Справа № 732/1124/15-п
провадження № 3/732/505/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27.08.2015 року м. Городня
Городнянський районний суд Чернігівської області в складі головуючого: судді Лиманської М.В., при секретарі Береза Є.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративний матеріал, який надійшов з Державної фінансової інспекції Чернігівської області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, проживає: ІНФОРМАЦІЯ_2, працює: відділ освіти Городнянської райдержадміністрації Чернігівської області начальник господарчої групи, (член комітету з конкурсних торгів) за ч. 1 ст. 164-14 КУпАП; -
В С Т А Н О В И В :
З протоколу серії ДФІ № 25-102/2015 від 08 липня 2015 року складеного провідним державним фінансовим інспектором відділу контролю за ризиковими операціями та державними закупівлями Держфінінспекції в Чернігівській області ОСОБА_2 відносно ОСОБА_3 встановлено, що при проведенні позапланової перевірки державних закупівель відділу освіти Городнянської районної державної адміністрації за період з 01.01.2014 року по 01.05.2015 року виявлено, що начальником господарчої групи відділу освіти, членом комітету з конкурсних торгів ОСОБА_1 застосовано процедури закупівель з порушенням законодавства про здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти, в тому числі оформлення документації конкурсних торгів з порушенням законодавства про здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти, не оприлюднення інформації щодо закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти відповідно до вимог законодавства, відображення недостовірних відомостей у звіті про результати здійснення зазначеної процедури, а саме:
1.Відділом освіти Городянської районної державної адміністрації (далі - відділ освіти, Замовник) проведено процедуру відкритих торгів щодо закупівлі «вугілля кам'яного» на 2015 рік (оголошення про проведення відкритих торгів № 219692 оприлюднено на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель (далі - веб-портал) від 24.12.2014 № 157(24.12.2014) з порушенням законодавства про здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти, в тому числі оформлення документації конкурсних торгів (далі - ДКТ) з порушенням законодавства. ДКТ на закупівлю вугілля кам'яного та ДКТ зі змінами затверджені рішенням комітету з конкурсних торгів від 29.12.2014 (протокол № 30) та від 16.01.2015 (протокол № 2) відповідно. У ДКТ визначені технічні, якісні та кількісні вимоги, зокрема, на вугілля кам'яне марки Г/Ж (13-100), максимальною зольністю - до 14,0%, теплотою згорання не менше 5600 Ккал/кг, максимальною вологістю - до 11,0%, що призводить до обмеження участі у процедурі закупівлі потенційних учасників, чим не дотримано положення ч.3 ст.22, ч.3 ст.5 Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 10.04.2014 №1197-VII, зі змінами, (далі - Закон №1197) та не відповідає одному з принципів здійснення закупівель, передбачених ст. 3 Закону №1197, а саме - недискримінація учасників конкурсних торгів.
2.По вищезазначеній процедурі, протоколом оцінки пропозицій конкурсних торгів від 12.02.2015 № 6 до оцінки допущено пропозиції конкурсних торгів ПП «Міжрайпаливо» та ПП «П.С.В.», які не відповідали вимогам ДКТ.
Так, на виконання вимог п.7 «Інформація про необхідні технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі» розділу III «Підготовка пропозицій конкурсних торгів» ДКТ відділу освіти, для підтвердження якості товару по мірі поставок та щодо кожної окремої партії товарів учасник повинен надати замовнику сертифікат якості (посвідчення Примірник № 1 якості) на вугілля згідно діючим ДСТУ. Проте, у складі пропозицій обох учасників надано технічні умови (ТУ У 05.1-39497340-001:2014) вугілля кам'яного для комунально побутових потреб.
Підпунктом 5 п. 6 розділу III «Підготовка пропозицій конкурсних торгів» ДКТ Замовника для підтвердження наявності фінансової спроможності учасник повинен надати копію балансу за останній звітний період. Відповідно до пункту 1 ст. 13 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік. У складі пропозиції ПП «Міжрайпаливо» надано копію балансу підприємства (форма № 1) та копія звіту про фінансові результати (форма № 2) за 9 місяців 2014 року. При цьому, учасником не надано жодних пояснень щодо причин неподання звітності за 2013 рік (підприємство створено у 2006 році).
