з місцевого бюджету м. Тореза на користь ОСОБА_1 судові витрати з оплати судового збору у розмірі 18 грн. 53 коп.

У задоволенні позовних вимог в іншій частині - відмовити.

Постанова постановлена в нарадчій кімнаті та проголошено вступну та резолютивну частини в судовому засіданні 27 лютого 2009 року.

Постанова буде виготовлена в повному обсязі 02 березня 2009 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження.

Заяву про апеляційне оскарження постанови суду може бути подано протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі до Донецького апеляційного адміністративного суду через Торезький міський суд.

Апеляційна скарга на постанову суду подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Торезький міський суд протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.

Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

Головуюча-суддя О.М. Чапланова