Крім того, підпунктом 1.3 п.1 розділу III «Підготовка пропозицій конкурсних торгів» ДКТ Замовника зазначено, що всі сторінки пропозиції конкурсних торгів учасника повинні бути пронумеровані та містити підпис уповноваженої посадової особи учасника процедури закупівлі, а також відбитки печатки. У пропозиціях обох учасників: ПП «Міжрайпаливо» та ПП «П.С.В.» пронумеровані та завірені аркуші, а не сторінки.
Враховуючи вищевикладене, в порушення вимог п.3 ч.І ст.29 Закону №1197 комітетом з конкурсних торгів не відхилено пропозиції конкурсних торгів ПП «Міжрайпаливо» та ПП «П.С.В.», як такі, що не відповідали вимогам ДКТ та з урахуванням відхилення всіх пропозицій конкурсних торгів, на підставі вимог абз.7 ч.І ст.30 Закону №1197 не відмінено торги по закупівлі вугілля кам'яного.
За результатами проведення процедури відкритих торгів комітетом з конкурсних торгів Замовника акцептовано пропозицію ПП «П.С.В.» (повідомлення про акцепт №051617 оприлюднено на веб-порталі 16.02.2015 № 193 (16.02.2015)), з яким укладено договір від 27.02.2015 року № 1 на суму 644 тис. гривень.
3.Замовником при проведенні процедури відкритих торгів щодо закупівлі «палива рідинного та газу; олив мастильних» на 2015 рік (оголошення про проведення закупівлі № 020950 розміщено на веб-порталі 26.01.2015 №176(26.01.2015)) протоколом оцінки пропозицій конкурсних торгів від 26.02.2015 № 10 до процедури оцінки допущено пропозиції конкурсних торгів ПП «Юніон - ГПСС» та TOB «Астра», які не відповідали вимогам ДКТ.
Так, на виконання вимог п.п.7.1 п.2 розділу III «Підготовка пропозицій конкурсних торгів» ДКТ учасник в складі конкурсної пропозиції повинен надати «оригінал чи нотаріально завірену копію довідки про те, що службова(посадова) особа учасника, яка уповноважена представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі, не була засуджена за злочин, пов'язаний з порушенням процедури закупівлі, чи інший злочин, вчинений з корисливих мотивів, судимість з якої не знято або не погашено у встановленому законом порядку (виданий уповноваженим органом Міністерства внутрішніх справ України)». В пропозиції TOB «Астра» довідка відсутня. ПП «Юніон-ГПСС» в складі своєї пропозиції надав ксерокопію довідки, завірену власною печаткою, що не відповідає вимогам ДКТ.
Згідно з вимогами п.п.7.1 п.2 розділу III «Підготовка пропозицій конкурсних торгів» ДКТ учасник в складі конкурсної пропозиції повинен надати «оригінал чи нотаріально завірену копію довідки про те, що службову (посадову) особу, яку
уповноважено учасником представляти його інтереси під час проведення процедури закупівлі (або фізичну особу, яка є учасником), та службову (посадову) особу, яка має право на укладання договору, не було притягнуто згідно із законом до відповідальності за вчинення у сфері державних закупівель корупційного правопорушення, виданої уповноваженим органом Міністерства юстиції України». В пропозиції TOB «Астра» надано ксерокопію довідки, завірену власною печаткою, що не відповідає вимогам ДКТ.
Підпунктом 7.5 п.2 розділу III «Підготовка пропозицій конкурсних торгів» ДКТ встановлено, що учасник в складі конкурсної пропозиції повинен надати «виписку з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців, видану протягом 2014-2015 років». Проте, ПП «Юніон -ГПСС» надав виписку, видану 27.07.2011, що не відповідає вимогам ДКТ.
Для підтвердження наявності фінансової спроможності на виконання вимог п.6 розділу III «Підготовка пропозицій конкурсних торгів» ДКТ учасник повинен надати «завірену учасником копію балансу за останній звітний період». Відповідно до п.1 ст.13 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» звітним періодом для складання фінансової звітності є календарний рік. В складі своєї пропозиції ПП «Юніон - ГПСС» надав копію балансу станом на 30.09.2014 року, що не відповідає вимогам ДКТ.
Пунктом 2 розділу VI «Укладання договору про закупівлю» ДКТ передбачено, що «Погодження з основними умовами договору повинні бути надані в складі кваліфікаційної частини пропозиції». У пропозиціях конкурсних торгів ПП «Юніон - ГПСС» та TOB «Астра» погодження з основними умовами договору відсутні.
Враховуючи вищевикладене, в порушення вимог п.3ч.1ст.29 Закону №1197 комітетом з конкурсних торгів не відхилено пропозиції конкурсних торгів ПП «Юніон -ГПСС» та TOB «Астра», як такі, що не відповідали вимогам ДКТ та з урахуванням відхилення всіх пропозицій конкурсних торгів, на підставі вимог абз.7 ч. 1 ст. 30 Закону №1197, не відмінено торги по закупівлі «палива рідинного та газу; олив мастильних».
За результатами проведення процедури відкритих торгів комітетом з конкурсних торгів Замовника акцептовано пропозицію ПП «Юніон - ГПСС» (повідомлення про акцепт №071461 оприлюднено на веб-порталі 03.03.2015 №204 (03.03.2015)), з яким укладено договір від 16.03.2015 №2 на суму 900 тис. гривень.
Відповідно до вимог абз. 2 ч. 5 ст. 11 Закону № 1197 персональну відповідальність за прийняті рішення, що оформлюються протоколами засідань комітету, несуть члени комітету. Крім того, згідно з п.1 розділу 5 «Відповідальність» Положення про комітет з конкурсних торгів відділу освіти Городнянської районної державної адміністрації, затвердженого наказом від 11.08.2010 № 221, члени комітету несуть персональну відповідальність за прийняті ними рішення відповідно до законів України.
Таким чином, членом комітету з конкурсних торгів ОСОБА_1 відповідно до Положення про комітет з конкурсних торгів відділу освіти Городянської районної державної адміністрації, разом з іншими членами комітету з конкурсних торгів, несе відповідальність за прийняті рішення.
Враховуючи, що метою Закону № 1197 є створення конкурентного середовища у сфері державних закупівель, запобігання проявам корупції у цій сфері, розвиток добросовісної конкуренції заступником голови комітету з конкурсних торгів, начальником господарчої групи відділу освіти Городянської районної державної адміністрації ОСОБА_1 не використано повноваження та функції, якими він був наділений, у зв'язку з чим документація конкурсних торгів щодо закупівлі «вугілля кам'яного» на 2015 рік оформлені з порушенням законодавства про здійснення закупівлі товарів за державні кошти; проведено процедури відкритих торгів щодо закупівлі «вугілля кам'яного» на 2015 рік та «палива рідинного та газу; олив мастильних» на 2015 рік з порушенням законодавства про здійснення закупівлі товарів за державні кошти.
На підставі викладеного, ОСОБА_1 порушив Закон України «Про здійснення державних закупівель», за що передбачена відповідальність згідно ч. 1 ст. 164-14 КУ п АП.
В судовому засіданні ОСОБА_1 винним себе визнав частково, з адміністративним матеріалом згоден частково, та пояснив, що не має відповідного фаху по проведенню тендерних процедур, тому і були вчинені вказані порушення, які були допущені не свідомо.
Представник Державної фінансової інспекції Чернігівської області ОСОБА_2 в судовому засіданні надала аналогічні пояснення, що вказані в протоколі про адміністративне правопорушення, також просила суд врахувати, що в законодавстві відбуваються постійні зміни за якими людина, яка не має відповідного фаху своєчасно слідкувати, невелику зарплату особи, стосовно якої розглядається даний адміністративний матеріал, те що правопорушення вчинено вперше, збитки державі не завдано, тому вважала, що ОСОБА_1 слід звільнити від адміністративної відповідальності.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення, враховуючі особу правопорушника, думку представника Державної фінансової інспекції Чернігівської області, малозначність скоєного правопорушення, суд прийшов до висновку, що вказану особу слід звільнити від адміністративної відповідальності.
На підставі викладеного, керуючись ст.22, ст.268, ст.283, п.3 ч.1 ст.284 КУпАП, суд;
П О С Т А Н О В И В :
Звільнити ОСОБА_1 від адміністративної відповідальності за малозначністю скоєного правопорушення і обмежитись усним зауваженням.
Постанова може бути оскаржена, прокурором, особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, потерпілим, протягом десяти днів з дня винесення постанови до апеляційного суду Чернігівської області через Городнянський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги або внесення подання прокурора.
Суддя: Лиманська М.В.